Akcie ČEZ

4. červenec 2022

Akcie ČEZAkcie ČEZ


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Úvod


Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

Nosným tématem tohoto podcastu je investování a hlavním cílem, ke kterému budeme směřovat, je možnost dosažení nekonečné renty. Tedy situace, kdy můžete dál pracovat, ale kdybyste se rozhodli, že nechcete, tak nemusíte. Máte tak právo volby, jak naložit se svým životem a budoucností.

Dnes se podíváme na akcie společnosti ČEZ a také na to, jaký mám názor na investování do této akcie. 

Akcie ČEZ - pomohou překonat energetickou krizi?

Cena elektřiny v poslední době výrazně roste, a tak už od loňského roku akcie ČEZ také rostou, protože z růst cen elektřiny těží. Na první pohled se může zdát, že sázka na akcie ČEZ je jistota, jak překonat současnou energetickou krizi.

Akciím ČEZu se skutečně za poslední dobu dařilo a vzrostly z hodnoty 540 korun na začátku roku 2021 na hodnotu lehce přes 1200 korun, kam se dostaly na začátku června letošního roku. Jenže právě v posledních dnech se ukazuje, jak může být investice do jednotlivé akcie riziková. Stačilo, aby se objevila zpráva o sektorové dani pro energetické společnosti a rázem akcie ČEZ odepsaly bezmála 11% za jediný den a tržní hodnota ČEZu za tento jeden den poklesla o neuvěřitelných 70 mld.korun. Zdá se, že sektorová daň nakonec snad uvalena nebude, ale jde o to, že stačila jedna zásadní informace a s kurzem akcie to takto výrazně zamává za jediný den. 

Zde se velmi dobře ukázalo, že pokud si koupím sebelepší akcii se sebelepšími informacemi a se sebelepším potenciálem, tak konkrétně u ČEZ stačí, aby se někdo z politiků vyjádřil o nějaké změně a už se to na kurzu takto negativně projeví. Navíc je otázka, zda již náhodou není vyčerpán i potenciál spekulace na růst ceny elektřiny a zda by nebylo lepší již realizovat na akciích ČEZ zisk. 

Srovnání akcií ČEZ s investicí do ETF

Zároveň tento růst za poslední dobu jakoby vybízel, že akcie ČEZ jsou super výkonná akcie. Opak je však pravdou. Akcie ČEZ pouze těží ze současné energetické krize, ale pokud se podíváme na dlouhodobější výkonnost, například za posledních 10let a srovnáme akcie ČEZ s investicí do ETF na světové akcie. Tedy  s investicí do ETF na index MSCI World, tak akcie ČEZ vzrostly za 10let o 57% z původní hodnoty, zatímco index MSCI World vzrostl za posledních 10 let o celých 157%, takže o 100% více. ČEZ sice vyplácel dividendu, ta však činila v průměru 38 korun, tzn. to je 380 korun vyplacených na dividendách za 10 let. A pokud víme, že investice do ETF na index MSCI World vydělala za posledních 10 let o 100% více, tak je zřejmé, že přijaté dividendy ve výši 400 korun tento rozdíl při současné ceně akcií ČEZu rozhodně nepokryjí.

Jak už jsem mnohokrát zmiňoval, dle mého názoru je investice do jednotlivých akcií zbytečně riziková a jak můžete vidět, ani u tak chválené a oblíbené akcie jako je ČEZ, není výsledek zrovna příliš pozitivní. Ano, je očekáváno vyplácení vyšších dividend, které bude stát potřebovat, ale je otázka, jaká bude hodnota akcie ČEZu v budoucnu. Akcie již nemusí dále růst a poté se klidně může stát, že sice bude vyplacena zajímavá dividenda, ale hodnota akcie propadne o víc než je výše dividendy. 

Rizika u akcií ČEZ

Dále také jde stále o investici v korunách, přičemž veškerý náš příjem i majetek je také v korunách a znovu uvádím, že právě proto je vhodné mít i nějakou část majetku a investic v zahraničí. A k tomu je investice do globálně diverzifikovaných ETF vhodným řešením.

I kdyby výnosnost globálního trhu nebyla výrazně vyšší než investice do akcií ČEZu, stále jde o výrazně nižší riziko, protože riziko je rozloženo mezi více než 1600 světových firem a není to sázka jenom na akcii ČEZ či na jinou akcii, u které se vždy může stát, že nějaká neočekávána negativní informace sníží hodnotu dané akcie klidně i na minimum.

Chápu, že investice do české akcie a ještě do tak velké a známé firmy jako je ČEZ působí bezpečně a zdá se to být jako jistota, ale můžete vidět, že to žádná jistota není a že investice do globálního portfolia tvořeného z ETF Vám může poskytnout možná i zajímavější výnos. Ale zejména mnohem větší bezpečí díky rozložení investice mezi mnoho firem. 

Správné rozložení portfolia

Potom by to také nemělo být jenom o investování do akcií, ale je vhodné mít portfolio poskládané i z více typů aktiv. Tzn. není to jenom o tom, raději místo jednotlivých akcií pořídit ETF na globální akciové indexy, ale přidat do portfolia i dluhopisy, nemovitosti a třeba i zlato a další alternativy. Portfolio složené ze 100% z akcií totiž není pro každého a pokud složíte portfolio z více druhů aktiv, velmi výrazně tím snížíte kolísavost a budete mít portfolio tzv. do každého počasí. 

Závěr

Můj názor na investování do akcií ČEZ je tedy zřejmý, dovedu si představit investici do takové akcie pouze do 5% nebo max 10% portfolia. Svou budoucnost byste však měli stavět spíše na široce diverzifikovaném globálním portfoliu, které bude složené nejen z akcií, ale i z jiných typů aktiv.

Se správným rozložením vašich investic vám rádi pomůžeme, aby bylo nastaveno tak, že budete moci klidně spát, protože budete vědět, že je váš majetek bezpečně rozložen pro jakékoliv scénáře.
Pokud máte k dispozici více než 1 mil.Kč jednorázově, případně nižší částku, ke které můžete investovat alespoň 10.000 Kč měsíčně, tak můžete využít 30 minutové konzultace zdarma, kde se můžeme o správném rozložení Vašeho majetku pobavit. Stačí jít na naše stránky kopecky-advisory.cz a vpravo nahoře si o konzultaci požádat.

E-book

Dále pak na našem webu najdete sekci e-booků, kde si můžete stáhnout e-book pro podnikatele a majitele firem nebo e-book s návodem, jak v 9 krocích dosáhnout finanční svobody. Po stažení e-booku obdržíte vždy i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/e-book/

Na našem webu se můžete přihlásit i k odběru newsletteru. - https://www.kopecky-advisory.cz/prihlaseni-do-newsletteru/

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteruKonzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.