Co je důležité pro dosažení vyšší hodnoty majetku?

17. únor 2023

Co je důležité pro dosažení vyšší hodnoty majetku?Co je důležité pro dosažení vyšší hodnoty majetku?


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký, vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

Dnes se podíváme na to, jak velký vliv může mít správné plánování na výsledky při investování a jakou roli může mít dodržování plánu na výši majetku, kterou se vám podaří dosáhnout.

Konkrétně půjde o studii, kterou v roce 2011 zpracovaly Annamaria Lusardi a Olivia S. Mitchell.

Pokud volněji přeložíme název studie do češtiny, tak by zněl nějak takto: Finanční gramotnost a plánování a jejich důsledky pro blahobyt při čerpání renty.

Jaké skupiny se porovnávaly?

Studie se účastnilo 1269 osob a tyto osoby byly rozděleny podle toho, jak přistupovaly k řešení své finanční budoucnosti a k tvorbě majetku pro čerpání renty.

  • první skupinou byli tzv. Non-Planners, tzn. lidé, kteří neměli vůbec žádnou představu o tom, kolik by měli mít naspořeno a kolik by měli investovat
  • druhou skupinou byli tzv. Simply Planners. Ti měli již představu, kolik by měli mít prostředků pro čerpání renty, ale neměli žádný plán, jak toho dosáhnout
  • poslední skupinou jsou tzv. Succesful Planners a ti měli konkrétní představu, kolik prostředků budou potřebovat, měli k tomu zpracovaný plán a zároveň jej dokázali dodržovat.

A teď se pojďme podívat na hodnotu majetku, kterou jednotlivé skupiny vytvořily.

Výsledná hodnota majetku v jednotlivých skupinách

Nejprve první skupina, Non-Planners, tedy vlastně neplánovači. Výsledný majetek, kterého v rámci studie dosáhli pro čerpání renty činil v průměru 338.418 USD.

Druhá skupina, Simply Planners, tzn. ti, kteří měli představu, kolik budou potřebovat, ale neměli žádný plán, dosáhli na konci majetku pro čerpání renty v průměrné výši 742.843 USD. 

Je tedy vidět, že stačilo mít konkrétnější představu o tom, jakou výši majetku budou pro rentu potřebovat a rázem bylo dosaženo více než dvojnásobného výsledku.

No a nakonec se podíváme na Succesful Planners, tedy úspěšné plánovače, kteří nejen, že věděli kolik budou potřebovat, kolik by měli investovat, ale měli i konkrétní plán a dokázali je dodržovat. Tato skupina dosáhla majetku pro čerpání renty v průměru ve výši 1.002.975 USD, tzn. trojnásobek toho než ti, kteří neměli vůbec žádnou představu ani plán, jak svého cíle dosáhnout.

78obr.jpg

A co nám z toho všeho vyplývá?

Myslím, že je to celkem zřejmé. Pokud mám plán a tímto plánem se řídím, tak můžu dosáhnout podstatně vyššího majetku než když nijak neplánuji. Tzn. pokud člověk investuje třeba jen proto, aby jeho peníze neztrácely hodnotu, ale není za tím žádný konkrétnější cíl a žádná konkrétnější cesta, jak jej dosáhnout, tak je spíše odsouzen k neúspěchu.

K tomu, jak je důležité mít plán uvádím 2 citáty:

Kdo neplánuje, plánuje neúspěch. Benjamin Franklin
Cíl bez plánu je pouhým přáním. Antoine de Saint Exupéry

Jen plán nestačí

Pak je však ještě potřeba doplnit to, že jenom plán nestačí. Je ještě třeba tento plán dodržovat a to také nebývá pro mnoho lidí úplně jednoduché, když k sobě nemají někoho, kdo jim s dodržováním plánu pomáhá.

V souvislosti s tím jsem si vzpomněl na velmi známý rozhovor Spejbla a Hurvínka.
Spejbl: „Hurvajs, musíš si umět poručit.“
Hurvínek: "Což o to, já si poručím, jenže se neposlechnu.“

A právě to, abyste plán neměli jen vytvořený, ale aby byl průběžně dodržován, tedy, jak říká Hurvínek, abyste se poslechli, to je právě náš úkol. 

Máte v nás něco jako kouče či mentora a díky tomu se i dle zmíněné studie jednoznačně ukazuje, že pak můžete dosáhnout vyššího majetku pro čerpání renty a nebo samozřejmě, že svého cíle pak můžete dosáhnout i dříve.

Pojďme si to srovnat s hubnutím

Napadá mě přirovnání například i tomu, když chcete udělat něco pro své zdraví, chcete třeba začít sportovat nebo zhubnout apod.

Máte pak několik možností. Buď třeba jen přidáte pohyb, snažíte se jíst trochu lépe, možná občas cvičíte dle aplikace v mobilu nebo intuitivně, ale nemáte konkrétní plán ani strategii. Pak můžete zvolit druhou variantu, že už si řeknete, kolik chcete například v daném půl roce zhubnout nebo kolik chcete naběhat kilometrů, kolikrát týdně budete chodit cvičit, přesně si sledujete co jíte, třeba vyplňujete i kalorické tabulky apod. 

Myslím, že toto se dá velmi dobře přirovnat ke zmíněným prvním dvěma skupinám ze studie, tedy Non-planners a druhý příklad Simple planners.

A teď si představte, že si zaplatíte trenéra. 

Ten Vám sestaví jídelníček na míru, sestaví vám tréningový plán a ještě při běhu kontroluje, zda máte dobrou techniku běhu nebo při cvičení kontroluje, zda necvičíte chybně, zda si nějak nemůžete chybným cvičením ublížit, zda cviky provádíte správně, zapojujete ten správný sval a skládáte mu nakonec účty, jak jste se správně stravovali apod. 

Myslím, že rozhodně tato poslední možnost bude mít ten nejlepší výsledek a lze toto řešení přirovnat ke zmíněným Succesfull Planners.

Stejně to můžeme přirovnat k tomu, když někdo trénuje na olympiádu nebo na nějaký závod. Jak hodně znáte úspěšných hokejových či fotbalových týmů nebo úspěšných sportovců, kteří nemají žádného trenéra či kouče?

A stejně důležité to je u finančního plánování a u správy investic.

Přidaná hodnota investičního poradce

Ze všeho, co jsem doteď uváděl vyplývá, že využít pomoc investičního poradce může mít rozhodně na hodnotu vašeho budoucího majetku velmi pozitivní vliv. 

Vše, co jsem doteď popisoval je právě to, v čem může mít naše práce největší přidanou hodnotu. Řešíme samozřejmě i správné nastavení investice, správné rozložení mezi jednotlivé typy aktiv a samozřejmě průběžně i sledujeme a staráme se o správné rozložení investic a řešíme i jak má být správně vše nastaveno dle toho, jak se blíží čerpání prostředků apod.

Závěr

Mnohem důležitější však je, jak jsem zmínil, práce kouče či mentora, díky čemuž se zvyšuje šance, že neuděláte chybu a že se nám podaří udržet vás na cestě k dodržení plánu a můžete si zvýšit pravděpodobnost, že na konci dosáhnete vyššího majetku.

Pokud Vám to dává smysl, můžete se na nás samozřejmě obrátit.

Stačí jít na náš web kopecky-advisory.cz, vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma a já se vám velmi rád budu věnovat.

Dále pak na našem webu najdete sekci e-booků, kde si můžete stáhnout e-book pro podnikatele a majitele firem nebo e-book s návodem, jak v 9 krocích dosáhnout finanční svobody. Po stažení e-booku obdržíte vždy i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/e-book/

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Děkuji Vám za pozornost a brzy opět na slyšenou.

Zdroj:

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.