Jak investovat na 5 let?

10. listopad 2021

Jak investovat na 5 let?Jak investovat na 5 let?


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:


Nebo shlédnout na našem YouTube kanálu viz níže:Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
 
Tématem tohoto podcastu je svět investování a vše kolem něj. Budete v něm postupně získávat informace o tom, jak si zajistit svou vlastní nekonečnou rentu, která pokryje část nebo úplně všechny vaše měsíční výdaje. Zároveň je cílem, aby tato renta nebyla nijak závislá na Vaší firmě, Vašem zaměstnání či podnikání. Kromě soukromé renty se budeme zabývat i tím, jak si splnit i jakékoliv další finanční cíle, jako třeba budoucnost Vašich dětí a podobně.

Dnes se podíváme na to, jak správně investovat na kratší období jako je třeba 5 let.

Jak investovat na takto krátkou dobu? Mohu si dovolit investovat na 5letém horizontu do akcií? 

5letý horizont - historický vývoj

Pokud se podíváme na reálná historická data za posledních 100 let zpátky, pokud bych zvolil pro jednorázovou investici pouze akcie a investoval právě na 5 let, a pokud počítáme opět v reálném vyjádření po odečtení inflace, tak v 67% případů bych i na tomto období dosáhl zisku, tzn. skoro ve dvou třetinách všech případů. Průměrné roční zhodnocení na 5 letém období při 100% investici do akcií činilo 9,1% po odečtení inflace, tzn. pokud byste investovali milion korun na 5 let, tak v průměru můžete po 5 letech mít na účtu 1,5 milionu korun. Nejhorší období skončilo zhruba na polovině majetku, ale nejlepší období zase zajistilo zhodnocení zhruba o 3 miliony korun, tzn. po 5 letech by z milionu korun byly 4 miliony. 

Tuto statistiku jsem chtěl ukázat zejména z toho důvodu, že mnoho lidí se bojí investovat do akcií, protože mají obavu, že tzv. přijdou o všechno, ale když se podíváme na 5letou historii za zmíněných 100 let zpátky, tak se nikdy nestalo, že by klient přišel o všechno. Maximálně v nejhorším období vůbec byl propad na polovinu, ale tímto obdobím byla velká hospodářská krize a investice v roce 1929, kdy americká centrální banka místo toho, aby snižovala úroky, tak je zvýšila, protože chtěla podpořit dolar. Jenže to pak mělo fatální dopad na ekonomiku a způsobilo to skutečně velkou krizi nejen v Americe, ale i po celém světě. A zároveň v tomto ukázkovém případě byla zvolena naprosto špatná alokace, protože investovat na 5 letém horizontu jenom do akcií není správné. Na druhou stranu je vidět, že i na 5 letech už skoro dvě třetiny období skončily i po odečtení inflace v plusu, takže při 5 letém horizontu nedopadly akcie až tak katastrofálně, jak by si možná mnoho z Vás mohlo myslet.

Správná alokace při investici na 5 let

Pokud se podíváme na správnou alokaci prostředků na 5 letý horizont dle agentury Morningstar, tak do akcií by mělo být umístěno maximálně 27% všech prostředků, 64% by mělo být v dluhopisech a 9% v hotovosti. Při takovéto alokaci, pokud počítám v nominálním vyjádření bez inflace, tak bylo pouze jedno období, kdy bylo dosaženo ztráty a ta za celých 5 let z 1 milionu korun činila pouhých 64tis. Bylo to opět období velké hospodářské krize v Americe a investování v roce 1927. Velmi dobře nám to ukazuje, jak správná alokace dokáže pomoci, protože ziskových období bylo při této alokace 99% procent. Stačilo jen snížit podíl akcií na správnou mez. Pokud bych počítal včetně inflace, tak negativní zhodnocení bylo při této alokaci pouze v 70.letech minulého století, protože v té době byla inflace dvouciferná a samozřejmě převaha dluhopisů v portfoliu takto vysokou inflaci nedokázala překonat.

Tzn. pokud v současné době chcete investovat na 5 let, tak akciová složka může být maximálně 20 až 30% a zbývající část doporučuji nyní ponechat na spořicím účtu nebo termínovaném vkladu. Díky tomu, že ČNB nyní zvýšila sazby, tak i výnosy spořicích produktů rostou. Případně je zde možnost  využít protiinflační státní dluhopisy České republiky, které mají výnos přesně ve výši průměrné inflace, tzn. sice nevydělají nic nad inflaci, ale alespoň nedojde ke ztrátě hodnoty peněz. Při současné inflaci přes 4% tam stále bude nominální výnos vyšší než na spořicích produktech. Ostatní instrumenty mají buď zbytečně vysoké riziko na 5 letém horizontu nebo příliš malý výnos.

Samozřejmě si můžu koupit korporátní dluhopis nějaké firmy, ale už jsme tu měli dluhopisy zkrachovalé Arca Capital, problémy Zoot apod, tzn. v souvislosti s naší strategii wealth protection tyto jednotlivé dluhopisy nedoporučujeme. Výnos 4, 5, nebo 6 procent vypadá hezky a často je uváděno, že je garantovaný a ještě se chlubí tím, že prospekt tohoto dluhopisu je schválen ČNB. Jenže ta vůbec neschvaluje kvalitu podnikatelského záměru, ale pouze formální správnost emise dluhopisů, což vůbec nehovoří o tom, jak daná firma bude schopna splácet své závazky. Z toho důvodu jednotlivé dluhopisy považujeme za příliš rizikové a raději volíme dluhopisové fondy, kde je riziko rozloženo mezi mnoho desítek emitentů.

Skutečně je Váš horizont 5 let?

Je tu však ještě jedna věc a to, zda skutečně požadovaný horizont je opravdu 5 let. Pokud si řeknete, pojďme investovat na 5 let, co přesně Vás k tomu vede? Často se totiž setkávám s tím, že mnoho lidí má obavu přemýšlet i nad delším horizontem, protože tzv. neví, co bude dál.
Ale pokud investuji na 5 let, skutečně poté úplně všechny prostředky okamžitě potřebuji?
Velmi často se totiž horizont roluje dál a dál. Po 5 letech, zpravidla není potřeba všechny prostředky použít (někdy samozřejmě ano), ale troufnu si říci, že v 80% případů člověk reálně prostředky nepotřebuje právě za 5 let, jenom se obává uvažovat nad delším horizontem a často se obává umístit prostředky někam, kde by to bylo na delší dobu.
Velmi často je to tak, že skončí investice, která byla sjednána právě na 5 let a v tu chvíli se hledá další investice opět na 5 let.
Případně někdy to je i kratší horizont, že klient nechce řešit nic na delší dobu než 2 nebo 3 roky, ale zde je to stejné. Po 2 nebo 3 letech s opět uvažuje, kam to zase umístit, ale hlavně, ať to není na déle než 2, 3 nebo 5 let: Co kdybych prostředky potřeboval.

Takže pak každých 3 nebo 5 let se uvažuje kam prostředky umístit a tak stále dokola.

Co když pracuji s horizontem jinak?

Jenomže pokud by rovnou bylo uvažováno o delším horizontu, protože skutečně v 80% případů člověk nepotřebuje mít všechny peníze k dispozici za 3 nebo 5 let, tak při jednom nebo dvou opakováních tohoto procesu už máme rázem horizont klidně 10 nebo 15 let.

A to už je skutečně doba, kdy lze vymyslet portfolio, které i při rozumném riziku může obsahovat zajímavou část dynamičtější složky. Dle historických dat například na 15 let horizontu při 100% investicí do akcií v nominálním vyjádření nejhůře člověk zůstal zhruba tzv. na svých a v průměru došlo k zpětinásobení majetku a v úplně nejlepším období bylo dosaženo 14 násobku majetku, tzn. z 1milionu bylo za 15 let dokonce 14 milionů.

Pokud k tomu přidáme inflaci, tak stále zhruba v 95% případů i v reálném vyjádření bylo dosaženo zisku a průměrně byly prostředky zhodnoceny zhruba na 3 násobek původní hodnoty. A to se stále bavíme o tom, že jde o investici 100% do akcií, přičemž většina z Vás jste jistě konzervativní a skutečné rozložení by bylo spíše 60 až 80% akciové složky, kdy dluhopisy pak zajistí menší kolísavost a vyšší stabilitu portfolia.

Je skutečně Váš investiční horizont 5 let?
Skutečně za 5 let potřebujete všechny peníze vybrat a mít je v celé výši ihned k dispozici? 
Vaše investiční cíle skutečně všechny potřebujete splnit za 3 nebo 5 let?

Závěr

Věřím, že u většiny z Vás nikoliv a že Váš reálný horizont je z velké části delší než 5 let. Pokud začnete uvažovat i více dlouhodobě, tak Vám to umožní lépe dosáhnout finanční svobody a tedy mnou často zmiňované nekonečné renty. Myslím, že významnou část prostředků, které jste chtěli investovat na kratší horizont, tak můžete nyní investovat na 10, 15 nebo i více let. Díky tomu máte možnost zvolit dynamičtější alokaci, dosáhnout vyšších výnosů a zároveň dříve dosáhnout všech svých investičních cílů. 

V případě, že chcete prodiskutovat přímo Vaše možnosti ohledně správného nastavení investice dle Vašeho investičního horizontu a máte k dispozici alespoň 1 milion korun jednorázově, případně máte k dispozici nižší částku a navíc můžete investovat více než 
5000 Kč měsíčně, tak navštivte stránky podcastu nekonecnarenta.cz nebo přímo naše firemní stránky kopecky-advisory.cz , kde si v pravém horním rohu můžete požádat o hodinovou konzultaci zdarma a já Vám velmi rád budu věnovat. Děkuji Vám za pozornost,  přeji krásný den a příští středu opět na slyšenou.

 

Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.