9 nadčasových principů Warrena Buffeta

5. květen 2022

9 nadčasových principů Warrena Buffeta9 nadčasových principů Warrena Buffeta


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Úvod


Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

Nosným tématem tohoto podcastu je investování a hlavním cílem, ke kterému budeme směřovat, je možnost dosažení nekonečné renty. Tedy situace, kdy můžete dál pracovat, ale kdybyste se rozhodli, že nechcete, tak nemusíte. Máte tak právo volby, jak naložit se svým životem a budoucností.

Warren Buffet je jedním z nejznámějších a nejúspěšnějších investorů na světě a myslím, že může být dobré se jeho myšlenkami inspirovat. Warrenu Buffetovi je již 91 let a patří mezi nejbohatší lidi světa. Protože se mu v mnoha investicích velmi dobře dařilo, přezdívá se mu Věštec z Omahy. Buffet je dle žebíčku Forbes pátým nejbohatším člověkem světa s majetkem kolem 118 mld. dolarů.
Warren Buffet je vlastníkem společnosti  Berkshire Hathaway, která každý rok prezentuje velmi sledované a čtené dopisy akcionářům. Tradice těchto dopisů trvá již od roku 1976. V dopisech akcionářům Warren Buffet již prezentoval spoustu zajímavých myšlenek a dnes se na několik takových myšlenek či principů podíváme.

Princip první - Efekt orangutana

"Když se posadíš s orangutanem a pečlivě mu vysvětlíš jeden ze svých úžasných nápadů, tak možná necháš za sebou poněkud zmateného orangutana, ale pro tebe samotného bude nápad mnohem jasnější".
A co tím chtěl autor říci? Je to jednoduché. Učení druhých či vysvětlováním problému druhým nás obohacuje a posouvá dál.

Princip druhý - Rámec chybného předpokladu

"Kůň, který umí počítat do deseti, je pozoruhodný kůň, avšak rozhodně to není pozoruhodný matematik." 
Je třeba si vždy dávat pozor na to, s čím cokoliv srovnáváte. 
Jako příklad je možné uvést třeba, že někdo se chlubí výnosem 15% za rok 2021, což rozhodně není špatný výnos, ale americký trh v roce 2021 vydělal přes 25%. Takže v námi zmíněném srovnání, to možná může být "pozoruhodný kůň", ale rozhodně ne úspěšný investor.

Princip třetí - Vyberte si správnou loď

Loď, do které nasednete, je důležitější než to, jak efektivně veslujete. Jinými slovy, pokud zjistíte, že do lodi vniká voda, tak energie na výměnu lodi bude pravděpodobně produktivnější než energie věnovaná opravě netěsností. Podle Buffeta, pokud nějaká firma nemá dobrý ekonomický základ, tak to nezachrání ani sebelepší manažerský tým a bude lepší vybrat jinou firmu.

Princip čtvrtý - Zvěstování budoucnosti nikdy nepřeváží výkon. 

Každý se snaží předvídat budoucnost. Ale je to jen hra, ve které se zpravidla prohrává. Místo předpovídání deště se raději zaměřte na stavbu archy. Archa je odolný byznys, který dokáže přečkat i bouři.

Princip pátý - Tajemství investování (a života)

Můžeš být spokojený, když neděláš nic? "Napadlo mě, že všechna lidská neštěstí pramení z jediné příčiny, že nedokážou zůstat v klidu v jedné místnosti."

Princip šestý - Najměte si obry, vyhýbejte se trpaslíkům

„Pokud najmeme lidi, kteří jsou menší než my, staneme se společností trpaslíků. Ale když najmeme lidi, kteří jsou větší než my, staneme se společností obrů." A k tomuto Buffet dodává: "Najímání lidí z vás udělá nejhloupějšího v místnosti."

Princip sedmý - Buffettova filozofie řízení 

Kupujte podniky s hvězdnými manažery. "Kdybychom více řídili podniky přímo my sami, dosáhli bychom menších úspěchů. Místo toho je lepší se uhnout z cesty. Pokud trénujete basketbalový tým se špičkovými basketbalisty, neříkejte jim, jak mají driblovat.

Princip osmý - Vyberte si práci, kde je váš časový horizont navždy

"Berkshire je moje první láska, která nikdy nezmizí. V loňském roce se mě na Harvard Business School jeden student zeptal, kdy plánuji odejít do důchodu. A já mu odpověděl: "Asi pět až deset let po mé smrti."

Princip devátý - Ani velký talent nevyřeší špatný byznys

"Dobří žokejové si povedou dobře na dobrých koních, ale ne na špatných koních." Nezáleží na tom, jak jste dobří. Když si vyberete špatný trh nebo špatný obchodní model, tak neuspějete. Na tom, na čem pracujete, záleží víc než na čemkoli jiném. U byznysu, který je špatný od samého začátku vám nepomůže ani sebelepší talent. 

V případě, že přemýšlíte o investování, zajímá vás více informací a máte k dispozici více než 1 mil.Kč jednorázově, případně nižší částku, ke které můžete investovat alespoň 10.000 Kč měsíčně, tak se můžete obrátit na nás a získat 30 minutovou konzultaci zdarma ke zodpovězení Vašich dotazů. Stačí jít na náš web kopecky-advisory.cz a vpravo nahoře si o konzultaci požádat.

Případně pokud jste majitel firmy nebo podnikatel, připravili jsme pro vás e-book zdarma obsahující návod jak v 5 krocích získat díky firmě nekonečnou rentu. Po stažení e-booku obdržíte i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/renta-diky-firme/

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Na našem webu se můžete přihlásit i k odběru newsletteru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.


Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.