Jak se dařilo trhům nejen v únoru 2024

6. březen 2024

Jak se dařilo trhům nejen v únoru 2024Jak se dařilo trhům nejen v únoru 2024


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:


Přepis


Úvod


Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký, vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.


Dnes se podíváme, jako tradičně, na shrnutí vývoje na trzích za minulý měsíc a samozřejmě nejenom za minulý měsíc, ale i za období od začátku roku, za poslední rok a nebo i za období 5 nebo 10 let.

A jako tradičně, tabulku se všemi daty, o kterých budu hovořit, tak najdete na stránkách této rady a odkaz přikládám v popisku podcastu.


107_trhy_unor.png


Vývoj na akciových trzích


Nejprve se, jako vždy, podíváme na akcie. Akciím se v únoru stále dařilo. Už od začátku roku se jim daří poměrně dobře. A americké akcie vzrostly o 3 celé 8 % spolu s evropskými, ty vzrostly o nějakých 3 celé 7 %. Evropské o něco méně, 2 celé 2 %. Rozvíjejícím se trhům se v minulém měsíci trochu lépe dařilo než v těch měsících předchozích a vzrostly také přes 3 % od začátku roku. Americké akcie o 7 a půl procenta výše a světové o téměř 6 % výše. Takže je vidět, že ten růst od začátku roku není vůbec malý. A ono jde o nejsilnější úvodní 2 měsíce od roku 2019, takže ten start roku opravdu letos byl velmi slušný.


Dlouhodobější pohled na akcie


A když se opět podíváme na nějaké delší období, tak světové akcie na 5 letech vzrostly o 78 % a na 10 letech o 146 %. Teď je vlastně to období, kdy se akciím od začátku roku... No ale samozřejmě, v roce 2022, akcie klesaly a v podstatě roky 2022 a 2023 se proti sobě v podstatě vynulovaly, ale pokud se člověk kouká na delší horizont, tak už samozřejmě je vidět, že ta výnosnost akcií může být velmi, velmi zajímavá.


Překonání maxim


K tomu úspěšnému růstu od začátku roku chci ještě doplnit, že svých maxim nedosahoval jenom index S&P 500, ale na maxima dosáhl i japonský index Nikkei 225, kterému teda to překonání maxima trvalo poměrně dlouhou dobu, a to 34 let. A zároveň za únor vzrostly velmi podobně 2 indexy, protože my na ten index NPC, ten nejpoužívanější, se můžeme dívat buď tak, že je rozložený podle tržní kapitalizace, to znamená ty největší firmy v něm mají o něco větší podíl. A nebo existuje index takzvaně equal-weighted, který je rozdělený tak, že každá akcie má stejný podíl a růst těchto 2 variant je za měsíc únor velmi podobný, což vlastně může být i dobrou zprávou, protože to vlastně znamená, že ta dominance těch takzvaných 7 statečných akcí, jak jsem o nich v nedávném podcastu hovořil, tak už nemusí být tak velká, nebo minimálně v únoru ta dominance tak velká nebyla.


Dluhopisy a jejich potenciál


Co se týče dluhopisů, ty stále čekají na to pomyslné snižování sazeb centrálních bank. Za minulý měsíc poklesly téměř o 2 % a v propadu jsou samozřejmě i za delší období, přičemž, jak vždycky zmiňuji, dluhopisy určitě budou těžit z poklesu úrokových sazeb a jsou vlastně méně rizikovým aktivem, takže určitě dluhopisy mají teď velmi, velmi zajímavý potenciál, ale určitě je potřeba, před zapojením do portfolia, si sestavit nějakou strategii a plán, mít to nastavení na správný investiční horizont a podobně.


Zlato a kryptoměny


A dále, když budeme pokračovat na zlato, tak zlato za měsíc únor zůstalo někde kolem 0. Je tam pokles o nějakých 0,79 % a v podstatě až na konci února nebo respektive na začátku března došlo k růstu ceny zlata. Ono zlato je poměrně dobře korelované s Bitcoinem, a protože Bitcoin v poslední době velmi významně roste a dokonce se blíží ke svým maximům, což je 69 000 $. A to zlato se s tím takzvaně trochu uveze. Bitcoin je samozřejmě, co se týče výnosu za poslední dobu, ze všech těch aktiv, o kterých hovořím, tím nejvýnosnějším aktivem. Ale je pravda, že když Bitcoin klesal, tak se o něm až tolik nemluvilo a samozřejmě se spousta lidí bálo do něj investovat. A teď mě přijde, že všichni chtějí nakupovat Bitcoin už jenom, jak jsou vydaná vlastně ta ETF na na Bitcoin blížící se halving, nebo to takzvané půlení, tak teď vlastně se do toho spousta lidí snaží naskočit. Přitom ale by bylo mnohem pro ně zajímavější, kdyby do toho takzvaně naskočili v těch dobách, kdy se tomu Bitcoinu nedařilo.


Investování do kryptoměn


A myslím si, že pokud člověk chce mít ty kryptoměny v portfoliu a chce tam Bitcoin mít do nějakých třeba 5 procent nestabilního kapitálu, tak si tam může tvořit pozici nějakým postupným nákupem a pak vlastně pro něj není až tak rozhodující, jestli ten Bitcoin klesá, nebo jak na tom je, a zároveň tím, že mám pouze 5 % v portfoliu, tak i kdyby ten Bitcoin úplně zkolaboval a zmizel ze světa, což já už osobně si úplně nemyslím, tak to pořád znamená pouze 5 % z mého portfolia, což vlastně koresponduje stále s tou naší strategií, že se snažíme vyhýbat těm rizikovým investicím a spíše ten majetek chceme chránit a do těch rizikových aktiv investovat pouze do nějakých 5 % toho investičního kapitálu, maximálně, když klient má dobrý přístup k riziku a je to něco, co třeba kupuje i takzvaně od srdce, tak to může být třeba i 10 %, ale musí si pak každý klient uvědomovat, že to riziko už je větší, než by úplně mělo být.


Měnové trhy a diverzifikace


Co se týče měn, tak koruna po snižování sazeb České národní banky dále oslabuje. Za minulý měsíc koruna vůči euru poklesla o 1,9 %, vůči dolaru dokonce o 2 a půl procenta a vůči dolaru třeba od začátku roku už je o 4 a půl procenta slabší. Což vlastně, pokud člověk investuje dlouhodobě a nezajišťuje investice do české koruny, tak ta koruna nám teďka vlastně k tomu přidává trošku nějaký nadvýnos a zároveň je to i určitá diverzifikace, o které vždycky hovoříme, že chceme mít tu měnovou diverzifikaci a nemít veškerý svůj majetek a vše pouze v korunách. Tak my určitě investice, nebo ty dlouhodobé investice, nezajišťujeme do korun a díky tomu nás to v těch různých nepříjemných situacích, kdy té koruně se úplně nedaří nebo když je nějaký problém, tak nám to v podstatě pomáhá.


Férová hodnota Morningstar a budoucí výhled


Co se týče ukazatele férové hodnoty od Morningstar, tak ta je v současné době na celá 0 2, což vlastně znamená, že jsme 2 % nad férovou hodnotou a že ty akcie jsou teď trošku dražší, ale zároveň to není 1,2 nebo 1,1, to znamená, pořád jsme velmi blízko té férové hodnoty a zároveň nemůžeme investovat jenom podle té férové hodnoty. Je to jenom nějaký indikátor, který nám ukazuje, jak se zhruba pohybujeme, ale samotné ty akcie na těch maximech, jak jsem o tom také v 1 z nedávných podcastů hovořil, dokážou být velmi dlouho a dokážou ty maxima dále a dále překonávat a v podstatě, jak jsem mluvil o tom, že za ty 1 2 měsíce letošního roku, že to bylo největší růst od roku 2019, tak člověk by si mohl myslet, že tím, že dochází k takovému růstu, že to vlastně do budoucna může být spíš špatně a že do konce roku už ten růst tak zajímavý nebude. No ale statisticky právě naopak. Je to o tom, že pokud ty první 2 měsíce byly úspěšné, tak většinou byly úspěšné i ty další měsíce v průběhu toho roku.


Inflace a centrální banky


Potom, pokud budeme pokračovat na inflaci, tak inflace v Americe poklesla ze 3 celé 4 na 3 celé 1. Ten pokles byl o něco menší, než se očekávalo, u eurozóny. Inflace poklesla z 2 celé 8 na 2 celé 6 % a v celé Evropské unii z 3,4 na 3 celé 1 % a inflace v České republice poklesla z 6,9 na 2 celé 3 % a konečně se nám tady projevila ta inflace tak, jak skutečně je, bez toho úsporného tarifu a bez další deformace, která tam byla. Je příjemné koukat se na takovou tu inflaci, protože je to v podstatě na inflačním cíli České národní banky. Jenom samozřejmě, když se koukneme na historická data, jak to s tou inflací v historii v různých zemích bylo, tak se v podstatě nikdy nepodařilo tu inflaci zkrotit na dobrou, takže určitě bych teďka se snažil počítat i s tím scénářem, že nemusí sazby České národní banky teď trvale klesat dlouhou dobu, ale může dojít k nějakému pozastavení toho poklesu sazeb, ať už třeba i kvůli tomu, že oslabuje koruna. A to má samozřejmě negativní vliv na inflaci.


Úrokové sazby a investiční strategie


Tím se vlastně plynule dostáváme k sazbě České národní banky, která v současné době je 6,25 %. Hovoří se o tom, že na dalším zasedání by mohlo dojít ještě k celkem nezanedbatelnému poklesu, ale pak už další měsíce si myslím, že to začíná být více nejisté právě kvůli oslabování koruny a zároveň mohou klidně přijít na konci roku nebo na přelomu roku nebo příští rok nějaké inflační tlaky, které by mohly způsobit, že se ten pokles sazeb pozastaví nebo dokonce, že by se sazby znovu zvyšovaly. A určitě vždycky se snažím vysvětlovat, aby lidé přemýšleli opravdu nad všemi scénáři a abychom teďka všichni si už neříkali, že sazby budou klesat, a ono to tak nakonec vůbec nemusí být.


Tím plynule navážu i na sazbu FEDu, která je stále na té maximální úrovni 5 a půl procenta a u Evropské centrální banky je to 4 a půl procenta a také se tam hodně hovoří o tom, jestli už bude pokles, nebude pokles, ale třeba konkrétně v Americe tím, že ta inflace poklesla méně, než se očekávalo, tak ještě před nedávnou dobou bylo očekávání, že v březnu dojde k 1 snížení sazeb, ale teď už vlastně se ta pravděpodobnost snížení v březnu v podstatě vynulovala a už se snížila pravděpodobnost snížení i v květnu, takže pravděpodobně ty sazby budou v Americe vyšší o něco delší dobu a teď podle posledních zpráv to vypadá, že by možná Evropská centrální banka mohla brzy tu sazbu snižovat a že dokonce i dříve, než americká centrální banka.


Ale na to si samozřejmě musíme počkat a ty centrální banky budou vyhodnocovat konkrétní situaci, jenom je dobré počítat s oběma scénáři, stejně tak jako u té české koruny jsem o tom hovořil nebo u sazby v České republice, že mohou ty sazby nakonec zůstat vyšší po delší dobu a ten pokles nemusí být takový, jaký trh očekává. A je určitě dobré, když vaše investiční řešení je připraveno i na ty scénáře, s kterými mnoho lidí třeba vůbec nepočítá a spoléhá jenom na ten jeden a to se nakonec nemusí vyplatit.


Závěr


Tak a to by bylo k dnešnímu tržnímu shrnutí vše. Pokud uvažujete o investování a budete se cítit jistější, když v sobě budete mít člověka, který vám poradí, tak se na nás samozřejmě můžete obrátit. Stačí jít na náš web kopecky-advisory.cz. Vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma a já jsem vám velmi rád budu věnovat.


E-booky


Dále pak na našem webu najdete i sekci e-booků, kde si můžete stáhnout e-book pro podnikatele a majitele firem nebo e-book s návodem, jak v 9 krocích dosáhnout finanční svobody. Po stažení e-booku obdržíte vždy i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.


No a pokud se vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte, když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.


Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastů.


Děkuji vám za pozornost a brzy opět na slyšenou.


Zdroj:

https://www.google.com/finance/

https://tradingeconomics.com/country-list/inflation-rate?continent=europe

https://www.newyorkfed.org/markets/reference-rates/effr

https://www.ecb.europa.eu/stats/policy_and_exchange_rates/key_ecb_interest_rates/html/index.en.html

https://www.czso.cz/csu/czso/mira_inflace

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.