Jsou akcie levné nebo drahé?

12. prosinec 2022

Jsou akcie levné nebo drahé?Jsou akcie levné nebo drahé?


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Úvod


Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký, vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

Dnes si povíme o tom, na základě čeho můžeme zjistit, zda jsou akcie drahé nebo levné. 

Ukazatel P/E

Prvním a velmi často využívaným ukazatelem, který se pro to používá je tzv. P/E (price-to-earnings ratio). Tento ukazatel nám počítá podíl ceny akcie vůči zisku na akcii a dá se zjednodušeně říci, že nám vyjadřuje i návratnost investice v letech. Tzn. když je například cena akcie 70 dolarů a zisk 10 dolarů na akcii, tak při výpočtu 70 děleno 10 nám vychází P/E ve výši 7. Jinými slovy se dá říct, že návratnost takové investice by byla 7 let.

Z tohoto nám jednoznačně vyplývá, že čím je tento ukazatel nižší, tím je akcie levnější. A jaká hodnota P/E je ta správná? Dle dlouhodobého průměru ukazatele P/E u indexu S&P 500 se uvádí hodnota ve výši 15 jako hranice určující, zda je akcie podhodnocená nebo nadhodnocená. 

Je to však poněkud složitější, protože účetní standardy a výpočty zisků se mění a tedy hodnota zisku nemusí být úplně stejná jako před lety. Zároveň u ukazatele lze počítat s průměrným ziskem za posledních deset let, za poslední rok nebo s očekávaným ziskem. Takže hodnota P/E nad 15 ještě vyloženě nemusí znamenat, že akcie jsou drahé, protože hodně záleží, zda se počítá se ziskem minulého roku nebo delšího období apod.

Je index S&P 500 nyní levný?

Pokud se podíváme například na akciový index S&P 500, tak hodnota P/E celého tohoto indexu v je v současné době kolem 20, ale například na přelomu roku 2020 a 2021 byl ukazatel P/E u 500 největších amerických firem ve výši 39. Je tedy vidět, že došlo k výraznému snížení této hodnoty a že tedy americké akcie jsou nyní dle tohoto ukazatele levnější. Ostatně od začátku roku došlo k propadu cen akcií, ale zisky nepropadly, tak je logické, že ukazatel P/E jako podíl ceny akcie a zisku se tedy snížil. 

Jak se vyvíjí ukazatel P/E v čase?

Samozřejmě se tento ukazatel může snížit i jinak než propadem cen akcií. Když například cena akcie zůstane stejná, ale dojde k růstu zisku, pak se také P/E sníží a ukazatel nám ukazuje, že akcie je levnější. Toto bývá většinou situace, kdy akcie hodně propadly. Cena akcií již neklesá, v hospodářství se začíná lépe dařit, zisky firem vzrostou, P/E se tedy sníží. Akcie jsou tedy atraktivnější a začnou se více nakupovat. Cena akcií poté roste a ukazatel P/E se zase začíná zvyšovat, tzn. akcie pak už v poměru k zisku nejsou tak levné a pokud již je tento ukazatel velmi vysoko, může to způsobit menší nákupy akcií a ceny akcií přestanou růst nebo začnou znovu klesat. A takto stále dokola. 

Před chvíli jsme si řekli, že P/E indexu SP500 je aktuálně na hodnotě kolem 20. Když se podíváme na širší index a to index celosvětových akcií MSCI ACWI, tak jeho hodnota je 17, tzn. na základě tohoto ukazatele vychází P/E pro celosvětové akcie příznivěji než pro ty americké.

Nízké P/E nemusí ještě znamenat výhodnou investici

Na druhou stranu samozřejmě nemusí vyloženě znamenat, že pokud je P/E velmi nízké, tak že je vhodné dané akcie nakupovat. Například P/E ruských akcií je nyní kolem hodnoty 4, ale myslím, že ruské akcie si asi většinou nechcete nyní koupit. I některé jiné rozvíjející trhy mají nízké P/E, takže akcie jsou sice vůči ziskům levné, ale stále tam jsou jiná rizika a problémy, kvůli kterým nemusí být vhodné dané akcie kupovat.

Jak tedy můžete vidět, určitě ukazatel P/E není vše a je třeba sledovat i spoustu dalších věcí. Ukazatel P/E by tedy neměl být jedinou záležitostí, na základě které se budete rozhodovat, zda investovat do daného trhu nebo akcie. Zároveň, jak jsem zmiňoval, že existuje i několik způsobů výpočtu P/E, tak rozhodně není možné se na tento ukazatel ve 100% spoléhat.

Ukazatel Fair Value od Morningstar

Dalším ukazatelem, který je možné použít pro rozhodování o nadhodnocení či podhodnocení akcií, je ukazatel Fair value neboli férové hodnoty od agentury Morningstar.  

Agentura Morningstar, která tento ukazatel zpracovává, pracuje při jeho tvorbě se spoustou údajů a je mnohem sofistikovanější než ukazatel P/E. V ukazateli férové hodnoty určuje Morningstar vnitřní hodnotu akcií na základě diskontovaného cash-flow. Nepočítají však budoucí dividendy, jak se používá nejčastěji, ale hotovostní toky, tzv. free cashflow. 

Nezávislost a tedy větší spolehlivost Morningstar

Morningstar je na rozdíl od bank a investičních společností skutečně nezávislý. Morningstar vydělává pouze na poskytování informačního a analytického servisu a nevydělává nijak na investičních transakcích ani z vstupu akcií na trh apod. Tuto nezávislost považujeme za důležitou, protože pokud nějaká banka či investiční společnost uvádí cílovou cenu akcie, může v tom být i potřeba zisku z transakcí u dané akcie či jiné zájmy. Morningstar takové transakce vůbec nezajišťuje, a tak nemůže nijak těžit z toho, jak férovou hodnotu stanoví. 

Ukazatel férové hodnoty tedy právě z důvodu této nezávislosti využíváme jako doplňující parametr pro investiční rozhodování.

Jsou akcie nyní pod férovou hodnotou a tedy ve slevě?

Aktuální hodnota ukazatele Fair value je ke dni 9.12. 2022 ve výši 0,88. Pokud by akcie nebyly ani drahé ani levné a byly by tzv. férově oceněny, tak by hodnota tohoto ukazatele byla přesně 1. Z toho nám tedy vyplývá, že akcie jsou dle tohoto ukazatele o 12% podhodnoceny. Na základě tohoto ukazatele jsou tedy akcie nyní levnější a pokud váháte, zda začít investovat, může to být jedna z indicií, proč se do investování pustit. 

Samozřejmě ani tento ukazatel není všehospásný. Což ostatně nemůže být žádný ukazatel. Ať už ukazatel P/E nebo ukazatel fair value může samozřejmě být nějakou dobu vyšší a přesto mohou akcie dále růst. Je to prosté, i když jsou akcie podle ukazatelů drahé, nemusí to znamenat, že nebudou ještě dražší.

Jakým ukazatelem se řídit?

A jak tedy tyto ukazatele používat, když mohou ukazovat, že akcie jsou drahé a přitom mohou být za čas ještě dražší a nelze se na ně tedy 100% spolehnout?

Je vhodné je použít pouze pro doplnění informací pro rozhodování. Pro investování je mnohem důležitější, zda člověk skutečně uvažuje o investování dlouhodobě a nesnaží se jen trefit levné nebo drahé akcie podle ukazatele P/E nebo férové hodnoty od Morningstar. 

Pokud člověk investuje skutečně dlouhodobě, tak je vlastně jedno, zda jsou akcie podle ukazatelů drahé nebo levné. Jak už jsem mnohokrát v podcastu zmiňoval, časování trhu nefunguje a pokud investuji například na dalších 15 nebo 20 let, tak stejně dle reálných historických dat mám potenciál velmi zajímavého výnosu. No a pokud jsou navíc akcie dle férové hodnoty od Morningstar nyní podhodnocené, tak se mi vlastně zvyšuje pravděpodobnost ještě zajímavějšího výnosu v budoucnu.

Jak využít ukazatel férové hodnoty pro rozhodování?

A to je přesně možnost, jak ukazatel férové hodnoty nyní použít. Mít jej jako doplňující a potvrzující ukazatel, který mi říká, že jsou nyní akcie o 12% pod férovou hodnotou a může být tedy zajímavé začít investovat.

Závěr

Samozřejmě nevíme, zda nebudou za nějaký čas akcie ještě levnější, ale to nemůžeme vědět nikdy a u ničeho. Zároveň stále můžeme začít vstupovat do trhu postupně. Třetinu zainvestovat hned a zbývající část investovat třeba v dalších 6 nebo třeba i 12 investicích. To nám může poskytnout jistotu, že nevstoupíme do trhu v nevhodný okamžik a pokud dojde k dalšímu poklesu, vlastně by to pro nás bylo dobře, protože bychom investovali dvě třetiny prostředků za lepší cenu a v budoucnu tedy realizovali větší zisk.

Pokud Vás k tomu zajímá více, jak konkrétně u vás by bylo možné řešit a máte k dispozici více než 1 mil.Kč jednorázově, případně nižší částku, ke které můžete investovat alespoň 10.000 Kč měsíčně, tak stačí jít na náš web kopecky-advisory.cz, vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma a já se vám velmi rád budu věnovat.

Dále pak na našem webu najdete sekci e-booků, kde si můžete stáhnout e-book pro podnikatele a majitele firem nebo e-book s návodem, jak v 9 krocích dosáhnout finanční svobody. Po stažení e-booku obdržíte vždy i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/e-book/

Na našem webu se můžete přihlásit i k odběru newsletteru.

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.

Newsletter
Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.