Čeká nás období nižších výnosů? Je investice do S&P 500 řešení?

10. srpen 2022

Čeká nás období nižších výnosů? Je investice do S&P 500 řešení?Čeká nás období nižších výnosů? Je investice do S&P 500 řešení?


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

ÚvodDobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

Nosným tématem tohoto podcastu je investování a hlavním cílem, ke kterému budeme směřovat, je možnost dosažení nekonečné renty. Tedy situace, kdy můžete dál pracovat, ale kdybyste se rozhodli, že nechcete, tak nemusíte. Máte tak právo volby, jak naložit se svým životem a budoucností.

V poslední době se čím dál častěji objevují zprávy, že nás čeká dlouhé období, kdy akcie nebudou vydělávat a celkově, že nás čeká těžká doba. A protože toto téma nyní opravdu hodně rezonuje, pojďme se to podívat.

Budou to mít finanční aktiva složitější?

Greg Jensen investiční ředitel největšího hedgeového fondu na světě Bridgewater Associates uvádí, že do současné doby byly nízké úrokové sazby, což tlačilo ceny aktiv nahoru.  Mohli bychom zřejmě vstoupit do dlouhodobějšího období deglobalizace, vyšších vládních výdajů, vyšších úrokových sazeb a vyšší inflace.

Jensen se domnívá, že finanční aktiva jako jsou akcie nebo dluhopisy by to mohly mít nyní o něco složitější.

Takto hovoří i jiní lidé, ale další ekonomové s tím zase nesouhlasí. V podstatě nemůžeme nikdy říci, zda tomu tak skutečně bude a pokud ano, jak dlouho by to trvalo. Je zde příliš mnoho vlivů, které se mohou kdykoliv změnit.

Jaký byl vývoj S&P 500 v historii?

Každopádně určitě není vyloučené, že se akciím nebo i dluhopisům nebude dařit mnoho měsíců nebo i let. Když se podíváme například na index S&P 500, tak v historii nastala i období, kdy třeba i 10 let šel trh tzv. do strany.

Tento historický vývoj potvrzuje, že akcie je rizikové aktivum a s tím je třeba počítat, ale pokud se akcie správně v portfoliu použijí, tak dokážou dlouhodobě generovat výrazně vyšší výnos než většina jiných aktiv.

A co tedy dělat, pokud se obávám, že se nyní akciím či dluhopisům nebude dařit? Jak se mohu ochránit?

Je to jednoduché. Stačí diverzifikovat. 

Jak nám může pomoci diverzifikace?

Když se podíváme na data prezentovaná Benem Carlsonem z Rittholtz Wealth Management, jak se vyvíjely v historii i jiné typy aktiv, tak můžeme vidět, že i když se v některých obdobích celému akciovému indexu tolik nedařilo, tak se o něco lépe dařilo dluhopisům, někdy hodnotových akciím, jindy firmám s malou tržní kapitalizací apod. 

V některých období se tedy indexu S&P 500 příliš nedařilo, ale to samozřejmě neznamená, že se stejně nedařilo i jiným aktivům.

Například v letech 1970-1981 poklesly americké akcie po započtení inflace o více než 16 %, ale ve stejném období  japonské akcie v reálném vyjádření vzrostly o 175%.

Nebo když v období 2000 až 2008 index S&P 500 ztratil více než 40 % své hodnoty po započtení inflace, tak nemovitostní akcie REIT vzrostly v reálných hodnotách o více než 75 %.

Historická data indexu  S&P 500  nám tedy ukazují, že vždy existovalo nějaké aktivum či strategie, kterým se dařilo lépe.

Vsadit si na investici do ETF na S&P 500?

Toto nám potvrzuje, že sázet a investovat jenom do indexu S&P 500 nemusí být všehospásné řešení a rozhodně je dobré rozložit investici i do jiných regionů a jiných typů aktiv.

Za posledních 10let se zdálo, že diverzifikace je zbytečná, protože stačilo vlastnit velké růstové akcie a dosáhli jste pak nejvyššího výnosu. Je však otázka, zda to takto bude pokračovat i do budoucna. Rozhodně bych nedoporučoval na to sázet.

Období extrémně nízkých sazeb a tedy levných peněz uplynulo a nízké sazby svědčily růstovým firmám, ale nevíme, zda se takové období ještě vrátí.

Závěr

Z toho důvodu se opět vracím k myšlence, která v podcastu často rezonuje a to nesázet nikdy své investice jenom na jednu kartu.

Investovat tedy nejen do akcií, ale i do jiných aktiv, investovat nejen do amerického trhu, ale i do jiných regionů. Tzn. jak jsem již v průběhu zmínil, dostatečně diverzifikovat a rozložit investice do více typů aktiv, regionů, sektorů apod.

Samozřejmě nemůžeme tušit, zda skutečně nyní přichází doba, kdy se akciím či dluhopisům nebude dařit, případně zda nebudou spíše stagnovat. Co však víme je, že pokud investici dostatečně dobře diverzifikujeme, vždy můžeme mít v portfoliu takovou investici, které se dařit bude. Takové portfolio nás pak lépe provede i ne úplně pozitivním obdobím.

Z dnešního dílu nám tedy vyplývá jednoduchá rada - diverzifikujte.

A pokud si nejste jisti, jak své portfolio správně rozložit, tedy jak správně diverzifikovat, neváhejte se na mě obrátit a můžeme se o tom pobavit. Stačí jít na náš web kopecky-advisory.cz a vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma, na které se můžeme o bezpečném rozložení vašich prostředků pobavit.

Dále pak na našem webu najdete sekci e-booků, kde si můžete stáhnout e-book pro podnikatele a majitele firem nebo e-book s návodem, jak v 9 krocích dosáhnout finanční svobody. Po stažení e-booku obdržíte vždy i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/e-book/

Na našem webu se můžete přihlásit i k odběru newsletteru.

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.


Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.