Jak se dařilo trhům nejen v srpnu 2024
5. září 2024Úvod
Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
Dnes se, jako tradičně na začátku každého měsíce, podíváme na vývoj na trzích za předchozí měsíc, kterým byl srpen. Samozřejmě se podíváme nejenom na srpen, ale i na delší období, jako je například pět nebo deset let.
Tabulku se všemi daty najdete na stránkách této epizody na našem webu a odkaz přikládám v popisku podcastu.
Akcie v srpnu
Nejprve se podíváme na akcie. U akcií došlo v měsíci srpnu k nemalým výkyvům. Po propadech, které proběhly na začátku srpna, mnoho lidí vůbec nečekalo, že trhy nakonec mohou skončit v zisku. Konkrétně světové akcie vzrostly dokonce o 4%.
Rostly tentokrát za srpen více než americké akcie, které vzrostly o 1,5%. I Evropě se poměrně dařilo a vzrostla o nějakých 2,5%. Nakonec rozvíjející se trhy vzrostly o 1,8%.
Takže i přes veškerou paniku na začátku měsíce stále akcie za srpen vzrostly. Jak jsem popisoval v minulém podcastu, i když se může leckomu zdát propad o téměř 10% na začátku srpna jako velmi vysoký, tak k takovým propadům dochází poměrně často a přesto nakonec trhy na konci roku skončí v zisku. A tady je vidět, že i na konci měsíce po docela velkém propadu trhy už skončily v zisku.
Akcie na delším horizontu
Od začátku roku se akciím poměrně dobře daří a světové akcie vzrostly o 17,6%. Když se podíváme, jak jsem slíbil, i na delší období, tak na pětiletém horizontu ať už americké nebo světové akcie vzrostly shodně cca o 90%.
Na desetiletém horizontu světové akcie vzrostly o 150%, americké akcie o 176%.
Americké nebo světové akcie?
Zde je vidět, že se trochu snižuje ten rozdíl a je samozřejmě možné, že Americe se může v budoucnu dařit o něco hůře. Byla zde i období, kdy americké trhy vydělávaly méně než světové. Takže uvidíme, jak se situace vyvine.
Naše strategie je taková, že spíše řešíme širší globální diverzifikaci a nesnažíme se sázet jenom na Ameriku a na ten oblíbený index S&P 500. Protože se může stát cokoliv a nechceme mít veškerý majetek alokovaný jenom a pouze v Americe.
Dluhopisy
Co se týče dluhopisů, také za měsíc srpen vzrostly o 1,2%. Je zde vidět, že se čím dál více očekává snížení sazeb FEDu, což mělo na dluhopisy pozitivní vliv. Na delším období zatím dluhopisy své ztráty nesmazaly.
Na druhou stranu, ty dluhopisy nesou konečně nějaký výnos oproti dřívějšku a díky tomu, že nás opravdu velmi brzy čeká snížení sazeb centrálních bank, tak z toho, jak jsem již dříve zmiňoval, dluhopisy můžou těžit.
Zlato
Co se týče zlata, tak zlato je teď velmi oblíbené a za měsíc srpen vzrostlo o 1,7%. Když se koukneme třeba za rok zpátky, zlato vzrostlo o 28% a světové akcie o 24%. To znamená, že zlato vzrostlo více než akcie. To by mohlo svádět k tomu, že si řekneme, že koupíme zlato, protože vydělává víc než akcie. Ale to je příliš krátký horizont.
Když se na to koukneme na delším horizontu, třeba na pětiletém, tak světové akcie vzrostly o 86% a zlato o 62%. Tam už zase akcie zvítězily.
Snaha teď sázet jenom na zlato, protože bychom na něm vydělali více než na akciích, by nemusela dopadnout dobře. Je vždycky dobré majetek co nejvíce diverzifikovat. Neříkám, že zlato nebude vydělávat a že bude špatné, ale je dobré neinvestovat jenom do zlata, ale diverzifikovat i mezi jiná aktiva.
Bitcoin
Bitcoin za poslední měsíc poklesl o necelých 8%. Od začátku roku je stále 33% v zisku, což na jednu stranu na Bitcoin není až tak vysoký výnos. Euforie, která probíhala při vydání ETF na Bitcoin a při halvingu, trošku poklesla.
Česká koruna vs cizí měny
Když budeme pokračovat na měny, koruna jak vůči euru, tak vůči dolaru za měsíc srpen posílila. Vůči euru o nějaké jedno procento, vůči dolaru o 3,6%. Od začátku roku je koruna proti oběma měnám zhruba o 1,1% slabší.
Co se týče koruny, je to jako na houpačce. Jeden měsíc posiluje, další oslabuje. Vývoj na měnách je velmi dynamický a nebyl by dobrý nápad, kdyby se někdo snažil na měny spekulovat, protože jejich vývoj je hodně nepředvídatelný.
Ukazatel férové hodnoty Morningstar
Dále pojďme pokračovat na ukazatel férové hodnoty od Morningstar. Ten je na hodnotě 1,03, respektive. 1,026. To znamená, že akcie jsou v současné době 2,6% nad férovou hodnotou. Dle tohoto ukazatele jsou akcie o něco dražší než jejich férová hodnota, ale není to nijak zásadní.
Inflace
V Americe inflace poklesla ze 3% na 2,9%. V eurozóně také inflace poklesla z 2,6% na 2,2%. Co se týče Evropské unie, tam byl drobný růst z 2,6% na 2,8%. I v České republice inflace drobně vzrostla, ale stále je velmi blízko inflačnímu cíli a vzrostla z 2% na 2,2%.
Snížení sazeb FEDu
S inflací souvisí i úrokové sazby centrálních bank, které hodně sledují inflaci, ale ani ne tak aktuální jako spíš prognózy do budoucna. Na posledním vyjádření Jereme Powella hodně vyplývá, že by v září mohlo dojít k prvnímu snížení úrokových sazeb. Dokonce se objevily zprávy, že by to nemuselo být o 0,25, ale o 0,5.
Pravděpodobnost recese v USA
Hodně se hovoří o pravděpodobnosti recese. Na začátku srpna Goldman Sachs uváděla, že pravděpodobnost recese je 25%, přičemž původně odhadovali 15%. JP Morgan viděla pravděpodobnost recese dokonce 35%.
Ale docela krátce poté, a to 20. srpna Goldman Sachs snížila pravděpodobnost, že Spojené státy v příštích 12 měsících sklouznou do recese, na 20% z původních 25%. Není to velké snížení, ale je zvláštní, že po krátké době snížili pravděpodobnost o 5%.
Recese se 100% jistotou přijde…
Je velmi komplikované to predikovat. Ale za sebe mohu konstatovat, že recese v Americe se 100% jistotou přijde …. jenom netuším kdy…🙂
Nemusí to být v průběhu 12 měsíců a nemusí to být ani v průběhu mnoha let. Uvidíme, jak se to vyvine. Pokud investujeme dlouhodobě, tak jestli Amerika je v recesi nebo není, pro nás nehraje až takovou roli.
Další propady na trzích
Pokud by došlo k tomu, že přijde nějaká další korekce nebo se objeví horší zprávy a trhy poklesnou o 10, 15 nebo 20%, neměli bychom se toho bát, ale brát to jako příležitost.
A pokud máme prostředky zainvestované a nemáme žádné další prostředky k investici k využití příležitosti, ale stále máme horizont 12, 15 nebo 18 let či více, tak nás takový propad nemusí příliš zajímat.
Úrokové sazby ECB a ČNB
Když budeme pokračovat na úrokové sazby Evropské centrální banky, tam se také hodně hovoří o tom, že by v září mohli úrokovou sazbu snížit. Oproti FEDu, který nechal úrokové sazby na maximální úrovni 5,5%, kde už jsou nějakou dobu, Evropská centrální banka na červnovém zasedání snižovala ze 4,5% na 4,25%.
Česká národní banka na srpnovém zasedání snižovala o 0,25 a současná sazba tak činí 4,5%. Je očekáváno, že na dalším zasedání ke konci září by opět mohli snižovat o dalších 0,25. Příliš není očekáváno, že by bylo sníženo více, například o 0,5.
Může nás samozřejmě cokoliv překvapit, ale musela by přijít nějaká závratně odlišná data nebo informace.
Úrokové sazby hypoték
Ohledně snižujících se sazeb ČNB to hodně sledují lidé, kteří plánují hypotéku a očekávají, že by úrokové sazby na hypotékách mohly klesnout ale ona tam není přímá úměra. I přesto, že ze začátku roku docházelo ke snižování sazeb ČNB, tak ceny zdrojů pro banky rostly. Sazby hypoték tedy logicky nemohly klesat tolik, kolik by si lidé přáli.
Je pravda, že od 1.9. platí nový zákon, který umožňuje bankám požadovat sankci za mimořádnou splátku uprostřed fixace, která je 0,25% za každý rok fixace. Třeba u tříleté fixace je to tedy 0,75% sankce.
Maximální sankce i třeba při fixaci na 10 let je stanovena na 1%. Což je ekvivalent jako u čtyřleté fixace (sankce 4x 0,25% za každý rok). Do nynějška mohou chtít sankci max kolem 1.500 Kč, tzn. když tuto změnu od 1.9. banky promítnou do sazeb, tak by mohlo dojít k určitému zlevnění hypoték.
Ale uvidíme, jak se trh bude vyvíjet.Jde o to, že banky čekají, že úrokové sazby budou klesat a klienti na to také čekají a buď budou chtít odcházet do jiných bank a nebo budou chtít vyjednávat a samozřejmě toto všechno ty banky musí do sazeb promítnout.
To by bylo k dnešnímu tržnímu shrnutí vše.
Závěr
Pokud uvažujete o investování a budete se cítit jistější, když k sobě budete mít člověka, který vám poradí, můžete se na nás samozřejmě obrátit.
Stačí jít na náš web www.kopecky.advisory.cz, vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma a já se vám velmi rád budu věnovat.
Děkuji vám za pozornost a brzy opět naslyšenou.
Zdroj:
https://www.google.com/finance/
https://tradingeconomics.com/country-list/inflation-rate?continent=europe
https://www.newyorkfed.org/markets/reference-rates/effr
https://www.ecb.europa.eu/stats/policy_and_exchange_rates/key_ecb_interest_rates/html/index.en.html
https://www.czso.cz/csu/czso/mira_inflace