Jak se dařilo trhům nejen v červnu 2024

8. červenec 2024

Jak se dařilo trhům nejen v červnu 2024Jak se dařilo trhům nejen v červnu 2024


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:


117 trhy červen24.png

Úvod


Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta. 


Máme tu opět začátek měsíce, a tak se jako tradičně podíváme na vývoj na trzích za poslední měsíc, to znamená za červen. A jako vždy, nejen za červen, ale i za období od začátku roku nebo i za delší období, jako je pět nebo deset let.


Pozitivní vývoj na trzích


Nejprve začneme akciemi. Akcie stále překonávají nová maxima. Index amerických akcií S&P 500 se podařilo překonat hranici 5 500 bodů a je vidět, že nálada investorů, centrálních bankéřů i spotřebitelů je každým dnem pozitivnější a pozitivnější. Ale na druhou stranu i firmám se skutečně reálně daří. Když se podíváme na riziko recese, tak i pravděpodobnost recese se nám snižuje.


Začátkem roku se prognózy ohledně recese pohybovaly 50 na 50, ale aktuálně je pravděpodobnost recese v hlavních ekonomikách, jako je USA, Velká Británie nebo Evropská unie, na úrovni pouze 30 %.


Bublina na akciích?


Je pravda, že když jsou slyšet velké růsty akcií, tak se objevují stále více informace o tzv. bublině. Hodně je přirovnávána současná situace k technologické bublině v roce 2000.


Ale když tu situaci srovnáme, tak srovnatelné je možná pouze to, že v té době to bylo o internetu a jak je ten internet úžasný. V současné době je to o AI, umělé inteligenci, jak je úžasná a jak může být využitelná. Ale když srovnáme ziskovost firem z té doby, tak v té době bylo spousta garážových firem, do kterých lidé investovali, a ty firmy samozřejmě neměly žádné pořádné zisky ani žádnou hodnotu.


Ale v dnešní době jsou růsty často podpořeny tím, že skutečně rostou zisky firem a je ten růst postavený na reálné ziskovosti. V tom je poměrně velký rozdíl. Samozřejmě může přijít určitá korekce, ale pokud jsme dlouhodobými investory, tak bychom toto vlastně nemuseli ani příliš řešit a mohli bychom tu potenciální korekci využít spíše k nákupům za lepší ceny.


Akcie


A když se podíváme na konkrétní vývoj, tak americké akcie za měsíc červen vzrostly o 3,6 %. Od začátku roku jsou v růstu už dokonce o 15 %. Světové akcie vzrostly o něco méně, za měsíc červen o 2 %. Od začátku roku jsou o necelých 13 % výše. 


O něco hůře se dařilo evropským akciím, které poklesly o 1,3 %. Důvodem je zřejmě výsledek voleb do Evropského parlamentu, s kterým investoři nebyli příliš spokojeni, protože vítězilo mnoho populistických stran a proto to mělo tento negativní dopad.


Poměrně se dařilo v červnu i rozvíjejícím se trhům. Je však pravda, že rozvíjející se trhy sice v poslední době rostly, ale na druhou stranu, pokud se na to podíváme v delším období, například na tříletém horizontu. Stále jsou rozvíjející se trhy o nějakých 11 % v propadu. A proti tomu na tříletém horizontu třeba světové akcie jsou naopak 22 % v plusu.


A když se podíváme na zmíněné delší horizonty, tak na pětiletém horizontu světové akcie vzrostly o 74 % a na desetiletém o 139 %. 


Dluhopisy


Potom když budeme pokračovat na dluhopisy, tak ty drobně poklesly o nějakých 0,52 %. Dluhopisy stále čekají na to snižování úrokových sazeb, z kterého mohou těžit. Ale již nyní si ty dluhopisy můžeme koupit s velmi zajímavým kupónem a konečně ten výnos na dluhopisech je v nějaké zajímavější výši.


Zlato a Bitcoin


Co se týče zlata, tak tam trošku euforie opadla a zlato pokleslo o 1,3 %. I když od začátku roku je stále o 12,8 % výše. Jak vždy zmiňuji, jako doplňující prvek portfolia zlato určitě může dávat smysl, ale rozhodně nejsem zastáncem nyní významně sázet na to, že teď už bude skvěle růst, protože situace ve světě tomu nasvědčuje. Že všechno se zhroutí a jenom zlato bude mít tu hodnotu. Tak to rozhodně není cesta, kterou já bych se chtěl vydat…


Když budeme pokračovat na Bitcoin, tak ten nám poměrně padá. Za měsíc červen poklesl o 7,4 %, ale je pravda, že od začátku roku je stále o nějakých 41 % v plusu. 


Koruna vs dolar či euro


Česká koruna vůči euru a dolaru za měsíc červen oslabila a i od začátku roku je o nějakých 1,4 % vůči euru slabší. Vůči dolaru dokonce o 4 % slabší.


Což, jak jsem již jednou zmiňoval, pro nás, pokud investujeme nezajištěné investice do dolarových investic, je vlastně dobrá zpráva. Protože došlo k zhodnocení i v rámci měny a ne jenom k růstu ceny cenného papíru, do kterého investujeme. 


Férová hodnota Morningstar


A když budeme pokračovat na ukazatel férové hodnoty od Morningstar, tak ten je na hodnotě 1,02. To znamená, že podle tohoto ukazatele jsou akcie o nějaká dvě procenta nad svou férovou hodnotou. Což i odpovídá tomu překotnému růstu, ale můžete vidět, že i podle tohoto ukazatele tam není to nadhodnocení o nějakých mnoho procent, ale je to pouze dvě procenta.


Inflace


Inflace v Americe drobně poklesla ze 3,4 % na 3,3 %. Inflace v eurozóně poklesla z 2,6 % na 2,5 %. A potom co se týče inflace v celé EU, tak ta drobně vzrostla, ale jenom o jednu desetinu z 2,6 % na 2,7 %. Inflace v České republice stále je pod 3 % a poklesla z 2,9 % na 2,6 %.


Úrokové sazby


V kontextu s inflací souvisí i úrokové sazby. FED stále ponechává úrokovou sazbu na stejné úrovni, a to znamená, že v současné době je úroveň na 5,5 %. Hovoří se o tom, že pravděpodobně by letos mohlo dojít k jednomu snížení úrokových sazeb. Uvidíme samozřejmě, jak se bude vyvíjet celá ekonomika a jak bude inflace v Americe dále klesat. 


ECB na posledním zasedání snížila o 0,25 %, což bylo očekáváno. Je pravda, že teď pravděpodobně bude s tím snižováním opatrnější. Už i kvůli tomu, že inflace celé Evropské unie drobně vzrostla a že ty inflační tlaky tam stále jsou. Takže uvidíme, jak bude dále ten pokles pokračovat. 


Zároveň ECB je i poměrně hodně závislá na tom, jak se bude chovat FED, protože nebude chtít způsobit nějaké výrazné oslabení eura tím, že by nějak hodně snižovala úrokovou sazbu a bude tedy trochu v područí FEDu.


A podobně tomu je i u České národní banky. ČNB na posledním zasedání snížila o půl procenta, takže současná úroková sazba je 4,75%. Pro nás to znamená, že na spořicích účtech ty úroky budou stále klesat. A pokud člověk chce peníze zhodnotit a chce investovat dlouhodobě a dlouhodobě překonat inflaci, tak by spíše se měl poohlédnout po něčem jiném, než je spořicí účet. 


Závěr


A to by bylo k červnovému tržnímu shrnutí vše.


Pokud uvažujete o investování a budete se cítit jistější, když k sobě budete mít člověka, který vám poradí, tak se na nás samozřejmě můžete obrátit. Stačí na náš web kopecky.advisory.cz vpravo nahoře si požádat o 30minutovou konzultaci zdarma a já se vám velmi rád budu věnovat. 


Děkuji vám za pozornost a brzy opět na slyšenou.


Zdroj:

https://www.google.com/finance/

https://tradingeconomics.com/country-list/inflation-rate?continent=europe

https://www.newyorkfed.org/markets/reference-rates/effr

https://www.ecb.europa.eu/stats/policy_and_exchange_rates/key_ecb_interest_rates/html/index.en.html

https://www.czso.cz/csu/czso/mira_inflace


Novinky a zajímavosti 

 

Sledujte novinky a zajímavosti na našem Whatsapp kanálu

Už vám nic neunikne ⤵️

whatsapp-logo.png📈 Investování a vše kolem něj - Nekonečná renta



Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.