Jak nejlépe investovat: S bankou či poradcem?

19. duben 2024

Jak nejlépe investovat: S bankou či poradcem?Jak nejlépe investovat: S bankou či poradcem?


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:


Nebo na našem YouTube viz níže:


Přepis podcastu


Pozn.:  Jedná se o strojově generovaný přepis.


Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

Dnešním tématem bude rozdíl mezi investováním ve vaší bance a investováním s poradcem, a není tím myšlen provizní poradce, ale poradce pracující v honorovaném modelu, tak, jak pracujeme my.

 

Investování v bance

Nejprve se podíváme na to, jak to funguje v bance. V bance jste zpravidla dlouholetým klientem a rozhodně k ní máte důvěru, jinak byste u ní samozřejmě nebyli.

Akorát se často stane, že jakmile vám přistane na účtu trochu více peněz, tak hned volají a snaží se vás přesvědčit, abyste přišli na pobočku, že určitě s tím dokážou něco zajímavého udělat. Můžete se zamyslet nad tím, jakým způsobem s vámi řešili tu realizaci investice nebo to investování.

Prošli s vámi cíle a řešili s vámi nějaký dlouhodobý plán nebo řešili s vámi vůbec nějaký plán? Bavili jste se o možné rentě a současnému čerpání renty, o tom, jak by to ve vaší situaci bylo v rámci dědictví nebo jak uvažujete třeba o mezigeneračním předání?

Obávám se, že velmi často toto v těch bankách není řešeno, protože na to ti bankéři nemají většinou čas. Může se stát, že s někteří z vás, kteří jsou těmi šťastnějšími, to bankéř řešil. Ale i pokud to řeší, tak jakým způsobem doporučí nakonec zainvestovat? Většinou to bude spíše do produktů té finanční skupiny, té dané banky a zpravidla vám moc neposkytnou nějakou širokou nabídku od světových správců, jako je Blackrock, Vanguard, Fidelity a podobně.


Poplatky při investování v bance

To však není jediný problém, že tam je velká koncentrace produktů od banky. Jde i o to, že u všech českých typických bankovních fondů jsou zpravidla poměrně vysoké poplatky, běžně 2,2 % - 2,3 %.

Ona totiž v České republice není v tomto oboru příliš velká konkurence, proto ty finanční produkty v rámci fondů jsou u nás poměrně drahé. Zároveň nevím o tom, že by banky uměly nastavit i možnost platby se zisku nějaký success fee.

Další problém je, že se vám může stát, že na jedné schůzce vidíte jednoho bankéře a po ne úplně dlouhé době najednou tam je jiný bankéř. Protože samozřejmě ti bankéři v bankách velmi často střídají.


Rozpor mezi plány klienta a plány banky

A kromě prodeje jejich fondů a jejich produktů a vysokých poplatků a to, že může tam být každou chvíli jiný bankéř, tak je zde ještě jedna věc, jak to v bankách funguje. Většinou bankéři mají pravidelná setkávání a tam si nastavují plány a jsou to plány na den, týden, měsíc nebo možná na čtvrtletí. Ale jak tyto plány zapadají do vašeho řešení a do splnění vašich cílů?

No, většinou jenom tak, že něco zrovna v té bance v ofocení frčí a tak vám to prodají. Mnohdy i mění rozložení investice, protože zrovna něco chtějí prodat a nebo je něco nového a bylo jim na školení vysvětleno, že to je zajímavé.

Jsou to zpravidla krátkodobé produkty, protože bankéři se většinou neumí příliš dívat dlouhodobě a zároveň se i obávají často produktů, které mohou nějak kolísat. Protože chtějí, aby klient okamžitě viděl nějaký výsledek. Ale to je už celkově i o tom, že pravidla neřeší příliš to plánování.

Protože pokud člověk plánuje a řeší nějaké i střednědobé nebo dlouhodobé cíle, tak pak úplně v pohodě může mít v portfoliu i dlouhodobější investice, které nějakým způsobem kolísají a protože horizont je dostatečně dlouhý, tak nám to samozřejmě tolik nevadí.


Garantované certifikáty od banky

Často v bankách nabízejí různé strukturované produkty, dluhopisy a ty nějaké strukturované produkty vypadají mnohdy na první pohled velmi dobře, protože tam bývá často uvedena i nějaká garance. Celkově je to však tak, že tam je pravidla strop výnosu.

Jediný, kdo na tom vždy určitě vydělá, jsou ti s těmi strukturovanými produkty, a to je banka. Ale klient nemusí vždy vydělat, a mnohdy bývá mnohem lepší, než využít strukturovaného produktu, který je zaměřen na S&P500. Tak je prostě lepší si S&P 500 koupit na přímo, protože tam není oproti strukturovanému produktu žádná bariéra ve výši zhodnocení.


Prémiové, privátní bankovnictví

Ona ta banka působí docela pozitivně. V rámci různých prémiových bankovnictví tam máte zlaté karty, zvou vás na různé akce, máte tam zaplacené letištní salonky, cítíte se dobře v jejich kancelářích, můžete cítit příjemný pocit a stabilitu z jejich mramorových chodeb a velkých paláců.

Ale kdo nakonec všechny tyto lidi, kanceláře, paláce a další náklady zaplatí?

Odpověď asi znáte.

Nikdo jiný než klient té banky to samozřejmě zaplatit nemůže, protože z toho klienta banka žije.


Na co je vhodné banku využít?

Je pravda, že jsem samozřejmě určitě zaujatý, ale jediná pozitivní věc, která mi o bankách zůstává, je to, že banka je dobrá cesta k bezpečnému uložení peněz na krátkou dobu. To znamená na nějakém běžném účtu s pojištěním vkladu apod., kde je pojištění státu, je to nějakým způsobem regulované a určitě pro tyto záležitosti je banka dobrou cestou.

Zároveň má banka zpravidla nějakou dlouholetou historii, nebo ani nemusí mít historii, ale je to prostě banka a je tam nějaká regulace a to na člověka působí dobře a cítí se tam bezpečně. Jenom že na druhou stranu toho, bankéři občas zneužívají a musím říct, že jsem mnohdy byl až v šoku, co jsou schopní klientovi prodat. Klient si to samozřejmě koupí, protože té bance věří, ale nemusí to často být pro něj úplně vhodné řešení. Někdy bych dokonce řekl, že je vyloženě špatné.


Příběh klientky banky

Konkrétně teď jeden příběh, který tedy není úplně tragédie. Jedna má klientka byla kontaktována bankou, že v rámci penzijního spoření si může vybrat takzvanou výsluhovou penzi, kterou si můžete vybrat po 15 letech a když si ty prostředky vybere, tak jí bylo nabídnuto, že je má dát do fondu Krátkodobých investic. Ten fond se zdál, že vypadá dobře, protože nesl výnos v tu chvíli kolem 6 procent, protože jde o fond, který se váže na Českou národní banku a využívá REPO operace v rámci České národní banky.

Takže se může zdát – jo, tak to je super. Ale to není super, protože pokud mám produkt v rámci penzijního spoření, tak bych rozhodně spíše měl řešit dlouhodobější instrumenty a tento fond samozřejmě krátkodobě bude vydělávat, jako spořicí účty teď vydělávali.

Ale když se koukneme na horizontu 15 let, tak ten fond rozhodně nebude mít zdaleka takový výnos, jaký může mít výnos třeba akciový nebo dluhopisový fond nebo nějaká kombinace. Hlavně jde o to, že ten bankéř se vůbec neptal na žádné věci, co ten klient chce, nebo ta klientka chce, nebo nechce. Ale jemu jednou nabídnul to, co mu řekli, že je dobré. A tomu věří, protože to nekolísá, teď to vydělávalo dost peněz, ale že ČNB těží na snížení základních úroků to už úplně nezajímá nebo možná tomu ani úplně nerozumí.

To znamená, zajímala se ta banka o toho klienta více? Spíše ne, spíše mu na školení poradili, co prodávat a to potom samozřejmě prodává a o budoucnosti toho řešení vůbec nemůže být ani řeč.


Banky pouze prodávají produkty

No vlastně, když to vezmete, tak i ta penzijka většinou jsou prodávána v bance a taky je v podstatě jenom se ten bankéř zpravidla zeptá a ono bohužel na těch pobočkách ani nemá moc více možností. Máte penzijní spoření, je tam státní podpora.. jéé, nemáte ... no tak super ... tak si to pojďte sjednat. Nic samozřejmě neřeší dalšího, žádné plánování a podobně.

A to samé bude teď u toho dlouhodobého investičního produktu (DIP). Budou v bankách školení na to? Jo, teď to máte skvělé! Tam máte daňový odpočet, to si určitě pojďte sjednat, můžete to mít u nás v Jednom internetovém bankovnictví, na což také banka sází a je pravda, že lidé to chtějí mít jednoduché, tak to mají v té jedné bance.

Bohužel ale je logické, že žádná banka nemůže mít všechny produkty ty nejlepší a v tu chvíli jsi si to člověk zjednoduší, že to má v jedné bance, ale nemusí to vždycky být to nejefektivnější a nejlepší pro něj. A k těm bankám napadá se ještě jedna důležitá věc. Ono to honorované poradenství, nebo pokud člověk pracuje s poradcem, tak se to s tou bankou může dobře doplňovat na některé záležitosti.


Jak využít výhody banky i poradce

Jak využít  Jak jsem zmiňoval, je banka nezbytná nebo vhodná a proto část z prostředků určitě doporučujeme v bance klidně ponechat. A pokud bude mít banka pro vás nějaký zajímavý instrument, tak klidně vám jej samozřejmě můžeme doporučit, tam řešit a rozhodně, jak jsem zmiňoval, se ta práce dá s tou bankou kombinovat.


Jak pracuje honorovaný poradce?

A teď, když se podíváme na to, jak pracuje honorovaný poradce, a tedy, jak pracujeme vlastně i my, tak my nejprve se s klientem bavíme o tom, jaké jsou vůbec jeho potřeby a představy. Zjišťujeme i, co pro něj vůbec peníze znamenají, jaké má plány v budoucnu a bavíme se často i rámcově o struktuře majetků.

A jak do budoucností klienta zapadá jeho firma, nebo firmy, nemovitosti, jaké investice jích řešil. Pokud si klient přeje, tak mu provedeme je analýzu realizovaných investic, jaké mají silné, a jaké slabé stránky, rozkryjeme nákladovost, výnosnost a podobně. A teprve po celé této práci, když máme veškeré informace k tomu kam člověk směřuje, tak teprve pak navrhujeme řešení takovým způsobem, aby co nejvíc odpovídalo současné situaci klienta.


Co je výsledkem práce poradce?

To znamená výsledkem naší práce není prodej produktů, jakoby klientovi prodala banka nebo provizní poradce. Výsledkem naší práce je návrh řešení na splnění daných cílů. Ať už je to současné čerpání renty, zajištění prostředků pro děti na vstup do života nebo na placené vzdělání. A nebo to je zajištění dostatečného kapitálu, který má zajistit klid v budoucnu. A nebo vytvoření dostatečného kapitálu na možnost transferů na další generace a podobně.

A teprve v rámci toho navrženého řešení hledáme možnosti, jak stanovených cílů dosáhnout. To znamená, v jaké míře k tomu využijeme firmu, klienta, jak nemovitostní složku a jaké vůbec další instrumenty bude vhodné použít.


Jak se následně prostředky investují?

To znamená, jako základ zpravidla využíváme široce diverzifikované portfolio poskládané z ETF od největších světových správců. A co samozřejmě, nejen akciových, ale i dluhopisových a komoditních.

A pokud máme tuto složku dostatečně pokrytou, aby zajistila vše, co klient potřebuje, tak jako třešničku na dortu doplňujeme alternativní investice, jako jsou fondy kvalifikovaných investorů, private equity instrumenty a podobně.


Jak funguje další spolupráce?

Teď by se mohlo zdát, že tímto naše práce končí, ale není to tak, tímto ta naše práce teprve začíná. Následně se pak, alespoň jednou ročně, s klientem potkáme, tu frekvenci si domlouváme vždy s klientem podle jeho preferencí a vždy na tom setkání aktualizujeme veškeré záležitosti dle klientovy současné situace. No a samozřejmě i v průběhu roku, pokud se cokoliv změní, tak dle toho strategii usměrňujeme, abychom stále pokračovali ke splnění cílů a potřeb klienta.


Jak se za službu platí?

Svou práci samozřejmě neděláme zadarmo, ale účtujeme si ročně poplatek ze spravované částky, no ale v českých podmínkách ta naše služba vychází levněji, než právě ty nejčastěji používané fondy bank a zároveň pracujeme i s možností platit nás z velké části ze zisku.

Jsme tedy s klientem na stejné lodi no a klient to může ocenit zejména v dobách paniky, na trzích, propadů a podobně, protože nás pak platí pouze při překonání poslední nejvyšší dosažené hodnoty. To znamená, že v tom propadu samozřejmě tam žádný podíl ze zisku není.

Nejsme placeni pouze ze zisku, je tam ponechán snížený fixní poplatek, ale ten je počítán tak, aby pokryl naše náklady a abychom mohli klientovi poskytovat tu službu i v těch neúplně pozitivních obdobích, protože v tom období zpravidla klient potřebuje i největší podporu a kdybychom byli placeni jenom ze zisku došlo by k tomu, že třeba už po prvním roce bychom nemohli fungovat a tu službu poskytovat.

Dle mého názoru, pokud vám někdo nabízí jenom platbu ze zisku, tak to může být pro vás velmi rizikové. Ten poradce tady totiž za čas už nemusí být, protože nebudeme mít za co fungovat. A navíc ono jde o to, že my se nesnažíme konkurovat cenou. Ona ta naše služba, je vlastně úplně jiná. Vy si v rámci té nákladovosti neplatíte nějakého portfolio manažera jako je to u těch fondů v bance, který se svým analytickým týmem se snaží volit, jestli koupí akcii a nebo b. Ale samozřejmě vůbec nezná tu vaši situaci.

My právě pracujeme tak, že známe tu vaši situaci a upravujeme to řešení podle toho individuálně přesně dle vašich potřeb. A zakládáme si na tom, že i když jsme menší rodinná firma, která chce pracovat s omezeným množstvím klientů, nechceme mít stovky klientů, chceme, abychom se mohli každému klientovi věnovat opravdu individuálně a nastavit to řešení skutečně na míru.


Otázky k investování s bankou

A nyní tady mám otázky, které si můžete zkusit položit v kontextu s tím, jestli investovat s bankou anebo s honorovaným poradcem.

Záleží bance na tom, jak se mi daří a zda je produkt pro mě vhodný anebo bankéři s manažery spíše potřebují splnit plán na konkrétní čtvrtletí.

Další otázka může znít:

Řešila banka se mnou současnou situaci mé dlouhodobé vize a cíle?

A poslední:

Kdo platí ty velké budovy, bonusy manažerů a podobně?

Otázek by mohlo být i více, ale tyto jsou dle mého názoru nejzásadnější.


Závěr

Shrnuli si tedy rozdíly investování v bance nebo přes honorovaného poradce, já určitě chápu, že k bance má hodně lidí zpravidla velkou důvěru, ale mohli jste slyšet, že v bankách to nemusí být vždy tak dobré, jak by se mohlo na první pohled zdát, dle mého názoru určitě stojí za zvážení řešit tyto záležitosti i s nějakým honorovaným poradcem.

A pokud je to dobrý poradce, tak bude umět určitě řešit, jak zkombinovat třeba to řešení banky i to jeho. A jak třeba i tu banku na některé záležitosti využít, aby to bylo pro vás nejefektivnější.

A pokud vás zaujal přímo můj pohled a přístup, tak si můžete na našem webu požádat o nezávaznou konzultaci zdarma a já se vám velmi rád budu věnovat.

Děkuji vám za pozornost a brzy opět na slyšenou.

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.