Dopad inflace na firmu, obec či jinou právnickou osobu

7. červenec 2022

Dopad inflace na firmu, obec či jinou právnickou osobuDopad inflace na firmu, obec či jinou právnickou osobu


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Úvod


Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

Nosným tématem tohoto podcastu je investování a hlavním cílem, ke kterému budeme směřovat, je možnost dosažení nekonečné renty. Tedy situace, kdy můžete dál pracovat, ale kdybyste se rozhodli, že nechcete, tak nemusíte. Máte tak právo volby, jak naložit se svým životem a budoucností.

Dopad inflace na právnické osoby

Inflace je v současné době asi jedno z nejdiskutovanějších témat, přičemž většinou se o ní mluví v souvislosti s dopadem na každého člověka osobně. Co ale dopad inflace na právnické osoby, ať už firmy, města, obce nebo nadace apod?

Stále existuje mnoho firem, měst, obcí nebo nadací, které mají na účtech nemalé prostředky. Z jejich hodnoty jim však bohužel stále více ukrajuje inflace.
Je samozřejmé, že právnické osoby potřebují financovat svůj provoz a určitou část prostředků tedy potřebují mít okamžitě k dispozici a nezbývá jim, než u této části peněz počítat se znehodnocením o inflaci. Může však existovat i část prostředků, která není potřeba úplně okamžitě a to už je část, s kterou se dá nějak pracovat a alespoň částečně tyto prostředky proti inflaci chránit. Samozřejmě, že nelze současnou inflaci pokrýt úplně, ale rozhodně lze alespoň snížit její vliv.

Jak může právnická osoba překonat inflaci?

Občané mají spořicí účty, na kterých jsou pro ně občas i zajímavé úroky, avšak u právnických osob spořicí účty příliš zajímavý úrok nenabízí. Tak co tedy může právnická osoba řešit, když spořicí účet není zajímavý? Jako jedna z možností existují vklady s výpovědní lhůtou a pokud začneme tou nejkratší dobou, tak nejkratší mají výpovědní dobu, tedy dobu, za kterou lze mít peníze zpět v délce 33 dní nebo 3 měsíce. Aktuálně ke dni 4.7. lze získat u vkladu s výpovědní lhůtou 33 dní úrokovou sazbu ve výši 4,65% p.a. a u výpovědní doby 3 měsíce, což stále není nijak extrémně dlouhá doba, lze získat úrok 5,1%. Samozřejmě jsou řešitelné i termínované vklady na pevnou dobu, kdy například u vkladu na 1 rok lze získat úrok 5,5%.

Dle mého názoru je však v současné době lepší využít spíše kratší dobu vkladu, ideálně pouze na těch 33 dní nebo maximálně zmíněné 3 měsíce, protože stále existuje riziko růstu sazeb a fixovat si vklad například na 1 rok nemusí nakonec vyjít dobře. Pokud ČNB ještě sazby zvýší, tak pak může být na vkladu s kratší výpovědní lhůtou lepší sazba než na dříve uzavřeném vkladu na 1 rok. 

Řekl bych, že většina firem dokáže své cashflow bez problémů plánovat na měsíc i více dopředu, tzn. tyto vklady s kratší výpovědní lhůtou rozhodně mohou najít ve firemních financích své místo a alespoň nějak snížit vliv inflace.

Jak zhodnotit peníze jako velcí hráči o sazbu vyhlašovanou ČNB?

Kromě vkladů u bank existuje ještě další možnost, a tou je využít řešení, které je navázáno na úrokovou sazbu vyhlašovanou ČNB a jak jistě víte, tato sazba nyní činí 7%. Prostřednictvím tohoto řešení vlastně může právnická osoba, ale i běžný občan, ukládat peníze tak, jak to dělají velcí hráči. Jde o fond kvalifikovaných investorů s minimálním vkladem 1.000.000 Kč, tzn. není to řešení pro drobné střadatele, ale u mnoha firem tato minimální úložka nemusí být žádnou bariérou. Téměř 80% všech prostředků fondu je skutečně uloženo u ČNB v současné době tedy s úrokovou sazbou 7%, tzn. i zhodnocení fondu se bude blížit právě 7% ročně před odečtením nákladovosti, která činí pouze 0,3% ročně. V informacích o fondu je napsáno toto: Cílem Fondu je dosahovat zhodnocení na úrovni sazby pro dvoutýdenní repooperace vyhlašované ČNB, a to zejména prostřednictvím investování do bankovních vkladů, REPO operací, nástrojů peněžního trhu, dluhopisů a ostatních aktiv s pevným nebo dobře predikovatelným výnosem. K těmto informací již stačí doplnit pouze to, že prostředky lze vybírat vždy 1x týdně, tzn. k prostředkům se lze dostat velmi rychle a může to tedy být dobrá alternativa k penězům na účtu nebo na bankovním vkladu.

Jak tedy vidíte, nejen pro občany, ale i pro právnické osoby existují konzervativní možnosti, jak alespoň snížit vliv inflace, aby neukusovala z účtu další a další peníze.

Závěr

Samozřejmě existují i další varianty, jak s penězi u právnické osoby pracovat, ale byly zmíněny právě zejména vklady s výpovědní lhůtou nebo možnost těžit z REPO operací ČNB, protože to jsou nejjednodušší a zároveň i nejkonzervativnější řešení. Každopádně rozhodně doporučuji rozložení prostředků právnické osoby spíše prodiskutovat s odborníkem a nechat si zpracovat analýzu, z které mohou vyplynou i širší možnosti rozložení prostředků a která bude obsahovat i daňové dopady, potenciální rizika apod.

Pokud vás k řešení peněz právnické osoby zajímá více informací, mé kontaktní údaje najdete na našem webu kopecky-advisory.cz, případně si můžete vpravo nahoře požádat o úvodní konzultaci zdarma, kde se můžete zeptat na vše, co vás k ochraně peněz před inflací u právnické osoby bude zajímat.

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.

E-book

Dále pak na našem webu najdete sekci e-booků, kde si můžete stáhnout e-book pro podnikatele a majitele firem nebo e-book s návodem, jak v 9 krocích dosáhnout finanční svobody. Po stažení e-booku obdržíte vždy i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/e-book/

Na našem webu se můžete přihlásit i k odběru newsletteru. - https://www.kopecky-advisory.cz/prihlaseni-do-newsletteru/

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.

Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteruKonzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.