Investovat v korunách nebo v cizí měně?

11. březen 2022

Investovat v korunách nebo v cizí měně?Investovat v korunách nebo v cizí měně?
Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
 
Tématem tohoto podcastu je svět investování a vše kolem něj. Hlavním tématem je zejména možnost dosažení finanční svobody a čerpání vlastní nekonečné renty, která pokryje část nebo úplně všechny měsíční výdaje. Tato renta by neměla být nijak závislá na Vaší firmě, Vašem zaměstnání či podnikání. Kromě finanční svobody se budeme zabývat i tím, jak budovat a udržet si kapitál i na další finanční cíle jako je třeba budoucnost Vašich dětí a podobně.

Poměrně často slýchám, že je lepší investovat ve měně, ve které utrácíme, tzn. že by měla být investice zajištěna do korun.

Musím říct, že s tím příliš nesouhlasím. Respektive, souhlasím s tím pouze částečně.

Zajištění do korun na kratším horizontu

Samozřejmě u prostředků, které budu potřebovat v kratším horizontu, zajištění do koruny dává smysl. Měny totiž mnohdy kolísají i o několik procent, takže kolísají většinou podstatně více než konzervativní investiční nástroje. Nesli bychom tak riziko, že za rok nemusíme mít na svůj investiční cíl dostatek peněz.

Například teď za poslední měsíc hodnota koruny proti dolaru poklesla zhruba o 7%. Je tedy vidět, že kolísání hodnoty měny není vůbec malé, když zvládne tak velký pohyb za pouhý měsíc. Samozřejmě jde nyní o výjimečnou situaci, protože koruně nesvědčí současná situace na Ukrajině, ale ani v poklidnějších letech nebyly výjimkou změny o mnoho procent za rok.

Na kratší horizont je tedy skutečně vhodné investice do koruny zajišťovat. Pokud se však bavíme o dlouhodobé investice, případně o akciové investici, zde již rozhodně doporučujeme takovou investici do koruny nezajišťovat. Důvodem je tzv. měnová diverzifikace, o které jsem se již v některém z minulých dílů zmínil.

Jsme příliš závislí na české koruně

Jde o to, že v korunách máme většinu našeho majetku. Máme tu své české firmy, vlastníme zde nemovitosti, máme zde zaměstnání se mzdou v korunách, důchody v korunách, na běžných a spořicích účtech máme koruny, stejně tak ve stavebních spořeních, v penzijním spoření apod. Naše závislost na tom, zda se bude dlouhodobě koruně či našemu regionu dařit je tedy opravdu značná. 

Nynější konflikt na Ukrajině nám bohužel ukazuje, jak může být důležité diverzifikovat svůj majetek i mimo Evropu a mimo českou korunu.

Co se týče našeho přístupu, tak dlouhodobé investice do koruny nezajišťujeme a investujeme právě z důvodu diverzifikace v cizích měnách. Konkrétně největší podíl v našem portfoliu tvoří investice v dolaru. 

A nyní si povíme, proč tomu tak je.

Proč dolar?

Dolar je často považován za tzv. bezpečný přístav a jak v období covidu, tak nyní se potvrzuje, že tomu tak skutečně stále je.
Americký dolar se objevuje v 71% měnových transakcí na světě a vlastně i v indexu MSCI World tvoří americké akcie téměř 70%, což je také jedním z důvodů, proč dolar přirozeně v portfoliích převládá.

K tomu můžeme doplnit, že jakkoliv můžeme mít rádi českou korunu, pro světovou ekonomiku jsme kapka v moři a jakmile se ve světě děje něco negativního, tak bohužel okamžitě koruna ztrácí. 

Pro svět jsme stále tzv. emerging market, tedy rozvíjející se ekonomika a světoví investoři raději stahují od nás peníze a ukládají je do bezpečných přístavů jako je právě dolar.

Kolik ztrácí jiné měny proti dolaru?


K tomuto jsem narazil i na zajímavou statistiku, kde je vidět, jak se dařilo americkému dolaru ve srovnání s ostatními měnami za posledních 10 let. Konkrétně jde o všechny měny, kterým se dařilo hůře než dolaru. Detailní tabulku včetně zdroje najdete na stránce epizody pod odkazem v popisku podcastu.

global-currencies-3-5.png

A nyní již k číslům.

Nejhůř je na tom Venezuelský bolívar, který za 10 let ztratil na dolaru 99,99%. Má tedy proti dolaru úplně zanedbatelnou hodnotu.

Další zemí, jejíž měně se vůbec nedařilo je Argentina. Argentinské peso ztratilo za 10let 96% hodnoty proti dolaru.

Nedávno jsem zmiňoval Turecko s jeho vysokou inflací a uváděl jsem, že nikdy nemůžeme s jistotou říci, že v České republice nic takového nehrozí. Turecká lira ztratila za 10let 87,6% své hodnoty proti dolaru.

Další měnou, které se vůbec nedaří, a v současné době obzvlášť, je ruský rubl, v tabulce vidíme ztrátu 76,1%, ale jak jistě víte, v současnosti je z důvodu sankcí ztráta ještě mnohem vyšší.

A teď se podíváme ještě na nějaké známější nebo nám bližší měny. 

Japonský jen ztratil proti dolaru za 10 let 28,7% své hodnoty

Švédská koruna skončila se ztrátou 32,3%. 
Maďarský forint má o 38% nižší hodnotu.
A Norská koruna ztratila proti dolaru za 10 let 37,5%.

I Česká koruna je mezi zeměmi, jejichž měna proti dolaru ztratila a je pravda, že výsledek je o něco lepší než země zmíněné do nynějška. Konkrétně koruna ztratila za 10 let proti dolaru 20,3%.

Ani euro nedopadlo úplně pozitivně, protože je proti dolaru za posledních 10let o 17,4% slabší.

Můžete tedy vidět, že dolar je stále, jak se říká, tvrdá měna a že skutečně stále posledních 10let fungoval jako bezpečný přístav a dařilo se mu lépe než ostatním měnám. Tím jsem samozřejmě nechtěl říci, že stoprocentně bude dolar takto fungovat na věky, ale zatím tomu tak je a z důvodu jeho dominance tomu tak pravděpodobně ještě nějakou dobu bude.

Není to tedy o tom, že v našich portfoliích bychom sázeli 100% prostředků pouze na dolar.
Pořizujeme celosvětově diverzifikované portfolio a díky tomu máme riziko rozloženo v mnoha regionech a investice je pak v měnách dané země nebo burzy, kde je akcie obchodována. Majetek je tedy rozložen v několika světových měnách, avšak stále je největší podíl v měnách, které jsou používány v zemích jež mají ve světovém portfoliu největší podíl. Prostředky tedy máme kromě zmíněného dolaru i v eurech, v japonském jenu, v britské libře, kanadském dolaru apod.

Závěr

Pokud k tomu tedy dáme závěr, dle mého názoru je vhodné dlouhodobé investice nezajišťovat do české koruny, ale investice držet v cizích měnách. Díky tomu budete chráněni proti lokálních problémům, proti kolapsu kurzu koruny a proti negativním záležitostem, které probíhají v našem regionu. Zároveň, jak jsem zmiňoval již minule, nedoporučuji teď najednou proměňovat koruny do dolarů či eur, protože by to byla spekulace a na takový krok je již pozdě. Dále je také vhodnější než mít cizí měnu na nějakém účtu v bance, tak raději vlastnit cenné papíry v cizích měnách, protože to je pro případné vážné negativní scénáře bezpečnější.

Pokud chcete prodiskutovat vaše portfolio případně jeho rozložení v rámci měn, zda máte nastaveno správně a máte k dispozici alespoň 1 milion korun jednorázově nebo máte k dispozici nižší částku a navíc můžete investovat více než 10.000 Kč měsíčně, tak navštivte stránky podcastu nekonecnarenta.cz nebo přímo naše firemní stránky kopecky-advisory.cz , kde si vpravo nahoře můžete požádat o konzultaci zdarma a získáte 30 minut pro zodpovězení Vašich dotazů.

Případně pokud jste majitel firmy nebo podnikatel, připravili jsme pro vás e-book zdarma obsahující návod jak v 5 krocích získat díky firmě nekonečnou rentu. Po stažení e-booku obdržíte i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu.  https://www.kopecky-advisory.cz/renta-diky-firme/

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.