Co je třeba splnit před investováním?

8. září 2021

Co je třeba splnit před investováním?Co je třeba splnit před investováním?

Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo shlédnout na našem Youtube kanálu viz níže:

Přepis podcastu:

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
 Tématem tohoto podcastu je svět investování a vše kolem něj. Budete v něm postupně získávat informace o tom, jak si zajistit svou vlastní nekonečnou rentu, která pokryje část nebo úplně všechny vaše měsíční výdaje. Zároveň je cílem, aby tato renta nebyla nijak závislá na Vaší firmě, Vašem zaměstnání či podnikání. Kromě soukromé renty se budeme zabývat i tím, jak si splnit i jakékoliv další finanční cíle, jako třeba budoucnost Vašich dětí a podobně.
 
Dnes si povíme, o tom, co vše musím splnit proto, abych mohl investovat. Upozorním na jednu důležitou věc, kterou musíte před investováním udělat, protože pokud to neuděláte, může se pro Vás investice stát zlým snem.
 
Pokud chceme začít s investováním, tak v první řadě musíme mít co investovat. První možností je, že máme k dispozici jednorázovou částku ať už z dědictví, prodeje firmy nebo jsme si již něco stihli naspořit. Druhou možností je, že máme vyšší příjmy než výdaje a každý měsíc můžeme tedy část peněz investovat. O tom, jak pracovat s rozpočtem a pomoci tomu, aby rozdíl mezi příjmy a výdaji byl co nejvyšší, si povíme v některém z příštích dílů podcastu.
 
Zdálo by se, že toto již stačí a můžu se pustit do investování. Avšak není tomu tak. Dalším důležitým krokem je myslet na to, abychom měli dostatečnou finanční rezervu tzv. jak se říká pro "strýčka příhodu". Když se třeba pokazí pračka, lednička, člověk onemocní, přijde dočasně o práci nebo pro jakékoliv jiné nepředvídatelné události. Tato finanční rezerva by měla být ve výši 3 až 6 násobku měsíčních výdajů. Teprve, když tuto rezervu máme pokrytou, je vhodné začít přemýšlet nad investováním. Pouštět se do investování ve chvíli kdy nemáme dostatečné rezervy rozhodně není dobrý nápad.
 
Máme tedy peníze k investování, ale teď co s nimi, že?
 
Nejprve je třeba se zamyslet nad tím, proč vlastně investuji. Jedním z důvodů může být třeba snaha překonat inflaci, což na spořícím nebo běžném účtu nelze, a tak se investování nabízí. Investovat pro překonání inflace je určitě dobrá cesta. Jako důvod to však úplně nestačí, můžu chtít překonat inflaci, ale když nemám stanoven žádný konkrétní cíl, jak se rozhodnu za rok nebo za dva, až třeba přijde na akciový trh korekce?
 
A nyní se dostáváme ke zmíněnému zásadnímu kroku, a to nastavení investičního plánu. To znamená stanovit si cíle, které mi investované peníze budou plnit. Těmi cíli může být například budoucnost mých dětí, aby měly základ pro vstup do života, abych je mohl poslat na placenou stáž do zahraničí nebo jim zaplatit kvalitní vzdělání. Může to být kapitál, který mi pomůže přilepšit si k penzi a nebo si chci zajistit finanční svobodu, tzn. chci mít k dispozici takový kapitál, který pokryje část nebo úplně všechny mé měsíční výdaje ještě předtím než odejdu do důchodu. Já klidně pak dál mohu pracovat, ale mám právo volby, kdy si každý den ráno mohu říct, že pokud bych nechtěl, pracovat nemusím a můžu se svobodně rozhodnout dělat to, co mě baví. A klidně mohu i dělat práci, která mě skutečně baví i přesto, že není dobře placená. Případně se mohu rozhodnout cestovat či se jinak realizovat dle svých představ, protože o mé výdaje je postaráno díky rentě, kterou mohu čerpat z vlastního majetku.
 
Jakmile investuji bez jakéhokoliv cíle nebo plánu, tak skutečně se pro mě investování může stát zlým snem.
 
Každý cíl, který si stanovím, musí mít nějaký termín, do kdy jej chci dosáhnout. Zároveň každý cíl mohu vyjádřit v konkrétní částce, tzn. kolik peněz budu na splnění daného cíle potřebovat.
 
Teprve ve chvíli, kdy mám cíle stanoveny včetně termínů a částek mohu začít uvažovat o investici.
 
Pojďme si vysvětlit proč tomu tak je a přirovnat si to k nějaké situaci, kterou všichni dobře známe.
 
Pokud stavíte dům, potřebujete nejprve projekt, abyste měli dle čeho stavět a teprve poté nakupujete materiál na stavbu.
 
Jak je potom smutné, že v investování to často lidé úplně obrací. V situaci kdy mají volné peníze a případně když je osloví bankéř, že na jejich účtu viděl více peněz, tak se rozhodnou investovat a nakupují investiční produkty ať už ty, které si sami najdou nebo jim jsou nabídnuty bankéřem či nějakým prodejcem. Bohužel v tu chvíli s nimi nikdo neřeší žádný konkrétní plán ani cíl, na který bude daný produkt použitý. Tzn. pokud to přirovnáme ke stavbě domu, je to stejné, jako kdyby si už kupovali cihly, když ještě ani nevědí, kolik by jich mělo být, jak bude dům velký, jaké má mít izolační vlastnosti apod.
 
Nejprve potřebuji vědět kam se chci dostat, abych dle toho mohl zvolit správný způsob jak toho dosáhnout.
 
Aby bylo dobře pochopitelné, proč je plán v investování tak důležitý, pojďme si to popsat na naprosto všední záležitosti. Tou je potřeba pohybu z místa na místo. Je určitě rozdíl, pokud se potřebuji dostat například 200 metrů od svého bytu či domu, proti tomu, když se chci přemístit 5 km daleko a úplně jiná je situace, když můj cíl cesty je 250 km nebo třeba 5000 km daleko. Pokud je to přesun zmiňovaných 200 metrů, zřejmě si zvolím, že půjdu pěšky. Vzdálenost 5 km můžu jít stále pěšky, ale už mi to může zabrat nějaký čas, proto pro vyšší efektivitu můžu jet na kole nebo autem či veřejnou dopravou, 250 km pojedu zřejmě autem, vlakem nebo autobusem a v posledním případě 5000 km sice mohu jet autem, ale zde už se vyplatí využít leteckou dopravu.
 
Stejně tomu je v investování. Není možné volit jakékoliv nástroje bez toho, aniž bychom věděli, kam vlastně míříme. Pokud chci například odložit peníze, které za 14 dní budu potřebovat, tak je určitě neumístím do akcií. Pokud plánuji za rok koupit auto, tak si také nekoupím byt na pronájem, který za rok prodám, abych si auto koupil. Ani si nekoupím akcie, které za rok prodám. Toto vše zní naprosto logicky a přesto se často setkávám s lidmi, kteří investují do akcií prostě jen z toho důvodu, že zrovna měly historicky vysoké výnosy a vůbec to nespojují s žádným cílem ani nemají žádný investiční plán. Co se ale stane v situaci, kdy dojde k významnému propadu na trzích a člověk nemá konkrétní dlouhodobý cíl, který by daná investice měla splnit? V tu chvíli bohužel mnoho lidí z akcií rychle utíká a realizuje zbytečné ztráty. Protože nemají  pro prostředky konkrétní cíl, tak se v tu chvíli rozhodují dle emocí, vidí propad a okamžitě radši prodávají, aby tzv. nepřišli ještě o víc. Přitom, kdyby měli dlouhodobý cíl a věděli, že tyto prostředky mají v plánu čerpat až za 10, 15 nebo 20let třeba na dosažení finanční svobody, tak ani významný propad pro ně nic neznamená a nejlepší reakce na takovou situaci, je reakce žádná. Ba dokonce ideální reakce je investovat další prostředky, protože díky tomu kupujeme světové firmy se slevou.
 
Je zajímavé, že v rámci běžného rozhodování v životě uvažujeme poměrně racionálně, ale u investování to často neplatí. Chceme si koupit počítač a víme, že jej budeme používat v terénu, tak zvolíme notebook místo pevného počítače. Když se vydáme na dlouhou horskou tůru, tak pravděpodobně nepůjdeme v pantoflích, ale vezmeme si pevné boty. Dáme-li péct kuře, nečekáme, že za 5 minut je už hotové. Když vyjedeme autem na 100km dlouho cestu, také nečekáme, že za 10 minut už jsme v cíli ... Mohli bychom najít tisíce jiných racionálních rozhodnutí. V investicích tomu je však mnohdy jinak. Nástroje volíme často naprosto nevhodně. Jedním příkladem za všechny může být tvorba rezervy pro děti, aby za 18let měli na vstup do života a k tomu použít spořicí účet. Pokud to připodobníme k cestování, jak bylo uvedeno před chvílí, tak je to stejné, jako bychom šli pěšky z Prahy do Paříže. Nebo z opačného pohledu, člověk svou rezervu pro strýčka příhodu investuje do akcií, protože si přečetl, že to je jediná cesta jak pokořit inflaci, ale pokud dojde klidně i ke krátkodobému poklesu na trzích, jak se asi zachová? Bohužel přesně, jak jsem již zmiňoval, pravděpodobně se bude snažit investici ukončit, aby tzv. nepřišel ještě o víc. Realizuje tedy ztrátu, často zanevře na investování jako celek a přitom jenom zvolil pro daný cíl úplně špatný nástroj.
 
Toto všechno jsou důvody, proč je naprosto nezbytné před investováním vytvořit investiční plán. Bez něj rozhodně nelze investovat.
Nikdy klientovi netvoříme investiční portfolio bez toho, aniž bychom měli stanoveny finanční cíle, které chceme právě prostřednictvím investičního plánu dosáhnout.
 
Je tedy nutné vytvořit plán, kde je u každého cíle stanovena částka a termín, kdy je třeba tuto částku mít k dispozici a dále zda bude čerpána jednorázově nebo ve formě renty. Teprve v tu chvíli lze řešit, zda daný cíl bude vhodné řešit spořicím účtem, termínovaným vkladem a nebo bude nejlepším řešením investice.
 
Tou důležitou věcí, kterou tedy člověk před investováním musí udělat je vytvořit si sám nebo s pomoci profesionála investiční plán a pak mu teprve může investování přinést pozitivní efekt. Na závěr bych ještě rád doplnil, že mnoho klientů má pocit, že aby mohli investovat, potřebují tomu rozumět a musí to vše sledovat, na což nemají čas. Pokud si chtějí investovat sami, tak tomu tak skutečně je, ale pokud využijí služeb profesionála, ten jim zpravidla poskytne všechny důležité informace, díky čemuž budou investicím již více rozumět a zároveň pak nepotřebují sledovat sami investiční dění, protože na to mají investičního poradce. Zároveň v rámci investičního servisu zpravidla klient dostává průběžně informace o vývoji portfolia či jiné nejzásadnější zprávy ze světa investic. V rámci naší společnosti Kopecký Advisory určitě tento informační servis klientovi poskytujeme a věřím, že i většina jiných poradenských firem.
 
V případě, že uvažujete o investování, nezapomeňte, že investiční plán je nutnost, doporučuji tedy, abyste si jej sami nebo s pomocí investičního poradce zpracovali.
 
A to je z dnešního dílu vše. Věřím, že Vám to pomohlo uvědomit si, v čem je investiční plán pro investování důležitý a proč se bez něj žádný investor neobejde.
 
Pokud Vás zajímá, jaké jsou konkrétně Vaše možnosti ohledně dosažení nekonečné renty nebo si přejete analyzovat Vaše současné investiční nástroje a máte k dispozici alespoň 1 milion korun jednorázově, případně máte k dispozici nižší částku a navíc můžete investovat více než 5000 Kč měsíčně, tak navštivte stránky podcastu nekonecnarenta.cz nebo přímo naše firemní stránky kopecky-advisory.cz , kde si v pravém horním rohu můžete požádat o hodinovou konzultaci zdarma a já se Vám budu velmi rád věnovat. Děkuji Vám za pozornost a přeji krásný den.

 

Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru. 

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.