Investovat jen do akcií nebo i do jiných aktiv?

7. únor 2022

Investovat jen do akcií nebo i do jiných aktiv?Investovat jen do akcií nebo i do jiných aktiv?
Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
 
Tématem tohoto podcastu je svět investování a vše kolem něj. Hlavním tématem je zejména možnost dosažení finanční svobody a čerpání vlastní nekonečné renty, která pokryje část nebo úplně všechny měsíční výdaje. Tato renta by neměla být nijak závislá na Vaší firmě, Vašem zaměstnání či podnikání. Kromě finanční svobody se budeme zabývat i tím, jak budovat a udržet si kapitál i na další finanční cíle jako je třeba budoucnost Vašich dětí a podobně.

100% do akcií?

V poslední době jsem hodně hovořil o tom, že nevidím jako dobré kupovat si jenom ETF na SP500 nebo MSCI World či jiný světový index, protože to je potom o investování 100% prostředků do akcií.

Mít 100% všech investovaných prostředků v takto volatilním aktivu, nebo srozumitelnějším slovníkem řečeno v aktivu, které se takto hodně hýbe nahoru a dolů, prostě není pro každého.

Mnoho lidí se určitě domnívá: "Vždyť přeci vím, že trhy kolísají, tak to prostě nechám být a neprodám".

Jenomže existuje jedno vyjádření a to, že klient je dynamický, ale jen do prvního propadu.

Pokud člověk již nemá nějaké zkušenosti s investováním a s kolísáním na trzích a nebo nemá vyloženě hodně dlouhý horizont, tak velmi často by pro něj investice pouze 100% do akcií nemusela být úplně vhodným řešením a určitě bude dobré prostředky diverzifikovat a investovat i do jiných typů aktiv a doplnit i konzervativnější složku portfolia.

Správná alokace

Je tedy třeba nastavit správnou alokaci, což je právě rozložení prostředků do jednotlivých aktiv.

Mnoho investorů se domnívá, že nejlépe jejich portfolio dopadne, když si vyberou tu nejsprávnější akcii nebo ten nejlepší fond, případně když nejlépe vstoupí do trhu a nebo hledají svatý grál jinde a domnívají se, že nějaký dokonalý postup jim umožní dosáhnout lepší výkonnosti portfolia.
Jenže výběr konkrétní akcie či fondu má vliv na portfolio pouze ze 4,6%.
Správné načasování investici ovlivní pouze z 1,8% a jiné faktory pouze z 2,1%.
Z toho nám vyplývá, že zbývá 91,5% a ty nám ovlivní právě správná alokace mezi typy aktiv.


alokace vliv (1).png


Jak tedy vidíte, zjednodušeně 90% všeho ovlivňuje to, kolik v portfoliu máte akcií, dluhopisů, hotovosti, nemovitostí a nebo jiných aktiv.
Správná alokace a diverzifikace je tedy alfa omega investování, a z toho důvodu je dobré investovat do více druhů aktiv, abych měl jistotu, že když se té či oné investici nebude dařit, tak toto riziko mi sníží právě vlastnictví i jiných typů investic.

Nemovitosti nebo akcie?

Jednotlivá aktiva sama o sobě mohou být zdánlivě skvělou investicí. Mnoho lidí říká, že nejlepší je investovat do nemovitostí, ty přeci vždy budou růst a mám jistotu, že za 20 let budu mít vyšší hodnotu. Jiní lidé zase říkají. Akcie dlouhodobě rostou a když investuji na dostatečně dlouhý horizont, tak mám jistotu, že hodnota mé investice bude vyšší. U dostatečně dlouhého horizontu se určitě dá říci, že oba tyto tábory mají svou pravdu, ale dle mého názoru je hloupost sázet buď jenom na akcie nebo jenom na nemovitosti.

Stát se může cokoliv a může přijít radikální změna, která dané aktivum negativně ovlivní, a proto je ideální investovat do obou těchto aktiv a k tomu ještě nejlépe doplnit i nějakou hotovost, dluhopisy, třeba i trochu zlata, malinko kryptoměn a nebo jiných alternativních aktiv.

Takové portfolio je pak nejvíce odolné vůči jakýmkoliv změnám, které se ve světě objeví.

Pro majitele firem

K diverzifikaci ještě doplňuji jednu důležitou věc, o které jsem mluvil v jednom z minulých dílů, a to je upozornění pro majitele firmy. Pokud investujete veškerou svou energii, čas a peníze jenom do své firmy, je to jako kdybyste si na burze koupili jednu jedinou akcii a sázeli na tuto jedinou akcii celou svoji budoucnost. Myslím, že by Vás na burze nic takového nenapadlo dělat a že určitě byste chtěli diverzifikovat. Doporučuji tedy: Nesázejte svou budoucnost jenom na svou firmu. 

Srovnání portfolií s různou alokací

nyní dále k alokaci. Podíval jsem se na to konkrétněji a analyzoval na reálných datech vývoj 3 portfolií v období od roku 2000 do nynějška. 
Kalkuloval jsem investici 100.000 dolarů jednorázově a 100 dolarů měsíčně.
V prvním portfoliu jsem zvolil investici 100% prostředků do akcií.
V druhém 80% akcií a 20% dluhopisů.
Ve třetím portfoliu nejširší diverzifikaci, a to 10% nemovitostních akcií, 60% akcií ostatních sektorů, 20% dluhopisů a 10% zlata. 
A jak to dopadlo?
Výnos čistě akciového portfolia byl 7,4% ročně, výnos druhého portfolia 80 na 20 byl 7,13% a výnos posledního nejvíce diverzifikovaného portfolia byl 7,8%.
Rozdíl výnosů tedy není nijak radikální, ale největší rozdíl byl v rizikovosti portfolia, tzn. v tom, jak hodnota kolísala. 
Čistě akciové portfolio mělo průměrnou kolísavost 15,53%, portfoli 80% akcie a 20% dluhopisy kolísalo v průměru o 11,95% a poslední nejvíce diverzifikované portfolio kolísalo nejméně, a to průměrně o 10,56%.

Velmi zásadní rozdíl byl i v maximálním propadu z maxima trhů na úplné dno. U čistě akciového portfolia to byl maximální propad o 50,89% (to bylo v období od listopadu 2007 do února 2009), prostřední portfolio propadlo maximálně o 39,94% a poslední portfolio s nejširší diverzifikací propadlo nejméně a to maximálně o 35,66%.

Myslím, že tyto údaje vyplývající z reálných dat jsou jednoznačně vypovídající.
Diverzifikace a správná alokace přináší zejména nižší kolísavost a tedy menší riziko a s tím souvisí vlastně větší jistota, že dosáhnete svých investičních cílů. V tomto případě dokonce nejvíce diverzifikované portfolio přineslo i vyšší výnos, ale tak to samozřejmě nemusí být vždy. Důležitější je však snížení kolísavosti a tedy rizika a o tom právě správná alokace je.

Někdy příště si povíme, jakou přesně zvolit alokaci na různém investičním horizontu a při různém rizikovém profilu.

Závěr

Pracujte tedy správně s investičním plánem a s investičním horizontem případně využijte pomoc poradce a dbejte na správné nastavení alokace. Máte pak z 90% vyhráno.

V případě, že si nejste jisti, jak správně svou alokaci nastavit a máte k dispozici alespoň 1 milion korun jednorázově nebo máte k dispozici nižší částku a navíc můžete investovat více než 10.000 Kč měsíčně, tak navštivte stránky podcastu nekonecnarenta.cz nebo přímo naše firemní stránky kopecky-advisory.cz , kde si vpravo nahoře můžete požádat o konzultaci zdarma a získáte 30 minut pro zodpovězení Vašich dotazů.

Případně pokud Vás investování zajímá a chcete být průběžně v obraze a získávat rady o investování, můžete se na našich stránkách přihlásit k odběru newsletteru. 
Jděte na kopecky-advisory.czsrolujte si až úplně dolů a tam si vlevo klikněte na přihlášení do newsletteru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu.  https://www.kopecky-advisory.cz/renta-diky-firme/

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.

Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.