Jak investovat při poklesech. Funguje pravidelná investice?

3. srpen 2022

Jak investovat při poklesech. Funguje pravidelná investice?Jak investovat při poklesech. Funguje pravidelná investice?


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:


Úvod


Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

Nosným tématem tohoto podcastu je investování a hlavním cílem, ke kterému budeme směřovat, je možnost dosažení nekonečné renty. Tedy situace, kdy můžete dál pracovat, ale kdybyste se rozhodli, že nechcete, tak nemusíte. Máte tak právo volby, jak naložit se svým životem a budoucností.

Dnes si povíme o jedné možnosti investování, která se hodí v podstatě pro jakoukoliv situaci a rozhodně i pro období, kdy na trzích dochází ke kolísání nebo dokonce k propadům. Tzn. i pro období tzv. medvědího trhu, kde se nacházíme nyní.

Pravidelná investice

Tou možností, o které mluvím není nic jiného než pravidelné investování. Tedy investovat pravidelně zpravidla každý měsíc bez ohledu na to, jak se zrovna trh vyvíjí. Pokud trhy rostou, tak většina lidí nemá s pravidelnou investicí problém, ale jakmile na trzích roste nervozita a celkově, když se všude čím dál více mluví o krizi, tak může leckdo s investováním váhat.

Přitom pokud trhy rostou, tak vlastně pravidelné investování není tak zajímavé, jako když trhy kolísají nebo klesají. Když trh roste, tak každou další investici nakupuji za vyšší a vyšší cenu. Tzn. můj průměrný výnos nebude tak zajímavý, jako když trh kolísá nebo klesá. Díky poklesu nakupuji právě i za nižší cenu a můj průměrný výnos bude tedy do budoucna vyšší. 

Rozhodně tedy v současné době doporučuji zachovat pravidelné investice, protože i přes vaše možné obavy je nyní mnohem vhodnější doba pro pravidelné investování než tomu bylo v dobách extrémních růstů. Aktuálně za stejnou měsíční úložku pořídíte více cenných papírů a díky tomu můžete do budoucna realizovat zajímavější výnos.

Jak se dařilo investici do S&P 500 v nejhorším období historie

To bychom měli jednoduchý ale velmi zřejmý pohled, který potvrzuje, že pravidelné investování je na klesajícím trhu určitě zajímavé. Teď se na to podíváme ještě i dle konkrétních reálných dat dle analýzy, kterou zpracoval Nick Maggiulli z Ritholtz Wealth Management. Konkrétně půjde se podíváme na to, jak se chovalo pravidelné investování ve vůbec nejhorším období v historii amerického akciového trhu. Jde o období od poloviny 60.let do začátku 80.let. Pokud i v tomto období pravidelná investice fungovala, tak by měla fungovat i v jakémkoliv jiném období.

Pokud se díváme na vývoj trhů ve zmíněném období a počítáme výnos očištěný o inflaci, tak trhy byly ve ztrátě celých 16 let. Toto je skutečně nejdelší období v historii se zaznamenanou ztrátou po započtení inflace.

Pokud bychom investovali 1 dolar do indexu S&P 500 v únoru 1966, tak v říjnu roku 1982 bychom z tohoto dolaru měli hodnotu 2,9 dolaru, což je vyjádřeno v nominálních hodnotách. Pokud však od toho odečteme znehodnocení o inflaci, zůstává nám hodnota 0,95 dolaru. Zde můžete vidět, že pokud bychom v takovém období investovali, tak na investičním účtu uvidíme téměř trojnásobek původní hodnoty. A to je i hodnota, kterou investoři většinou vnímají, protože přesně takovou hodnotu na účtu vidí. Avšak inflace je něco, co není na první pohled vidět a za tyto prostředky by si investor koupil zhruba to samé jako před 16 lety, po které investoval. 

Když se nad tím zamyslím, tak vlastně výsledek tohoto nejhoršího období v historii není až tak špatný. Došlo alespoň k udržení hodnoty i po odečtení inflace a pokud by v tomto období byly peníze drženy na běžném nebo spořicím účtu, tak rozhodně vysoká inflace tyto peníze znehodnotila mnohem více, o čemž si ještě za chvíli povíme. Ukazuje se, že investování nominálně hodnotu téměř ztrojnásobilo a v reálném vyjádření po inflaci alespoň udrželo hodnotu.

A jak dopadla pravidelná investice

Toto byl však pohled pouze na jednorázovou investici na období 16 let. Takto však většinou nikdo neinvestuje. Většina investorů zpravidla i k jednorázově částce postupně doinvestovává další prostředky. 

A jak by si vedlo pravidelné investování v tomto nejhorším období?

Pojďme se podívat na to, že by v tomto období bylo investováno 100 dolarů měsíčně.

Šlo o období v délce 201 měsíců, tzn. celkově by bylo zainvestováno 20 100 dolarů. Tyto prostředky se zhodnotily na 41 629 dolarů, což je je samozřejmě hodnota bez započtení inflace. Pokud odečteme inflaci zůstala nám hodnota 20 931 dolarů.

Opět tedy vidíme, že došlo alespoň k zachování kupní síly peněz, tzn. udržení hodnoty po odečtení inflace. A znovu poznamenávám, že v situaci, kdy šlo o jedno z nejhorších období na americkém akciovém trhu, tak vlastně udržení hodnoty je velmi slušný výsledek.

Je jasné, že samozřejmě většinou chceme kromě udržení hodnoty i nějaký růst, ale myslím, že to je velmi dobrý kompromis, když v období, kdy se akciovým trhům vůbec nedaří, tak jsme si mohli udržet hodnotu a samozřejmě v ostatních obdobích, kdy se dařilo trhů lépe, tak docházelo k růstu bohatství, protože došlo ke zhodnocení nejenom nominálně, ale i nad inflaci.

A co investice do něčeho jiného než jsou akcie?

Je tedy vidět, že pravidelná investice je vlastně možnost investování tzv. do každého počasí a pro každou dobu. Přesto však se stále může někdo obávat kolísání a zvažovat, zda by třeba nebylo lepší investovat do něčeho méně kolísavého a stabilnějšího. Tím může být například držení hotovosti nebo koupě státních dluhopisů.

U hotovosti je to celkem zřejmé. Pokud byste seděli na hotovosti a uložili si tzv. pod matraci 100 dolarů v únoru 1966 a ponechali je tam do října 1982, tak vám z nich zůstalo po odečtení inflace pouze 55 dolarů. Ztratili byste tedy 45% hodnoty svých peněz. 

A státní dluhopisy? Ve zmíněném časovém období poměrně držely krok s akciemi. Výsledek by byl velmi podobný jako při investování do akcií a dluhopisy také ze své podstaty i méně kolísaly. Může se tedy zdát, že státní dluhopisy jsou vlastně lepší cesta. Jenže právě toto období je jedno z mála v historii, kdy americké dluhopisy držely krok s americkými akciemi po tak dlouhou dobu. Pokud bychom totiž vybrali z celé historie jiná období a porovnávali nákup akcií vs dluhopisů, tak existuje 83% pravděpodobnost, že akcie měly vyšší výkonnost než dluhopisy.

Je tedy vidět, že toto období byla výjimka a jinak mají dluhopisy tendenci dlouhodobě spíše zaostávat svým výnosem za americkými akciemi. Pokud by tedy někdo chtěl dát přednost dluhopisům, protože v tomto špatném období od února 1966 do října 1982 měly podobný úspěch jako akcie, tak to nemusí být úplně dobrý nápad, protože dlouhodobá statistika hovoří proti tomu.

Pokud to tedy shrneme, je vidět, že i v nejtěžších obdobích v historii dokázala pravidelná investice alespoň udržet hodnotu peněz a o to nám jde při investování především. Rozhodně v současné době většina lidí chce inflaci překonat a zde můžeme vidět, že i v opravdu špatném období se to povedlo. Pokud by nás tedy čekal v budoucnu podobný vývoj, tak víme, že peníze na účtu ztratí hodnotu, peníze v dluhopisech si možná hodnotu udrží, ale peníze v akciích mají velkou pravděpodobnost, že hodnotu udrží a s trochou štěstí i překonají.

Jaké máme možnosti vývoje do budoucna?

Nikdo nevíme, jak přesně se budou trhy do budoucna vyvíjet, ale analýza reálných historických dat je jeden z mocných nástrojů, který nám může pomoci jak bojovat s našimi emocemi. Když hrozí krize, trhy padají a objevují se různé nejistoty, na co jiného spoléhat než na důkazy z historických dat? Data potvrzují, že i v jiných dobách vysoké inflace a v dobách jiných krizí pravidelné investování fungovalo. Budoucnost samozřejmě nemusí být stejná jako historie, ale je velká pravděpodobnost, že bude v mnoha ohledech podobná a díky tomu víme, že můžeme tzv. v klidu spát.

Pravidelné investování je tedy možnost, prostřednictvím které vím, že mohu bez emocí nakupovat každý den. Pokud trhy padají, tak dokonce krátkodobě mohu nakupovat i levněji. V budoucnu pak postupně vždy dojde k opětovnému růstu trhů, takže na těchto nákupech mohu realizovat větší zisk. A v neposlední řadě je pravidelné investování skvělá cesta, jak s investováním začít a vyzkoušet si ho.

Unikátní možnost jak začít investovat

Kdyby měl někdo nyní obavu investovat jednorázově, může si zatím investování tzv. "osahat" pravidelným investováním a vlastně už teď ví, že do trhů vstupuje tzv. ve slevě. Postupným investováním se vám nákupní cena zprůměruje, tak jak bude trh kolísat a díky tomu víte, že rozhodně trefíte i nějaké nákupy tzv. na dně, z čehož můžete do budoucna více profitovat.

Závěr

A co říct závěrem? Investujte, protože vždy je vhodná doba s investováním začít. Jak jste mohli slyšet, pravidelná investice funguje a navíc díky složenému úročení dělá divy. Prostřednictvím trpělivého pravidelného investování můžete dosáhnout na zajímavý kapitál, díky kterému můžete dosáhnout finanční svobody. Začněte klidně zatím s málem, ale určitě začněte. Abyste si pak jednou nemuseli vyčítat, proč já jsem nezačal dřív...

V případě, že je pro vás zatím příjemnější začít investovat postupně formou pravidelné investice, tak můžete jít na náš web kopecky-advisory.cz a vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma. Rád vám zodpovím vaše dotazy a můžeme probrat jaké možnosti na pravidelné investování můžete využít.

Dále pak na našem webu najdete sekci e-booků, kde si můžete stáhnout e-book pro podnikatele a majitele firem nebo e-book s návodem, jak v 9 krocích dosáhnout finanční svobody. Po stažení e-booku obdržíte vždy i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/e-book/

Na našem webu se můžete přihlásit i k odběru newsletteru.

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.Zdroj:E-book

Dále pak na našem webu najdete sekci e-booků, kde si můžete stáhnout e-book pro podnikatele a majitele firem nebo e-book s návodem, jak v 9 krocích dosáhnout finanční svobody. Po stažení e-booku obdržíte vždy i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/e-book/

Na našem webu se můžete přihlásit i k odběru newsletteru.

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.
Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.