Jak se dařilo trhům nejen v říjnu 2024
4. listopad 2024Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:
Textový přepis
Generováno ze zvukové stopy a upraveno
Úvod
Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
Máme tady začátek měsíce, a tak se jako tradičně podíváme na vývoj za minulý měsíc, tedy za říjen, a samozřejmě nejenom za říjen, ale i za delší období.
Co se týče října, tak v říjnu neproběhla žádná zásadní událost, která by významně ovlivnila trhy.
Akcie
Americké akcie v průběhu měsíce rostly, ale pak na konci měsíce byly všechny ty zisky smazány a americké akcie skončily někde kolem nuly, vzrostly o 0,06%, takže v podstatě téměř neznatelně.
Co se týče světových akcií, tak ty poklesly o 0,9%, což bylo způsobeno zejména poklesem v Evropě, kdy pokles v Evropě byl téměř o 3% a rozvíjející se trhy poklesly o 4%.
Takže ten vývoj na akciích za měsíc říjen nebyl tak pozitivní jako v těch předchozích měsících, ale je pravda, že když se jako vždy podíváme na delší období, tak na tříletém horizontu můžeme vidět růst o 20%.
A třeba na desetiletém horizontu je to stále růst na amerických akciích o 182% a na světových akciích o 157%.
Podvýkonnost Evropy
Je pravda, že na tom desetiletém horizontu je vidět ta podvýkonnost Evropy, kdy evropské akcie vzrostly jen o 51%, což by mohlo evokovat, že bude lepší převažovat Ameriku a podvažovat Evropu.
Ale, jak já vždycky říkám, my se spíš zaměřujeme na širší diverzifikaci, to znamená volíme spíš ten světový index, který vzrostl o těch 157% za deset let.
Důvody horší výkonnosti
A proč se vlastně těm akciím tolik nedařilo?
Může v tom být určitá nervozita z amerických prezidentských voleb, kdy již zítra se bude volit nový americký prezident a mohou za tím stát i méně uspokojivé výsledky některých firem.
Je samozřejmě nyní otázka, že vzhledem k růstu od začátku roku, který byl velmi zajímavý, tak nemusí být teď úplně nečekané, že by došlo k nějaké další korekci a to ani pozitivně neovlivňuje geopolitická situace.
Mluví se také o tom, že by i ta inflace mohla ještě opětovně vzrůst a to samozřejmě nepůsobí na trhy dobře.
Jaké jsou naopak pozitivní vlivy?
Na druhou stranu americká ekonomika je stále ve velmi dobrém stavu, což potvrzuje i růst hrubého domácího produktu ve 2. čtvrtletí o 3% a i zisky firem stále rostou.
Pozitivní je i výhled na snížení sazeb Fedu, kdy je očekáváno již tento čtvrtek snížení o 0,25 procentního bodu. Zároveň je velmi významná část peněz v peněžním trhu, protože jak byly vysoké sazby na těch krátkých penězích, tak samozřejmě tam putovalo poměrně hodně peněz.
A tyto peníze, pokud budou klesat sazby Fedu, tak samozřejmě budou hledat nějaké nové útočiště. Tím útočištěm mohou být třeba i akcie. Takže to také může nakonec mít i pozitivní vliv na akciovou složku.
Jaký můžeme očekávat vývoj?
Takže můžeme vidět, že v podstatě se nedá říci, jak ten vývoj bude vypadat. Určitou nervozitou rozhodně způsobují i ty americké volby.
Na druhou stranu ve většině let v případě amerických voleb, tak nakonec ten vývoj byl pozitivní, takže uvidíme, jak se to vyvine.
Pro dlouhodobého investora je to něco, co není až tak zásadní, jak se teď aktuálně ten trh bude chovat a zda přijde korekce či nikoliv. Protože my se na to díváme spíš v horizontu více let a udržení hodnoty peněz a růst hodnoty spíš v dalším čase, než je za půl roku, za rok a podobně.
Dluhopisy
Ty negativní věci, o kterých jsem hovořil, tak se propsaly i do výnosu dluhopisů a ty výnosy rostly. To znamená, že hodnota dluhopisů poklesla.
Před nějakou dobou se objevovaly různé informace, že je vlastně skvělé sázet teď na dluhopisy s delší splatností, že tam je velmi zajímavý potenciál výnosu. Avšak ukazuje se, že ty úrokové sazby pravděpodobně zůstanou o něco vyšší delší dobu a to samozřejmě vytváří tlak na výnos dluhopisů. V souvislosti s tím, ty dluhopisy nerostou tolik, jak mnoho lidí očekávalo.
Zlato a Bitcoin
Když budeme pokračovat na zlato, tak zlato opět pokořilo historický milník, tentokrát v říjnu to bylo 2800 dolarů za unci a od začátku roku zlato vzrostlo už o 32%.
Co se týče bitcoinu, za minulý měsíc se mu velmi dařilo, protože se opět vrátil k růstu a vzrostl o 10,3% a od začátku roku bitcoin vzrostl o 59%.
Měny
Když budeme pokračovat na měny, tak koruna vůči euru zůstala na podobné úrovni za měsíc říjen, ale vůči dolaru je koruna o 1,6% slabší za měsíc říjen. A tento rozdíl byl způsoben zejména párem euro-dolar, kdy euro vůči dolaru oslabilo.
Ale v podstatě to znamená, že protože velká část investic je zpravidla v dolarech, tak přestože akcie zůstaly na podobné úrovni, tak díky tomuto posílení dolaru se dostalo portfolio v korunovém vyjádření za říjen do plusu. Což do určité míry potvrzuje, že může být dobré nezajišťovat dlouhodobé investice do korun.
Férová hodnota od Morningstar
Dále, co se týče ukazatele férové hodnoty od Morningstar, tak protože akcie poměrně od začátku roku rostly, i když teď v říjnu tomu tak samozřejmě nebylo, tak stále jsme nějaká 4% nad férovou hodnotou.
Což potvrzuje i to, o čem jsem hovořil, že nás může samozřejmě čekat i nějaká korekce, ale jak už to tak na trzích bývá, ta korekce nás samozřejmě vůbec v brzké době čekat nemusí a ty pozitivní vlivy, o kterých jsem hovořil, mohou způsobit, že růsty budou dále pokračovat.
Je pravda, že na to můžou mít poměrně velký vliv prezidentské volby, protože pokud by došlo k tomu, že bude ten výsledek nějakým způsobem nejistý. Nebo že ho bude někdo napadat a podobně, tak taková nejistota většinou na trhy nepůsobí příliš dobře a mohlo by dojít k nějaké korekci.
Inflace USA
Co se týče inflace. Nejprve americká inflace. Ta poklesla ze 2,5% na 2,4% a ukazuje se, že stále ta inflace nemusí být úplně vyřešená, protože hodnoty inflace byly nad odhady analytiků. Byl tam vidět i nepříznivý nárůst střednědobých inflačních očekávání, což právě mělo ten negativní vliv na cenu dluhopisů, jak jsem o tom hovořil.
A právě proto se očekává, že ty úrokové sazby budou o něco vyšší delší dobu a z toho důvodu samozřejmě ten růst ceny dluhopisů nebyl takový, jak na to mnoho lidí sázelo.
Inflace EU a ČR
Inflace eurozóny nejprve poklesla na 1,7% a pak tam byl drobný růst na 2%. To znamená, inflace eurozóny je na inflačním cíli. Ale hovoří se o tom, že evropská ekonomika zpomaluje, což mělo vliv na rozhodování o úrokových sazbách, o čemž budu hovořit za chvíli. Inflace Evropské unie poklesla z 2,4% na 2,1%, to znamená, i celá Evropská unie má inflaci na příznivých úrovních.
Inflace v České republice drobně vzrostla z 2,2% na 2,6%. Všechny úrovně jsou rozumné, ale určitě je dobré přemýšlet i nad tím scénářem, že ta inflace nemusí být ještě takzvaně “zkrocená” a že určitě v těch scénářích o budoucím vývoji je dobré počítat i s tím, že inflace nás může v budoucnu ještě potrápit.
Samozřejmě nemusí, ale je dobré v těch scénářích počítat i s negativním vývojem.
Úrokové sazby
Jak jsme říkali minule, americká centrální banka snížila úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu z 5,5% na 5% a teď ve čtvrtek se očekává, že by tam bylo další, již pomalejší snížení o 0,25 procentního bodu.
Evropská centrální banka, jak již jsem hovořil, snížila úrokovou sazbu z 3,65% o 0,25 p. b., to znamená na úroveň 3,4%.
A Česká národní banka na posledním zasedání snížila o 0,25 z 4,5% na 4,25%. A i v budoucnu se spíše očekává nějaké pomalejší snižování. A to právě proto, že inflace není na tom tak dobře, jak se mohlo zdát dříve.
Úrokové sazby hypoték
Když vlastně vidíme úrokovou sazbu České národní banky ve výši 4,25%, tak pro mnoho lidí je to trošku překvapení.
Jakto, že ta sazba se snižuje a mně ty hypotéky se nesnižují?
Ale ono to je o tom,jak jsem již jednou zmiňoval, že repo sazba ČNB nemá přímou korelaci s úrokovými sazbami hypoték.
Jak již vlastně dneska padlo, tak se hovoří o tom, že v celém světě ty úrokové sazby pravděpodobně budou o něco vyšší delší dobu. A ono to má samozřejmě vliv i na české státní dluhopisy a pak právě i na cenu peněz, za kterou si banky půjčují v rámci hypoték.
A když se vlastně podíváme na 3 letou cenu peněz, tak v září si banky půjčovaly za 3,2%, ale nyní je to za 3,5%.
To znamená, že přestože ta úroková sazba ČNB je nižší, tak banky si vlastně půjčují o 3 desetiny dráž. Z toho vyplývá, že i když někdo očekával, že by třeba o pár desetin mohly banky zlevnit, no tak vlastně ani úplně nemohou, protože se jim ty zdroje zdražily.
Mají banky v ČR vysokou marži na hypotékách?
A i co se týče marží bank, protože se hodně hovoří o tom, že banky v ČR si v uvozovkách mastí kapsu, tak ty marže, když je porovnáme třeba s rokem 2014, 2015, 2016, 2017, tak stále jsou na drobně nižších úrovních, než byly dříve.
Takže není to o tom, že by v České republice si ty banky tu marži nějak významně navyšovaly. Dobře, možná je o něco vyšší, než třeba byla v letech 2022 či 2023, ale stále nejsme rozhodně na nějakých extrémních hodnotách.
Snížení sazeb hypoték?
Je to také i o tom, že sice od září byl schválen zákon, kdy banka může požadovat až 1 % sankci, počítá se 0,25 % a za jeden rok fixace, maximálně však 1%.
Problém je, že ten výpočet nakonec je o něco složitější a že se z pravidla ty banky ani vůbec na takovéto hodnoty sankce nedostanou.
Takže to pro ně ani není až tak moc řešení. A banky nechtějí řešit i to, aby jim klient odcházel, tak si toto započítávají do sazeb. Takže tam nyní nemají nijak velký tlak na snižování sazeb.
Zároveň pro banky bylo překvapení i velké nastartování realitního trhu, takže oni mají v uvozovkách splněny ty své limity a zároveň i potřebují znovu najmout lidi, kteří ty hypotéky budou zpracovávat.
Takže vlastně se do toho snižování sazeb také i z těchto důvodů až tolik nehrnou.
Je pravda, že pravděpodobně postupem času k nějakému snížení sazeb dojde, ale nebude to zřejmě tak skvělé a zajímavé snížení, jak mnoho lidí očekávalo.
Závěr
A tímto shrnutím k hypotékám bych dnešní téma ukončil.
Pokud uvažujete o investování a budete se cítit jistější, když k sobě budete mít partnera, který vám poradí, tak se na nás samozřejmě můžete obrátit.
Stačí jít na náš web www.kopecky-advisory.cz, vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma a já se vám velmi rád budu věnovat.
Děkuji vám za pozornost a brzy opět na slyšenou.
Zdroj:
https://www.google.com/finance/
https://tradingeconomics.com/country-list/inflation-rate?continent=europe
https://www.newyorkfed.org/markets/reference-rates/effr
https://www.ecb.europa.eu/stats/policy_and_exchange_rates/key_ecb_interest_rates/html/index.en.html
https://www.czso.cz/csu/czso/mira_inflace
Novinky a zajímavosti
Sledujte novinky a zajímavosti na našem Whatsapp kanálu
Už vám nic neunikne ⤵️
📈 Investování a vše kolem něj - Nekonečná renta
Kalkulačka renty
spočítejte si svou vlastní rentu⤵️