Inflace ve výši 20%? To není zas tak moc.

5. září 2022

Inflace ve výši 20%? To není zas tak moc.Inflace ve výši 20%? To není zas tak moc.


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Úvod


Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

Nosným tématem tohoto podcastu je investování a hlavním cílem, ke kterému budeme směřovat, je možnost dosažení nekonečné renty. Tedy situace, kdy můžete dál pracovat, ale kdybyste se rozhodli, že nechcete, tak nemusíte. Máte tak právo volby, jak naložit se svým životem a budoucností.

Když jste si četli titulek, tak jste si možná mohli říkat, zda jsem se nezbláznil, když si myslím, že inflace 20% není až tak vysoká.
Jenže ono jde o to, s čím takovou inflaci srovnávám.
V posledních mnoha letech se inflace v České republice pohybovala většinou poměrně blízko hodnotě 2%, na kterou cíluje ČNB a tak pokud současnou inflaci blížící se 20% srovnáváme s ještě nedávnými hodnotami, tak je skutečně velmi vysoká.
Teď se však pojďme podívat na různá období v různých zemích v historii, kde by při inflaci 20% jásali, jak je úžasně nízká.
Tyto historické situace pěkně shrnuli v posledním Fondshopu, a protože mě některé hodnoty doslova šokovaly, chci se s Vámi o údaje z článku podělit.

Inflace v Německu za dob Výmarské republiky

Prvním příkladem velmi vysoké inflace bylo Německo, a to v době mezi první a druhou světovou válkou. Hlavním důvodem vysoké inflace byly válečné reparace, které muselo Německo platit Francii. Německu brzy nestačily peníze, a tak si muselo dále půjčovat. Brzy však mělo problém nejen financovat reparace, ale nebylo schopno platit ani úroky. Německo tedy začalo tisknout více a více peněz, které navíc již nebyly kryty zlatem, takže peníze velmi rychle ztrácely svou hodnotu. 

A k čemu toto všechno vedlo? 

Za období tzv. Výmarské republiky od srpna 1923 do prosince 1923 úspory obyvatel v podstatě ztratily svou hodnotu. Jeden dolar se tehdy dal směnit za neuvěřitelných 4,2 bilionů výmarským marek. V té době se chodilo nakupovat se 100 milionovými bankovkami a na nákup rozhodně nestačilo chodit s peněženkou, ale spíše jste na peníze potřebovali celou tašku někdy bohužel i více tašek. Uvádí se, že inflace v roce 1923 byla neskutečných 32 400 %. Případně pro lepší představu se také uvádí, že v období od srpna 1922 do prosince 1923 byla denní inflace 21%, takže ceny se zdvojnásobily každé 3 dny a 17 hodin.

Toto vše mělo bohužel velmi negativní dopad, protože se v této době začala prosazovat Hitlerova NSDAP a ta se pak dostala do politiky, k čemuž přispěla i velká hospodářská krize v letech 1929 až 1933. Následnou budoucnost vedoucí ke druhé světové válce bohužel většina z Vás bude znát.

Můžete tedy vidět, že inflace v Německu za dob Výmarské republiky byla z dnešního pohledu naprosto neskutečná, a tak jak dnešní ceny v ČR vzrostou za celý jeden rok, tak v Německu v té době rostly v podstatě za jeden jediný den. 

Inflace v Maďarsku

Dalším příkladem historicky vysoké inflace bylo Maďarsko v období po druhé světové válce. Podobně jako u Německa to bylo způsobeno válečnými reparacemi, které Maďarsko po válce muselo platit a které činily 25% až 50% maďarského rozpočtu. Začalo příliš tisknout peníze a to také vedle enormnímu růstu cen. Dokonce ještě k podstatně většímu než v Německu, protože v Maďarsku se v období od srpna 1945 do července 1946 ceny zdvojnásobily jednou za patnáct hodin. Denní míra inflace dosahovala až k 207%. Toto se jim podařilo vyřešit v červenci 1946, kdy provedli měnovou reformu a zavedli novou měnu forint, který známe dodnes. Přepočet mezi původní měnou pengo a novým forintem činil naprosto neuvěřitelných 400 000 kvadrilionů pengo za 1 forint. 

Inflace v Jugoslávii

Jako další zemi s vysokou inflací tu máme Jugoslávii před 30 lety. Po smrti maršála Tita v zemi začala růst inflace a zároveň velmi významně začalo růst zadlužení země. Následně po rozpadu sovětské svazu došlo k oslabení významu Jugoslávie, z toho důvodu vznikly v zemi občanské války, což nakonec vedlo i k rozpadu Jugoslávie. Vznikly nové státy a úplně v zemi zkolaboval vzájemný obchod. Následně došlo ke ztrátě kontroly nad tvorbou peněz a to vedlo nakonec k hyperinflaci. Údaje o inflaci byli v zemi zkreslovány, a tak se snažili inflaci měřit například podle ceny pleskavice, protože v její ceně se odrážely i energie a nájemné za stánek, ve kterém se prodávala. Podle údajů, které jsou k dispozici bývalá Jugoslávie od dubna 1992 do ledna 1994 zaznamenala inflaci ve výši 64,6% denně, takže se ceny zdvojnásobily každých 34 hodin. Nejvyšší míra inflace pak činila 313 milionů procent měsíčně.

Inflace v Rusku

V podobné době jako Jugoslávie se potýkalo s inflací i Rusko po rozpadu Sovětského svazu. Z důvodu odstranění cenových kontrol, kdy se Boris Jelcin snažil nastavit tržní ekonomiku, vznikla v Rusku hyperinflace a odhaduje se, že v letech od 1992 do 1998 poklesl hrubý domácí produkt o 40% a v roce 1992 měli v Rusku inflaci 2509%. Následující rok pak byla inflace 240% a v roce 1994 pak 224%. 

Jak můžete vidět, v historii jsme se mohli setkat s tak velkou inflací, že si to mnoho lidí ani nedovede představit. A to byly vyjmenovány zejména evropské země, přičemž i v mnoha jiných zemích na světě bychom našli další příklady obrovské inflace.

Jak se využívaly bankovky v dobách vysoké inflace?

V dobách tak vysoké inflace pak nebylo v historii výjimkou, že se bankovkami topilo, lidé si bankovkami zapalovali cigarety nebo se s nimi dokonce tapetovalo. Zajímavostí také je, že v nedávné době ve Venezuele dokonce z bankovek šili kabelky.

Závěr

Pokud tedy v České republice nyní čteme o meziroční inflaci 17,5%, tak to sice není pěkné číslo, ale ve srovnání s uvedenými příklady z historie to je v podstatě zanedbatelná inflace. Zároveň se při sledování meziměsíční inflace již začíná ukazovat, že by mohla inflace zpomalovat. Navíc, když vidíme, jak obrovské zdražování lidé v některým zemích v historii zažili a přesto toto období nakonec překonali, tak můžeme být poměrně v klidu, protože víme, že dříve či později se vysoké inflace zbavíme. Jakákoliv krize nemusí být jen hrozbou, ale může být někdy i příležitostí nebo se z ní minimálně můžeme poučit.

A na závěr si nemohu odpustit vyjádření, že pokud chcete inflaci dlouhodobě překonat, tak nebude stačit si spořit, ale je rozhodně třeba investovat. A do čeho investovat? O tom jsem již hovořil v mnoha předchozích dílech, nejlépe si historicky poradily s inflací akcie, ale zároveň vždy hovořím o tom, že není vhodné sázet vše na jednu kartu, tzn. investice diverzifikovat i mezi další typy aktiv.

Pokud si nejste stoprocentně jisti, jak Vaši investici rozložit, abyste měli jistotu, že bude Váš majetek ochráněn a máte k dispozici více než 1 mil.Kč jednorázově, případně nižší částku, ke které můžete investovat alespoň 10.000 Kč měsíčně, tak můžete jít na náš web kopecky-advisory.cz a vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma ke zodpovězení Vašich dotazů. 

Dále pak na našem webu najdete sekci e-booků, kde si můžete stáhnout e-book pro podnikatele a majitele firem nebo e-book s návodem, jak v 9 krocích dosáhnout finanční svobody. Po stažení e-booku obdržíte vždy i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/e-book/

Na našem webu se můžete přihlásit i k odběru newsletteru.

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.


Zdroj:
Fond shop 15-16/2022

Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.