Lze překonat inflaci bez investičního plánu?

27. červenec 2022

Lze překonat inflaci bez investičního plánu?Lze překonat inflaci bez investičního plánu?


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:


Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

Nosným tématem tohoto podcastu je investování a hlavním cílem, ke kterému budeme směřovat, je možnost dosažení nekonečné renty. Tedy situace, kdy můžete dál pracovat, ale kdybyste se rozhodli, že nechcete, tak nemusíte. Máte tak právo volby, jak naložit se svým životem a budoucností.

Mnoho lidí vidí vysokou inflaci, všude se mluví o tom, že pouze prostřednictvím investování lze inflaci překonat, a tak rychle začínají investovat. Dle rad od kamaráda nebo dle YouTube či ze sociálních sítí, buď investují do jednotlivých akcií nebo začali kupovat ETF na index SP500 a mají pocit, zejména u koupě ETF, že mají vše vyřešeno. Většina těchto investorů však nemá žádný investiční plán a to je může jednou vyjít pěkně draho. V dnešním podcastu se dozvíte proč.

Nejprve je třeba mít finanční rezervu

Na první pohled se totiž zdá, že vlastně stačí mít volné peníze a ty prostě začít investovat.

Tak tomu však rozhodně není. Ještě než se do investování pustíte, rozhodně byste měli myslet na to, abyste měli dostatečnou finanční rezervu tzv. jak se říká rezervu pro "strýčka příhodu". Když se třeba pokazí pračka, lednička, přijdete dočasně o práci nebo pro jakékoliv jiné nepředvídatelné události. Tato finanční rezerva by měla být ve výši 3 až 6 násobku měsíčních výdajů. Teprve, když tuto rezervu budete mít pokrytou, tak teprve v tu chvíli je vhodné začít přemýšlet nad investováním. U finanční rezervy je potřeba počítat s tím, že ta nemá inflaci překonat, ale má mě chránit pro neočekávané nepříjemnosti a musí být okamžitě k dispozici. Rychlá dostupnost prostředků sama o sobě znamená, že ani nelze s penězi, které tvoří finanční rezervu, inflaci překonat.

Proč je řešení finanční rezervy tak důležité? 

Jde o to, že pokud byste všechny prostředky zainvestovali a pak by nastala nějaká nepříjemná událost, tak byste museli vybírat peníze z investic. Jenže může se stát, že investice bude zrovna ve ztrátě a vy při výběru peněz budete muset realizovat ztrátu. Zároveň pokud dojde na trhu k propadům, tak pokud máte v investici všechny své peníze, tak při propadu vás to spíše nutí rychle vybírat, protože se obáváte, že o všechny své peníze přijdete. Z toho důvodu je právě třeba mít k dispozici finanční rezervu například na spořicím účtu a nemusíte v krizi sahat do investic. Navíc v krizi je docela velká pravděpodobnost, že trhy budou v propadech, takže byste pak skutečně museli vybírat ve ztrátě.

Příklady investičních cílů

Máme tedy splněno vyřešení finanční rezervy a můžeme začít investovat. Nyní je však třeba se zamyslet nad tím, proč vlastně chci investovat a jak jsem zmiňoval, rozhodně by to nemělo být jenom proto, že chci překonat inflaci. A tím už se právě dostáváme k investičního plánu. To znamená stanovit si cíle, které mi investované peníze budou plnit. Těmi cíli může být například budoucnost mých dětí, aby měly základ pro vstup do života, abych je mohl poslat na placenou stáž do zahraničí nebo jim zaplatit kvalitní vzdělání. Může to být kapitál, který mi pomůže přilepšit si k penzi a nebo si chci zajistit finanční svobodu, tzn. chci mít k dispozici takový kapitál, který pokryje část nebo úplně všechny mé měsíční výdaje ještě předtím než odejdu do důchodu. Já klidně pak dál mohu pracovat, ale mám, jak vždy říkám, právo volby, kdy si každý den ráno mohu říct, že pokud bych nechtěl, pracovat nemusím a můžu se svobodně rozhodnout dělat to, co mě baví. A klidně mohu dělat práci, která mě skutečně baví i přesto, že není dobře placená. Případně se mohu rozhodnout cestovat či se jinak realizovat dle svých představ, protože o mé výdaje je postaráno díky rentě, kterou mohu čerpat z vlastního majetku.

Jakmile investuji bez jakéhokoliv cíle nebo plánu, tak se pro mě investování může stát zlým snem.


Každý cíl, který si stanovím, musí mít nějaký termín, do kdy jej chci dosáhnout. Zároveň každý cíl mohu vyjádřit v konkrétní částce, tzn. kolik peněz budu na splnění daného cíle potřebovat.

Teprve ve chvíli, kdy mám cíle stanoveny včetně termínů a částek mohu začít uvažovat o investici.

Vysvětlení důležitosti investičního plánu

Pojďme si vysvětlit proč tomu tak je a přirovnat si to k nějaké situaci, kterou všichni dobře známe.

Pokud stavíte dům, potřebujete nejprve projekt, abyste měli dle čeho stavět a teprve poté nakupujete materiál na stavbu.

Jak je potom smutné, že v investování to často lidé úplně obrací. V situaci kdy mají volné peníze a případně když je osloví bankéř, že na jejich účtu viděl více peněz, tak se rozhodnou investovat a nakupují investiční produkty ať už ty, které si sami najdou nebo jim jsou nabídnuty bankéřem či nějakým prodejcem. Bohužel v tu chvíli s nimi nikdo neřeší žádný konkrétní plán ani cíl, na který bude daný produkt použitý. Tzn. pokud to přirovnáme ke stavbě domu, je to stejné, jako kdyby si už kupovali cihly, když ještě ani nevědí, kolik by jich mělo být, jak bude dům velký, jaké má mít izolační vlastnosti apod.

Nejprve potřebuji vědět kam se chci dostat, abych dle toho mohl zvolit správný způsob jak toho dosáhnout.

Aby bylo dobře pochopitelné, proč je plán v investování tak důležitý, pojďme si to popsat na naprosto všední záležitosti. Tou je potřeba pohybu z místa na místo. Je určitě rozdíl, pokud se potřebuji dostat například 200 metrů od svého bytu či domu, proti tomu, když se chci přemístit 5 km daleko a úplně jiná je situace, když můj cíl cesty je 250 km nebo třeba 5000 km daleko. Pokud je to přesun zmiňovaných 200 metrů, zřejmě si zvolím, že půjdu pěšky. Vzdálenost 5 km můžu jít stále pěšky, ale už mi to může zabrat nějaký čas, proto pro vyšší efektivitu můžu jet na kole nebo autem či veřejnou dopravou, 250 km pojedu zřejmě autem, vlakem nebo autobusem a v posledním případě 5000 km sice mohu jet autem, ale zde už se vyplatí využít leteckou dopravu.

Co se může stát bez investičního plánu?

Stejně tomu je v investování. Není možné volit jakékoliv nástroje bez toho, aniž bychom věděli, kam vlastně míříme. Pokud chci například odložit peníze, které za 14 dní budu potřebovat, tak je určitě neumístím do akcií. Pokud plánuji za rok koupit auto, tak si také nekoupím byt na pronájem, který za rok prodám, abych si auto koupil. Ani si nekoupím akcie, které za rok prodám. Toto vše zní naprosto logicky a přesto se často setkávám s lidmi, kteří investují do akcií prostě jen z toho důvodu, že zrovna měly historicky vysoké výnosy a vůbec to nespojují s žádným cílem ani nemají žádný investiční plán. Co se ale stane v situaci, kdy dojde k významnému propadu na trzích a člověk nemá konkrétní dlouhodobý cíl, který by daná investice měla splnit? V tu chvíli bohužel mnoho lidí z akcií rychle utíká a realizuje zbytečné ztráty. Protože nemají  pro prostředky konkrétní cíl, tak se v tu chvíli rozhodují dle emocí, vidí propad a okamžitě radši prodávají, aby tzv. nepřišli ještě o víc. Přitom, kdyby měli dlouhodobý cíl a věděli, že tyto prostředky mají v plánu čerpat až za 10, 15 nebo 20let třeba na dosažení finanční svobody, tak ani významný propad pro ně nic neznamená a nejlepší reakce na takovou situaci, je reakce žádná. Ba dokonce ideální reakce je investovat další prostředky, protože díky tomu kupujeme světové firmy se slevou.

Kdy využít investování a kdy spořicí účet?

Je zajímavé, že v rámci běžného rozhodování v životě uvažujeme poměrně racionálně, ale u investování to často neplatí. Chceme si koupit počítač a víme, že jej budeme používat v terénu, tak zvolíme notebook místo pevného počítače. Když se vydáme na dlouhou horskou tůru, tak pravděpodobně nepůjdeme v pantoflích, ale vezmeme si pevné boty. Dáme-li péct kuře, nečekáme, že za 5 minut je už hotové. Když vyjedeme autem na 100km dlouho cestu, také nečekáme, že za 10 minut už jsme v cíli ... Mohli bychom najít tisíce jiných racionálních rozhodnutí. V investicích tomu je však mnohdy jinak. Nástroje volíme často naprosto nevhodně. Jedním příkladem za všechny může být tvorba rezervy pro děti, aby za 18let měli na vstup do života a k tomu použít spořicí účet. Pokud to připodobníme k cestování, jak bylo uvedeno před chvílí, tak je to stejné, jako bychom šli pěšky z Prahy do Paříže. Nebo z opačného pohledu, člověk svou rezervu pro strýčka příhodu investuje do akcií, protože si přečetl, že to je jediná cesta jak pokořit inflaci, ale pokud dojde klidně i ke krátkodobému poklesu na trzích, jak se asi zachová? Bohužel přesně, jak jsem již zmiňoval, pravděpodobně se bude snažit investici ukončit, aby tzv. nepřišel ještě o víc. Realizuje tedy ztrátu, často zanevře na investování jako celek a přitom jenom zvolil pro daný cíl úplně špatný nástroj.

Toto všechno jsou důvody, proč je naprosto nezbytné před investováním vytvořit investiční plán. Bez něj rozhodně nelze investovat.
Nikdy klientovi netvoříme investiční portfolio bez toho, aniž bychom měli stanoveny finanční cíle, které chceme právě prostřednictvím investičního plánu dosáhnout.

Je tedy nutné vytvořit plán, kde je u každého cíle stanovena částka a termín, kdy je třeba tuto částku mít k dispozici a dále zda bude čerpána jednorázově nebo ve formě renty. Teprve v tu chvíli lze stanovit, zda daný cíl bude vhodné řešit spořicím účtem, termínovaným vkladem a nebo bude nejlepším řešením investice.

Lze investovat i bez toho, aniž bych investice pravidelně sledoval

Zpracování investičního plánu je tedy důležitou věcí, kterou člověk před investováním musí udělat, a to ať už sám nebo s pomocí profesionála a pak mu teprve může investování přinést pozitivní efekt. Na závěr bych ještě rád doplnil: Mnoho klientů má pocit, že aby mohli investovat, potřebují tomu rozumět a musí to vše sledovat a na to nemají dostatek prostoru. Pokud člověk chce investovat sám, tak určitě vše musí sledovat a musí tomu i detailně rozumět Ale pokud využije služeb profesionála, ten mu zpravidla poskytne všechny důležité informace, díky čemuž bude investicím více rozumět a zároveň pak nepotřebuje sledovat sám investiční dění, protože na to má investičního poradce. Zároveň v rámci investičního servisu zpravidla klient dostává průběžně informace o vývoji portfolia či jiné nejzásadnější zprávy ze světa investic. V rámci naší společnosti Kopecký Advisory určitě tento informační servis klientovi poskytujeme a věřím, že i většina jiných poradenských firem.

Závěr

V případě, že uvažujete o investování, rozhodně nezapomeňte, že investiční plán je nutnost. Doporučuji tedy, abyste si jej sami nebo s pomocí investičního poradce zpracovali.

A to je z dnešního dílu vše. Věřím, že Vám to pomohlo uvědomit si, v čem je investiční plán pro investování důležitý a proč se bez něj žádný investor neobejde.

V případě, že budete chtít s tvorbou investičního plánu poradit a máte k dispozici více než 1 mil.Kč jednorázově, případně nižší částku, ke které můžete investovat alespoň 10.000 Kč měsíčně, tak můžete jít na náš web kopecky-advisory.cz a vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma a já vám rád zodpovím vaše dotazy.

Dále pak na našem webu najdete sekci e-booků, kde si můžete stáhnout e-book pro podnikatele a majitele firem nebo e-book s návodem, jak v 9 krocích dosáhnout finanční svobody. Po stažení e-booku obdržíte vždy i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/e-book/

Na našem webu se můžete přihlásit i k odběru newsletteru.

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.

E-book

Dále pak na našem webu najdete sekci e-booků, kde si můžete stáhnout e-book pro podnikatele a majitele firem nebo e-book s návodem, jak v 9 krocích dosáhnout finanční svobody. Po stažení e-booku obdržíte vždy i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/e-book/

Na našem webu se můžete přihlásit i k odběru newsletteru.

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.
Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.