Jak se daří portfoliu akcií a dluhopisů 60/40

18. leden 2023

Jak se daří portfoliu akcií a dluhopisů 60/40Jak se daří portfoliu akcií a dluhopisů 60/40


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký, vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta

Dnes se podíváme na vývoj portfolia 60/40 v roce 2022. Pro ty, kteří netuší, co si mají po čísly 60/40 představit, tak jde o  portfolio, které obsahuje 60% akcií a 40% dluhopisů.

Vývoj portfolia 60/40 v roce 2022

Rok 2022 se pro portfolio 60/40 zapíše do historie jako nejhorší rok od roku 1931, kdy toto portfolio propadlo o 27,3%. Propad portfolia 60/40 v roce 2022 činil 18%.

I když celé portfolio 60/40 v různých letech propadlo, tak zpravidla dluhopisy tento propad snižovaly, avšak v roce 2022 došlo k propadu jak akcií tak dluhopisů. K podobnému propadu, kdy klesla hodnota jak akcií, tak dluhopisů, došlo v historii pouze 3x a to ve zmíněném roce 1931, poté v roce 1941 a 1969. 

Takže trvalo celých 53 let než v roce 2022 opět došlo k propadu jak akcií, tak dluhopisů v portfoliu 60/40.

A proč k tomu vlastně došlo? 

Nejzásadnější vliv na to mělo velmi razantní zvyšování úrokových sazeb. Na cenu dluhopisů nepůsobí zvyšování sazeb dobře a tak hodnota 10letých amerických vládních dluhopisů poklesla v roce 2022 o 17,8%. Takový propad cen dluhopisů neproběhl za bezmála posledních 100let.

Rok 2022 byl rokem, kdy se tzv. nebylo kam schovat. Jediná aktiva, která v roce 2022 přinesla nějaký výnos byly komodity a hotovost. 

Je portfolio 60/40 "mrtvé"?

Teď by se mohlo zdát, že portfolio s rozložení 60% akcií a 40% dluhopisů je tzv. mrtvé, ale opak je pravdou. To by byl příliš krátkodobý pohled a je vidět, že krátkodobě se může stát letos, třeba i něco, co jsme neviděli nikdy za posledních 100 let nebo co jsme nezažili 53 let, jak jsem zmiňoval.

V současné době je pravděpodobné, že ještě nějakou dobu bude docházet ke zvyšování úrokových sazeb centrálních bank, ale spíše už je na obzoru období, kdy by naopak měly být úrokové sazby centrálními bankami snižovány.  A pokud k takovému snižování bude docházet, tak to bude mít pozitivní vliv nejen na dluhopisy, kterým snížení sazeb bude svědčit, ale bude to mít pozitivní vliv i na akcie. Firmám se bude zlevňovat financování a zároveň se díky snižování sazeb začne dostávat více peněz do ekonomiky, tzn. portfolio 60/40 z tohoto může těžit.

Kdy můžeme očekávat růst portfolia 60/40?

Není jisté, zda pozitivní výsledek a tedy růst obou aktiv se začne objevovat již letos nebo později, ale každopádně když se na to podíváme logikou, že hledáme v obchodě nějaké zboží v akci, tak určitě jak akcie, tak dluhopisy v současné době v akci jsou. 

Pokud se podíváme na komodity, tak to je spíše zboží, které dost zdražovalo a v akci není. Podobně i hotovost, ta také není zbožím, které je nyní ve slevě. Hotovost také spíše zdražovala. Když zůstaneme u hotovosti, mnoho lidí dělá chybu, že se na vše dívá příliš krátkodobě. 

Čekat na investování spořicím účtu?

Nyní je lákavé vložit prostředky na spořicí účet a mít jistých 6%, jenže jakmile začne Česká národní banka snižovat sazby, tak začne i klesat výnos na spořicím účtu. Krátkodobě tedy výnos není špatný, ale dlouhodobě se bude snižovat a už tak zajímavý nebude. 

Někoho by mohlo napadnout, že v ten okamžik prostředky vyberu a začnu investovat. Jenomže tím, že trhy reagují na většinu záležitostí v předstihu, tak už může být pozdě a může Vám mezitím utéct dvouciferný výnos. 

Závěr

Z toho důvodu stále vidím portfolio 60/40 jako využitelné. My v rámci investičního řešení nevyužíváme v portfoliu jenom akcie a dluhopisy, ale volíme ještě širší a bezpečnější rozložení. Doplňujeme i další aktiva a díky tomu zvyšujeme pravděpodobnost, že vždy bude v portfoliu nějaké aktivum, které díky svému vývoji ztlumí propady a získáme tak lepší poměr mezi výnosem a rizikem.

Pokud se necítíte na to sestavit si portfolio sami a chcete se raději svěřit do rukou profesionála, tak se na nás můžete obrátit.

Stačí jít na náš web kopecky-advisory.cz, vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma a já se vám velmi rád budu věnovat.

Dále pak na našem webu najdete sekci e-booků, kde si můžete stáhnout e-book pro podnikatele a majitele firem nebo e-book s návodem, jak v 9 krocích dosáhnout finanční svobody. Po stažení e-booku obdržíte vždy i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/e-book/

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Děkuji Vám za pozornost a brzy opět na slyšenou.

75_obrázek.png
Zdroj: CharlieBillelo, Ben Carlson


Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.