Hrozí konec dolaru?

19. květen 2023

Hrozí konec dolaru?Hrozí konec dolaru?


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Úvod
Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký, vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

V poslední době se hodně hovoří o tzv. dedolarizaci a panují obavy, zda si dolar stále udrží svou pozici.

O tomto tématu se začalo mluvit zejména potom, co došlo k zmražení dolarových rezerv Ruska, poté co napadlo Ukrajinu.

Některé státy tedy začaly přemýšlet, jak se zbavit své vazby na dolar, a tak se téma dedolarizace zase o něco více rozšířilo.

Jenže pokusy o snížení závislosti na dolaru tu byly v historii již několikrát a zatím se to nikomu nepodařilo.

Světové dolarové transakce a devizové rezervy 
Když se nejprve podíváme na globální devizové rezervy, tak tam k určitému poklesu u dolaru došlo. V roce 2021 tvořil dolar 55% těchto rezerv, v roce 2022 došlo ke snížení na 47%. 

Pokud se však podíváme na jiné údaje, tak v rámci tržní kapitalizace celého světa Amerika stále tvoří 60% procent světové ekonomiky, ale co je nejzásadnější, tak celých 88% světových transakcí je realizováno v dolarech. Naprostá většina světových transakcí je tedy v dolarech.

Rozložení měn v celosvětovém indexu MSCI ACWI


84 obr..png
Jaká je pravděpodobnost konce dolaru?
V rámci devizových rezerv tedy k určitému poklesu došlo, ale v rámci plateb a využívání dolaru je jeho pozice zatím velmi silná. Dolar tedy stále má dominantní pozici a ať už v dobách covidu, tak po útoku na Ukrajinu se ukázalo, že stále investoři do dolaru utíkali a dolar stále považován za tzv. bezpečný přístav.

Není vlastně vůbec jednoduché, aby z ničeho nic dolar svou pozici ztratil. Samozřejmě se mohou nyní zvýšit tlaky na snížení jeho pozice, ale určitě ke změně nedojde ze dne na den. Spíše to bude trvat roky.

Nahradí dolar čínský jüan? 
Hodně se mluví o Číně, že jde o velkou ekonomiku a může nakonec překonat USA a že by mohl být jüan novou dominantní měnou.

Avšak pokud někdo má nějaké měně věřit, je třeba aby měl jistotu ekonomické síly a stability. Aby mohla být nějaká měna hojně užívána je důležitá i stabilita politického systému a důvěra v tento systém. Nevím jak vy, ale osobně si nemyslím, že by Čína nebo i jiná země měla takovou politickou stabilitu a transparentnost, aby hojně investoři na tuto jinou měnu přecházeli.

Navíc co se týče čínského jüanu, jsou zde i jiné problémy.

Čína svou měnu velmi řeší a uplatňuje pravidla, kvůli kterým je těžké za jüan nakupovat cizí měny. Navíc, pokud by mělo docházet k zásadnějšímu odlivu kapitálu z Číny, čínská vláda by toto začala řešit a přišla by další omezení, aby došlo ke zpomalení tohoto odlivu. Toto se stalo již v roce 2016, kdy z Číny odtékaly prostředky po propadu akciového trhu.

Čínský režim potřebuje mít kontrolu nad kurzem jüanu, a právě proto tyto pravidla uplatňuje a tyto záležitosti řeší. Pokud odtéká kapitál ze země, zvyšuje se tlak na jüan, to negativně dopadá na tamější firmy, které dováží materiál a zboží a také na spotřebitele, protože se jim zdražuje dovážené zboží.

Pokud kapitál naopak masivně přitéká, je to zase negativní pro čínské exportéry. Číně se nelíbí ani jeden z obou extrémů. Pokud by tedy mělo docházet k rozšiřování jüanu jako rezervní měny, docházelo by k tomu, že Čína by se vzdávala kontroly nad svou měnou, a to je pro Čínu nežádoucí.

Právě z toho důvodu, že má Čína takovou kontrolu nad měnovým režimem, tak není jüan pro investory a finanční trhy příliš lákavý. Všichni budou preferovat měnu, která je pod kontrolou skutečně nezávislé centrální banky, zde však není jistota, že toto bude u čínského jüanu splněno.

Pokud jste investor, budete spíše věřit režimu a systému v Číně nebo budete mít spíše důvěru ve stabilitu USA? Myslím, že odpověď je více než jasná.

Na základě tohoto vysvětlení je skutečně velmi málo pravděpodobné, že by jüan v brzké době nahradil dolar. Může k tomu dojít někdy později, ale spíše by šlo o postupnou změnu a zároveň by se muselo hodně věcí v Číně změnit, aby jüan vůbec začal být zajímavý.

Nahradí dolar jiná měna? 
I kdyby se o snížení dominance dolaru pokusily jiné ekonomiky, případně i kdyby se k tomu nějakým způsobem spojily a vytvořili třeba i nějakou novou měnu, tak nikdy nedojde ke změně najednou, ale bude k ní docházet postupně.

Vlastně i jednotná evropská měna euro také měla za cíl snížit vliv dolaru, což se jí částečně podařilo, ale jak už jsme si řekli, zejména co se týče světových transakcí je dolar stále naprosto dominantní.

Ať už se o dedolarizaci pokoušel kdokoliv, zatím se mu to nepovedlo. Zároveň, jak již jsem říkal, i kdyby se to někomu mělo dařit, tak to nelze udělat ze dne na den. Z téměř 90% světových transakcí nepoklesne dolar najednou na třetinu. Bude to trvat dlouhou dobu a v průběhu té doby bude možné se této změně přizpůsobit.

Dolar a největší světové společnosti 
Pak tu máme ještě jeden pohled na věc. Všechny největší a nejznámější firmy sídlí v Americe a pro všechny tyto firmy je dolar velmi důležitý. Pokud by se pozice dolaru měla nějak radikálně snižovat, rozhodně se tomu tyto firmy přizpůsobí. 

A samozřejmě nejen americké firmy, ale i všechny ostatní významné světové firmy s tím budou postupně pracovat. 

Rozhodně nemám obavu, že nejlepší a nejúspěšnější manažeři a mozky na světě, které pro všechny ty velké firmy pracují, by dopustili, aby se nepřizpůsobili situaci, pokud by skutečně k větší dedolarizaci mělo docházet.

Jak investovat, abych se ochránil? 
A teď se ještě pojďme podívat, jak se to týká nás pro investování. Pokud při investování správně přemýšlím nad diverzifikací rizika, což lze učinit tím, že investuji do široké škály světových akcií, dluhopisů a tím i měn po celém světě, tak vím, že mě snižování pozice dolaru žádným způsobem neohrozí.

Pokud se začne snižovat vliv dolaru, tak samozřejmě musí proti tomu růst vliv jiné měny. No a protože mám investici široce diverzifikovanou, tak i tuto měnu budu mít v portfoliu a přirozeně se mi uvnitř investice jenom bude přesouvat podíl z jedné hromádky na druhou.

Samozřejmě to v reálu nemusí proběhnout takto úplně dokonale, ale pokud skutečně správně prostředky rozložím, tak velmi významně eliminuji riziko, že by se mě případná dedolarizace nějak významně dotkla.

Závěr
V rámci investičního řešení, tak jak s ním pracujeme, se vždy snažíme dívat na všechny možné scénáře, a tak počítáme i s tím, aby investice našich klientů byly připraveny i na případné snížení dominance dolaru.

Pokud cítíte, že může být důležité přemýšlet ve více scénářích a podle toho o svůj majetek pečovat, tak se na nás neváhejte obrátit.

Stačí jít na náš web kopecky-advisory.cz, vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma a já se vám velmi rád budu věnovat.

E-booky
Dále pak na našem webu najdete sekci e-booků, kde si můžete stáhnout e-book pro podnikatele a majitele firem nebo e-book s návodem, jak v 9 krocích dosáhnout finanční svobody. Po stažení e-booku obdržíte vždy i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/e-book/

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.
Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Děkuji Vám za pozornost a brzy opět na slyšenou.

Zdroj:


Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.