1. Úvod + potřebný kapitál pro čerpání nekonečné renty

26. srpen 2021

1. Úvod + potřebný kapitál pro čerpání nekonečné renty1. Úvod + potřebný kapitál pro čerpání nekonečné renty

Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Přepis podcastu:

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u prvního dílu podcastu Nekonečná renta.
Tématem tohoto podcastu je svět investování a vše kolem něj. Budete v něm postupně získávat informace o tom, jak si zajistit svou vlastní nekonečnou rentu, která pokryje část nebo úplně všechny vaše měsíční výdaje. Zároveň je cílem, aby tato renta nebyla nijak závislá na Vaší firmě, Vašem zaměstnání či podnikání. Kromě soukromé renty se budeme zabývat i tím, jak si splnit i jakékoliv další finanční cíle, jako třeba budoucnost Vašich dětí a podobně.

V tomto prvním díle chci nejprve představit proč tento podcast vznikl a co Vám může přinést, když jej budete pravidelně poslouchat.
Zároveň Vám hned takto na začátku prozradím šikovný a jednoduchý výpočet, jak si určit, kolik kapitálu potřebujete na patřičnou výši konkrétně vaší nekonečné renty.

Proč vznikl tento podcast ... Začal jsem jej tvořit, protože mě baví mluvit o investicích, investování a celkově o finančním světě. Informací o investování není nikdy dost a zároveň každému vyhovuje jiná forma a od každého si můžete vzít něco jiného. Jde mi také o to, abych umožnil každému se dozvědět, jaké konkrétní kroky stačí učinit k dosažení nekonečné renty. Tento podcast bude vycházet každou středu a tématem budou buď informace z aktuálního dění ve světě investic případně různé obecné informace a rady jak se při investování chovat, abyste eliminovali všechna rizika a mohli při každé situaci klidně spát. K podcastům budou vycházet i články na našem blogu na stránkách nekonecnarenta.cz, abyste si mohli informace přečíst i ve chvíli, když zrovna nemáte prostor poslouchat.

Nyní jen v krátkosti něco o mně a o tom, jak jsem se k investicím dostal a proč bych zrovna já mohl o investicích hovořit. Investování se věnuji již od roku 2007, kdy jsem si na svým penězích začal tzv. hrát s akciemi. Byla to velmi cenná zkušenost, protože se mi povedlo do trhů vstoupit zrovna na samotném vrcholu před hypoteční krizí. Díky tomu jsem si mohl na vlastních penězích zažít propady na trzích a v plném světle se mi ukázalo, jak je rizikové investovat do jednotlivých akcií, protože dopad na jednotlivé akcie může být mnohem zásadnější než na celý trh. Člověk tedy nese poměrně velké riziko, že zrovna té firmě, do které investoval, se nebude dobře dařit nebo dokonce zbankrotuje. To je i důvod, proč v současné době investuji již převážně do ETF fondů, které kopírují světové indexy a riziko je rozložené mezi stovky známých firem, jejichž výrobky či služby používáme každý den.

V roce 2008 jsem se pak investicím začal věnovat profesionálně, když jsem začal pracovat ve finančním poradenství. Je to tedy již 13 let, co se věnuji správě rodinných financí, jejichž nedílnou a důležitou součástí je právě tvorba investičního plánu, nastavení investiční strategie a průběžná správa investic. V minulém roce jsem přešel navíc i na čistě honorovaný způsob investičního poradenství, takže nejsem placen z žádných provizí od investičních společností, ale platí si mě přímo klient. Podobně, jako byste využili například právní služby. Tato forma poradenství je transparentnější pro klienta a navíc v podmínkách České republiky je pro klienta i levnější.

Teď se pojďme přesunout ke zmíněné nekonečné rentě.
Proč nekonečná renta?
Pokud jste někdy řešili s nějakým poradcem nebo sami zajištění soukromé renty, možná se Vás poradce ptal: "jak dlouho plánujete žít v důchodu" nebo "do jakého věku si přejete rentu nastavit?" Zpravidla se pak počítá s nějakým průměrným věkem dožití nebo se často používá věk kolem 85 let.
Jenže co když se dožijete vyššího věku? To se pak klidně může stát, že Vám peníze dojdou.
Z toho důvodu jsem se rozhodl počítat s takovým řešením, aby pokud možno peníze nikdy nedošly.
Zjednodušeně to je o tom, že z kapitálu se vybírá pouze taková částka, která je nižší než výnos, který kapitál přináší.

A nyní ke slíbenému šikovnému a jednoduchému výpočtu potřebného kapitálu na nekonečnou rentu.
/Ten je následující,/ na každých 5.000 Kč požadované nekonečné renty potřebujeme kapitál 2.000.000 Kč.
Takže pokud si přejeme rentu například 20.000 Kč, potřebujeme 8.000.000 Kč, na rentu 50tis je třeba mít majetek 20mil.Kč a na 100tisícovou rentu je třeba, abychom měli k dispozici 40.000.000 Kč.
Toto je hodně zjednodušené, ale můžete díky tomu získat opravdu velmi rychlou představu, jak třeba již ve tento okamžik na tom jste a nebo kolik skutečně budete potřebovat, abyste požadovanou rentu v budoucnu mohli čerpat.

Pokud se na to podíváme matematicky, tak 5.000 Kč měsíční renta je vlastně 60.000 Kč za rok a když počítám, že potřebný kapitál, z kterého rentu čerpeme je 2M, tak tato renta činí 3% z kapitálu ročně. Pokud zhodnocení našeho portfolia je například 5 nebo 6% ročně a vybíráme pouze zmíněná 3%, tak nám majetek neubývá, ale i přes výběr renty nám vlastně může kapitál ještě růst.
Mezi finančními poradci se často používá i pravidlo výběru ve výši 4% ročně, které je také používáno s myšlenkou, aby kapitál nikdy nedošel. Mně se však více líbí toto zjednodušení, že rentu 5tis měsíčně je možné generovat z kapitálu 2M, protože počítá s nižším výběrem a tedy se zvyšuje pravděpodobnost, že to v každé situaci bude stačit.

Takto kalkulovaná nekonečná renta byla analyzována na reálných datech akciových a dluhopisových indexů za období 100 let zpět. V tomto období nikdy nenastala situace, ve kterém by peníze i při čerpání pravidelné renty došly. Samozřejmě historický vývoj není zárukou vývoje budoucího, ale v každém případě pokud si zvolím variantu nekonečné renty a nepočítám s výpočtem renty konečné třeba do 85 let věku, tak mám velmi vysokou pravděpodobnost, že mi vydrží dostatečný kapitál po celou dobu čerpání renty a pravděpodobně ještě zůstane dostatek majetku i dalším generacím. Samozřejmě, pokud si klient přeje, tak nastavujeme i rentu konečnou, tzn. je počítána tak, že kapitál se postupně spotřebuje, jenom se pak zvyšuje riziko, že majetek klientovi dojde dříve a pak už může být odkázán jen a pouze na státní důchod.

Zmínil jsem výnos 5 až 6%. Je skutečně možné takového výnosu dosáhnout? Ano, skutečně to je reálné a již nyní takto spravují kapitál světové nadace jako třeba Nobelova nadace, z které jsou vypláceny Nobelovy ceny. Kromě toho můžeme jmenovat i nadační fondy světoznámých amerických univerzit. Tzn. nadační fond Univerzity Harvard, Stanfordské univerzity nebo Univerzity Princeton. Všechny tyto nadační fondy mají v podstatě nekonečný investiční horizont, pravidelně vybírají kolem 3 až 5% kapitálu a přesto jim majetek neubývá. Všem těmto nadacím tato strategie již funguje desítky let, a právě proto jsme se jejich strategií inspirovali při tvorbě portfolií pro naše klienty. Detailněji se budu naší strategií inspirovanou těmito nadacemi věnovat v některém z dalších dílů podcastu.

Mnoho lidí se domnívá, že to pro ně není reálné, aby dosáhli finanční svobody a mohli čerpat soukromou rentu ať už časově omezenou nebo nekonečnou.
Opak je však pravdou. Pokud se člověk skutečně rozhodne, že chce být finančně nezávislý, tento cíl si vyjádří v konkrétních částkách a k tomu si sám nebo s pomocí poradce vytvoří finanční plán, tak se statisticky dá říci, že klidně 8 lidí z 10 má šanci toho dosáhnout. A i kdyby to nevyřešili úplně na stoprocent, stále na tom budou líp než kdyby to neřešili vůbec. I poloviční výsledná renta je lepší než žádná.

Dosažení finanční svobody a získání nekonečně renty může tedy být téměř pro každého. Pokud o zajištění vlastní renty uvažujete, doporučuji rozhodně na nic nečekat a začít co nejdříve, protože čím dříve začnete, tím více roste pravděpodobnost, že se Vám to skutečně podaří.

A to je z dnešního dílu vše. Pokud Vás zajímá, jaké jsou konkrétně Vaše možnosti ohledně dosažení nekonečné renty nebo si přejete analyzovat Vaše současné investiční nástroje a máte k dispozici alespoň 1 milion korun jednorázově, případně máte k dispozici nižší částku a navíc můžete investovat více než 5000 Kč měsíčně, tak navštivte stránky podcastu www.nekonecnarenta.cz nebo přímo naše firemní stránky www.kopecky-advisory.cz , v pravém horním rohu si můžete požádat o hodinovou konzultaci zdarma a já se Vám budu velmi rád věnovat. Děkuji Vám za pozornost a přeji krásný den.


E-book

https://www.kopecky-advisory.cz/renta-diky-firme/

 

Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru.

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.