Jak se dařilo trhům nejen v dubnu 2024

9. květen 2024

Jak se dařilo trhům nejen v dubnu 2024Jak se dařilo trhům nejen v dubnu 2024


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:Trhy_duben2024.png

Přepis podcastu


Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký, vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

Dnes se, jako tradičně, na začátku každého měsíce podíváme na vývoj za poslední měsíc. Tedy za duben a samozřejmě nejen za duben, ale i za delší období, jako je 3, 5 nebo 10 let. 

Akcie

Nejprve začneme akciemi. Akcie si v dubnu vzaly trochu pauzu a americký index poklesl o 3,9 procenta, světový o 1,9 procenta. O něco méně propadly evropské akcie o 0,7 procenta a ještě o něco méně rozvíjející se trhy o nějakých 0,18 procenta. Na druhou stranu, takové korekce na tom trhu přichází celkem často a není to nic neobvyklého. Korekce byla způsobena zejména daty o inflaci, protože data o inflaci v Americe byla o něco horší, než se očekávalo. 

Dopad inflace na akcie

Což vlastně znamená, že americká centrální banka bude pravděpodobně snižovat sazby o něco později nebo je bude ponechávat delší dobu na stejné úrovni. To způsobilo korekci na trzích. Je pravda, že od začátku roku stále americké akcie rostou o 6,17 procenta, světové o 6,35. Když se koukneme na období tří let, tak je tam stále růst u světových nebo amerických akcií o 20 % a na 10 letém horizontu, nějakém dalším, tak je to u amerických akcií růst o 167 % a u světových akcí o 137 %. 

Dlouhodobé zhodnocení

Stále se ukazuje, že ve své podstatě nemá příliš smysl řešit, jakým směrem se ten trh vydá v průběhu měsíce, kvartálu, půl roku a podobně. Investování by mělo být spíše o tom dlouhodobém zhodnocení a můžeme vidět, že na tom dlouhém horizontu je zhodnocení velmi slušné.

Dluhopisy

Když budeme pokračovat na dluhopisy, tak ty v dubnu poklesly o nějakých 1,74 % a od začátku roku jsou stále slabší, o 3,5 %. Ale právě tento propad lze vnímat optikou, že ty dluhopisy jsou nyní o něco atraktivnější, co se týče nákupu.

Je pravda, že samozřejmě z dlouhodobého hlediska mohou být zajímavější spíše dlouhodobé dluhopisy. Ale protože s inflací to není tak dobré, jak se na první pohled zdálo, tak se samozřejmě může klidně stát, že americká centrální banka za nějakou dobu klidně zvýší úrokové sazby. Což by samozřejmě na ty dlouhé dluhopisy nemělo pozitivní dopad. Ale spíše jenom krátkodobě. Pokud se podíváme na horizont v delších letech, tak klidně i ty dlouhodobé dluhopisy mohou být zajímavé.

Ale spíš jenom krátkodobě, ale pokud se podíváme na horizont ve vyšších letech, tak klidně i ty dlouhodobé dluhopisy mohou být zajímavé, protože z toho poklesu sazeb, který dříve či později přijde, tak budou samozřejmě ty dluhopisy těžit. Ale pokud zvolím spíše kratší dluhopisy, tak ten potenciální růst sazeb na ně nebude mít tak negativní vliv a mohou těžit a navíc i z celkem zajímavého výnosu do splatnosti. 

Zlato a Bitcoin

Za poslední dobu se i hodně dařilo zlatu, ale stále, když se na to zlato podíváme, v nějakém delším horizontu, za období 5 let je na tom ještě poměrně dobře ale třeba na 10 letem horizontu je jeho růstto 75,8%, zatímco, jak jsem zmíněval světové akcie, vzrostli o 137%. Ale jako doplněk portfolia to zlato mohlo fungovat, protože když ty akcie si vzaly tzv. pauzu, to mohlo určitou část propadů utlumit. 

Co se týče Bitcoinu, zde byla velká euforie z vydaných ETF, ale za minulý měsíc byl propad cen Bitcoinu o 13% a určitě už není teď tak na výsluní, jako byl ještě před pár měsíci.

Měny

Ohledně kurzu eura vůči koruně, tak koruna je o 0,55% za duben silnější, ale od začátku roku je tam stále oslabení o 1,8%. 

Vůči dolaru zůstala koruna zhruba na podobné úrovni za měsíc duben, ale od začátku roku je o 5% lepší a jak jsem zmiňoval minule, pro nás to vlastně znamená, že pokud investujeme v rámci nezajištěných investic do koruny, tak je to v náš prospěch. Protože díky tomu, že dolar posílil, tak to je pro nás samozřejmě pozitivní zpráva. 

Fairová hodnota od Morningstar

Ohledně ukazatele fairové hodnoty od Morningstar, tak ten byl k konci dubna 0.97. To znamená, že akce podle tohoto ukazatele byly 3% pod fairovou hodnotou, což i vlastně potvrzuje ten jejich propad a ta korekce a může být o něco zajímavější do toho trhu vstoupit, protože tam je ta drobná 3% sleva, ale na druhou stranu, jak vždycky říkám, řídit se jenom tímto ukazatelem, by nebylo úplně rozumné. 

Kdy zainvestovat?

Ve své podstatě, pokud mám prostředky k investování, tak jsou svým způsobem jedno jestli ty trhy jsou v korekci nebo jestli rostou, protože na obě strany tam může být argument, proč investovat nebo i proč neinvestovat, ale většinou statisticky vychází lépe, když na tom trhu je člověk, než když se snaží čekat a na tom trhu není, protože ty trhy převážně rostou než klesají a v tu chvíli je logické, že je výhodnější na tom trhu být a zbytečně nečekat a nesnažit si ten trh časovat. 

Inflace

Americká inflace vzrostla ze 3,2 na 3,5 %, což právě byl ten důvod poklesu akcií. Inflace v eurozóně zůstala na stejné úrovni ve výši 2,4 % a inflace EU poklesla z 2,8 na 2,6 %, a v ČR máme stále inflaci minulou i tu poslední vyhlašovanou ve výši 2 %. 

Úrokové sazby

A v souvislosti s tím jsou pro nás důležité úrokové sazby FEDu, Evropské centrální banky a případně České národní banky. FED zatím ponechal sazby na stejných úrovních a hodně se teď hovoří o tom, jestli vůbec na podzim dojde k snížení sazeb. A ty zprávy se poměrně mění, nechci říct každým dnem, ale skoro každým týdnem. 

Objevují se i informace, že by dokonce mohl FED sazby i zvyšovat, což samozřejmě by pak pro akciové trhy a pro dluhopisy a další instrumenty nebyla úplně dobrá zpráva. Ale jak už  jsem zmiňoval, spíš je lepší se na všech dívat více dlouhodobě. Na druhou stranu je určitě dobré znát, jak by se ta úroková sazba mohla v současné době vyvíjet.

Evropská centrální banka na posledním zasedání také ponechala úrokovou sazbu na stejné úrovni jako FED, ale v červnu se očekává, že by mohla provést první snížení. Na druhou stranu, protože Evropská centrální banka je trochu závislá i na té americké, i když se uvádí, že by ty centrální banky měly být nezávislé, tak se mluví o tom, že pravděpodobně po tom červnovém snížení již nebude tolik snižovat a že bude trochu čekat i takzvaně na tu Ameriku. 

Sazba ČNB

Co se týče České národní banky, tak na posledním zasedání snížila sazbu z 5,75 % na 5,25 % a mnoho lidí nyní očekává, že by se jim mohly díky tomu zlevnit úvěry a že by mohli mít levnější hypotéky. 

Avšak Tam vzniká trošku jiná situace, protože ty ceny hypoték se neodvíjí od této reposazby, ale odvíjí se spíš od úrokového swapu. Konkrétně, když se koukneme třeba na tříletou fixaci, tak cena tříletých peněz pro tu banku je dneska 4,1%. A ještě v polovině března to bylo 3,5%. To znamená, že ty banky si půjčují o 0,5% dráž a ve své podstatě logicky samozřejmě i po tom snížení těch sazeb České národní banky nemůžou ty hypotéky zlevnit, protože ve finále cena peněz těm bankám vzrostla.

Půjdou dolů hypotéky?

Takže očekávání nyní, že úrokové sazby na hypotékách budou nižší, tak nakonec nemusí tak úplně být a je dobré přemýšlet i nad tím opačným scénářem to znamená že se teoreticky může stát že ty sazby mohou v kratším horizontu jít i nahoru.

A co se týče nějakého dalšího snižování sazeb ČNB, dříve bylo očekáváno větší snižování, ale hovoří se teď o tom že pravděpodobně ČNB s tím snižováním sazeb o něco zpomalí.

Závěr

Tak a to by bylo k dnešnímu tržnímu shrnutí vše.

Pokud vás zajímá investování a nechcete na to být sami, můžete se na nás obrátit. Stačí jít na náš web www.kopecky-advisory.cz a požádat o 30-minutovou konzultaci zdarma.

Děkuji vám za pozornost a brzy opět na slyšenou.


Zdroj:
https://www.google.com/finance/
https://tradingeconomics.com/country-list/inflation-rate?continent=europe
https://www.newyorkfed.org/markets/reference-rates/effr
https://www.ecb.europa.eu/stats/policy_and_exchange_rates/key_ecb_interest_rates/html/index.en.html
https://www.czso.cz/csu/czso/mira_inflace


Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.