Jak se dařilo trhům nejen v červenci 2024
5. srpen 2024Úvod
Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
Máme tu začátek měsíce, a tak se jako tradičně podíváme na vývoj na trzích za měsíc červenec a samozřejmě nejenom za měsíc červenec, ale i za delší období. Tabulku se všemi daty, o kterých budu hovořit, najdete na stránkách této epizody a odkaz na tuto epizodu zasílám v popisku podcastu.
Akcie
Nejprve se podíváme na akcie. Akcie prošly určitou korekcí, ale stejně nakonec ten měsíc skončil v plusu. Světové akcie vzrostly za měsíc červenec o 1,7 %. Americké akcie vzrostly méně, což nebývalo teď tak tradiční, a vzrostly o 0,86 %. Důvodem je, že na trzích docházelo k takzvané rotaci. Ta rotace zjednodušeně znamená, že se přesouvají peníze z jednoho typu akcií do jiných.
Rotace na trzích
Peníze hodně odtékaly z technologických akcií a případně i z velkých firem do těch firem s menší tržní kapitalizací. Ty přesuny byly poměrně velké. Je to opravdu vidět i na světovém indexu, že k té určité rotaci došlo. Ve své podstatě je to dobré, že ty trhy byly stále schopné za ten měsíc vzrůst a technologické akcie zlevnily. To znamená, že nejsou teď tak extrémně přepálené oproti těm jiným a rostou i jiné typy akcií.
Od začátku roku je výnos na akciích velmi zajímavý. Na amerických akciích je to 16,4 %, od začátku roku na světových 14,7 %. I evropské akcie ten růst mají, ale ten je samozřejmě o mnoho slabší, je to o 8 % od začátku roku a rozvíjející se trhy vzrostly o necelých 10 %.
Dlouhodobější výnosy
Na delším období, když se podíváme třeba na pětileté období, tak tam je u světových akcií, o kterých většinou nejvíce hovořím, protože spíše doporučuji širší diverzifikaci a necítím jako úplně ideální, tzv. koupit index S&P 500 a investovat jen do amerických akcií, protože i té Americe se může méně dařit v budoucnu a je hodně těžké to trefit.
Dluhopisy a zlato
Teď se jí bude méně dařit, tak už budu investovat do něčeho jiného nebo ještě ne, takže je lepší si již rovnou koupit to širší diverzifikované řešení, které je v tom světovém indexu a ten světový index za 5 let vzrostl o 81 % a na desetiletém horizontu je tam růst o 152 %. Dále můžeme pokračovat na dluhopisy. Dluhopisům se poměrně v červenci dařilo a vzrostly o 2,9 %. Což souvisí s tím, že se čím dál více hovoří o snižování sazeb a je čím dál blíže snižování sazeb americkou centrální bankou i Evropskou centrální bankou a podobně.
Zlato vzrostlo v červenci o 5,7 %. Od začátku roku je téměř o 20 % silnější. To znamená, že zlato poměrně v poslední době performovalo a jako doplněk portfolia určitě, jak vždy zmiňuji, to může být zajímavé.
Měny
Dále budeme pokračovat na měny a Česká koruna jak vůči euru, tak vůči dolaru oslabila. Vůči euru o 1 %, vůči dolaru to oslabení za měsíc červenec nebylo nějak velké, je to o 0,26 %. Od začátku roku je koruna vůči euru o 3 % slabší a vůči dolaru o 4 % slabší. A když vezmeme rok zpátky, tak to oslabení koruny vůči těm měnám je vůči euru, že je slabší o 5,8 %, vůči dolaru je to dokonce oslabení o 7 %.
Ukazatel férové hodnoty od Morningstar
A nyní se pojďme podívat na ukazatel férové hodnoty od Morningstar, který nám říká, jak jsou akcie oceněné vůči své nějaké férové hodnotě. Zda jsou nad touto férovou hodnotou nebo pod ní. Dle tohoto ukazatele jsou akcie o 1,8 % nad férovou hodnotou. To znamená, dle tohoto ukazatele nejsou akcie až tak hodně nadhodnoceny.
Inflace
Co se týče inflace, tak inflace v Americe pozitivně překvapila, poklesla z 3,3 % a ten pokles byl i o něco vyšší, než se očekávalo, což právě má vliv i na uvažování FEDu ohledně úrokových sazeb, k čemu se dostaneme za chvíli. Inflace v eurozóně drobně vzrostla z 2,5 % na 2,6 %, ale inflace v celé EU poklesla z 2,7 % na 2,6 %. Stále ty úrovně jsou již poměrně rozumné a zajímavé.
Inflace v České republice je nyní na inflačním cíli, poklesla z 2,6 % na 2 %. Ale samozřejmě nelze úplně vždy se na tu inflaci dívat každý měsíc stejně, protože jsou tam různé sezónní vlivy apod. Analytici hodně hovoří o tom, že ke konci roku by ta inflace mohla vzrůst někde na 3 %, což ale samozřejmě stále je poměrně rozumná hodnota oproti tomu, jak jsme byli zvyklí na velmi vysokou inflaci ještě před rokem a půl nebo podobně.
Úrokové sazby
A co se týče úrokových sazeb, tak americká centrální banka ponechala na posledním zasedání úrokovou sazbu na stejné úrovni, což bylo poměrně očekáváno. Byla velmi malá pravděpodobnost, že by FED překvapil a sazbu by snížili už nyní. Hodně už se hovoří o tom, právě kvůli tomu lepšímu vývoji inflace než se očekávalo a v souvislosti i s dalšími záležitostmi, že je hodně velká pravděpodobnost, že k prvnímu snížení úrokových sazeb americké centrální banky dojde v září.
Evropská centrální banka má úrokovou sazbu 4,25 % a také je nyní otevřené, zda-li na podzim dojde k nějakému dalšímu snížení či nikoliv. Co se týče České národní banky, ta teď na posledním zasedání snížila o 0,25% na 4,5%.. To znamená, že to snižování se zpomalil, protože předchozí snižování sazeb bylo vždy o půl procenta. Nyní je očekáváno, že do konce roku na jednotlivých zasedáních bude snižováno opět o 0,25 %.
Závěr
A to by k tržnímu shrnutí bylo vše.
Pokud uvažujete o investování a budete se cítit jistější, když k sobě budete mít člověka, který vám poradí, tak se na nás můžete obrátit.
Stačí jít na náš web kopecky-advisory.cz, vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma a já se vám velmi rád budu věnovat.
Děkuji vám za pozornost a brzy opět naslyšenou!