Akcie mohou snížit riziko portfolia

28. prosinec 2021

Akcie mohou snížit riziko portfoliaAkcie mohou snížit riziko portfolia


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:


Přepis podcastu:


Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
 
Tématem tohoto podcastu je svět investování a vše kolem něj. Hlavním tématem je zejména možnost dosažení finanční svobody a čerpání vlastní nekonečné renty, která pokryje část nebo úplně všechny měsíční výdaje. Tato renta by neměla být nijak závislá na Vaší firmě, Vašem zaměstnání či podnikání. Kromě finanční svobody se budeme zabývat i tím, jak budovat a udržet si kapitál i na další finanční cíle jako je třeba budoucnost Vašich dětí a podobně.

Akcie sníží riziko portfolia

Dnešním tématem je určitý na první pohled paradox, a to, že akcie dokážou snížit riziko portfolia.

Mnoho lidí investuje na kratší horizont a bohužel mnohdy i na delší horizont pouze do dluhopisů nebo fondů peněžního trhu, případně obecně z důvodu obavy z kolísání akcií využívá právě jen konzervativní investice. Většinu z nich by však jistě nenapadlo, že pokud přidají do svého portfolia kolem 20 až 30% akcií, tak sníží riziko celého portfolia. Rizikem je myšleno kolísání investice, tzn. přesně to, čeho se lidé nejvíce obávají. 

Vzniká pak tedy paradox, že pokud se obávám kolísání, tak místo dluhopisů nakoupím 20 až 30% akcií a mé portfolio bude kolísat méně. 

A jak je to možné? Jde o to, že akcie vs dluhopisy nereagují na tržní změny totožně. V mnoha situacích reagují dokonce opačně a díky tomu celkové pohyby portfolia jsou nižší než v případě, že vlastním pouze dluhopisovou složku.

Navíc, pokud přidám akcie, tak se zvýší i potenciál výnosu mého portfolia.

Optimální podíl akcií pro nejlepší poměr výnosu a rizika

Tuto problematiku popsal ve své teorii portfolia Harry Markowitz a pokud Vás zajímá jaký vliv má podíl akcií vs dluhopisů na riziko portfolia, v popisku podcastu se můžete prokliknout na stránku této epizody, kde si k tomu můžete prohlédnout graf.

Markowitzportfolio.png

Nejoptimálnější rozložení s nejnižším rizikem je většinou uváděno při alokaci 25% akcií a 75% dluhopisů. Někdy je uváděno i 33% akcií a 67% dluhopisů. Rozdílné výsledky, s kterými se můžete setkat, závisí na tom, jaké akcie a jaké dluhopisy kombinujeme, zda jde o data z amerického trhu nebo ze světového, zda jde o státní dluhopisy s kratší nebo delší splatností apod. Každopádně podíl akcií pro optimální poměr rizika a výnosu se pohybuje kolem 25 až 30% portfolia

K tomuto určitě ještě doplňuji, že důležitý je i horizont, na který investuji. Protože na velmi krátký horizont samozřejmě není vhodné použít podíl akcií 20 nebo 30%. Pokud se podíváme na správnou alokaci dle agentury Morningstar, tak na horizont jednoho roku doporučuje pouze 8% akcií, na 2 až 3 letý horizont 12% akcií, na 4 až 5 letý horizont 27% akcií a do 7 letého horizontu max 35% akcií. Z toho nám vyplývá, že optimální snížení rizika při přidání kolem 25% až 30% akciové složky získáme na horizontu 5 až 7 let. 

Při investování tedy platí nikoliv pouze diverzifikovat do více dluhopisů nebo do více akciových titulů, ale určitě diverzifikovat i napříč třídami aktiv a dluhopisy doplnit právě o akcie, kombinovat dluhopisy s kratší splatností i delší splatností, akcie velkých společností i těch menších, využít i nemovitostní akcie a v malé míře třeba i jiné typy aktiv. Různé třídy aktiv se chovají v různých situacích jinak a často na tržní změny reagují i opačně a díky tomu se zvyšuje bezpečnost a snižuje kolísání portfolia.

Hlavní myšlenkou, kterou jsem chtěl sdělit je však zejména přidání právě akcií do portfolia, protože investování do akcií se lidé v mnoha ohledech zbytečně obávají a vlastně se ukazuje, že když přidám akcie k dluhopisům, tak při správném podílu akcií jsem na tom vlastně lépe, než kdybych investoval jenom do dluhopisů.

Akciové "koření"

Doporučuji tedy, abyste se při investování pouze do konzervativní složky zvážili i přidání akcií a trochu si díky nim portfolio okořenili, získáte nižší kolísavost investice a navíc získáte vyšší potenciál výnosu. Vše samozřejmě nastavte tak, aby to odpovídalo Vašemu investičnímu horizontu a rizikovému profilu.

Případně, pokud si nejste jistí, jaký podíl akcií bude právě pro Vás vhodný a máte k dispozici alespoň 1 milion korun jednorázově nebo máte k dispozici nižší částku a navíc můžete investovat více než 5000 Kč měsíčně, tak navštivte stránky podcastu nekonecnarenta.cz nebo přímo naše firemní stránky kopecky-advisory.cz , kde si v pravém horním rohu můžete požádat o hodinovou konzultaci zdarma a já se Vám velmi rád budu věnovat. Děkuji Vám za pozornost,  přeji krásný den a příští středu opět na slyšenou.Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.