Ani bůh nedokáže porazit pravidelnou investici

2. únor 2022


Ani bůh nedokáže porazit pravidelnou investiciAni bůh nedokáže porazit pravidelnou investici
Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
 
Tématem tohoto podcastu je svět investování a vše kolem něj. Hlavním tématem je zejména možnost dosažení finanční svobody a čerpání vlastní nekonečné renty, která pokryje část nebo úplně všechny měsíční výdaje. Tato renta by neměla být nijak závislá na Vaší firmě, Vašem zaměstnání či podnikání. Kromě finanční svobody se budeme zabývat i tím, jak budovat a udržet si kapitál i na další finanční cíle jako je třeba budoucnost Vašich dětí a podobně.

Podkladem pro vytvoření tohoto dílu jsem použil článek Nicka Maggiulli z poradenské společnosti Ritholtz Wealth Management.

Článek nese název: Even God Couldn’t Beat Dollar-Cost Averaging

Pokud to přeložíme do češtiny, tak může znít asi takto: "Ani bůh nedokáže porazit pravidelnou investici."

A teď se pojďme podívat, jakým způsobem bylo toto analyzováno.

Porovnání 2 strategií

Na reálných datech byly prověřeny následující 2 strategie investování na dobu 40 let:

  • 1. strategie je pravidelná investice (v angličtině to má zkratku DCA, tedy dollar-cost averaging - v této strategii investuji 100 dolarů každý měsíc po celých 40 let
  • 2. strategie je v angličtině nazývána buy the dip, tzn. zjednodušeně po překladu koupě poklesu - v našem porovnání to konkrétně znamená, že každý měsíc ušetřím 100 dolarů a nakupuji pouze tehdy, když trh propadne. Tento propad je definován tak, že za naspořené peníze nakupuji pouze na úplném dně. Tedy na úplně nejnižším bodě, od kterého se trh odrazí. Takový bod se v podstatě nedá trefit, proto je uváděno, že tuto strategii řídí bůh a ten přesně trefí to úplné dno mezi dvěma tržními maximy a teprve tam nakoupí. Díky tomu to je vlastně nákup v daném období za úplně nejlepší cenu. 

Pravidelnou investici tedy porovnávám s tím, jak by hypoteticky mohl investovat vševědoucí, tedy bůh.

Kdybyste si mohli vybrat, jakou strategii byste zvolili?

Na první pohled se zdá, že nakoupit při maximálním poklesu musí dopadnout lépe než investovat pravidelně.

Skutečnost je však opačná, protože strategie koupě vždy na úplném dně je v 70% případů horší než pravidelná investice.

To platí i přesto, že přesně víte, kdy trh spadne na dno.  Ani Bůh tedy nemohl porazit pravidelnou investici.

A proč tomu tak je?

Je to z toho důvodu, že strategie využití velkých poklesů funguje pouze v případě, že je takových poklesů hodně a zároveň, že je úplně přesně trefíme. Teprve poté má šance taková strategie překonat pravidelné investování. Problém však je, že propady a zejména ty velké se zas tak často nevyskytovaly. Bylo to pouze ve 30. letech, 70.letech minulého století, v roce 2000 a v roce 2008. Navíc z dat vyplývá, že pokud dané dno mineme i o pouhé 2 měsíce, tak se snižuje šance na překonání strategie pravidelného investování z 30% na 3%ní pravděpodobnost.

Celé to je samozřejmě zejména díky složenému úročení. Protože u pravidelného investování jsou všechny platby už od začátku zhodnocovány, zatímco u snahy koupit vždy pouze při poklesu trhů mi hotovosti nepřináší a navíc mi unikají i různá růstová období, která nastanou předtím, než dojde k poklesu na úplně nejnižší hodnotu mezi dvěma maximy.

Kdy vede strategie "buy the dip"?

Strategie koupě při poklesu na dno překonává pravidelnou investici pouze v případě, kdy došlo ke skutečně velkým propadům nebo když v daném období byly propady častější. Příkladem je období 1928 až 1957, ve kterém došlo k největšímu propadu v historii amerického trhu, dno bylo dosaženo v červnu 1932. Při zainvestování přesně na tomto dně by každých 100 dolarů vzrostlo za dané období na hodnotu 4.000 dolarů. V historii trhů neexistuje jiné období, které by mělo stejný výsledek.

Další zajímavé období pro strategii koupě na dně bylo v letech 1995 až 2018. Za toto období investovaných 100 dolarů vzrostlo na 500 dolarů.

Teď se může zdát, že chci chválit právě strategii koupě na dně, ale podobná období nastala za celou historii pouze dvakrát, kdy se opakovalo víc větších propadů a ty strategii využití poklesu pomohly.

Jak jsem zmiňoval, strategie pravidelného investování poráží strategii koupě na dně v 70% případů. Strategii koupě na dně se dařilo nejlépe od roku 1920 dále, a to díky medvědímu trhu ve třicátých letech, ale už po roce 1940 začalo vítězit pravidelné investování a strategie koupě na dně pak už nikdy pravidelné investování nepřekonala.

dca_vs_dip_lag_0_1975_01_01_post_110-1024x819.jpeg

I přesto, že u strategie koupě na dně byla počítáno, že pracuje s naprosto perfektními informace a investovala tak, jako by investoval bůh, tak stejně většinou pravidelnou investici nepřekonala.

Pokud se tedy člověk snaží držet hotovost a čekat na propad, pravděpodobně na tom bude hůř, než kdyby nakupoval každý měsíc. A proč tomu tak je? Protože zatímco čeká na další propad, trh pravděpodobně poroste a o svůj výnos tedy přijde.

Co když minu dno o 2 měsíce?

Navíc tu je ještě jeden problém a to právě investování naprosto přesně na úplném dně. Pokud bychom dané dno minuli o pouhé 2 měsíce, tak už je strategie pravidelného investování úspěšnější v 97% všech případů. Takže i když netrefit dno o 2 měsíce je velmi slušný výsledek, tak stále to je proti pravidelnému investování z dlouhodobého hlediska prohra.

Názor, že raději si peníze nechám na účtu a budu investovat až to spadne je až extrémně častý. Tímto jsem chtěl popsat, že to je hloupost a že časovat trh prostě nejde. Rozhodně je lepší investovat pravidelně a nesnažit se čekat na pomyslné dno. Ono totiž nemusí přijít úplně hned, statistika hovoří o převaze růstových období, a tak většinou při čekání na dno trh mezitím roste a vy přijdete o výnos.

Závěr

Samozřejmě, že když má člověk trochu štěstí, mohli jsme vidět i období znásobení ze 100 dolarů na 4000 dolarů, ale protože netrefit dno o pouhé 2 měsíce má tak velký význam, tak stále to je štěstí, které nám může pomoci pouze ve 3% případů. Rozhodně bychom tedy neměli naši strategii stavět na koupi dna, ale raději investovat pravidelně a v 97% případů na tom budeme lépe.

Zároveň pravidelné investování je naprosto skvělé pro získání zkušeností s investováním. Pokud se obáváte začít investovat s nějakou větší jednorázovou částkou, tak můžete zatím zkusit investovat pouze měsíčně a až získáte zkušenost, tak postupně můžete doplnit i jednorázové peníze. Určitě lepší tato postupná cesta k investování než nezačít investovat vůbec.

Pokud Vás zajímá více o tom, jak nastavit pravidelnou investici a můžete investovat více než 10.000 Kč měsíčně, tak navštivte stránky podcastu nekonecnarenta.cz nebo přímo naše firemní stránky kopecky-advisory.cz , kde si vpravo nahoře můžete požádat o hodinovou konzultaci zdarma a já se Vám velmi rád budu věnovat


Případně pokud Vás investování zajímá a chcete být průběžně v obraze a získávat rady o investování, můžete se na našich stránkách přihlásit k odběru newsletteru. 
Jděte na kopecky-advisory.czsrolujte si až úplně dolů a tam si vlevo klikněte na přihlášení do newsletteru.

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a příští středu opět na slyšenou.E-book

https://www.kopecky-advisory.cz/renta-diky-firme/


Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.