Jak se dařilo trhům nejen v březnu 2025
4. duben 2025Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:
Textový přepis
Generováno ze zvukové stopy a upraveno
- Úvod
- Nervozita na trzích
- Investice do S&P 500
- Přesun kapitálu do konzervativních aktiv
- Jak se daří akciím Magnificent 7?
- Trumpova cla a jejich dlouhodobý vliv
- Korekce nad 10%. Jak jsou časté?
- Dluhopisy
- Zlato
- Bitcoin a měny
- Vliv kurzu dolaru na investice
- Je vhodné využít poklesů k investici?
- Inflace
- Úrokové sazby
- Klesnou sazby hypoték?
- Závěr
- Konzultace zdarma
Úvod
Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký, vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
Máme tady další začátek měsíce, a tak se jako tradičně podíváme na vývoj na trzích za minulý měsíc. A jako vždy, nejen za minulý měsíc, ale i za delší období jako je 3, 5 nebo 10 let.
Nervozita na trzích
Na trzích se objevila nervozita, která je způsobená zejména rozhodováním o clech Donalda Trumpa. Tzn. obchodní válka, rizika nebo obavy z inflace, zpomalení ekonomiky apod.
Za měsíc březen americké akcie poklesly o 4%, světové akcie o 5,4%. Evropské tentokrát o něco více než americké o 5,19%.
Je pravda, že od začátku roku jsou evropské akcie o 4,5% v plusu. Americké naopak o 4,37% v mínusu. Takže je tam vidět rozptyl, dejme tomu někde 8-9%.
Investice do S&P 500
Ukazuje se, že investice pouze do indexu S&P 500 nemusí ve všech situacích být vždy úplně tím nejoptimálnějším řešením. Čímž nechci říct, že Amerika už teďka bude špatně, ale může se na tom ukazovat, že přece jenom ta globálnější diverzifikace a ne sázka pouze na Amerik¨,u může být celkem v některých situacích fajn.
Podle průzkumu Bank of America, americké akcie zaznamenaly největší pokles důvěry globálních investorů v historii. T zní poměrně hrozně. Na druhou stranu je otázka, jak probíhaly ty průzkumy dříve. Ale určitě to ukazuje současný sentiment a skutečnost, že se leccos změnilo.
Přesun kapitálu do konzervativních aktiv
Došlo k poměrně velkému odlivu z amerických akcií a investoři i v Americe nebo i jinde ve světě přesouvají prostředky do konzervativnějších aktiv, jako je hotovost nebo krátkodobé státní dluhopisy.
Vzrostly i obavy z recese. Goldman Sachs zvýšil pravděpodobnost recese na 35%, což je nejvíce za poslední roky.
Jak se daří akciím Magnificent 7?
Pak se ještě můžeme podívat na tu úžasnou sedmičku - Magnificent Seven, tzn. těch akcií, které do nedávna realizovaly velmi vysoké růsty a v podstatě táhly i poměrně výkonnost indexů S&P 500 nahoru.
Když se koukáme na výkonnost S&P 493, což je právě těch zbývajících 493 akcií, tak od začátku roku ty zbývající akcie jsou někde poblíž hodnoty, jako byly na začátku roku. Je tam růst o nějakého půl procenta.
Ale ta úžasná sedmička je mínus 15%. A je to docela vtipné, protože ty grafy byly ukazovány většinou v dřívějších dobách opačně… Teď je to samozřejmě tak, že úžasná sedmička vydělala méně. Což na jednu stranu může být i dobře, že je to určité ochladnutí euforie a možná narovnání stavu do nějakých rozumnějších cen.
Trumpova cla a jejich dlouhodobý vliv
Nové 25% clo na dovoz aut vyvolalo paniku mezi automobilkami, zejména v Evropě. Očekává se výrazné zpomalení dovozu aut do USA a samozřejmě i růst cen. Na druhou stranu, ta Trumpova politika vyvolává samozřejmě velkou volatilitu, kolísání, obavy a podobně.
Ale na druhou stranu, Trump jen tak tam odsud nezmizí a měli bychom se na to, pokud možno, zvyknout. A zároveň to jsou pouze krátkodobé turbulence. Je však dobré se na to dívat spíše dlouhodobě.
V takovou chvíli nám s mým způsobem může být jedno, jestli teď rok, dva nebo tři budou nějaké turbulence na trzích. Protože pokud investujeme dlouhodobě, tak nás spíš zajímá, jaký bude stav akcií, dluhopisů či jiných aktiv za 10, 15 nebo 20 let.Protože pravděpodobně ten majetek chceme žít a spotřebovávat ještě i klidně za 15 a 20 let.
Korekce nad 10%. Jak jsou časté?
A dále k tomu chci dodat, že korekce jsou poměrně běžnou záležitostí. Když se konkrétně podíváme na 10% korekce, tak od 50. let proběhlo 38 takových korekcí, což vlastně znamená, že průměrně jednou za necelé dva roky probíhá právě 10 % korekce. takže je to poměrně častá věc.
A zajímavostí je, že v 75% těch případů tato korekce nepřeroste v medvědí trh. Tzn. neproběhne větší pokles než 20%. Takže to je poměrně velká pravděpodobnost, že by to nyní nemuselo pokračovat medvědím trhem.
Samozřejmě neříkám, že to nebude pokračovat, že se nemůže stát, že bychom realizovali v nějaké brzké době pokles o více než 20%, ale statistika hovoří jasně. V 75% případů ta korekce nepřesáhne pokles 20%.
Dluhopisy
Co se týče dluhopisů, tak delší dluhopisy poněkud ztrácely, protože samozřejmě, když jsou zde obavy z inflace, tak zde může být obava z růstu sazeb. To dluhopisům samozřejmě nesvědčí, zejména těm dlouhodobějším. Ale naopak krátkodobé dluhopisy nebo inflačně vázané dluhopisy lehce rostly.
Celkově světový trh dluhopisů poklesl v měsíci březnu o 0,22%, takže ten pohyb nebyl významný. A od začátku roku jsou dluhopisy stále nějaká 2% v plusu.
Zlato
Když se podíváme na zlato, tak zlatu se v této situaci stále daří. Zlato dosáhlo opět nových historických maxim a podle statistik zaznamenalo nejlepší kvartál za 40 let. Růst zlata od začátku roku byl o 18%.
Ale jak už jsem párkrát srovnával, když se podíváme třeba na pětiletý horizont, tak stále světové akcie vzrostly o 117% a zlato o 97%. Ale je pravda, že tomu zlatu se opravdu v poslední době kvůli té geopolitické situaci poměrně daří. Z toho důvodu akcie do určité míry i na tom pětiletém horizontu trochu dotahuje.
Ale je otázka, jak to tomu zlatu takzvaně vydrží. Je to celkem dobrý doplněk portfolia, ale uvidíme, jaký bude jeho vývoj během třeba dalších 5-10 let.
Bitcoin a měny
Bitcoin jako rizikové aktivum ztrácí. Za měsíc březen poklesl o 4%, od začátku roku je o nějakých 11,6% níže. Ještě v lednu se pohyboval Bitcoin kolem 100 tisíc, nyní se pohybuje kolem 80 tisíc dolarů za Bitcoin.
Když budeme pokračovat na měny, koruna vůči euru zůstala na podobných úrovních, je zde drobné posílení za měsíc březen o 0,5%. Od začátku roku je koruna vůči euru silnější o 1%.
Ale mnohem větší rozdíl je na dolaru, který poměrně hodně oslabil v kontextu s tou situací, jak jsme si před chvílí říkali. Za měsíc březen je dolar slabší o 4,5% a od začátku roku je to o nějakých 5%. Největší obrat na tom dolaru byl právě v březnu.
Vliv kurzu dolaru na investice
Pro nás to vlastně znamená, tím že dolar je slabší, takže tentokrát nám to nepomáhá. Ale spíše nám ty propady trochu prohlubuje, protože samozřejmě při přecenění dolarů do korun je to oslabení o něco vyšší.
Na druhou stranu je to o tom, že ta měna nám někdy pomáhá, někdy nám pomáhá méně. Zároveň nemáme všechny investice jenom v dolarech, ale máme tam samozřejmě i eurové investice, dále tam jsou v rámci celého světa investice v japonském jenu, kanadský dolar, britská libra nebo třeba švýcarský frank a tak dále.
Je vhodné využít poklesů k investici?
Potom, když budeme pokračovat na ukazatel férové hodnoty od Morningstar, tak logicky v kontextu s těmi korekcemi na trzích, tak ten ukazatel nám nyní říká, že akcie jsou 7,1% pod férovou hodnotou.
Což potvrzuje, i jak jsem už v minulém podcastu zmiňoval, že tuto korekci lze využít i pro vstup na trh pro ty, kteří váhali, protože vlastně ty nákupní ceny se nám v současné době snížily.
My sice nevíme, jestli ten pokles bude pokračovat, ale kdybychom se snažili čekat na další poklesy, tak se může stát, že se jich vůbec nedočkáme a může nám naopak utéct budoucí růst.
A protože ta investice by měla být s myšlenkou spíše dlouhodobou, tak určitě teď je o něco zajímavější možnost začít investovat, než tomu bylo třeba na začátku roku nebo ke konci minulého roku.
Inflace
Inflační data byla zatím poměrně příznivá. Americká inflace poklesla ze 3% na 2,8%, inflace eurozóny z 2,3% na 2,2%, inflace Evropské unie z 2,8% na 2,7% a inflace České republiky také z 2,8% na 2,7%.
Takže je tam vidět vždycky nějaká ta jedna či dvě desetinky poklesu, což může vypadat, že je vlastně super. Určitě je dobré, že se poměrně blížíme k těm inflačním cílům, ale na druhou stranu přesně ta celní politika Donalda Trumpa a ty obchodní války mohou způsobit, že ta inflace bude o něco vyšší a zároveň se hovoří i v Evropě teď o větším zbrojení, větším zadlužování, což také může mít negativní vliv na inflaci.
Úrokové sazby
A dále, když budeme pokračovat na úrokové sazby. FED v Americe v březnu rozhodl o ponechání sazeb na stejné úrovni, což znamená, že současná úroveň je stále v rozmezí 4,25 a 4,5%. Letos se očekávají další 3 snížení sazeb.
Ale samozřejmě toto se velmi významně mění v kontextu s tím, co se na trzích děje. A protože Trump je poměrně dost nevyzpytatelný, tak ta očekávání se mohou také velmi výrazně změnit.
Evropská centrální banka na posledním zasedání v březnu snížila o 0,25 p.b., tzn. že jejich základní sazba je v současné době 2,65%. Česká národní banka v březnu ponechala na svém zasedání úrokové sazby na stejné úrovni a tím pádem dvoutýdenní repo sazba činí stále 3,75%.
Rozhodnutí bankovní rady poměrně odpovídalo očekáváním analytiků, kteří ho spojovali právě s vyšší lednovou a únorovou inflací a s agresivní celní politikou Donalda Trumpa, která samozřejmě určitým způsobem zasáhne Evropu.
Klesnou sazby hypoték?
A potom, když jsme u úrokových sazeb, tak se ještě chviličku zastavíme u hypoték. Objevují se zprávy, že ti, co čekají na pokles sazeb hypoték, tak se nemusí úplně dočkat.
Protože právě ta situace ve světě způsobuje změny v úrocích na dluhopisech a od nich odvislé i ceny peněz, za kterou si banky půjčují na hypotéky. A to může znamenat, že ten pokles na sazbách hypoték se může přibrzdit a nakonec vlastně žádnému významnějšímu poklesu na hypotékách nedojde.
Neříkám samozřejmě, že přesně takto se to stane. Protože ten vývoj, jak jsme si už dnes párkrát řekli. Je takový hodně nevyzpytatelný. Ale tyto obavy se nyní objevují a je dobré s tím nějakým způsobem počítat, že i tak to může proběhnout a pokles cen hypoték nakonec úplně nepřijde.
Závěr
Tak a to by bylo k dnešnímu tržnímu shrnutí vše.
Pokud chcete, aby vám z obsahu, který tvořím, nic neuteklo, tak můžete jít na můj kanál na Whatsappu s názvem Nekonečná renta a víte, že se vám to pak neztratí v e-mailu, neztratí se vám to v nějakém algoritmu sociálních sítí, ale vždycky to v tom kanálu můžete najít.
Měli byste mě na Whatsappu najít pod názvem Nekonečná renta nebo případně odkaz na Whatsapp kanál najdete v popisku podcastu.
Konzultace zdarma
A pokud uvažujete o investování a nechcete na to být sami, tak můžete jít na náš web www.kopecky-advisory.cz vpravo nahoře si požádat o 30-minutovou konzultaci zdarma a já se vám velmi rád budu věnovat.
Děkuji vám za pozornost a brzy opět na slyšenou.
Novinky a zajímavosti
Sledujte novinky a zajímavosti na našem Whatsapp kanálu
Už vám nic neunikne ⤵️
📈 Investování a vše kolem něj -
Nekonečná renta
Kalkulačka renty
spočítejte si svou vlastní rentu⤵️