Jak se dařilo trhům nejen v lednu 2024

9. únor 2024

Jak se dařilo trhům nejen v lednu 2024Jak se dařilo trhům nejen v lednu 2024


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

 

104-tab.pngPřepis podcastu


00:00:08 

Dobrý den u mikrofonu David Kopecký, vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta. Dnes se jako tradičně podíváme opět na shrnutí vývoje na trzích, tentokrát za leden a samozřejmě nejenom za leden, ale i za období od začátku roku za poslední rok a potom ji za další období, jako je 3, 5 nebo 10 let a jako tradičně tabulku se všemi daty, o kterých budu hovořit, tak najdete na stránkách této epizody a odkaz přikládám v popisku pod. 

00:00:35 

Pastu nejprve se podíváme na akcie akcie v lednu dosáhly na svá historická maxima a po 2 letech můžeme opět vidět nové a nové maximální hodnoty. Konkrétně americké akcie za poslední měsíc vzrostly o 2,17%, světové akcie trošku více o 2,43%, Evropa drobně méně o 1 a půl procenta rozvíjející se trhy tedy bohužel poklesly, protože Číně nedaří a obecně ty rozvíjející se trhy. 

00:01:05 

V tom nejsou příliš dobře protože na pětiletém období. Ten jejich růst je pouze 9,9%. A když se podíváme na to delší období u amerických nebo světových akcí, tak se bavíme o růstu 79% americké akcie a nebo 72% světové akcie. Za ten pětiletý horizont a na 10 letech je to stále růst přes 100%, to znamená na světových akcích to bylo 146%. 

00:01:33 

Já už jsem o tom sice hovořil, ale pokud se trhy dostávají na svá maxima, tak dostávám často otázku, jestli vůbec má smysl kupovat si ten světový index, nebo ten index amerických akcií, když je na svých pomyslných maximech. Ale ono to funguje tak, že i když jsou trhy na svých maximech, tak zpravidla dosahují nových maxim. 

00:01:55 

A statisticky ta růstová období jsou určitě mnohem pravděpodobnější než ta období poklesu. Je to až 80% růstových období proti 20 procentům těch pokleslých, takže ve své podstatě, i když jsou trhy na maximech, tak stále. Pokud mám dlouhodobý investiční horizont, tak rozhodně dává smysl i klidně investovat, protože je poměrně velká pravděpodobnost, že budu dosahovat nových a nových maxim. 

00:02:24 

Tak a teď budeme pokračovat na dluhopisy. Ty za poslední měsíc vzrostly o nějakých 0,26% a za rok jsou nějaké 1% ve ztrátě. Dluhopisy stále čekají na pokles úrokových sazeb a tam by se u nich mohl otevřít trochu větší potenciál. Jak jsem o tom, jak jsem o tom již několikrát hovořil, co se týče ropy, za měsíc leden vzrostla o 7,7%, to znamená, ten růst tam nebyl, nebyl vůbec zanedbatelný. 

00:02:55 

Ale je pravda, že když se podíváme rok zpátky, tak je stále na hodnotách o nějakých 3 ,8% nižších, než byla. 

00:03:05 

Zlato zůstalo za leden kolem 0. Je to ztráta nějakých 0,29%, takže velmi zanedbatelná zlato stále je nad úrovní $2000 za unci. Ke konci ledna to bylo byla hodnota 2067. 

00:03:24 

A když se koukneme na období třeba za 3 roky, tak je zlato o 10,9% výše a za 5 let do nějakých 56,3% výše. A opět, jak již několikrát zmiňuji, zlato není tak úžasné aktivum, jak o něm je často hovořeno, ale jako doplněk portfolia rozhodně může dávat. 

00:03:45 

Co bitcoin konečně se dočkal schválení toho spotového ETF, ale paradoxně ten vliv na cenu byl nakonec spíše opačný, že tu cenu tlačilo dopředu hodně to, že se očekávalo to schválení bitcoinového ETFA, pak ve své podstatě si myslím, že i několik investorů realizovalo zisky a pak i různé přesuny bitcoinů právě do při nákupu toho spotového ETF tak to způsobilo i určitý určitý pokles. 

00:04:16 

V ceně jako doplněk portfolia stále ten bitcoin nebo té ty větší a stabilnější kryptoměny můžou dávat smysl, stejně jako jsem toho zmiňoval o zlatu. Rozhodně to nezavrhuju jako aktivum, ale nejsem určitě žádný krypto maximalista. Spíše se mi líbí pořizovat něco, kde vidím i nějakou hodnotu ve formě firem, které generují zisk, zatímco v tom bitcoinu tu hodnotu já osobně úplně nevidím 

00:04:43 

Takže to vidím jako doplnění portfolia. Co se týče koruny vůči euru nebo dolaru, tak koruna ztrácela a za ledem vůči euru ztratila půl procenta vůči dolaru, dokonce 2 celé 6%. A třeba za poslední rok zpátky je koruna ve ztrátě, ať už vůči euru nebo dolaru někde kolem 4%. 

00:05:08 

Což nám ale na druhou stranu pomáhá. Pokud investujeme bez zajištění do koruny, protože pokud koruna oslabuje a naše investice jsou třeba v tom dolaru nebo v euru, no, tak samozřejmě nám to přidává na tom výnosu, protože ta měna, v které tu investici držíme, tak je o něco cennější. 

00:05:26 

Dále jako obvykle budeme pokračovat na ukazatel férové hodnoty Morningstar a ten byl ke konci ledna na hodnotě 1, což vlastně znamená, že akcie byly ke konci ledna na férové hodnotě nebyly ani ve slevě a ani nebyly příliš přeceněn. 

00:05:44 

Což vlastně znamená, že pokud chci investovat dlouhodobě, tak kupuju akcie za férovou hodnotu AZ dlouhodobého hlediska to stále může dávat zajímavý smysl, co se týče inflace v Americe, tak poslední vyhlášená inflace byla 3 celé 4% předchozí 3 celé 1. Takže vidíte i drobný růst a tento růst ji způsobil drobnou nervozitu na trzích, protože je očekáváno snižování úrokových sazeb FEDu. 


00:06:15 

V březnu letošního roku a tímto se investoři obávají, že by to snižování úrokových sazeb mohlo přijít o něco později. 

00:06:23 

Co se týče inflace eurozóny, tak ta poklesla z 2,9% na 2,8%, takže tam je drobné snížení. 

00:06:32 

A ohledně inflace celé evropské unie tak ta drobně vzrostla z 3,1 na 3,4%. 

00:06:41 

Inflace České republiky jak asi víte, tak poslední vyhlašovaná byla 6,9% poklesla ze 7,3%, ale zde to stále deformuje ten úsporný tarif a ve své podstatě bez tohoto tarifu by ta inflace. 

00:06:58 

Ale byla někde kolem 4, 2%. A co se týče ledna, tak na leden se očekává inflace již kolem 3% a mělo by postupně dojít IK poklesu na na inflační cíl k těm k těm 2 procentům. 

00:07:13 

A je pravda, že v rámci České republiky ta inflace často je nafukována v médiích. Dochází ke strašení, jak máme obrovskou inflaci vůči třeba Evropě a podobně, ale skutečně to hodně deformoval ten úsporný tarif a ve své podstatě třeba v prosinci ceny poklesly o 0,4%. To znamená, že byla dokonce deflace a v průběhu roku 2023 došlo dvakrát k poklesu inflace a to v dubnu o 0,2% a v září o 0,7%. Takže určitě to s tou inflací není tak horké, jak se v médiích často často objevuje. Samozřejmě ta inflace je stále vyšší, než jsme zvyklí, ale již to není tak vážná tragédie, jak to často může z těch médií vypadá. 

00:07:59 

Dále, když budeme pokračovat na úrokové sazby, tak FED na posledním zasedání nechal úrokové sazby na stejných úrovních a jak již jsem zmiňoval, očekává se 1 snižování v březnu. Ale je zde otázka potom, co ta inflační data byla o něco horší, než se čekalo, jestli skutečně k tomu snižování sazeb v březnu dojde, a to pak může znamenat, že se naplní to vyjádření higher fo longer. To znamená, že úrokové sazby budou vyšší na delší dobu. 

00:08:29 

Evropská centrální banka také na svém posledním zasedání ponechala úrokové sazby na stejných úrovních, to znamená ta současná úroková sazba je 4,5 procenta. 

00:08:39 

A Česká národní banka na posledním zasedání snížila úrokovou sazbu o půl procenta na současnou úroveň 6,25. Nebylo to teda v lednu, bylo to až. 

00:08:51 

V únoru, ale protože to je aktuální záležitost, tak to takto zmiňuji, protože je hodně očekáváno, že by to mohlo mít pozitivní vliv na snižování úrokových sazeb hypoték a nebo i jiných úrokových sazeb. Samozřejmě i spořící účty pravděpodobně velmi brzy budou vydělávat méně než vydělávaly. 

00:09:12 

Může to být nyní o tom hledání i jiných příležitostí, kde potenciálně získat vyšší výnos? Ale nemělo by to být o žádné spekulaci a teď rychle hledat, kde jakože ten výnos je vyšší, ale spíš nad tím přemýšlet opravdu s nějakou strategií a dlouhodobě a stanovit si tu investici správnou na ten správný horizont. 

00:09:36 

Tak a to by bylo k dnešnímu tržnímu shrnutí vše. Pokud uvažujete o investování a budete se cítit jistější, když k sobě budete mít člověka, který vám poradí, tak se na nás samozřejmě můžete obrátit. Stačí jít na náš web Kopecký pomlčka advisory tečka CZ. Vpravo nahoře si požádal o 30 minutovou konzultaci zdarma a já jsem vám velmi rád budu věnovat. 

00:10:00 

Dále pak na našem webu najdete sekci ebooků, kde si můžete stáhnout e book pro podnikatele a majitele firem nebo ebook s návodem, jak v 9 krocích dosáhnout finanční svobody po stažení ebooku obdržíte vždy i něco navíc, ale to už se nechte překvapit. 

00:10:17 

A pokud se vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte, když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru. 

00:10:28 

Odkaz na stažení ebooku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. Děkuji vám za pozornost a brzy opět na slyšenou. 


Zdroj:Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.