Jaký výnos investice očekávat?

26. červenec 2024

Jaký výnos investice očekávat?Jaký výnos investice očekávat?


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:


Nebo na našem YouTube viz níže:


Přepis podcastu


Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta. 


Dnes se podíváme na to, jaký lze očekávat výnos, pokud člověk investuje. Je pravda, že spousta lidí očekává klidně dvouciferný výnos nebo výnos 20, 30 %. A je pravda, že spousta investic takový výnos klidně má, ale je potřeba za to zaplatit určitou cenu, a tou cenou je riziko, které člověk nese.


Vyšší výnos v podnikání


Protože žádná investice, která nese 15, 20, 30 % výnosů, není úplně bez rizika. Samozřejmě někdy podnikatelé argumentují: “Vy mi nabízíte výnos do 10 %, ale já při svém podnikání, ať už v rámci obchodu nebo v rámci firmy, vydělám 20 nebo 30 %.”  


Nebudeme se bavit o tom, jestli to tak skutečně je, protože mnohdy si spousta podnikatelů neuvědomuje, že ten jejich reálný výnos není tak velký, protože tam jsou náklady, které třeba úplně z toho neodečítají a podobně. Ale dobře, budeme brát, že třeba i takový výnos je schopen dostat. 


Výnos vs riziko


Ale je tam samozřejmě úplně jiné riziko, než když investuje do nějakého široce diverzifikovaného řešení. A zároveň kromě toho rizika zpravidla třeba u té firmy, nebo když lidé například investují do nemovitosti, je s tím spojená nějaká práce. Je to v podstatě nějaké podnikání, i třeba ty investice do nemovitostí, a není to výnos úplně zadarmo.


Je potřeba tomu věnovat čas a ten většina lidí bohužel nepočítá. Jenže, kdyby ho počítali, výnos jim to sníží a jsou s tím i určité starosti. A někdy si můžete uvědomit, že některé starosti za ten drobně vyšší výnos nestojí. To znamená, nelze úplně srovnávat to, že člověk třeba v rámci obchodní činnosti nebo v rámci firmy vydělá více s investováním v rámci finančních trhů. A to právě kvůli zmíněnému vyššímu riziku.


Kdyby to nebyla firma, ale byla by to nějaká investice třeba do jednotlivé akcie nebo nějaké private equity investice či různé specifické projekty, ke kterým se člověk dostane, tak tam také lze získat zajímavý výnos. Nebo si například koupím pozemek, na něm něco postavím a pak spousta lidí vidí, že výnos je opravdu hodně zajímavý, ale bohužel nevidí čas, který je to stojí a zároveň je tam vždy nějaké riziko.


Výhody široké diverzifikace


Pokud to srovnáme opravdu s investováním, třeba tak, jak ho řešíme my, a kdy investujeme s myšlenkou takzvaně „wealth protection“, to znamená, že chráníme bohatství, je to široce diverzifikované řešení, které má klidně 1000, 2000 nebo 3000 pozic. V tu chvíli je diverzifikace opravdu velká a samozřejmě riziko je díky tomu významně snížené. Je tam alokace i mimo Českou republiku, v rámci celého světa, do jiných měn.


Díky tomu je riziko skutečně výrazně nižší, než když mám nějakou firmu nebo když řeším jednotlivé investice do akcií nebo do různých projektů apod. Zároveň je zde jeden zásadní rozdíl, že pokud investuji tímto způsobem, tak s tím nemám téměř žádné starosti a nestojí mě to ten čas, jako mě stojí ta firma, to podnikání, ta obchodní činnost, kde člověk má pocit, že vydělá více, ale samozřejmě je to vykoupeno tím časem.


Výnosy za posledních 5 let


Je pravda, že i takto široce diverzifikované řešení má potenciál v některých úspěšných obdobích vydělávat velmi zajímavá procenta. A zrovna teď v tom období jsme i přesto, že v roce 2022 proběhla určitá korekce, kdy v roce 2023 byla korekce vlastně vymazaná, a na pětiletém horizontu světový široce rozložený index, který zahrnuje zhruba 1500 nejúspěšnějších a největších firem na světě, vzrostl o zhruba 80 % a roční výnos nám vychází nějakých 13 a půl procenta p.a.


Když bychom se koukli na americké akcie, které rostly ještě o něco více, tak vzrostly za pět let dokonce o 95 %, což znamená skoro na dvojnásobek. Roční výnos vychází nějakých 15 % p.a. To znamená, že i tyto investice dokážou velmi zajímavě vydělávat, ale samozřejmě je to o tom, že teď to bylo zajímavější období a může někdy v budoucnu přijít i určitá korekce a ta období nemusí být tak zajímavá.


Takže se pojďme podívat spíš na to, jaký ten výnos je v nějakém průměru dlouhodobě na horizontech 30, 40, 50 let, kdy to už jsou data, od které se dá poměrně dobře odrazit nebo v podstatě na některá aktiva máme data i 200 let a 100 let apod. 


Jakých výnosů lze dosáhnout?


Když se podíváme na akcie, to znamená portfolio, které je ve 100 % složené z akcií, jeho potenciál výnosu je dlouhodobě někde do 10 %. Je to někde od 9 až 10 % p.a. V některých úspěšnějších obdobích to je více a v některých obdobích to bylo samozřejmě i méně. Ale dlouhodobě v průměru je to takto.


Co se týče alokace, když snížíme složku akcií například na 80 %, tak stále se bavíme o dlouhodobém výnosu 8 až 9 % p.a. 


Pokud jsme vyvážený investor, dejme tomu, že se obáváme kolísání a líbila by se nám strategie, tak jak investují třeba nadace univerzit  v Americe, jako je Yale, Princeton, Stanford, Harvard apod. Tak ty mají  akciovou složku kolem 50-60 %. A i vlastně, když se koukneme na zhodnocení jejich portfolií, tak dobře, mají tam někde výnos 9-10 %. Ale většinou se v průměru takového portfolia, výnos pohybuje mezi 7 až 8 % p.a.


Když je člověk hodně konzervativní a chce mít například 30–40 % akciové složky, výnos se může pohybovat kolem 6 až 7 % p.a.


Výnosy nad inflací


Pokud vezmeme, že průměrná inflace byla někde kolem 3 %. Dobře, můžeme brát, že by to dlouhodobě bylo o něco více, že to budou 4 %, tak u konzervativního řešení, kde se bavíme o 30–40 % akciové složce, tak výnos je stále okolo 1–2 % nad inflací. Což u konzervativního řešení je vlastně docela fajn.


A pokud se podíváme na růstovější portfolia, kde je kolem 80 % akcií, tam se bavíme klidně o 4 až 5 % výnosu nad inflací. Takže i přesto, že mluvíme o wealth protection strategii, která má v podstatě chránit  majetek, tak to není o tom, že ho chrání tak hodně, že výnos by nebyl vůbec zajímavý, ale že se stejně bavíme o tom, kdy může být 3 až 4 % výnos nad inflací.


Ta ochrana vlastně znamená, že my se snažíme majetek chránit i proti inflaci. A to je o tom, že na dlouhodobějším horizontu, kde si můžeme volit větší akciovou složku, má složka největší potenciál tu inflaci překonat. 


V podstatě na 200letých nebo jen na stoletých datech se bavíme o tom, že akciový výnos skutečně vycházel klidně 6,7–6,6 % nad inflaci. Takže je vidět, že skutečně akcie ten potenciál překonat inflaci rozhodně mají.


Kolísání je normální 


A výhoda takového řešení je, jak jsem zmiňoval – je tam výrazně nižší riziko, jenom člověk potřebuje přijmout to, že pokud má nějakou významnější akciovou složku, tak absolutní portfolio kolísá. Ale to neznamená nic jiného, než že aktuálně vznikla nějaká panika na trzích a nebo, že firmy přestávají generovat tak zajímavé zisky. Jejich cena aktuálně poklesne, ale jakmile se trh a svět stabilizuje a firmy opět začnou generovat zisky a nebo v prognózách uvádí, že ten potenciál generování zisku tam je, tak akcie zase začne růst.


V podstatě stačí jen psychicky překonat ta období, kdy ten trh je v propadu. Ale pokud člověk tu investici neprodá, v podstatě tu ztrátu nerealizuje a stačí to prostě tzv. “vysedět” a dlouhodobě se může dosahovat  výnosů třeba 8, 9 či 10 %. 


Investovat sám nebo s poradcem?


A pak už je to jenom o volbě. Jestli chce člověk takto investovat sám, jestli má tu jistotu, že když se mu bude blížit doba, kdy by prostředky chtěl čerpat, že přesně ví, jakým způsobem to portfolio rozložit, jakou část nastavit v rámci akciové, dluhopisové nebo jiné složky, tak určitě může.


Nebo pokud si tím člověk není jistý, může využít služeb poradce a pak si v podstatě zaplatí za ten svůj klid a nemusí studovat, nemusí to všechno znát a zároveň samozřejmě ušetří i čas, který by tomu musel věnovat. 


Závěr


Když to srovnám s tím, jak jsem zmiňoval na začátku, investice v rámci různých projektů nebo v rámci firmy a nebo vůbec, že člověk má pocit, že vydělává více ve firmě, tak je to stále o tom, že tam je významně větší riziko a významně větší časová náročnost, což v rámci investic na finančních trzích se vás určitě netýká. A ještě má člověk díky opravdu široké diverzifikaci mezi spoustu světových velkých firem, výrazně menší riziko.


A pokud vás tohle téma více zajímá nebo byste se k tomu chtěli více zeptat, tak se na nás samozřejmě můžete obrátit. Stačí jít na náš web, kopecky-advisory.cz, a vpravo nahoře si můžete požádat o 30minutovou nezávaznou konzultaci a já se vám velmi rád budu věnovat. 


Děkuji vám za pozornost a brzy opět na slyšenou.


 

Novinky a zajímavosti 


Sledujte novinky a zajímavosti na našem Whatsapp kanálu

Už vám nic neunikne ⤵️

whatsapp-logo.png📈 Investování a vše kolem něj - Nekonečná renta

 

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.