Lze investovat bez plánu?

30. duben 2021

První a nejzásadnější věcí v rámci investičního poradenství je tvorba finančního plánu. Kdo nemá žádný plán, nemůže vědět, kam směřuje. Nikdy klientovi netvoříme investičního portfolio bez toho, aniž bychom měli stanoveny finanční cíle, které chceme právě prostřednictvím investičního plánu dosáhnout.

Lze investovat bez plánu?Lze investovat bez plánu?
4964c1e270464707b1f3f1b0eca16409.jpg


Proč tomu tak je? Pojďme to přirovnat k běžné životní situaci. Je určitě rozdíl, pokud se potřebuji dostat například 200 metrů od svého bytu či domu, případně pokud se chci přemístit 5 km daleko a úplně jiná je situace, když můj cíl cesty je 250 km nebo třeba 5000 km daleko. V prvním případě zřejmě půjdu pěšky, v druhém můžu jet na kole nebo autem, ve třetím pojedu zřejmě autem, vlakem nebo autobusem a v posledním případě sice mohu jet autem, ale zde už se vyplatí využít leteckou dopravu.

Stejně tomu je v investování. Není možné volit jakékoliv nástroje bez toho, aniž bychom věděli, kam vlastně míříme. Pokud chci například odložit peníze, které za 14 dní budu potřebovat, tak je určitě neumístím do akcií. Pokud plánuji za rok koupit auto, tak si také nekoupím byt na pronájem, který za rok prodám, abych si auto koupil. Toto vše zní naprosto logicky a přesto se často setkávám s lidmi, kteří investují do akcií prostě jen z toho důvodu, že zrovna měly historicky vysoké výnosy. Co se ale stane v situaci, kdy dojde k významnému propadu na trzích a neexistuje konkrétní dlouhodobý cíl, který by daná investice měla řešit? V tu chvíli bohužel mnoho lidí z akcií rychle utíká a realizuje zbytečné ztráty. Zatímco, pokud investice do akcií má řešit například soukromou rentu za 20 let, tak ani významný propad pro nás nic neznamená a nejlepší reakce na takovou situaci, je reakce žádná.

Je zajímavé, že oproti investování v rámci běžného rozhodování v životě uvažujeme poměrně racionálně. Chceme si koupit počítač, víme, že jej budeme používat v terénu, tak zvolíme notebook místo pevného počítače. Když se vydáme na delší horskou tůru, tak pravděpodobně nepůjdeme v pantoflích. Dáme-li péct kuře, tak nečekáme, že za 5 minut je už hotové. Když vyjedeme autem na 100km dlouho cestu, tak nečekáme, že za 10 minut už jsme v cíli ... Mohli bychom najít tisíce jiných racionálních rozhodnutí. V investicích tomu je však mnohdy jinak. Nástroje volíme často naprosto nevhodně. Jedním příkladem za všechny může být tvorba rezervy pro děti, aby za 18let měli na vstup do života a k tomu použít spořicí účet. Pokud to připodobníme k cestování, jak bylo uvedeno výše, tak je to stejné, jako bychom šli pěšky z Prahy do Paříže.

Závěrem je tedy nutno říci, že investovat bez plánu rozhodně nelze.


E-book

https://www.kopecky-advisory.cz/renta-diky-firme/

 

Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru.

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.