Jak se dařilo trhům nejen v září 2024

7. říjen 2024

Jak se dařilo trhům nejen v září 2024Jak se dařilo trhům nejen v září 2024


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:


Nebo na našem YouTube viz níže:


126 trhy.png


Textový přepis

Generováno ze zvukové stopy a upraveno

showh2titles

Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký, vítám vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta. 

Máme tady začátek měsíce, a tak se jako tradičně podíváme na vývoj na trzích za minulý měsíc, tedy za září, a samozřejmě nejen za září, ale i za období 1, 5 nebo 10 let zpátky.


Akcie

Když začneme akciemi, tak těm se v září velmi dařilo. Americké akcie vzrostly o 4,2 % a světové o 1,4 %. Evropa však drobně poklesla o 0,4 %. 

V září se velmi dařilo rozvíjejícím se trhům, což ovlivnila nejvíce Čína, protože v Pekingu bylo představeno mnoho opatření na podporu ekonomiky. Čínské akcie vzrostly o více než 20 % za dva týdny, ale rozvíjející se trhy jako celek vzrostly o necelých 6 % za měsíc září.

I když byl růst zajímavý, na tříletém horizontu jsou rozvíjející se trhy blízko 0, s růstem o 3,5 %. Proti tomu americké a světové akcie vzrostly zhruba o 30 %. 


Dvojnásobný růst amerických akcií

Na pětiletém horizontu se americké akcie dostaly na dvojnásobek své hodnoty a světové akcie téměř na dvojnásobek s růstem o 90 %. Rozvíjející se trhy zaznamenaly růst o 39 %. Je vidět, že rozvíjejícím se trhům se možná daří teď, ale v delším horizontu se jim tolik nedařilo.


Dluhopisy

Dluhopisy vzrostly za září o 0,9 % a od začátku roku jsou o 2,5 % v plusu. Za rok zpátky je růst o 8,7 %. Na tříletém horizontu jsou dluhopisy zatím ve ztrátě. Na druhou stranu, protože bylo spuštěno snižování úrokových sazeb, dluhopisy na tom teď budou o něco lépe.


Zlato a Bitcoin

Zlatu se stále daří, za minulý měsíc vzrostlo o 5,4 % a od začátku roku je o 28 % v plusu, což překonává i akcie, které vzrostly o 19 % od začátku roku. 

Byla by však chyba sázet na zlato, že bude extrémně růst, protože jeho růst může brzy zpomalit. Jako doplněk portfolia však může být zajímavé. Na pětiletém horizontu je růst zlata 76 %, ale světové akcie vzrostly o 90 %, takže akcie na tom byly o něco lépe.

Bitcoin v září vzrostl o 8 % a za poslední rok je o 126 % v plusu. I přesto, že proběhla korekce, Bitcoinu se daří. Stejně jako zlato je vhodný pouze jako doplněk investičního řešení. Tedy alespoň podle mého názoru, protože nejsem žádný crypto-maximalista.


Měny

Co se týče měn, koruna vůči euru drobně oslabila a vůči dolaru naopak drobně posílila. Za rok zpátky je koruna vůči euru o 3 % slabší, ale vůči dolaru o 2 % silnější. Není to o tom, že by koruna posilovala nebo oslabovala k oběma měnám stejně, protože oba měnové páry jsou ovlivňovány jinými záležitostmi.

A když se podíváme třeba na pětiletý horizont a jak se vyvíjely měny. Tak koruna je vůči euru i vůči dolaru silnější. Vůči euru o 2% a vůči dolaru o necelá 4%. A proč se dívám na tento horizont? Jenom chtěl ukázat, když se člověk snaží zajišťovat tu měnu, tak jak velký vliv má rozdíl kurzu vůči té dané měně.


Zajišťovat investice do korun?

Jak jsem zmiňoval, na pětiletém horizontu se americké akcie zhruba zdvojnásobily a evropské vzrostly o 90%. Proti tomu ten rozdíl na kurzu je nějaký 2,2% u EUR nebo 3,9% u USD. Což je proti tomu naprosto zanedbatelný vývoj. 

To znamená je vidět, že na pětiletém horizontu ten rozdíl v kurzu měny nebyl až tak zásadní. Samozřejmě může se cokoliv stát, a proto my určitě doporučujeme dlouhodobé investice spíše nezajišťovat do korun. A mít tak určitou diverzifikaci v rámci měn. 

Protože v korunách utrácíme a veškerý majetek máme většinou také v korunách, tak je samozřejmě dobré mít i nějakou část majetku v jiném měně. A potom, pokud by došlo v České republice k nějakým problémům a velkému oslabení měny, tak pak ty investice v jiných měnách nás mohou poměrně dobře ochránit. 


Férová hodnota od Morningstar

Ukazatel férové hodnoty Morningstar je na hodnotě 1,039, což znamená, že akcie jsou o 3,9 % nad svou férovou hodnotou. To je i logické, protože růsty tam byly, ale to neznamená, že růst nebude pokračovat. Pokud budou růsty akcií pokračovat a bude s tím souviset i růst zisků firem, tento ukazatel může zůstat na podobných hodnotách.


Inflace a úrokové sazby

Co se týče inflace, americká inflace poklesla z 2,9 % na 2,5 %. Inflace eurozóny klesla z 2,2 % na 1,8 % a inflace Evropské unie poklesla z 2,8 % na 2,4 %. Inflace v České republice zůstala na 2,2 %. 

S inflací souvisí i úrokové sazby. Americká centrální banka na zářijovém zasedání snížila sazbu z 5,5 % na 5 %, což bylo trochu překvapení, protože mnozí očekávali snížení o 0,25 %.

Evropská centrální banka snížila základní sazbu z 4,25 % na 3,65 %. Christine Lagardová jako obvykle uvádí, že se před dalším zasedáním budou rozhodovat v závislosti na aktuálních údajích. 

Česká národní banka snížila sazbu o 0,25 % na 4,25 %. Očekává se, že další snížení budou pravděpodobně o 0,25.


Závěr

To by bylo k tržnímu shrnutí vše. Pokud uvažujete o investování a budete se cítit jistější s někým, kdo vám může poradit, můžete se na nás obrátit. 

Stačí jít na náš web kopecky.advisory.cz, vpravo nahoře si požádat o 30minutovou konzultaci zdarma a já se vám velmi rád budu věnovat. 

Děkuji vám za pozornost a brzy opět naslyšenou!


Novinky a zajímavosti 

Sledujte novinky a zajímavosti na našem Whatsapp kanálu

Už vám nic neunikne ⤵️

whatsapp-logo.png📈 Investování a vše kolem něj - Nekonečná renta


Kalkulačka renty

spočítejte si svou vlastní rentu⤵️

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.