Investiční správci. Kolik spravují peněz vůči České republice?

16. únor 2022


Investiční správci. Kolik spravují peněz vůči České republice?Investiční správci. Kolik spravují peněz vůči České republice?
Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
 
Tématem tohoto podcastu je svět investování a vše kolem něj. Hlavním tématem je zejména možnost dosažení finanční svobody a čerpání vlastní nekonečné renty, která pokryje část nebo úplně všechny měsíční výdaje. Tato renta by neměla být nijak závislá na Vaší firmě, Vašem zaměstnání či podnikání. Kromě finanční svobody se budeme zabývat i tím, jak budovat a udržet si kapitál i na další finanční cíle jako je třeba budoucnost Vašich dětí a podobně.

Dnes si povíme o investičních správcích, které využíváme v portfoliích pro naše klienty.

Jak jsem již několikrát zmiňoval, pro svou práci preferujeme využívání tzv. ETF, tedy burzovně obchodovaných fondů.
Tyto preferujeme zejména z důvodu nízké nákladovosti, ale i z toho důvodu, že v 80% případů překonávají svou výkonností běžné aktivně řízené podílové fondy. Dále tyto fondy kopírují celé indexy, tzn. získáváme širší diverzifikaci a zároveň máme k dispozici 100letá data o historickém vývoji těchto indexů v různých dobách, tzn. lze mnohem lépe predikovat očekávanou výkonnost portfolia, než u aktivně řízených fondů, kterým se někdy daří, jindy zase nedaří. Mění se u nich mnohdy i investiční manažeři nebo dochází k jiným změnám a nelze tedy tak dobře predikovat výkonnost těchto fondů.

BlackRock

Jako hlavní investiční správce, od kterého zmiňovaná ETF využíváme, je společnost BlackRock. BlackRock je největším investičním správcem na světě a spravuje majetek v hodnotě zhruba 9,5 bilionů dolarů. Abyste si správně mohli představit velikost tohoto správce aktiv, tak v porovnání s tím, hrubý domácí produkt České republiky, tzn. to co celá naše republika vyprodukuje za celý rok, činí po zaokrouhlení zhruba 250 mld. dolarů. Z toho nám vyplývá, že BlackRock spravuje 38 krát víc peněz, než Česká republika vyprodukuje za celý rok. 

Je tedy vidět, že společnost BlackRock je opravdu velkým a stabilním partnerem. Navíc BlackRock nevytváří jenom ETF pro klienty, ale spravuje majetek i různým institucionálním investorům. Jednou z institucí, která služby BlackRocku využívá, je i Česká národní banka. 

Společnost Blackrock byla založena v roce 1988, působí ve více než 100 zemích světa a je dokonce obchodována i na newyorské akciové burze. Zároveň patří mezi 500 největších firem v Americe, tzn. společnost Blackrock je i sama součástí akciové indexu SP500.

K distribuci burzovně obchodovaných fondů ETF společnost využívá značku iShares. Pokud tedy někde uvidíte ETF, které má v názvu iShares, tak jde právě o produkt od společnosti Blackrock.

U koho jiného by tedy byly peníze nás i našich klientů více v bezpečí, než u největšího správce aktiv na světě, jehož akcie jsou i obchodovány na burze. Blackrock tedy, stejně jako ostatní společnosti, musí reportovat a zveřejňovat informace o svém hospodaření a patří tedy mezi 500 nejsledovanějších světových firem. Už to samo o sobě je pozitivní pro kontrolu nad bezpečností investičního správce a když se k tomu přidá legislativní rámec, který stanovuje, že majetek investiční společnosti je v rámci fondů oddělen od majetku klienta, jde o řešení, u kterého je dobře zajištěna bezpečnost investic.

Abychom zvýšili bezpečnost portfolia, určitou část prostředků umísťujeme i u jiných správců a i tyto investiční společnosti patří k velkým hráčům na poli investic.

Amundi

Z dalších správců, které využíváme, mohu jmenovat například Amundi. Jde o největšího správce investic v Evropě a v rámci celého světa se řadí do první desítky společností ve výši spravovaného majetku. Společnost Amundi spravuje přes 2 biliony dolarů, tzn. když velikost spravovaného majetku opět přirovnáme k České republice, tak Amundi je 8 násobně větší než hrubý domácí produkt České republiky.

BNP Paribas

Další investiční správce, jehož využíváme v našich portfolií, je BNP Paribas, která spravuje 1,4 bilionu dolarů a v našem srovnání to je zhruba 5,5 násobek České republiky. BNP Paribas je francouzská banka, která je, co se týče celkové výše bankovních vkladů, největší bankou v Evropě. Patří také mezi 3 nejstarší banky ve Francii.

Fidelity Investments

Kromě zmíněných správců využíváme v některých řešeních i společnost Fidelity Investments, což je čtvrtý největší správce aktiv na světě. Spravuje 4 biliony dolarů, takže jde také o giganta v investičním světě.

Převážnou část prostředků tedy alokujeme mezi tyto 4 investiční správce a myslím, že co se týče diverzifikace rizika je to dostatečné. Nechceme tříštit majetek mezi spoustu fondů, správců a platforem, ale spíše chceme volit rozumný kompromis mezi bezpečností a složitostí investičního řešení. Jistě i vy máte rádi věci jednoduché.

Co když investiční správce zkrachuje?

K tomuto všemu ještě jedno doplnění. Co by se stalo, kdyby například Blackrock či jiný správce aktiv, jehož ETF vlastním, zkrachoval? Sice to není velká pravděpodobnost, ale pro někoho může být důležité vědět, jak je toto ošetřeno. 

Koncept investování do fondů je nastaven tak, že majetek investiční společnosti je oddělen od majetku klienta, jak jsem již zmiňoval. Tzn. když investiční společnost zkrachuje, Vašich cenných papírů a tedy Vašeho majetku se to přímo nijak netýká. Stále jste vlastníky daného ETF, uvnitř kterého vlastníte i jednotlivé akcie společností obsažených v indexu, který ETF kopíruje. Pouze pak vznikne proces, kdy se vlastnictví těchto cenných papírů převede na jinou investiční společnost, která toho zkrachovalého správce nahradí. Samozřejmě to nějakou chvíli bude trvat a nebylo by to nic, z čeho by měl člověk radost, ale díky oddělení vlastnictví vašeho majetku od investiční společnosti víte, že jste tímto chráněni a vaše prostředky jsou alokovány bezpečným způsobem.

A to by bylo ohledně námi využívaných investičních správců a zajištění ochrany investovaných prostředků vše.

Pokud Vás zajímá, jak konkrétně Vaše portfolio správně rozložit, aby bylo bezpečnější a přesto přinášelo rozumný výnos a máte k dispozici alespoň 1 milion korun jednorázově nebo máte k dispozici nižší částku a navíc můžete investovat více než 10.000 Kč měsíčně, tak navštivte stránky podcastu nekonecnarenta.cz nebo přímo naše firemní stránky kopecky-advisory.cz , kde si vpravo nahoře můžete požádat o konzultaci zdarma a získáte 30 minut pro zodpovězení Vašich dotazů.

Případně pokud Vás investování zajímá a chcete být průběžně v obraze a získávat rady o investování, můžete se na našich stránkách přihlásit k odběru newsletteru. 
Jděte na kopecky-advisory.cz, srolujte si až úplně dolů a tam si vlevo klikněte na přihlášení do newsletteru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu.  https://www.kopecky-advisory.cz/renta-diky-firme/

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.


Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.