Investovat do bitcoinu či jiných kryptoměn?

9. únor 2022


Investovat do bitcoinu či jiných kryptoměn?Investovat do bitcoinu či jiných kryptoměn?
Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
 
Tématem tohoto podcastu je svět investování a vše kolem něj. Hlavním tématem je zejména možnost dosažení finanční svobody a čerpání vlastní nekonečné renty, která pokryje část nebo úplně všechny měsíční výdaje. Tato renta by neměla být nijak závislá na Vaší firmě, Vašem zaměstnání či podnikání. Kromě finanční svobody se budeme zabývat i tím, jak budovat a udržet si kapitál i na další finanční cíle jako je třeba budoucnost Vašich dětí a podobně.

V minulém podcastu jsem zmínil kryptoměny jako jedno z aktiv, do kterého může být alokována část investovaných prostředků z důvodu diverzifikace. Konkrétně jsem zmínil, že kromě běžných aktiv může být doplněno malinko kryptoměn či jiných alternativních aktiv.

Portfolio je totiž nejlépe diverzifikované, když cena jednotlivých aktiv se mění pokud možno odlišně nebo dokonce se jednotlivá aktiva chovají opačně. Pokud je portfolio správně namixováno, tak dochází k výraznému snížení rizikovosti portfolia a to je hlavní důvod proč není dobré alokovat všechny prostředky do jednoho druhu aktiva.

Kryptoměny mohou být v některých případech dobrým doplňkem portfolia, protože se právě často chovají jinak než akcie, dluhopisy nebo třeba zlato. Chci k tomu však doplnit více detailů, aby to nevyznělo, že vlastně kryptoměny nějak významně doporučuji.

Kolik procent bitcoinu doporučují odborníci?

Když se podíváme na doporučení odborníků či známých investorů o tom, kolik procent prostředků doporučují alokovat do bitcoinu či jiných kryptoměn. Tak například Ray Dalio, správce největšího hedgeového fondu na světě doporučuje investovat do kryptoměn maximálně 2% majetku. Podobný názor mají i další známí investoři, kteří uvádí například podíl kryptoměn 1 až 2%, jiní zase 4 až 6% apod. Vše se pohybuje zpravidla maximálně do 6% portfolia.

I na americké univerzitě Yale k tomu udělali studii ( zdroj: https://www.investopedia.com/news/every-portfolio-should-have-6-bitcoin-yale-study/), z které vyplynulo, že každý investor může investovat až 6% svého portfolia do bitcoinu. Pokud je spíše ke kryptoměnám skeptický, tak 4% a dokonce ze studie vyplývá, že i nejzarytější odpůrci bitcoinu do něj mohou investovat alespoň 1% svého portfolia.

K podobným závěrům došel i Dragan Boscovic z Arizona State University. Poznamenal, že "institucionální investoři uznávají toto nové aktivum jako zajímavou investiční příležitost; což může povzbudit i individuální investory a následně spotřebitele a malé obchody, aby začali kryptoměny využívat".

Odpůrci bitcoinu

Pak tu máme ale druhou stranu mince. Kdy například Robert Shiller jako držitel Nobelovy ceny uvádí, že bitcoin je dle něho neúspěšný experiment a „další příklad módního lidského chování“. Zároveň i Warren Buffet, kterého často zmiňuji, jako dlouholetého a zkušeného investora, nemá příliš pozitivní názor na bitcoin a jiné kryptoměny. Doslova řekl: "Bitcoin je pravděpodobně něco jako jed na krysy na druhou".

Jan Vedral z českého Conseq Investment Management zase doslova prohlásil že: "Bitcoin je letadlo".

Jak je vidět, názory na bitcoin a jiné kryptoměny jsou dost odlišné. Každá strana má mnoho odpůrců i příznivců.

Každopádně bitcoin tady již nějakou dobu je a již prokázal určitou odolnost vůči různým vlivům a problémům a zatím stále nezaniknul, jak mu před pár lety spoustu lidí predikovalo.

A kolik procent tedy do bitcoinu dát?

Dle mého názoru, pokud se člověk rozhodne investovat 2, 3 nebo max. 5 procent svého kapitálu do bitcoinu, etherea či jiných kryptoměn, může mu to přinést i drobný nadvýnos portfolia. Pokud investuji do kryptoměn pouze jako doplněk, tak to je dle mého v pořádku.

Zanikne bitcoin nebo to bude úžasná investice?

Nejsem však příliš ztotožněn s bitcoin maximalisty a s těmi, kteří jsou v kryptoměnách tzv. all in. Je samozřejmě možné, že nakonec se kryptoměny ukážou jako naprosto úžasné aktivum, jenže také se to může ukázat jako slepá ulička a nebude to úžasné aktivum, ale spíše tragické aktivum.
Zároveň stále se může objevit něco nového a bitcoin bude nahrazen něčím lepším, novějším, dokonalejším... a úplně zanikne.
Neříkám, že se to stane, ale stát se to může.
Před mnoha lety také skoro všichni měli telefon Nokia a nedovedli si představit, že v mobilní brandži bude tato značka úplně zapomenuta.
Xerox a Kodak si také věřili, jak se udrží na výsluní, a kde jsou nyní...
A podobně se to může vyvinout i s bitcoinem.

Existuje fundamentální hodnota bitcoinu?

Kryptoměny skutečně považuji za využitelné pouze jako doplněk portfolia, a to také z toho důvodu, protože jde spíše o spekulaci na budoucí hodnotu, tzn. spekulaci na to, že se bude této technologii dařit a někdo ode mě ten bitcoin nebo ethereum apod. za pár let koupí dráž než nyní.

To je vlastně jediné, co mi to může přinést. Žádný průběžný příjem, ale jen čekání na budoucí vyšší hodnotu. Pokud to srovnám s akciemi, nemovitostmi či s dluhopisy, všechna tato aktiva mi i průběžně něco přináší. Z dluhopisů dostávám kupón, z nemovitostí dostávám nájem a z akcií jsou mi vypláceny dividendy.

Navíc když z tohoto zmíním akcie, tak u nich mám i nějakou fundamentální hodnotu, tzn. hodnotu, kterou mi určuje to, jak se daří firmě, jejíž akcie jsem si koupil. Jaké má tržby, jaké zisky, jaké má nové zakázky, budoucí tržby a zisky apod. Tzn. dle těchto údajů mohu spočítat férovou hodnotu dané akcie, ale bitcoin dle mého žádnou fundamentální hodnotu nemá, protože jí nelze dle ničeho spočítat.

Korelace s jinými aktivy

Jako doplnění portfolia tedy kryptoměny mohou dávat určitý smysl. Názory těch, kteří bitcoin do portfolií doporučují, plynou zejména z toho, že cena kryptoměn se vyvíjela jinak než cena jiných aktiv, což je pro diverzifkaci portfolia dobře. K tomu však chci upozornit, že korelace bitcoinu například s technologickými akciemi se v současné době zvyšuje, tzn. konkrétně pohyb bitcoinu už není proti technologickým akciím tak odlišný jako dříve. Z toho vyplývá, že diverzifikace do kryptoměn možná v budoucnu nebude tak pomáhat jako dříve.

Asi nemusím ke kryptoměnám zdůrazňovat, že jde o velmi volatilní a rizikové aktivum. Ceny se zde mění mnohem rychleji než u jiných aktiv. S tímto je potřeba počítat, pokud se rozhodnete za část svých prostředků bitcoin, ethereum či jinou kryptoměnu koupit.

Jak osobně sám využívám kryptoměny?

Osobně mám v kryptoměnách pouze drobnou část portfolia, a to ve výši ani ne 1% kapitálu. Věřím, že je tam určitý potenciál a mám nastavenu drobnou investici na denní či týdenní bázi, čímž vůbec nemusím řešit velkou kolísavost. Ale stále si myslím, že bitcoin nemusí nakonec mít budoucnost, ale může to být úplně něco jiného. Z toho důvodu s prostředky v kryptoměnách nepočítám pro využití ve svých investičních cílech, čemuž i alokace ve výši 1% odpovídá. Tzn. když tato část mého portfolia úplně zmizí ze světa, vlastně si toho ani nevšimnu.

Spíše jsem měl zájem si bitcoin či etherum koupit trochu i z edukativních důvodů. Díky tomu jsem si o tom přečetl více a není to záležitost, o které bych neměl vůbec žádné informace. Každopádně je mi jasné, že ti, kteří se o to zajímají více, tak se mnou v mnoha ohledech nemusí souhlasit a možná by mohli nějaké mnou uvedené drobnosti rozporovat. Chci k tomu tedy doplnit, že nejsem žádný odborník na kryptoměny a jenom jsem k tomu uváděl svůj názor.

Závěr

A teď k tomu, zda kryptoměny využít v portfoliu.

Pokud si kryptoměnami nejste jistí, tak se určitě nic nestane, když je v portfoliu vůbec nevyužijete, protože při alokaci 2 až 5% vašeho portfolia to nebude mít na celkový vývoj portfolia až tak významný vliv. A můžete tak zůstat pouze u tradičních aktiv, na která jste zvyklí. 

A naopak, pokud Vás téma kryptoměn zajímá a tzv. se jich nebojíte, pak investice v jednotkách procent může jako doplnění portfolia dávat smysl.

Každopádně investovat do kryptoměn jenom z toho důvodu, že to je tzv. trendy nebo abych na tom rychle zbohatnul a díky tomu rychle vydělal hodně peněz dle mého není dobrý nápad a chtěl bych před takovým uvažováním varovat. 

Jak uvádí odborníci a studie, může to být vhodný doplněk portfolia maximálně do 6% kapitálu, nic víc. 

V případě, že si nejste jisti, jak správně svou alokaci nastavit, aby bylo vaše portfolio správně diverzifikováno a máte k dispozici alespoň 1 milion korun jednorázově nebo máte k dispozici nižší částku a navíc můžete investovat více než 10.000 Kč měsíčně, tak navštivte stránky podcastu nekonecnarenta.cz nebo přímo naše firemní stránky kopecky-advisory.cz , kde si vpravo nahoře můžete požádat o konzultaci zdarma a získáte 30 minut pro zodpovězení Vašich dotazů.

Případně pokud Vás investování zajímá a chcete být průběžně v obraze a získávat rady o investování, můžete se na našich stránkách přihlásit k odběru newsletteru. 
Jděte na kopecky-advisory.czsrolujte si až úplně dolů a tam si vlevo klikněte na přihlášení do newsletteru.

Všechny odkazy, včetně e-booku, najdete i v popisku podcastu.  https://www.kopecky-advisory.cz/renta-diky-firme/

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.

Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru


Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.