Co dělaly akcie v historii po 25% propadu?

4. leden 2023

Co dělaly akcie v historii po 25% propadu?Co dělaly akcie v historii po 25% propadu?


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký, vítejte u prvního letošního dílu podcastu Nekonečná renta

V roce 2022 na podzim jsme mohli vidět propad indexu S&P 500 o 25% od posledního maxima. 

Dnes se podíváme na to, jak se trh vyvíjel, pokud k podobnému propadu ve výši 25% došlo v historii a jakých výnosů byste dosahovali v průběhu nejbližších let, pokud byste do indexu S&P 500 při takovém propadu zainvestovali.

Konkrétně jde o data od roku 1950, zpracované Benem Carlsonem z  Ritholtz Wealth Management.

Vývoj akcií po 25% propadu indexu S&P 500
Z dat vyplývá, že po poklesu indexu o 25% vždy došlo ještě k dalšímu propadu, ale pokud se díváme na dobu o rok, o 3 roky, o 5 let nebo o 10 let později, tak už bylo dosaženo velmi zajímavých výnosů.

Od roku 1950 došlo k propadu většímu než 25% pouze 7x, a to v letech 1961, 1968, 1973, 1980, 1987 a pak už nám zbývají pouze 2 krizová období, která už většina lidí lépe zná a to rok 2000, tedy splasknutí technologické bubliny a hypoteční krize v roce 2007.
 
Obrázek_74.png

Po 1 roce investování
Ve všech obdobích kromě roku 2007, stačil jeden rok na to, abyste realizovali zajímavý výnos. Konkrétně tedy, pokud byste zainvestovali po propadu o 25%, tak po 1 roce byste v jednotlivých letech dosáhli následujících výsledků. Jak jsem zmiňoval, pouze období po roce 2007 byste po roce investování skončili se ztrátou 6,9%. Při zainvestování v roce 2000 byste se po roce dostali zhruba na původní hodnoty se ziskem 0,2%. Ale v ostatních letech s 25% propadem byste po roce investování už dosahovali zhodnocení například 14,7%, 31,2%, 32,2% nebo dokonce 43,9%.

Po 3 letech
Další sledovanou dobu v těchto datech máme 3 roky investice od propadu o 25 procent. Po 3 letech už ve všech obdobích došlo k zisku. Zisk byl nejslabší v obdobích po roce 2000 a po roce 2007, kdy došlo ke zhodnocení o 1,9% či 3,7%, ale v ostatních obdobích činilo zhodnocení po 3 letech např. 44,3%, 69,2% nebo po roce 1980 dokonce 81,2%. 

Po 5 či 10 letech
Dále při 5letém období už se výnos ve všech obdobích pohyboval od 21,5% do zajímavých 238%. No a pokud bychom investovali v daných obdobích na 10 let, tak jsme mohli dosáhnout výnosu od 38,3% až do neuvěřitelných 403,9%.

Můžete tedy vidět, že stačila velmi krátká doba na to, abychom při zainvestování po 25% propadu dosáhli zajímavého výnosu. A po 5 nebo 10 letech byl výnos už ve většině období naprosto exkluzivní a i v těch nejhorších období stále velmi slušný. 

A jak se bude trh vyvíjet v roce 2023?
Samozřejmě nemohu garantovat, že úplně stejně dobře se bude trh vyvíjet i nyní, ale stále je vidět, že statisticky, pokud nakupuji už po určitém propadu, tak mám vždy lepší pozici a výrazně se mi zkracuje doba, v rámci které mám velkou pravděpodobnost, že budu realizovat zajímavý výnos.

Jak nyní klientům často říkám, určitý propad už máme tzv. odsloužený a pokud nyní začneme postupně investovat, tak určitě máme velmi dobrou startovní pozici. Rozhodně lepší než v roce 2021, kdy chtěli investovat všichni, ale trh byl spíše tzv. přepálený, zatímco nyní po určitém poklesu již rozhodně tak přehřátý není.

Není to jen o akciích
Zároveň zmíněné údaje se týkají pouze akcií, ale my s klienty neinvestujeme jenom do akcií. Rozkládáme majetek i do dalších aktiv, jako jsou dluhopisy, ať už státní nebo firemní, nemovitosti, komodity apod. 

Z uvedených aktiv například dluhopisy také v roce 2022 prošly korekcí a z toho důvodu, pokud investujeme dlouhodobě, tak i dluhopisy mají nyní mnohem příznivější dobu na nákup než dříve.

Závěr
Jak už jsem popisoval v posledním dílu podcastu, nyní by mohlo spoustu lidí lákat ještě nějakou chvíli počkat a zainvestovat až to ještě víc poklesne, to však není dobrý nápad. Přesné dno rozhodně nelze s jistotou trefit, a tak může být lepší využít již současných cen a díky tomu máte jistotu, že se určitě budete účastnit růstů, které přijdou po odrazu ode dna. Při čekání na zainvestování je stejně extrémně velká pravděpodobnost, že by vám tyto výnosy utekly.

Pokud váháte, jak to uchopit, jak opatrně začít nyní investovat a jak investici rozložit, ať už do jakých ETF nebo do jakých aktiv a zvažujete, že by vám v tom mohl pomoci profesionál, tak se na nás neváhejte obrátit.

Stačí jít na náš web kopecky-advisory.cz, vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma a já se vám velmi rád budu věnovat.

Dále pak na našem webu najdete sekci e-booků, kde si můžete stáhnout e-book pro podnikatele a majitele firem nebo e-book s návodem, jak v 9 krocích dosáhnout finanční svobody. Po stažení e-booku obdržíte vždy i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/e-book/

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Děkuji Vám za pozornost a brzy opět na slyšenou.Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.