Měnová krize. Padne koruna?

29. listopad 2022

Měnová krize. Padne koruna?Měnová krize. Padne koruna?


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:
 

Přepis podcastu:


Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký, vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

V posledních dnech se mi množí dotazy na pád měny, měnovou reformu apod.

Protože se o tom hodně hovořilo a psalo v médií, tak je to samozřejmě celkem pochopitelné.

Prodat korunu a pořídit cizí měnu?

A co teď s tím, mám se zbavit všech korun a pořídit za to dolary, eura nebo jinou měnu? 

Dle mého rozhodně nikoliv.

A zajímavé je, že pokud by se takto všichni Češi rozhodli a skutečně prodali korunu a nakoupili cizí měnu, tak z toho udělají v podstatě sebenaplňující proroctví, protože přesně tyto kroky by způsobily  oslabení koruny.

A proč že se aktuálně řeší riziko pádu koruny?

Důvody měnové krize dle japonské banky Nomura

Dle Japonské banky Nomura totiž prý hrozí České republice měnová krize.

Nomura sestavuje skóre jednotlivých států týkající se jejich měny. U tohoto skóre Nomura zpracovává 8 ukazatelů a hodnota skóre se u nás zhoršila z květnových 83 bodů na 126 bodů. Hranice, která odděluje státy s vysokým rizikem od těch ostatních je 100 bodů. Spolu s Českou republikou mají nad 100 bodů ještě Turecko, Srí Lanka, Rumunsko a nejhorší hodnocení má Egypt.

A teď jak se zachovat? Máme se měnové krize obávat či nikoliv?

Růst dluhu, pokles devizových rezerv apod.

Česká koruna je pod určitým tlakem. Velké schodky státního rozpočtu a dynamika růstu dluhu určitě není nic pozitivního. Dochází ke snižování devizových rezerv, protože ČNB je spotřebovává, aby chránila korunu proti oslabování při boji s inflací. 

Potom se také snižuje úrokový diferenciál mezi korunou a dolarem. Když to přeložím do srozumitelnějšího vyjádření. Úrok, který získáte na dolaru, už začíná být blíže úroku, který získáte na korunách. A čím tento rozdíl bude menší, tím to bude pro korunu horší, protože když světový investor může slušný úrok získat na dolarech, proč by umísťoval peníze do koruny, která je podstatně rizikovější a nepřinese o moc vyšší úrok. 

Existují i další důvody, proč se o měnové krizi mluví, ale toto byly asi ty nejvíce diskutované.

Hrozí měnová krize?

Reakce na tato všechna upozornění se různí. Jedna strana uvádí, že to skutečně je problém a ti druzí zase uvádí, že je spousta důvodů, proč by to tak vážné být nemělo.

Důležité je si také uvědomit, že Nomura je banka, která vydělává na měnových spekulacích a můžeme tedy z tohoto pohledu také brát jejich vyjádření s určitou rezervou. 

Devizové rezervy sice ubývají vysokým tempem, ale na druhou stranu, pokud vyjádříme výši rezerv vůči hrubému domácímu produktu, tak stále má ČNB oproti jiným zemím devizové rezervy velmi vysoké. 

I přesto, že ČNB již mnoho měsíců intervenuje a devizové rezervy spotřebovává, tak od dubna, kdy byla hodnota rezerv nejvyšší, došlo ke spotřebování pouze 16% z těchto rezerv. A to není nijak extrémní hodnota na to, jak musela ČNB intervenovat. 

Z tohoto údaje vyplývá, že i kdyby musela ČNB ještě více intervenovat a rychleji spotřebovávat devizové rezervy, tak to stále může činit ještě několik měsíců. A také si stále ještě bude moci pomoci případným zvýšením úrokových sazeb, aby korunu posílila.

Jak dlouho může měnová krize trvat?

Navíc i kdyby k oslabení koruny došlo, tak to nemusí mít dlouhého trvání a může poměrně brzy opět dojít ke stabilizaci na lepší úrovně. Zároveň nemusí jít o nějaké radikální oslabení. Posun například na hodnoty kolem 27 korun za euro by sice nebylo nic příjemného, ale zrovna tyto hodnoty jsme tu měli ještě v roce 2020, tzn. nešlo by rozhodně o úroveň, která by měla mít nějaký zásadnější dopad.

Můžete tedy vidět, že to rozhodně nemusí být s tou měnovou krizí tak horké, jak se to v médií rozvířilo. Chtěl jsem zejména zdůraznit i ten pozitivnější pohled, protože toho negativního je v médiích víc, než je zdrávo.

A co nám z toho tedy vyplývá? Jak se to tedy teď vyvine? Máme se obávat pádu kurzu koruny? 
Tak to můžu říci naprosto jednoznačně: "Vůbec netuším".

Jak riziko měnové krize řešit?

Co je tedy nejlepším řešením současné situace? Dle mého názoru je vhodné nesnažit se teď rychle dle těchto informací spekulovat a obratem co nejvíce peněz převádět do cizí měny. Optimální je počítat vždy s více scénáři. A scénář kolapsu koruny se nakonec ani zdaleka nemusí naplnit. Úplně klidně může během půl roku dojít k úplnému opaku a koruna posílí, nebo se bude dařit korunu teď držet na podobných úrovních.

Navíc, pokud nyní přemýšlíte, jak to celé řešit, tak je třeba zvážit mnoho okolností a je to velmi individuální. Záleží na tom, jak už v současné době máte umístěné prostředky i v zahraničních aktivech či v cizí měně. Poté také, jakou vůbec máte aktuálně strukturu majetku, kdy dané prostředky budete potřebovat a v jaké měně apod. 

Jak bylo možné riziku předcházet?

Tím, že dlouhodobě doporučujeme investovat právě v cizí měně a že investice v rámci strategie wealth protection strategie, kterou se řídíme, nezajišťujeme do korun, tak vlastně naši klienti jsou již dopředu proti oslabování koruny chráněni. Tím, že koruna již nějakou dobu vůči dolaru oslabuje, tak díky již dříve realizovaným investicím z toho naši klienti již v poslední době profitovali. 

Bankovní vklady v EUR, USD apod.

Samozřejmě může být stále i nyní vhodné část prostředků směřovat do cizí měny, ale spíše se mi zdá zajímavější to činit v klidu a postupně, tím si postupně rozkládat riziko. Pokud se člověk teď rozhodne převést větší část prostředků do cizí měny, tak samozřejmě umíme řešit i bankovní vklady pro zhodnocení jak dolarů, tak eur. 

Avšak dle mého názoru je spíše lepší za dané dolary či eura pořídit cenné papíry v cizí měně, což mi může přinést do budoucna zajímavější potenciál výnosu, než ponechávat prostředky pouze v cizí měně na bankovním vkladu.  

Nepřevádějte do cizí měny prostředky, které budete brzy v korunách potřebovat

Zároveň, pokud jde o prostředky, které budu potřebovat platit v korunách například za dva či tři měsíce nebo za půl roku, tak bych určitě je měl spíše ponechat v korunách, protože skutečně se scénář oslabení koruny nemusí naplnit a mohl bych pak tzv. splakat nad výdělkem, resp. prodělkem. 

Závěr

Pokud tedy váháte, jak k tomu v současné době přistoupit, co nechat v korunách, zda něco převést do cizí měny apod, tak můžete využít naší bezplatné konzultace. Tam můžeme vše probrat, abyste mohli zůstat v klidu, že jste se rozhodli správně a abyste věděli, že je dané řešení pro vás bezpečné. 

Běžte na náš web www.kopecky-advisory.cz a vpravo si klikněte na konzultaci zdarma. Získáte pak 30 minut, kde se můžete zeptat na vše ohledně prostředků v korunách či cizí měně ať už co se týče investic, tak samozřejmě i bankovních vkladů.

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.

 
 

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.