Čeká nás hluboká recese?

2. únor 2023

Čeká nás hluboká recese?Čeká nás hluboká recese?


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký, vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta

Máme se v České republice obávat hluboké recese?

O hlubší recesi se hodně mluvilo v loňském roce, ale v současné době se pohled trochu mění. S rizikem větší recese to možná nemusí být nakonec tak horké, jak to vypadalo.

Zlepšení výhledu HDP Německa

Aktuálně totiž Německá vláda zlepšila hospodářský výhled a namísto očekávaného poklesu HDP o 0,4%, jak vyplývalo z říjnového výhledu, už nyní v novém výhledu počítají se zvýšením HDP v letošním roce o 0,2%. 

Německý ministr hospodářství Robert Habeck uvedl: „Nejsou tady žádné známky výrazné recese, kterou mnozí pozorovatelé dlouhou dobu pokládali za nevyhnutelnou. Německo prokázalo svou odolnost a ekonomicky si vede velmi dobře,“ 

Obavy z recese pramenily zejména z energetické krize, avšak nakonec se podařilo tuto situaci vyřešit lépe, než se očekávalo a díky tomu je vývoj ekonomiky stabilnější.

V Německu došlo i ke snížení odhadu letošní inflace. Původně byla očekávána ve výši 7%, ale nyní byl odhad snížen na 6%. 

Vliv německého vývoje na ČR

A protože Česká republika je na vývoji v Německu hodně závislá, tak i tyto zlepšené výhledy jsou pro nás dobrou zprávou.

Co se týče vývoje HDP v České republice v loňském roce, tak ve čtvrtém čtvrtletí došlo k poklesu o 0,3% proti předchozímu čtvrtletí. Toto čtvrtletí bylo již druhé v řadě, ve kterém došlo k poklesu HDP proti předchozímu čtvrtletí, což znamená, že česká ekonomika se již dostala tzv. do technické recese.

Za recesi je totiž považována situace, kdy dojde k poklesu hrubého domácí produktu alespoň ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích.

Každopádně za celý rok 2022 česká ekonomika dle předběžného odhadu Českého statistického úřadu vzrostla o 2,5% a je tedy vidět, že ke zpomalení růstu došlo zatím pouze v druhé polovině roku 2022.

Čeká nás recese v roce 2023?

Když se podíváme do budoucna na prognózu Mezinárodního měnového fondu, tak pro letošní rok je očekáván pokles hrubého domácího produktu České republiky zhruba o 0,5%.

Pozitivnější vývoj v Německu naší ekonomice může pomoci a zatím se zdá, že by skutečně neměla přijít žádná hluboká recese, protože i předpoklad půl procentního poklesu není nijak zásadní. S vývojem české ekonomiky bychom se tedy mohli v letošním roce pohybovat někde blízko nuly a pokud bude vývoj o něco pozitivnější, třeba nakonec tento rok skončí i růstem.

A to by bylo k dnešnímu tématu vše.

Pokud uvažujete o investování a nechcete na to být sami, tak se na nás samozřejmě můžete obrátit.

Stačí jít na náš web kopecky-advisory.cz, vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma a já se vám velmi rád budu věnovat.

Dále pak na našem webu najdete sekci e-booků, kde si můžete stáhnout e-book pro podnikatele a majitele firem nebo e-book s návodem, jak v 9 krocích dosáhnout finanční svobody. Po stažení e-booku obdržíte vždy i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/e-book/

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Děkuji Vám za pozornost a brzy opět na slyšenou.Zdroj:
Twitter - @LudekNie, @JanVejmelek, @JakubSeidler

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.