Jak investovat levněji?

27. březen 2023

Jak investovat levněji?Jak investovat levněji?

Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:
 
 

Přepis podcastu:

Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký, vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

Pokud člověk uvažuje o investování, určitě je pro jeho rozhodování důležité, kolik ho dané investování bude stát. Nikdo nechce na nákladech a poplatcích zaplatit příliš hodně peněz.

Často někoho může napadnout: "Přeci nebudu platit investičního poradce, budu si investovat sám a ušetřím".

Dnes se podíváme na to, proč to nemusí být tak úplně pravda a proč vás investování s poradcem může vyjít finančně levněji.

Investice 3.000.000 Kč

Pojďme se tedy podívat na výpočet nákladovosti v situaci, kdy si člověk sám spravuje investice v hodnotě 3 mil.Kč.

U investic v této výši již umíme ve firmě pracovat s tzv. success fee, tzn. s podílem ze zisku v kombinaci s výrazně sníženým fixním ročním poplatkem za správu. Pro náš příklad budeme počítat, že nákladovost investování přes poradce bude klienta stát 1,5% ročně. Ve skutečnosti to je aktuálně i méně, ale ať počítáme raději s vyšším procentem.

Pokud by tedy člověk 3 mil. Kč investoval s touto nákladovostí, tak správa takového řešení investičním poradcem stojí v tomto příkladu 3.750 Kč měsíčně.

Věnovali byste se raději něčemu jinému než investování?

K příkladu ještě doplňuji. Pokud je investování pro vás koníček a vyloženě vás to baví, tak pak nad cenou správy přemýšlíte trochu jinak. Pokud ale investování není vyloženě vaše záliba a nelibujete si ve sledování trhů, ověřování alokace portfolia nebo rádi nehledáte jakou akcii nebo jaký fond koupit, tak pak je určitě k zamyšlení, zda je skutečně pro vás výhodné si investice spravovat sám.

Jestli třeba není nějaká jiná věc, která by vás více bavila a kterou byste dělali raději než pečovat o své investice. Zároveň to není jen o tom, zda to člověka baví, ale tím, že to není vyloženě váš obor, tak vám prověřování jednotlivých možností zabere podstatně více času než profesionálovi.

A za chvíli uvidíte, že i finančně je pro vás lepší předat péči o investice na odborníka.

Kolik stojí investovat sám?

Ať už jste zaměstnanec, podnikatel či majitele firmy, tak pravděpodobně každý znáte cenu svého času. Někdo možná poskytujete vyloženě služby za hodinovou sazbu, pak je pro vás výpočet jednoduchý. Zaměstnanec si také lehce spočítá, kolik za hodinu dostává. U podnikatelů či majitelů firem, kteří nejsou placení od hodiny, to je trochu složitější. Ale pokud máte obrat v desítkách nebo dokonce stovkách milionů korun a roční zisk ve statisících nebo i milionech korun, tak je také cena hodiny vaší práce velmi drahá.

Běžná hodinová sazba za různé konzultační či jiné činnosti podnikatele nebo firmy začíná na 1.000 korunách za hodinu. Spíše si myslím, že většina podnikatelů si účtuje již více nebo si cení svůj čas také na vyšší částku. Můžeme ale klidně zůstat při zemi a hodinu času ocenit částkou 1.500 Kč.

No a pak  nám začíná jednoduchá matematika, i kdybyste se chtěli starat o investice sami a věnovali tomu třeba jenom jednu jedinou hodinu týdně, vyjde vám 1.500 korun krát 4 týdny v měsíci a je to rázem 6.000 Kč, o které jste každý měsíc přišli tím, že investujete sami. A to je o dost více než zmiňovaných 3.750 Kč, které zaplatíte za investiční správu. Pokud budeme počítat s tím, že cena vaší hodiny je více ať už 2, 3, 5 tisíc nebo třeba si někdo cení svojí hodinu na 15.000 Kč, tak v tu chvíli 4 hodiny měsíčně může být ušlý příjem a tedy dá se říct vlastně náklad na Váš čas v hodnotě mnoha desítek tisíc korun. 

Zapomíná se na to, že čas jsou peníze ...

Řekl bych, že mnoho lidí se touto optikou na to nedívá. Říkají si, přeci nebudu platit poradce, to zvládnu klidně sám... Což samozřejmě může být u mnoha lidí i pravda, ale neuvědomují si, že vlastně nic neušetří, protože tomu musí věnovat svůj drahocenný čas, a tak zaplatí vlastně podstatně více než když využíjí služeb profesionála.

V ušetřeném čase se pak mohou věnovat sobě, své rodině a nebo svému byznysu a vydělat podstatně více, než kolik by je stála investiční správa. 

Důležitější je, kolik investuji než jaký je výnos

Na první pohled může občas někdo řešit, ušetřím 1,5% ročně a vydělám tedy na investicích více, jenže protože věnují čas investování, nemohou se věnovat svému podnikání a nakrásně jim může utéct byznys s marží ve statisících nebo milionech korun. A to je to, co do budoucna přináší bohatství. Pokud člověk investuje, tak ze začátku nehraje výnos tak velkou roli, jako to, jak hodně peněz investuji. Postupem času se to překlápí a pak už nám pomáhá složené úročení.

Mnoho lidí však klade důraz na výnos investice, přitom by jejich pozornost měla být spíše v jejich byznysu, aby do investic mohli vložit více peněz, což jim zajistí lepší výsledek než lpět na co nejvyšším výnosu.

To jsem trochu odbočil od toho, že Váš čas je dražší než to, co byste platili za investiční správu, ale považoval jsem za důležité zmínit i tento aspekt, tzn. že ze začátku hraje více roli to, kolik vyděláte peněz v byznysu a které do vložíte do investice, než zda investice přináší výnos o 1,5% vyšší nebo nižší.

Závěr

A to souvisí i s tím, že je vhodné věnovat čas lépe vašemu podnikání, kterému dobře rozumíte a jiné záležitosti přenechat těm, kteří se danému oboru věnují. Právní věci přenechte právníkovi, daně určitě budete řešit s daňovým poradcem. Zdravotní věci řešíte s lékařem, a tak je poměrně logické, že správu investic bude vhodné přenechat investičnímu poradci.

Pokud si tedy ceníte vašeho času, tak vám tato úvaha může dávat smysl.
Navrhuji, pojďme si zavolat a můžeme si k tomu říct více, jak zbytečně neplatit mnoho desítek tisíc korun za svůj čas, když to jde udělat jinak.

Stačí jít na náš web kopecky-advisory.cz, vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma a já se vám velmi rád budu věnovat.

E-booky

Dále pak na našem webu najdete sekci e-booků, kde si můžete stáhnout e-book pro podnikatele a majitele firem nebo e-book s návodem, jak v 9 krocích dosáhnout finanční svobody. Po stažení e-booku obdržíte vždy i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/e-book/

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Děkuji Vám za pozornost a brzy opět na slyšenou.

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.