Co nyní s hotovostí? Spořicí účet nebo něco jiného?

7. říjen 2022

Co nyní s hotovostí? Spořicí účet nebo něco jiného?Co nyní s hotovostí? Spořicí účet nebo něco jiného?


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký, vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

Téma inflace, růst cen a zdražování je v současné době slyšet snad úplně všude. Koukáte na televizi, slyšíte o inflaci, procházíte zprávy v mobilu, čtete o inflaci, bavíte se s lidmi a často je také tématem zdražování a inflace. Je to v současné době opravdu velké téma, protože většina lidí takto vysokou inflaci ještě nikdy nezažila.

V takové situaci každý rozumný člověk přemýšlí, co dělat s penězi, aby inflaci překonal, respektive, aby alespoň snížil její vliv, protože současnou inflaci nelze s jistotou překonat.

Investice na překonání inflace

Pokud by vám nyní někdo tvrdil, že má takovou investici, která určitě inflaci překoná, tak rozhodně nemluví pravdu. Výnos vždy bude odpovídat riziku a pokud by sliboval výnos ve výši inflace, tak rozhodně musí jít o velmi rizikovou investici a spíše ani není reálné, aby někdo tak vysoký výnos mohl garantovat.

Investice do zlata

Když se bavíme o slibovaných vysokých výnosech a různých nabídkách, jak překonat inflaci, tak se teď čím dál více objevují prodejci zlata. Ti stále opakují svoji mantru, že zlato je udržitel hodnoty a že je skvělým zajištěním proti inflaci. Dokonce jsem nedávno od jednoho prodejce zlata slyšel, že když si teď koupíte zlato, tak vám může garantovat, že na tom určitě vyděláte. Nevím, kde na takovou věc přišel, asi mu to někdo dobře vysvětlil na školení, jak lidem zlato vnutit. Ano, samozřejmě se může v brzké době zlatu dařit, ale nemohu přeci tvrdit, že když si ho teď koupím, tak určitě vydělám. Takovou jistotu nemám u ničeho, ani u zlata. Musím říct, že mě takto lživé vyjádření vyloženě šokovalo a je smutné, jaké techniky se při prodeji zlata používají. 

Jaký výnos potřebuji na překonání inflace?

Zároveň k 17%ní inflaci chci ještě doplnit jednu důležitou věc. Poslední zveřejněná inflace ve výši 17,2% není o tom, o kolik peněz přijdete odteď do budoucna, ale je to pro nás informace, o kolik peněz jsme přišli za poslední rok. Resp. jinak řečeno, ceny od loňska vzrostly o 17,2%, takže loni jsme za stejné zboží či službu zaplatili sto korunu a letos již musíme zaplatit 117,20 Kč. 

Pokud bychom ale chtěli hledat investici, která inflaci překoná do budoucna, tak vlastně nevíme, jaký by měla mít výnos. Není to o překonání 17,2%, to už je historie, ale do budoucna může inflace již poklesnout a může nám nakonec stačit i nižší výnos, abychom inflaci pokryli. 

Každopádně i kdyby inflace poklesla, zatím se zdá, že se nějakou dobu budeme potýkat spíše s výrazně vyšší inflací, než jsme byli donedávna zvyklí a pravděpodobně bude poměrně dost na úrovni 2%, což je inflační cíl ČNB.

Kam tedy s hotovostí či s krátkodobou rezervou?

A co tedy při takových vyhlídkách na vyšší inflaci nyní dělat s hotovostí? Tedy s prostředky, kterou slouží buď jako finanční rezerva a nebo tyto prostředky budete potřebovat například za rok nebo za dva či dříve? 

Jak vždy zmiňuji, u finanční rezervy nebo u prostředků, které potřebujeme mít rychle k dispozici, nemá smysl řešit překonání inflace. Můžu maximálně o něco snížit její vliv. Tyto prostředky je třeba umístit velmi konzervativně a není žádoucí, aby jejich hodnota kolísala.

Každopádně s konzervativností se to nesmí přehánět a rozhodně je třeba, aby tyto prostředky nebyly pouze na běžném účtu, kde je většinou nulový úrok. Tam byste měli mít rezervu maximálně na jednoměsíční výdaje a zbývající prostředky již umístit někam, kde získáte nějaký zajímavý výnos.

Díky tomu, že úroková sazba ČNB v poslední době vzrostla, tak i banky začaly nabízet mnohem zajímavější produkty a konečně lze získat na krátkodobých produktech i nějaký slušný výnos.

Spořicí účty a termínované vklady

Co se týče spořicích účtů, existuje hned několik bank, které nyní nabízí spořicí účet s úrokovou sazbou 5 nebo i 5,5%. Nechci zmiňovat konkrétní spořicí účty, abych nějaké bance nedělal reklamu, ale je poměrně jednoduché si spořicí účet s takovouto sazbou najít. Jen je důležité upozornit, že většina spořicích účtů má různé limity výše částky, která se úročí danou sazbou, ale nad tento limit většinou úrok radikálně klesá. Je tedy třeba si toto pohlídat, aby se vám vyšším úrokem zhodnocovala skutečně celá částka, kterou chcete uložit, a ne pouze její část.

Další možností jsou termínované vklady, kde lze v současné době získat úrok kolem 6 % na období 1 roku. Takový termínovaný vklad dle mého však není až tak zajímavý, protože výnos není vyloženě o hodně vyšší než na spořicím účtu, kde mohu s penězi kdykoliv disponovat, zatímco na termínovaném vkladu nikoliv. Zároveň stále se může stát, že ČNB ještě sazby zvýší a pokud by k tomu došlo, tak se mi zvýší i výnos na spořicím účtu, ale na termínovaném vkladu mi zůstane po celou dobu vkladu stejný úrok, jaký jsem si sjednal na začátku. Tento úrok nakonec může být stejný nebo i nižší než na spořicím účtu, na kterém by se zvýšení sazeb brzy ČNB projevilo a s kterým mohu navíc kdykoliv disponovat.

Vývoj sazeb ČNB

V současné době je dle mého zatím spíše pravděpodobné, že ČNB bude sazby držet na podobné úrovni nebo je může ještě zvýšit. Stačí kdyby nedošlo ke stabilizaci inflace a kdyby se ukázalo, že devizové intervence na udržení kurzu koruny nestačí a že se tedy nedaří tlumit inflační tlaky. V tu chvíli by ČNB sazby mohla ještě zvýšit.

Samozřejmě z důvodu zpomalující se ekonomiky může začít ČNB sazby i snižovat, ale dle mého názoru kvůli zatím stále vysoké inflaci bude nějakou chvíli trvat, než by k tomu ČNB přistoupila. Je pravda, že pokud bychom očekávali již snižování sazeb, pak už bude lepší volit termínovaný vklad raději než spořicí účet, protože na něm právě mohu zamknout vyšší výnos a snížení sazeb by se mě pak netýkalo.

Kromě spořicích účtů či termínovaných vkladů tu máme ještě jednu zajímavější možnost pro uložení krátkodobých prostředků, o které většina lidí vůbec netuší.

Jak obejít banky a uložit si peníze přímo u ČNB za vyšší úrok

Můžete si totiž peníze uložit tzv. přímo u ČNB za repo sazbu, která nyní činí 7%. Tak, jak to nyní činí české banky a mají z toho zajímavé zisky. Tuto možnost v současné době nabízí již několik institucí. U menších částek do 1 mil.Kč můžete získat výnos po odečtení všech poplatků kolem 6 % ročně. Tzn. jde vlastně o stejný výnos, jako by byl na ročním termínovaném vkladu, kde mám však peníze zamknuté, zatímco zde i přes výnos 6% mohu prostředky vybrat každý týden. A dokonce pokud mám možnost uložit větší částku než 1 mil.Kč, tak mám díky vyššímu objemu nižší poplatky a dosažitelný výnos činí dokonce 6,4 % ročně.

S klienty této možnosti nyní využíváme jako doplnění nebo úplnou náhradu za spořicí účty. Samozřejmě je to vhodné řešení pouze na krátkodobou rezervu nebo na prostředky, které budou brzy potřebovat. Na dlouhodobější horizont už je vhodnější řešit jiné nástroje.

Z vkladu u ČNB si můžete platit výdaje

Lze si nastavit i pravidelný výběr a z takto bezpečně zhodnocovaných prostředků u ČNB si posílat peníze třeba na splátku hypotéky, či na jiné výdaje. Nebo na spoření pro děti, na pojištění nebo na investice. A zbývající zůstatek peněz se stále zhodnocuje 6 nebo 6,4%.

Toto řešení jsme v poslední době často poskytovali i firemním klientům, přičemž většina představitelů firem netuší, že nemusí mít firemní prostředky pouze na běžném účtu tzv. za nulu, ale že i pro právnické osoby existují bezpečné nástroje, jak prostředky zhodnotit a snížit vliv inflace. Dokonce lze této možnosti využít i pro společenství vlastníků jednotek, družstva, obce, nadace apod.

Teď například jsme měli jako poslední případ firmu, kdy jsme takto umísťovali částku 3.000.000 Kč, takže roční výnos po odečtení všech nákladů bude činit 192.000 Kč, které má firma navíc jen díky tomu, že nenechá všechny prostředky na běžném účtu.

Nebo jsme pak řešili klienta, který potřebuje mít připravené 4.000.000 Kč na koupi nemovitosti a ještě donedávna měl tyto prostředky uložené na revolvingovém vkladu pouze za 3,5%. Finanční přínos pro něj tedy činí 116.000 Kč korun navíc díky vyššímu zhodnocení. 

Závěr

Veškeré zhodnocení a částky, které jsem uváděl jsou po odečtení všech poplatků, tzn. z výnosů byl odečten i vstupní poplatek 0,3 až 0,5%, který je stanoven dle výše částky. A přesto i po odečtení nákladů stále zůstává zhodnocení takto zajímavé. 

Jak jsem zmiňoval, u ČNB si ukládají v rámci repo operací prostředky české banky právě za zmíněných 7%, a pak na spořicím účtu klientům poskytnou maximálně 5,5%, hodně bank ještě podstatně méně. Proč tedy banky neobejít a neuložit si prostředky sám také přímo u ČNB, když je tu taková možnost k dispozici?

Pokud si k tomu přejete získat další informace, můžete mi zavolat (+420 603 723 263) nebo napsat na david@kopecky-advisory.cz, případně si na našich stránkách kopecky-advisory.cz můžete požádat o 30minutovou konzultaci zdarma a já vám rád zodpovím vaše dotazy. 

Zároveň při sjednání těchto produktů online je vždy účtován plný vstupní poplatek, avšak my pro vás můžeme díky sdružení prostředků od více klientů vyjednat individuální cenu. Jestli tedy nechcete hned na začátku přijít o část výnosu, tak se s námi můžete spojit.

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.

Newsletter
Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru
Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.