Jaký bude vývoj trhů po růstu v roce 2021?

12. leden 2022

Jaký bude vývoj trhů po růstu v roce 2021?Jaký bude vývoj trhů po růstu v roce 2021?


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
 
Tématem tohoto podcastu je svět investování a vše kolem něj. Hlavním tématem je zejména možnost dosažení finanční svobody a čerpání vlastní nekonečné renty, která pokryje část nebo úplně všechny měsíční výdaje. Tato renta by neměla být nijak závislá na Vaší firmě, Vašem zaměstnání či podnikání. Kromě finanční svobody se budeme zabývat i tím, jak budovat a udržet si kapitál i na další finanční cíle jako je třeba budoucnost Vašich dětí a podobně.

Nejznámější a asi nejsledovanější index 500 největších amerických firem s označením SP500 vzrostl v roce 2021 o více než 26% bez započtení dividend. Dnes se v souvislosti s tím podíváme na statistiku, jak se chovaly trhy právě po takto růstových letech. Tzn. pokud byl růst v jednom roce vyšší než 25%, tak jaký byl vývoj trhů v letech následujících a jak by se tedy trhy mohly vyvíjet v roce 2022.

Vývoj trhů po větším než 25% růstu v minulém roce

Konkrétně se na to podíváme na datech od roku 1950 do současnosti. 

Špatná zpráva je, že pokud index SP500 rostl o více než 25%, tak další rok nikdy nerostl o více procent než v roce předchozím. 

Každopádně to zase není až tak špatná zpráva, protože trhy i po větším růstu v dalším roce rostly, jen méně, než v roce předchozím. K pokračujícímu růstu trhů i po růstu víc než 25% v předchozím roce došlo dokonce v 85% případů ve sledovaném období a to není vůbec málo. Pokles po takto růstovém roce přišel pouze 2x a to v roce 1981 a 1990. Když počítáme průměrný výnos za všechna období následující po růstových rocích, tak stále vychází v těchto letech průměrný výnos 11,6%. Což je nad dlouhodobým průměrem výnosu indexu SP500, který je kolem 10%. Takže i po vysoce růstových letech byl vlastně výnos v následujícím roce většinou nadprůměrný a přitom by pocitově mnoho lidí mohlo očekávat spíše opak.

Pokud se chcete blíže seznámit s konkrétními daty, o kterých teď mluvím, v popisku podcastu najdete odkaz na stránku k této epizodě, kde si můžete projít tabulku se všemi výnosy údaji.

po25procentrustu.jpeg

Ze zmíněného tedy vyplývá, že pokud se budeme dívat na historická data, tak vysoce růstový rok ještě nemusí znamenat pro ten rok následující, že trh bude klesat. Statisticky je dokonce vyšší pravděpodobnost, že trhy dále porostou, což se událo ve zmíněných 85% případů.

Co to znamená pro vývoj trhů v roce 2022?

Každopádně tímto nechci říct, že trhy v roce 2022 určitě porostou. Ale spíše tím chci říct, že mohou dále růst i přesto, že mnoho lidí má pocit, že už to přeci musí tzv. spadnout.

Co se týče nových investic, stále je i v tomto období vhodné alespoň třetinu prostředků investovat okamžitě a teprve zbývající část investovat postupně v dalších měsících. Záleží také na Vašem investičním horizontu a přístupu k riziku. Při dostatečně dlouhém horizontu a pokud přijímáte kolísání trhů jako samozřejmost je stále možné investovat vše najednou v jedné částce. Pokud byste s obavou, že trhy jsou přeci hrozně vysoko, zbytečně čekali úplně mimo trh, může se klidně stát, že přijdete v tomto roce o zajímavý výnos a třeba i o zajímavý výnos v tom dalším roce. Může samozřejmě dojít i ke korekci, ale nikdo neví, kdy k tomu dojde a čekání na ni se Vám může dost zásadně prodražit. Zároveň při případné korekci pak stejně hodně lidí nedokáže správně situaci využít, protože si říká, co když to spadne ještě níž nebo počkám si až to vyroste, atd. Prostě nakonec hodně lidí do trhu nevstoupí a většinou jim spíš utečou období většího růstu, která po propadech zpravidla přichází.

Závěr

Jednoznačně pořád platí to, co už jsem zmiňoval v 17.dílu podcastu. Vím stoprocentně, co trh v brzké době udělá: "Buď to poroste, nebo to bude klesat a nebo trh nebude dělat nic". Tak jednoduché to je. Nikdo neví, jak se s jistotou situace na trhu vyvine. Tzn. i přes pravděpodobnost 85% dalšího růstu vyplývající z historických dat, je vhodné počítat i se scénářem opačným. Být na to psychicky připraven, protože propady a kolísání k trhům patří. Je třeba mít konkrétní strategii, jak se v danou situaci zachovat a ve svém investičním plánu počítat jak s pozitivními, tak s negativními scénáři. Správné nastavení investičního plánu Vámi samotnými či investičním poradcem Vás ochrání před emočními rozhodnutími, kterých byste později mohli litovat a které by Vám mohly stát mnoho peněz.

Pokud Vás zajímá, jak konkrétně ve Vaší situaci, s Vaším investičním horizontem a Vaším rizikovým profilem aktuálně reagovat a jak investování uchopit máte k dispozici alespoň 1 milion korun jednorázově nebo máte k dispozici nižší částku a navíc můžete investovat více než 5000 Kč měsíčně, tak navštivte stránky podcastu nekonecnarenta.cz nebo přímo naše firemní stránky kopecky-advisory.cz , kde si vpravo nahoře můžete požádat o hodinovou konzultaci zdarma a já se Vám velmi rád budu věnovat. Děkuji Vám za pozornost,  přeji krásný den a příští středu opět na slyšenou.

 

Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.