Investice do zlata

14. únor 2022

Investice do zlataInvestice do zlata
Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:


Přepis podcastu:


Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
 
Tématem tohoto podcastu je svět investování a vše kolem něj. Hlavním tématem je zejména možnost dosažení finanční svobody a čerpání vlastní nekonečné renty, která pokryje část nebo úplně všechny měsíční výdaje. Tato renta by neměla být nijak závislá na Vaší firmě, Vašem zaměstnání či podnikání. Kromě finanční svobody se budeme zabývat i tím, jak budovat a udržet si kapitál i na další finanční cíle jako je třeba budoucnost Vašich dětí a podobně.

V minulém dílu jsem hovořil o investici do kryptoměn a dnes se chci podívat na další, pro mnohé oblíbené, aktivum, a to je zlato.

Nejprve chci říci, že proti zlatu obecně nic nemám. Zlato může mít v portfoliu klienta své místo. Ale rozhodně by dle mého názoru nemělo tvořit významnou část portfolia. Může být vhodné spíše jenom jako doplnění.

Co je špatně u prodejců zlata?

Bohužel existuje spoustu prodejců zlata, kteří jej vychvalují až do nebe a dokonce při tom vymysleli i takovou věc, jako je spoření do zlata. To je dle mého pouze cesta, jak na prodeji zlata lépe vydělat. Většinou velká část prvních plateb totiž končí jako provize prodejci zlata. Dokonce si na to vymysleli produkt s názvem Zlatebko. Vyvolávají tak pocit, že to je konzervativní spoření do zlata a sám název evokuje stejnou bezpečnost jako známé stavebko, jenže tak to rozhodně není. Prodejci zlato většinou prodávají tak, že straší lidi krachem běžných měn, nebo uvádí riziko vážné krize či války, často zmiňují, že zlato je bezpečnou investicí a že v dobách krizí jedině zlato bude mít hodnotu. Dále, že zlata je omezené množství, a proto jeho cena bude stále růst atd. atd. Přitom v historii proběhla i hodně dlouhá období, kdy zlato prodělávalo, což si řekneme později.

Co se týče strašení a sázky na zlato jako ochranu. Neříkám, že nic z toho, co prodejci zlata říkají, se nemůže stát a skutečně v dobách krizí a propadů akcií hodnota zlata zpravidla roste. Má to však jedno riziko, které už prodejci často nezdůrazňují. Státy totiž v krizových obdobích už párkrát v historii zlato zabavovaly. 

Zabavení zlata v krizi

V roce 1933 si vlastníci zlata v Americe říkali, že jej budou v dobách velká hospodářské recese moci použít na koupi potravin léků apod. Jenže tehdejší prezident Franklin Roosevelt nařídil zabavení veškerého zlata v privátním vlastnictví amerických občanů i firem. Oficiálním důvodem jeho rozhodnutí byl celonárodní stav nouze v bankovnictví. Občané tehdy dostali tři týdny na to, aby své zlato odevzdali. Pokud tak neučili, hrozil jim trest v podobě pokuty ve výši deseti tisíc dolarů a pozor v roce 1933 to byly úplně jiné peníze než nyní, vlastně i v dnešní době to je docela dost peněz nebo jim za neodevzdání zlata hrozilo deset let vězení.

Prodejce zlata by mohl namítat, svět je již přeci jiný, toto zabavení se dnes již nemůže stát. Jenže to stejné zase lze pak říct i v opačném duchu, tzn. že svět je již přeci jiný, a tak už nemůže nastat tak vážná krize, aby jedině zlato mělo svou hodnotu.

A kdo tedy bude mít pravdu. Stát se samozřejmě může obojí a obojí je extrémní situace. Prodávat zlato s argumentaci, že přesně tyto extrémy nastanou je dle mého přehnané strašení lidí.

Riziko krachu prodejce zlata

Navíc, pokud si kupuji fyzické zlato a využívám například spoření do zlata, většinou musím nejprve danému prodejci postupně poslat dost peněz na to, aby mi zlato dodal.
Jenže vlastnictví mého fyzického zlata je asi tak silné, jako to, že bude stále existovat to s.r.o., které mi slibuje, že mi za zaslané peníze fyzické zlato dodá. Samozřejmě někdy prodává zlato i větší akciová společnost, ale prodej zlata není nijak regulován Českou národní bankou, ve srovnání s běžnými invstičními nástroji, a kde mám tedy jistotu, že daná firma dostojí svým závazkům a já své zlato skutečně dostanu.

Dalším problémem nákupu fyzického zlata je i vysoká nákladovost. 
Konkrétně hodně nevýhodné jsou právě zmiňovaná zlatebka, tedy spoření do zlata. V těchto programech jsou poměrně vysoké počáteční náklady a teprve po zaplacení mnoha plateb si za zaslané prostředky konečně začínáte kupovat malé dílky zlata. A zároveň teprve až si naspoříte dost, tak teprve můžete získat slíbené fyzické zlato. 
Když už pořizovat fyzické zlato, tak určitě spíše jednorázovým nákupem.

Kupovat fyzické zlato je drahé

I tak ale u mnoha firem existují velmi vysoké marže.
Když si budete chtít koupit 1g zlata, zaplatíte klidně o 30% vyšší cenu než je cena zlata na trhu. Samozřejmě 1g je hodně malý, tak je to celkem logické, ale i při nákupu 10g je rozdíl ceny přes 10%, podobně u 20g zlata zaplatíte o 8 až 10% více a ani když budete pořizovat větší cihličku, například půl kila, stále zaplatíte o 3 až 5% navíc oproti ceně zlata na trhu.

V konkrétních částkách půl kila zlata stojí na burze dle webu goldprice 628.000 Kč, tzn. za koupi takové cihličky zaplatíte prodejci zlata zhruba 30.000 Kč navíc.

U 10g slitku bude cena v korunách zhruba 12.500 Kč, a marže obchodníka bude klidně 1.500 Kč nebo i 1.800 Kč. A jediné, jak tyto prostředky může člověk získat zpátky je růst ceny zlata v budoucnu. Jenže zlato dost významně kolísá, je to stále spekulativní aktivum a konkrétně za poslední rok je jeho hodnota na totožné úrovni. Před rokem byla cena 1g zlata na burze kolem 1250Kč a v současné době má totožnou hodnotu, a za jeden gram byste opět dostali 1.250 Kč. Zhodnocení tedy 0%. Je jasné, že je to příliš krátký horizont a na delším horizontu to může vypadat jinak, ale jen je zrovna vidět, že v posledním roce zlato vůbec nic nevydělalo. A to zde máme covidovou situaci, lockdowny apod. a kde je tedy to zhodnocení zlata v době krizí, jak o něm prodejci často mluví.

Jak zlato vydělává?

Zároveň, pokud se podíváme na vývoj hodnoty zlata za delší dobu, jak jsem již ve svém podcastu zmiňoval, v období 200leté historie zlato přineslo výnos pouze 0,6% nad inflaci. Zatímco akcie za stejné období zhodnotily o 6,7% nad inflaci a dluhopisy 3,5% nad inflaci. Zlato tedy dopadlo na tomto dlouhém horizontu bezkonkurenčně nejhůř.

Často se hovoří o tom, že zlato je uchovatel hodnoty a vyvíjí se zhruba jako inflace, což by tato 200letá statistika i trochu potvrzovala, ale oproti jiným aktivům nepřináší skoro nic navíc nad úroveň inflace.
Pokud se podíváme na historickou hodnotu zlata v korunách a po odečtení inflace, tak člověk, který si koupil zlato v roce 1980, tak čekal až do roku 2011 než se mu reálná hodnota jeho investice vrátila, tzn. musel čekat 30let než se mu hodnota vrátila. Zároveň o něco později zase trval návrat na původní hodnoty zhruba od roku 2012 až do roku 2019, takže 7 let. Je tedy vidět, že nejde zrovna o bezpečnou investici, jak je prodejci zlata často uváděno a často trvalo hodně dlouho, než se Vám hodnota vrátila.

Na čem u zlata můžu vydělat?

Pak tu máme další záležitost, kterou jsem zmiňoval i v minulém dílu u bitcoinu. Zlato, stejně jako bitcoin, také nepřináší žádný průběžný výnos. Není z něho žádný úrok ani žádná dividenda. Vlastník zlata pouze spekuluje na to, že si od něj o něco později koupí zlato někdo jiný a dá mu za něj více peněz, což bude jeho jediný zisk. 

Když budeme uvažovat o fyzickém zlatu, tak samozřejmě jako určitá pojistka může být použito, ale je třeba k tomu pak skutečně přistupovat jako k pojištění a příliš nesledovat jeho hodnotu. Zároveň stejně jako v pojištění, pokud nikdy nenastane ten tragický scénář, tak může být držení zlata pro mě nakonec nevýhodné. 
Dále se pak ukazuje, že v malém množství nemá smysl zlato kupovat, protože u malých slitků je marže obchodníků přes 10% a mnohdy i více, tzn. náklady na koupi jsou hodně vysoké.
Jako doplnění majetku může fyzické zlato v drobné míře pro někoho dávat smysl, ale není to tak úžasné aktivum, jak je často prodáváno. Navíc dává smysl spíše při nákupem za mnoho set tisíc korun a pokud to má být pouze doplnění portfolia, vyplatí se v podstatě jen do mnohamilionového portfolia.

Zlato v našich portfoliích

A teď ještě, jak ke zlatu přistupujeme v našich portfoliích.
Když se podíváme na korelaci zlata s jinými aktivy, většinou se blíží nule nebo je i drobně záporná. Tzn. pohyb ceny zlata je značně odlišný než pohyb cen ostatních aktiv a v některých případech se zlato dokonce chová opačně. Konkrétně například v době propadu akciových trhů v březnu 2020, zlato naopak rostlo  a zhruba rok bylo výnosnějším aktivem než akcie. Bohužel pro zlato, jakmile se situace stabilizovala, tak jeho hodnota opět klesla a od té doby se drží na podobných hodnotách. Opět se tedy potvrzuje, že to nemusí být s výnosem zlata vždy tak úžasné.

Jenže zlato do portfolií nepřidáváme z toho důvodu, že by mělo nějaký zajímavý výnos, ale přidáváme jej tam právě z toho důvodu, že pokud dochází k velkým výkyvům na akciových trzích, zlato je jedno z aktiv, které nám pomáhá snižovat rizikovost a tedy kolísání portfolia. A to je jediný důvod, proč zlato do portfolií přidáváme. Zároveň například v růstovém portfoliu využíváme pouze 10% podílu zlata právě jen z důvodu diverzifikace mezi více typů aktiv a pro zajištění menší rizikovosti portfolia.

Koupě zlata na burze

Zlato nepořizujeme ve fyzické podobě, ale využíváme k tomu ETF, tedy burzovně obchodované fondy. To znamená stejný nástroj, který využíváme i k nákupu akcií či dluhopisů. Díky řešení přes ETF máme zajištěnu naprosto minimální nákladovost, totožnou s běžnými investicemi na burze. Máme jistotu okamžité likvidity a zároveň jistotu konkrétní hodnoty v jakémkoliv čase, kterou můžeme získat zpět kdykoliv každý den prodejem daného burzovně obchodovaného fondu. ETF na zlato funguje stejně jako známá ETF na světové indexy, kdy tvůrce daného ETF nakupuje přesně takový balík akcií, který je uvnitř indexu. Stejně to funguje u ETF na zlato, fond přímo nakupuje fyzické zlato. Konkrétně k tomu využíváme největšího správce aktiv na světě, společnost BlackRock a fyzické zlato je pak fyzicky umístěno u depozitáře, kterým je známá banka JP Morgan.

Investování do fondů podléhá přísné regulaci a je zde zajištěno oddělení majetku investiční společnosti od majetku klienta. Depozitář tedy eviduje cenné papíry nebo v našem případě zlato uvnitř fondu. Chová se to pak podobně, jako kdybyste si peníze uložili do trezoru. Ať už by došlo ke krachu investiční společnosti či depozitáře, dojde k převodu majetkových zápisů k jinému správci či depozitáři. Vaše vlastnictví cenných papírů či zlata tedy zůstane zachováno.

Někdo samozřejmě může namítat, že to je stále pouze papírové vlastnictví zlata a že mít doma fyzické zlato je bezpečnější. Ano, u větších částek a pro ty, kteří si přejí mít zlato jako určitou pojistku, tak určitý podíl fyzického zlata může dávat smysl, ale pokud jde o diverzifikaci portfolia, tak je mnohem vhodnější a efektivnější využít právě burzovně obchodovaný fond, tedy ETF na zlato. 

Je "papírové" vlastnictví bezpečné?

Zároveň i jiné věci vlastníme jenom na papíře a ani nám to nepřijde. Stačí dát příklad vlastnictví nemovitosti. Jste zapsáni v katastru nemovitostí a pokud by ten přestal fungovat, jak prokážete, že dům či byt skutečně vlastníte? Můžete zmínit, že výpisem z katastru nemovitostí, jenže pokud nebudete mít aktuální, tak vlastně ten výpis nic neříká, protože mezitím nemovitost mohla být převedena na někoho jiného. 

U obchodní společnosti, která je evidována v obchodním rejstříku je to úplně stejné. Kdyby rejstřík přestal fungovat, také můžete mít docela problém, jak své vlastnictví firmy prokázat. Zakládací dokumenty, které máte doma přeci nemusí být aktuální, může přeci existovat nový notářský zápis, který firmu převedl na někoho jiného apod.

Když uzavíráte smlouvu s dodavatelem telekomunikačních služeb či energií, také to máte psáno jenom na papíře a věříte, že vám tyto služby budou dodány. Když si otevřete účet v bance, tak Váš vztah je vlastně také jenom papírový. Kde máte jistotu, že si banka peníze nenechá a že si je budete moci z účtu skutečně vybrat?

Vše je o vzájemné důvěře a všechny tyto ekonomické vztahy byly dlouhodobě budovány a jsou tak nastaveny. Bankám ani telekomunikačním či energetickým společnostem se nevyplatí nedostát svým závazkům a porušit papírovou smlouvu. Obrovské množství záležitostí je řešeno pouze papírově a bez problémů vše funguje již stovky let.

A i když si kupujete fyzické zlato, tak na základě čeho Vám jej daná firma prodá? Na základě papírové smlouvy. U zmíněného spoření do zlata se dokonce ze začátku jedná skutečně spíše o zlato papírové a musíte věřit, že Vám jej daná firma skutečně dodá. Ale stejně tomu je i při jednorázovém nákupu. Také dle papírového kontraktu pošlete peníze a za tyto očekáváte zlato. Ano, jakmile jej obdržíte a umístíte doma do trezoru, pak už fyzické zlato může plnit funkci určité ochrany, ale do té doby je také jenom papírové.

Závěr

Každopádně jak jsem zmiňoval, koupě fyzického zlata se nevyplatí úplně každému. Může to být spíš určitý doplněk zejména pro ty, kteří jej chtějí vlastnit jako pojistku pro černé ekonomické scénáře a zároveň disponují kapitálem v řádech milionů korun. V ostatních případech je pak zlato vhodné spíše v podobě burzovně obchodovaného fondu se stejnou jistotou papírového vlastnictví, jako u jiných běžných věcí v životě jako je třeba i běžný účet v bance. A i v takovém případě zlato nemá být v portfoliu pro očekávání vysokého výnosu, ale jenom jako prvek diverzifikace a snížení rizika portfolia.

Pokud Vás zajímá, jak konkrétně Vaše portfolio správně rozložit, aby bylo bezpečnější a přesto přinášelo rozumný výnos a máte k dispozici alespoň 1 milion korun jednorázově nebo máte k dispozici nižší částku a navíc můžete investovat více než 10.000 Kč měsíčně, tak navštivte stránky podcastu nekonecnarenta.cz nebo přímo naše firemní stránky kopecky-advisory.cz , kde si vpravo nahoře můžete požádat o konzultaci zdarma a získáte 30 minut pro zodpovězení Vašich dotazů.

Případně pokud Vás investování zajímá a chcete být průběžně v obraze a získávat rady o investování, můžete se na našich stránkách přihlásit k odběru newsletteru. 
Jděte na kopecky-advisory.cz, srolujte si až úplně dolů a tam si vlevo klikněte na přihlášení do newsletteru.

Všechny odkazy najdete i v popisku podcastu.  https://www.kopecky-advisory.cz/renta-diky-firme/

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.


Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.