Jak se dařilo trhům nejen v březnu 2024

4. duben 2024

Jak se dařilo trhům nejen v březnu 2024Jak se dařilo trhům nejen v březnu 2024


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:


 

109_graf03.png

Přepis


Dobrý den u mikrofonu David Kopecký, vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.


Máme tady opět začátek měsíce, a tak nás čeká opět shrnutí za minulý měsíc, tedy za měsíc březen a samozřejmě i co se dělo od začátku roku za posledních třeba 5 let nebo i 10 let.

Jako tradičně tabulku se všemi daty, o kterých budu hovořit, tak najdete na stránkách této epizody a odkaz přikládám v popisku podcastu.


Akcie

Nejprve se podíváme na akcie. Akcie opět překonávaly své rekordy na poslední měsíc. Americké akcie vzrostly o 2 %, světové o 1,5% a dařilo se jim na evropských i rozvíjejících se trzích. Evropské vzrostly o 2,2% a rozvíjející se trhy o 2,1 %. Takže ten měsíční růst byl celkem zajímavý.

Od začátku roku americké akcie vzrostly o 10,5%. Pokud tento růst za první tři měsíce roku porovnáváme s údaji od roku 1928, tak to byl 14. nejlepší rok za tuto dobu. A když se podíváme na ta jednotlivá období, tak v podstatě ve všech letech kromě dvou tento růst pokračoval.

109_graf2.png

Jediné roky, kdy růst dále nepokračoval, byly roky 1930 a 1987, to znamená z 15 měřených případů těch nejzajímavějších růstů na začátku roku, pouze ve dvou případech na konci roku akcie skončily ve ztrátě.

A když se podíváme i na pětileté období a vyjádříme si ten růst v korunách, tak v podstatě už došlo ke zdvojnásobení hodnoty, přičemž většinou při investování ke zdvojnásobení hodnoty dochází zpravidla někde kolem 7 až 10 let.

V podstatě, aby došlo ke zdvojnásobení za 10 let, tak ten výnos musí být 7,2 %. To znamená, že když je ten výnos vyšší, tak tomu zdvojnásobení dojde takto dříve.


Dluhopisy

Co se týče dluhopisů, ty jsou, jak vždycky zmiňuji, velmi závislé na vývoji úrokových sazeb. A co se týče úrokových sazeb, o kterých si povíme později, tak to zatím vypadá, že k jejich snížení bude docházet o něco pozvolněji, než bylo dříve očekáváno.


Zlato


V poslední době se i hodně daří zlatu. Za minulý měsíc zlato vzrostlo o 7,7 %. Zlato těží zejména z toho, že hodně centrálních bank zlato poměrně nakupuje. Není to ani ten růst není ani tak hodně způsoben nákupem běžných investorů nebo pro průmysl a podobně, ale je hodně tlačen tím nákupem centrálních bank.

Osobně o zlatu většinou nemluvím úplně pozitivně. Ale je pravda, že na pětiletém horizontu tak v dolarech je jeho růst 74 % a americké akcie v dolarech za to období vzrostly o nějakých 83 %. Takže tomu zlatu se opravdu za těch posledních 5 let poměrně dařilo, ale stejně to zlato považuji spíše jako vhodné pro doplnění portfolia.

Pokud máme takovéto multiasset portfolio, které má přežít, v uvozovkách, jakékoliv počasí, tak to zlato tam má své místo v určitém menším procentu. Ale pokud chci těžit z toho, jak se daří světovým firmám, které vyrábí ty produkty a prodávají služby, které každodenně využíváme, tak já si raději koupím ty firmy. Protože z toho může chodit i nějaká dividenda a nebo budu těžit z toho, jak se těm firmám daří.

Zatímco to zlato je jenom nějaký kov, určitá ochrana pro spoustu lidí, že mají něco fyzického, ale dle mého názoru až tak nic moc jiného to zlato neplní.


Bitcoin

Velmi dobře se také dařilo od začátku roku bitcoinu a od začátku roku vzrostl o nějakých 61 %. V současné době se pohybuje na hodnotě kolem 70 000 dolarů a teď je otázka, jestli euforie ten bitcoin dožene i nad těch 100 000 dolarů?


Měny

Co se týče měn, tak koruna bohužel oslabuje, i když bohužel jenom z pohledu koruny a z pohledu toho, že budeme mít o něco dražší zboží, které je dováženo ze zahraničí, včetně třeba i ropy a podobně.

Oslabování koruny je způsobeno tím, že Česká národní banka postupně snižuje úrokovou sazbu. No a pak samozřejmě investoři si raději nechají peníze v eurech nebo v dolarech, protože už ten rozdíl korunového výnosu není až tak velký a raději budou těšit z úroků dolaru nebo eura, než by si nechávali naší měnu, která je velmi malý a rozvíjející se trh a podobně.

Když se podíváme procentuálně, o kolik koruna oslabila, tak za poslední rok koruna oslabila vůči oběma měnám kolem 7 %, ale těchto 7 % samozřejmě pro nás, kteří investujeme a nemáme zajištěné investice do české koruny, tak je ve váš prospěch, protože pokud euro nebo dolar posílí, tak vlastně ta naše investice má o to vyšší hodnotu.


Férová hodnota Morningstar

Dále pojďme pokračovat na ukazatel férové hodnoty od Morningstar. Jeho hodnota je v současné době 1,04. To znamená, že ten trh je aktuálně podle tohoto ukazatele o nějaká 4 % nad férovou hodnotou. Tím, že ty trhy rostly a překonávaly svá maxima, tak samozřejmě je logické, že jsou trochu dražší, ale to, jak se vždycky říká, že je něco drahé, tak neznamená, že to nemůže být ještě dražší.

A pokud člověk chce investovat dlouhodobě a má prostředky k investování, tak by neměl se tímto ukazatelem nějak vehementně řídit a neměl by si říkat, že teď počkám, až to bude o ty 4 % levnější, a pak teprve nakoupím. Protože se toho samozřejmě vůbec nemusí dočkat.


Inflace

Dále pojďme pokračovat na inflaci. Inflace v Americe tak drobně vzrostla z hodnoty 3,1 % meziročně na 3,2 %. Konkrétně meziměsíční růst tam byl 0,4 % a ten růst byl i něco větší, než se očekávalo.

Co se týče eurozóny, tam inflace poklesla z 2,6 % na 2,4 % a v rámci Evropské unie je tam posun z 3,1 % na 2,8 % a když budeme rovnou pokračovat na Českou republiku, tak asi víte, že ta aktuální inflace je na inflačním cíli a poslední vyhlášená inflace činí 2 % a poklesla z 2,3 %.

Ale co se týče té inflace, tak ono není ani tak důležité, jaká inflace bude v tomto roce, protože podle většiny prognóz a podle těch skutečností a porovnání s tím minulým rokem tak spíše bude ta inflace v letošním roce nižší. Ale samozřejmě stále je obava, jaká inflace bude v příštím roce a třeba i v tom dalším a podle toho se rozhodují i centrální banky, jak budou nebo nebudou snižovat své sazby.


Úrokové sazby

Takže když budeme pokračovat už na úrokové sazby, tak Fed zatím ponechává tu svou úrokovou sazbu na stejné úrovni, to znamená na těch 5,5 %. A donedávna se mluvilo o tom, že trhy očekávají tři snížení v letošním roce celkem o nějakých 0,75 procentního bodu.

Ale už se začínají objevovat i zprávy, že by Fed měl snižovat jenom jednou a že by možná bylo dobré, kdyby snižoval až na konci roku.

Takže je otázka, jak se inflace vyvine a jak se ty ukazatele, které Fed sleduje, budou vyvíjet a jestli skutečně třikrát dojde k tomu snížení nebo jestli to bude nakonec jinak.

Co se týče Evropské centrální banky, tak bankéři uvádějí, že inflace se nakonec snižuje o něco rychleji, než čekali. Ale zatím se nechtějí úplně radovat, že nad inflací zvítězili a ponechali na posledním zasedání úrokovou sazbu na stejné úrovni, to znamená na 4,5 %. A mluví se o tom, že by pravděpodobně v červnu mělo dojít k nějakému snížení sazeb.

A co se týče České národní banky, jak jsem zmiňoval, ta svou sazbou již snižuje, poslední snížení bylo o půl procentního bodu na 5,75 %.


Oslabování koruny

A zde můžete vidět, že pokud sazba Fedu je 5,5 % a sazba České národní banky je 5,75 %, to je pouze o 0,25 % více. A je logické, že pokud si zahraniční investor má rozhodnout, jestli peníze dát do dolaru nebo do koruny, tak kvůli 0,25 % je rozhodně do té koruny dávat nebude, a to způsobuje právě ten tlak na korunu a oslabování koruny.

A protože Česká národní banka si uvědomuje, že tam tyto tlaky jsou, tak teď to snížení nebylo tak radikální. Očekávalo se, že by mohli snížit i něco více, ale nakonec se dohodli na tom půlprocentním snížení.


Sazby hypoték

Je pravda, že ta sazba České národní banky má velký vliv postupně i na hypotéky a hodně lidí už se těší na nízké sazby hypoték. Ale nyní je skutečně otázka, jak hodně budou i nadále v rámci České národní banky ty sazby snižovat? Jestli teď to snižování třeba nebude i něco pomalejší.

Tím pádem by i úrokové sazby hypoték nemusely postupně klesat tak rychle. Je pravda, že není to samozřejmě jenom o té REPO sazbě. Na sazbu hypoték mají vliv spíš ceny dluhopisů, ale určitě při tom snížení REPO sazby, tak postupně dochází i k tomu, že se to zpravidla propíše i do sazby hypoték.

Tak a to by bylo k dnešnímu tržnímu shrnutí vše.

Nechcete být na investování sami?

Pokud uvažujete o investování a budete se cítit jistější, když k sobě budete mít člověka, který vám poradí, tak se na nás samozřejmě můžete obrátit.

Stačí jít na náš web kopecky-advisory.cz, vpravo nahoře si požádat o 30minutovou konzultaci zdarma a já se vám velmi rád budu věnovat.

Děkuji vám za pozornost a brzy opět na slyšenou.


Zdroj:

https://www.google.com/finance/

https://tradingeconomics.com/country-list/inflation-rate?continent=europe

https://www.newyorkfed.org/markets/reference-rates/effr

https://www.ecb.europa.eu/stats/policy_and_exchange_rates/key_ecb_interest_rates/html/index.en.html

https://www.czso.cz/csu/czso/mira_inflace

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.