Investovat vůbec? Akcie propadly, dluhopisy také, obava z krize, zdražování ...

22. červen 2022

Investovat vůbec? Akcie propadly, dluhopisy také, obava z krize, zdražování ...Investovat vůbec? Akcie propadly, dluhopisy také, obava z krize, zdražování ...


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Úvod


Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

Nosným tématem tohoto podcastu je investování a hlavním cílem, ke kterému budeme směřovat, je možnost dosažení nekonečné renty. Tedy situace, kdy můžete dál pracovat, ale kdybyste se rozhodli, že nechcete, tak nemusíte. Máte tak právo volby, jak naložit se svým životem a budoucností.

Proč se lidé obávají investovat?

Poměrně často v poslední době slyším obavy z investování. Lidé většinou říkají: akcie padají, inflace je vysoká, energie zdražují, potraviny zdražují, bude krize, doba je nejistá apod. 

Tyto myšlenky jsou samozřejmě pochopitelné. Při té negativní masáži z různých médií je občas těžké myslet i pozitivně.

Přitom tu máme příležitost k investování, která tu dlouho nebyla. Naposledy byla na trzích podobná sleva v březnu 2020 při propadu z důvodu covidu. Ti, kterým se podařilo v březnu 2020 po propadu zainvestovat, realizovali později výnosy v desítkách procent. A také nemohli tušit, zda propad nebude dále pokračovat.

Když lidé vidí, že trhy padají, tak bohužel mají obavu z dalšího propadu než aby viděli budoucí potenciál růstu. Jak už jsem v jednom z minulých dílů mluvil o averzi ke ztrátě, náš mozek nás vždycky víc směřuje k obavě ze ztráty než k tomu, že mohu více vydělat. A tak kvůli mozku a averzi ke ztrátě mnoho lidí nevidí, že díky propadu máme na trhu slevu a díky tomu z dlouhodobého hlediska mnohem větší potenciál vyššího výnosu. 

Dostatečná finanční rezerva

Jedna z věcí, kterou nyní lidé řeší, je obava z krize, kvůli které lidé chtějí držet více hotovosti a mít tedy větší finanční rezervu, což určitě chápu. Dokonce pro období krize se i doporučuje mít větší finanční rezervu než v lepších dobách. Běžně uvádím, že optimální finanční rezerva je ve výši 3 až 6 násobku měsíčních výdajů. Pokud někdo chce mít v současné době větší jistotu, může mít samozřejmě připravenou rezervu i na delší období. Co je však potřeba, aby tato rezerva nebyla zase přehnaně vysoká.

Pokud máte celkové výdaje rodiny například 70.000 Kč měsíčně, tak by optimální rezerva měla být 210.000 až 420.000 Kč. Pokud si však budete držet rezervu například 1,5M korun, tak už je dle mého částka rezervy spíše zbytečně vysoká. Museli byste totiž být 21 měsíců úplně bez příjmů, abyste celou tuto rezervu použili. Případně by muselo dojít k různým hodně závažným okolnostem, aby tato rezerva skutečně v plné výši byla v krátké době potřeba. Nepočítám do toho situaci, kdy uvažujete o koupi něčeho nákladného v blízkých měsících či letech, na to pak logicky potřebujete mít peníze připraveny.

Pravděpodobnost, že nastanou takové okolnosti, kdy najednou budete potřebovat celou částku například zmíněných 1,5M je velmi malá. Většina lidí v současné době řeší spíše obavu buď nižšího příjmu nebo se obává růstu výdajů. Všechny tyto záležitosti budou přicházet postupně a zároveň tím vznikne jen takový deficit, který nespotřebuje rezervu najednou, ale bude z ní ukrajovat postupně. Z toho důvodu vše nad rámec částky 420.000 Kč, tedy 6 násobku výdajů, už nemusí být umístěno tak, aby to bylo okamžitě k dispozici, ale dá se s těmito prostředky již nějak pracovat. Nemusí být totiž k dispozici během několika dní a nemusí být tedy pouze na spořicím účtu, kde tyto prostředky bude ukrajovat inflace.

Počkám až to poroste ...

Dobře, máme tedy prostředky nad rámec rezervy, které můžeme investovat. Avšak protože jsou všude slyšet samá negativa, mnoho lidí si teď říká: Raději počkám až to začne opět růst. To zní určitě logicky, ale otázka zní, jak se to pozná? Ono to totiž příliš poznat nejde. Nikdy nevíte, zda to je už dno a nebo zda to je už růstové období, zda bude pokles pokračovat ještě další měsíce nebo už bude trh nyní několik let růst apod. Nic z toho nevíme. Pokud si člověk řekne, že začne investovat až to bude opět růst, tak by si měl nastavit konkrétní strategii, tzn. například, pokud od posledního dna vzrostou akcie o 5%, tak začnu nakupovat, případně, pokud vzrostou o 10% ode dna, tak začnu nakupovat. Jenže ani to není jednoduché, protože například v březnu byly akcie v propadu o 13% a následně začaly růst a vzrostly o víc než 10%, tzn. kdybych měl takto nastavenou strategii, tak bych začal nakupovat. Jenže to ještě stále nebylo obrácení trendu a akcie jsou od té doby znovu v propadu přes 20%. Můžete zde krásně vidět, že se to dá velmi těžko poznat a že bohužel pak člověk čeká a čeká až to začne růst a pořád si není jistý, protože poblíž dna většinou ekonomická situace není dobrá a stejně se mnoho lidí obává investovat, většinou v ten správný okamžik nezainvestuje a opětovný růst promešká. Růst po velkých propadech je velmi rychlý a ten  10% růst v březnu proběhl za pouhých 14 dní. Sice to byl jen dočasný růst, ale přesně takto se může trh zachovat na tom opravdovém dně nebo ještě rychlejším růstem během pár dní. No a pak se to snažte trefit ...

Časovat trh nedává smysl

Myslím, že toto shrnutí bohatě stačí k tomu, aby si každý uvědomil, že časovat trh je nesmysl a nemůže to fungovat. Trefit dno je spíše otázka štěstí a trefit situaci, kdy trh už skutečně bude růst také není vůbec jednoduché. Tady stačilo 14 dní na to, aby vám utekl 10% výnos a přesně o tom to je, pokud Vám utečou nejrůstovější dny v roce, tak přicházíte o velkou část výnosu. 

Z toho důvodu je ideální nesnažit se čekat na vhodný čas k investování, ale investovat hned. Chápu, že nyní může mnoho lidí bojovat s negativními emocemi, ale právě proto, že v současné době mnoho lidí své investice prodává, tak je vhodná doba nakupovat. Určitě jste již slyšeli, že ti největší a nejúspěšnější investoři na světě vždy nakupují, když ostatní prodávají. V současné době máme na trzích slevu skoro 25%. Kdyby takto zlevnili iPhone, tak je během chvíle vyprodaný. A když máme takto zlevněné akcie, tak je lidé nechtějí. Schválně uvádím toto srovnání, protože skutečně je třeba se na současnou situaci dívat jako na příležitost a vidět v tom spíše slevu jako kdybychom šli do obchodního domu a tam měli 25% slevu na naše oblíbené zboží.

Investovat postupně přináší klid

Pokud člověk začne investovat postupně nebo jak jsem již v posledních podcastech zmiňoval, třetinu prostředků zainvestuje ihned a zbývající část rozloží po měsíčních platbách, tak se investice rozloží v čase a může být více v klidu ať se trh vydá jakýmkoliv směrem. Pokud trh ještě propadne, podaří se třeba i několik nákupů tzv. na dně s ještě větší slevou než nyní a nebo se již trend obrátí a uvidíme zase růst.

Stačí mít dlouhodobější investiční cíl a být trpělivý a v takové chvíli je rozhodně nyní zajímavá doba začít investovat. 

Ano, může přijít ještě další propad, známe i situace, kdy akcie spadly na polovinu hodnoty, jenže také se úplně klidně může stát, že k dalšímu propadu už nedojde a že už se situace obrátí a jak jsem zmiňoval, takový obrat bývá velmi rychlý.

Do čeho investovat pohledem do "výkladní skříně"

Navíc, když se na to nyní podíváme z pohledu nově investovaných peněz a představím si, že vybírám ve výkladní skříni, co si koupím. Tak jak už hovořil v minulém dílu, nemovitosti doteď stále rostly a stále jsou vlastně spíše předražené zboží. Poté například komodity rostly v poslední době ještě více, tzn. také jsou spíše drahé. Sice mohou být dražší, ale také nemusí. Zlato z důvodu války vyskočilo, poté trochu pokleslo, ale při růstu úrokových sazeb, který bude ještě následovat, spíše nemusí mít na růžích ustláno. Cena dluhopisů dost propadla, tzn. tam může být o něco zajímavější o nich uvažovat z pohledu slevy na ceně. I když je pravda, že dokud FED bude zvedat sazby, tak to dluhopisům ještě nějakou chvíli nebude svědčit. U dluhopisů hodně záleží, zda jde o krátkodobé, dlouhodobě, státní nebo firemní, což vše hraje roli, takže u nich atraktivita není až tak jednoznačná, každopádně v určité slevě již jsou. A pak tu ve výkladní skříni máme akcie, na které je sleva zmíněných téměř 25%, takže jsou z našeho výběru aktuálně určitě nejatraktivnější. 

Jen doplňuji, že se na to dívám samozřejmě z dlouhodobého pohledu. Krátkodobě spekulovat, co teď v nejbližším roce bude lepší, je nesmysl a většinou se to ani nepodaří. A každopádně optimální strategie je stejně rozložit majetek do více druhů aktiv a nesnažit se spekulovat na to, čemu se bude nyní dařit více. Pokud se na to však podíváme optikou výkladní skříně, tak skutečně nejvíce ve slevě jsou nyní akcie. Většina lidí stejně v portfoliu už bude mít nemovitosti, jednotlivé dluhopisy českých firem, často i zlato či jiná aktiva, ale investiční portfolio složené z ETF s globální diverzifikací mnoho lidí nemá a teď je právě poměrně vhodná doba část prostředků do takového řešení vložit. A díky tomu si rozložit majetek i do něčeho jiného a zvýšit si tak právě ochranu svého majetku.

Závěr

Pevně doufám, že se mi podařilo snížit obavy z investování a že se budete nyní na současnou situaci dívat trochu jinak a uvidíte v tom spíše příležitost si začít tvořit pozici i v indexových ETF s rozložením mezi akcie, dluhopisy, nemovitostní akcie či jiná alternativní aktiva. Tzn. rozložit investici, tak aby to nebyla sázka tzv. jenom na jednu kartu. Doporučuji se do toho hned pustit, protože čím víc to budete odkládat, tím víc si pak v budoucnu možná budete říkat, proč já jsem nezačal dřív.

V případě, že byste k tomu ocenili radu a rádi obdrželi více informací a máte k dispozici více než 1 mil.Kč jednorázově, případně nižší částku, ke které můžete investovat alespoň 10.000 Kč měsíčně, tak můžete jít na náš web kopecky-advisory.cz a vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma ke zodpovězení Vašich dotazů. 

Případně pokud jste majitel firmy nebo podnikatel, připravili jsme pro vás e-book zdarma obsahující návod jak v 5 krocích získat díky firmě nekonečnou rentu. Po stažení e-booku obdržíte i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/renta-diky-firme/

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Na našem webu se můžete přihlásit i k odběru newsletteru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.


E-book

Případně pokud jste majitel firmy nebo podnikatel, připravili jsme pro vás e-book zdarma obsahující návod jak v 5 krocích získat díky firmě nekonečnou rentu. Po stažení e-booku obdržíte i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/renta-diky-firme/

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Na našem webu se můžete přihlásit i k odběru newsletteru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru


Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.