Jak se dařilo trhům nejen v květnu 2025

6. červen 2025

Jak se dařilo trhům nejen v květnu 2025Jak se dařilo trhům nejen v květnu 2025



Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:


Nebo na našem YouTube viz níže:


146 trhy květen 25.png


Textový přepis

Generováno ze zvukové stopy a upraveno


Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký, vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta. 


Protože tady máme začátek měsíce, tak se jako vždy podíváme na vývoj na trzích za minulý měsíc a samozřejmě i nejen za minulý měsíc, ale i za období jednoho roku, pěti nebo deseti let. 


Vývoj na trzích v květnu 2025


Situace na trzích se v květnu poměrně uklidnila, protože celní boje a celní války se poněkud zklidnily. Asi největší vliv na to měla dohoda o clech mezi USA a Čínou, protože americká cla na Čínu byla snížena ze 145 % na 30 % a čínská cla byla snížena ze 125 % na 10 %. 


A to byl opravdu velmi pozitivní impuls pro trhy. 


Je pravda, že stále ty úrovně jsou vyšší, než byly dříve, ale přeci jenom to je poměrně velké uklidnění z těch velkých procent.


Snížení ratingu USA


Ratingová agentura Moody's snížila v květnu rating Ameriky z nejvyššího stupně na nižší stupeň a to se stalo poprvé po 108 letech. Moody's byla poslední ze tří ratingových agentur, která právě snížila hodnocení ratingové z nejvyššího stupně na nižší. 


V roce 2011 ten nejvyšší stupeň odebrala agentura Standard & Poor's a v roce 2023 snížila rating agentura Fitch. 


Dluhopisy


Na akciové trhy ten vliv nebyl příliš velký, ale určitý vliv se projevil na dluhopisech. Výnos desetiletého amerického dluhopisu se v určitém období v květnu, zejména po vyjádření agentury Moody's, zvýšil až na hodnotu 4,6 %.


Poté došlo k uklidnění situace a současná úroveň výnosu desetiletého amerického dluhopisů činí 4,4 %. Jsme tedy podstatě někde na úrovni března 2025.


Akcie


Když se podíváme na vývoj za měsíc květen, tak americké akcie vzrostly téměř o 6 %, o nějakých 5,92 %, světové akcie o 4,8 %, Evropa rostla tentokrát o něco méně (2,14%) a rozvíjející se trhy vzrostly za květen o 4,4 %. 


To znamená, můžete vidět, že ten vývoj za květen byl poměrně pozitivní a že proti dubnu to dopadlo o poznání lépe. 


Od začátku roku jsou americké akcie již o 1,15 % v plusu a Evropa je dokonce o 7,29 % v plusu. Světové akcie jsou logicky někde mezi tím a od začátku roku jsou o 4,5 % v plusu. 


Růst akcií za 5 a 10 let


Když se podíváme na delší horizont, tak na pětiletém horizontu se bavíme o zhodnocení, ať už na amerických, nebo na světových akcích, o nějakých 93 - 94 %.


Na desetiletém horizontu americké akcie vzrostly o 180 % a světové akcie o 157 %.


Dominance Ameriky


A zde je stále vidět, že ta dominance Ameriky se trochu snížila. Avšak já stále Americe věřím. I když přijdou určité problémy, tak stále je to nejúspěšnější a nejrozvinutější kapitálový trh na světě. Proto je zde stále potenciál růstu. 


Ale zároveň nechci sázet jenom na Ameriku, a proto v rámci našich portfolií investujeme do celého světa. Vzniká tam tedy diverzifikace i do jiných států a regionů než právě ten, mnoha lidmi oblíbený, index S&P500.


Zlato


Potom, když budeme pokračovat na zlato, tak tím, že se právě uklidnily celní války, tak samozřejmě zlato přestalo překonávat nová a nová maxima. 


Je pravda, že za květen zlato stále vzrostlo o nějakých 5,4 %, takže určitě zlatu se stále dařilo, ale je vidět, že se pohybuje pořád někde pod úrovní 3500 dolarů za unci a tuto hodnotu se zlatu aktuálně nedaří překonat. 


Bitcoin


A digitálnímu zlatu ve formě bitcoinu se naopak poměrně dařilo. Za měsíc květen vzrostl o 10,4 %.


Je pravda, že od začátku roku je v růstu o nějakých 12 %, tzn. jen o něco více než za květen. Jde o to, že v květnu nejprve bitcoin vzrostl, ale po polovině měsíce došlo k určité korekci. 


Ale stále samozřejmě, co se týče výkonnosti bitcoinu, tak je na tom velmi dobře a jako určitý doplněk v jednotkách procent do portfolia, určitě může dávat smysl.


Měny


Co se týče měn, tak koruna vůči euru zůstala v květnu na podobné úrovni. I od začátku roku se bavíme o oslabení eura vůči koruně pouze o nějakých 0,7 %. To znamená, ten vliv zde není příliš velký. 


Ale o poznání větší rozdíl je na dolaru, který své oslabování trochu zpomalil. Za měsíc květen vůči koruně oslabil o nějakých 0,6 %. Ale od začátku roku je dolar vůči koruně o bezmála 11 % slabší.


Vliv měn na výkonnost portfolia


Což vlastně znamená, že když jsme se tady bavili o výkonnosti světových akcí nebo amerických, tak od toho je potřeba si odečítat ten měnový rozdíl. Trhy jsou sice na vyšších úrovních, ale pokud si přepočteme tu naši investici do korun, tak nám samozřejmě ten měnový rozdíl ten výnos o něco snižuje. 


Na druhou stranu, ty měny nám někdy pomáhají, někdy ubližují a z dlouhodobého hlediska nemá příliš smysl ty měny řešit. A je poměrně slušná pravděpodobnost, že může dojít i k nějaké stabilizaci a že ten kurz koruny vůči dolaru se v čase změní.


Férové ocenění akcií


Co se týče ukazatele férové hodnoty od Morningstar, tak protože ty akcie dostaly pozitivní impuls díky uklidnění celních válek, tak akcie už nejsou 17 % pod férovou hodnotou, jako byly v dubnu, ale pohybujeme se na úrovni 2,4 % pod férovou hodnotou. Tzn. blížíme se k férovému ocenění, ale stále dle tohoto ukazatele může vidět tuto drobnou “slevu” 2,4%.


Inflace


Co se týče inflace, tak v Americe došlo k drobnému snížení inflace ze 2,4 % na 2,3 %, v eurozóně z 2,2 % na 1,9 % a v celé Evropské unii také došlo ke snížení inflace z 2,5 % na 2,4 %. Takže stále se pohybujeme blízko inflačního cíle. 


Je však pravda, že v České republice ten vývoj byl trochu jiný a naopak se inflace navýšila z 1,8 % na 2,4 %. To je stále blízko inflačního cíle a je to poměrně rozumná hodnota, i když o něco vyšší než minulý měsíc.


Úrokové sazby


No a s inflací samozřejmě souvisí i úrokové sazby centrálních bank- Jedním z hlavních cílů centrálních bank je totiž právě inflace. V České republice je cílem ČNB pouze inflace, v Americe je to i řízení zaměstnanosti.


Americká centrální banka se již potřetí se rozhodla ponechat úrokové sazby na stejné úrovni. Současná maximální úroveň je tedy stále 4,5 %. Důvodem je, že stále není jisté, jaký bude dopad cel na celou ekonomiku a proto se FED sazby zatím nesnižovat.


Trump se stále vyjadřuje, že by americký FED měl sazby snížit, ale přitom on je vlastně tím hlavním důvodem, proč se ty sazby drží na vyšších úrovních. Protože on to vše rozdmýchal svou celní politikou a dalšími kroky, což způsobuje na trzích nejistotu.


Sazby ECB a ČNB


Evropská centrální banka snížila na posledním zasedání úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 2,15 % a do konce roku se čekají ještě dvě snížení. Evropská centrální banka bude následně samozřejmě rozhodovat dle aktuálních dat a aktuální situace.


Česká národní banka 7. května také snížila o čtvrt procentního bodu, tzn. a současná 14denní reposazba činí 3,5 %. Česká národní banka je více závislá i na tom, jak se bude rozhodovat Amerika, jak se bude rozhodovat Evropa. Avšak neočekává se nějaké výrazné nebo razantní snižování úrokových sazeb do konce roku.


Závěr


Tak a to by bylo k dnešnímu tržnímu shrnutí vše. 


Pokud uvažujete o investování a budete se cítit jistější, když k sobě budete mít člověka, který vám poradí, tak se na nás samozřejmě můžete obrátit. 


Konzultace zdarma

 

Děkuji vám za pozornost a brzy opět na slyšenou.



 


Zdroj:

 

https://www.google.com/finance/

https://tradingeconomics.com/country-list/inflation-rate?continent=europe

https://www.newyorkfed.org/markets/reference-rates/effr

https://www.ecb.europa.eu/stats/policy_and_exchange_rates/key_ecb_interest_rates/html/index.en.html

https://www.czso.cz/csu/czso/mira_inflace



Novinky a zajímavosti 

Sledujte novinky a zajímavosti na našem Whatsapp kanálu

Už vám nic neunikne ⤵️

whatsapp-logo.png📈 Investování a vše kolem něj - Nekonečná renta


Kalkulačka renty

spočítejte si svou vlastní rentu⤵️

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.