Akcie překonaly nová maxima. Co bude dál?

23. leden 2024

Akcie překonaly nová maxima. Co bude dál?Akcie překonaly nová maxima. Co bude dál?

 

Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:


Nebo na našem YouTube viz níže:


Přepis podcastu


00:00:01

Dobrý den u mikrofonu, David Kopecký. Vítejte u dalšího dílu podcastu "Nekonečná renta."

00:00:14

Nejsledovanější index S&P 500, což znamená index 500 největších amerických firem, minulý týden dosáhl svých maxim.

00:00:25

Jinak řečeno, pokořil své all-time high, což znamená, že právě dosáhl na novou nejvyšší hodnotu ve své historii.

00:00:35

Tento index skončil na úrovni 4839 a naposledy dosáhl svých maxim 3. ledna 2022 na hodnotě 4796. Trvalo tedy zhruba 2 roky, než se podařilo dosáhnout nového all-time high. Takzvaně v býčím trhu je tento index S&P 500 od října roku 2022, kdy došlo k největšímu propadu.

00:01:05

V roce 2022 došlo k velkým poklesům indexu kvůli zvyšující se inflaci a bezprecedentnímu zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou a samozřejmě i jinými centrálními bankami po světě, které se snažily bojovat s inflací. Toho dosáhly zvyšováním sazeb, což vedlo k nemalému propadu.

00:01:36

Nových maxim nedosáhl pouze index S&P 500, ale dosáhl ho i širší akciový index MSCII World, který obsahuje zhruba 1500 nejúspěšnějších a největších světových firem. Vlastně teď můžeme říct, že všichni investoři do akcií jsou nyní v zisku, pokud investovali od října roku 2022, kdy trhy byly na dně. Musím k tomu doplnit, že nemohou to být úplně všichni, protože do toho bychom nepočítali nákladovost. A ti, co investují krátkou dobu, tak samozřejmě ještě v zisku být nemusí. Ale díky vysokým růstům akcií přes 20% v loňském roce bylo i při nákladovosti 1-2% relativně jednoduché tuto úroveň nákladovosti překonat.

00:02:29

A zároveň nelze říct to samé u těch, co investují do jednotlivých akcií. Samozřejmě nemuseli zvolit úplně nejúspěšnější akcie, a to lze říct pouze o těch lidech, kteří investují do celých indexů, ať už do indexu S&P 500 nebo třeba do širších indexů, jako je MSCI World nebo MSCI ACWI, který obsahuje i rozvíjející se ekonomiky.

00:03:00

Co ta nová maxima pro nás znamenají? Někdo by mohl říct, že došlo k prolomení té hranice a akcie budou jenom dále růst. To se samozřejmě úplně nedá říci, ale spíše to může být potvrzení, že i přesto, že mnoho investorů mělo obavy investovat, zejména v roce 2022, kdy byla vysoká inflace, trhy se stabilizovaly. I přes paniku v minulých letech v podstatě od roku 2022, kdy byl největší propad, pokračovaly v růstu.

00:03:31

I přitom, že na přelomu let 2022 a 2023 se mnoha lidem nepodařilo uklidnit a stále měli obavy o své investice. Pokud by začali investovat v říjnu roku 2022, kdy trhy byly na dně, od té doby by jejich výnos byl přes 30%.

00:03:51

Bohužel mnoho lidí vždy najde důvod, proč neinvestovat. Nejprve, když trhy klesaly, se obávali dalšího poklesu a nevěděli, zda na tom mohou vydělat nebo zda se trhy vrátí na původní úroveň. Nyní, když jsou na svých maximech a zaznamenaly velký růst, se zase obávají, že dojde k pádu. Podívejme se však na historická data. V letech 2022 a 2023 nová maxima nebyla překonána jen v roce 2022. Od roku 2013 docházelo k pravidelnému překonávání maxim, a ta nebyla překonána pouze po hypoteční krizi od roku 2009 do roku 2012.
 

Počty překonaných maxim (ATH - All-Time Highs) v jednotlivých letech:

 102 tabulka_1.png

 

00:05:03

Nemůžeme vědět, jestli dojde k dalšímu propadu, ale z historického pohledu a podle statistiky, pokud jsou trhy na svých rekordech, v 80 procentech případů stále rostou. I když se podíváme na období medvědích trhů, tedy klesajícího trhu, růstová období v historii v průměru trvala 51 měsíců, zatímco poklesy trvaly v průměru pouze 11 měsíců. To znamená, že poklesy byly skoro pětkrát kratší doby než růstová období. Z toho jasně vyplývá, že růstová období jsou častější a delší, a je mnohem pravděpodobnější, že trhy budou nadále růst, než že dojde k opaku. Firmy generují zisky a po řešení problémů v ekonomice se stabilizují, což vede k dalšímu růstu cen akcií, protože investoři očekávají návratnost svých investic díky generovaným ziskům ve firmách. 


Akciové cykly - období růstů (modrá) a poklesů (oranžová)

Růstová období trvala v průměru 51 měsíců

Období poklesů trvala v průměru pouze 11 měsíců (cca 5x kratší dobu)

102 tabulka_2.jpg


00:06:47

Když se podíváme racionálně na investování, pokud máme prostředky a můžeme očekávat klesající úrokové sazby na spořících účtech, může být zajímavé postupně alokovat část prostředků do investic. Pokud uvažujete o investování a cítíte se jistěji, když vám někdo poradí a pomůže to správně nastavit pro udržitelný dlouhodobý efekt, můžete se obrátit na náš web www.kopecky-advisory.cz. Vpravo nahoře si požádejte o 30 minutovou konzultaci zdarma, a rád vám věnuji čas.

00:07:51

Pokud se vám tento podcast líbí, budu rád, když jej ohodnotíte na svých platformách, přidáte si ho do sledování nebo se přihlásíte k odběru. Odkaz na stažení e-booku a další zmíněné odkazy najdete v popisu podcastu.

Děkuji vám za pozornost a brzy zase na slyšenou.

 

 

 

 

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.