Můžu být za pár korun denně finančně nezávislý?

7. prosinec 2021

Můžu být za pár korun denně finančně nezávislý?Můžu být za pár korun denně finančně nezávislý?
Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:


Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.
 
Tématem tohoto podcastu je svět investování a vše kolem něj. Hlavním tématem je zejména možnost dosažení finanční svobody a čerpání vlastní nekonečné renty, která pokryje část nebo úplně všechny měsíční výdaje. Tato renta by neměla být nijak závislá na Vaší firmě, Vašem zaměstnání či podnikání. Kromě finanční svobody se budeme zabývat i tím, jak budovat a udržet si kapitál i na další finanční cíle jako je třeba budoucnost Vašich dětí a podobně.

Dnes si povíme o tom, co může udělat 10 korun, které každý den ušetříme a odložíme na později. Případně, co udělá třeba i 50 korun denně nebo ušetřená stokoruna denně.

10Kč nebo 30 Kč denně investovat místo do pokladničky

Začneme od deseti korun. Ušetřit 10 Kč denně si jistě většina z vás dovede přestavit jako hodně snadnou věc. Může se to zdát jako malinká částka, ale za chvilku si ukážeme, že peníze dělají peníze a co pouhá desetikoruna denně dokáže udělat.

Můžeme si dát příklad, že pro své čerstvě narozené dítě se rozhodneme odkládat právě 10 Kč denně. Tyto peníze mu však nehazíme do pokladničky, ale vždy na konci měsíce je zainvestujeme do vyvážené portfolia. Zde jen doplňuji, že pro všechny výpočty jsem použil výnos 6 % ročně, což je dle historických dat naprosto reálné, protože v nominálním vyjádření byla výnosnost v průměru i vyšší. Při takto nastaveném postupu investování 10 Kč denně nám vychází, že po 10 letech bude mít Vaše dítě k dispozici částku 49.000 Kč. Pokud počítám po 15 letech, tak už má Váš syn nebo dcera částku 88.000 Kč a po 20 letech už to je 139.000 Kč. Pokud tuto částku zvýšíme a začneme uvažovat třeba i o 30 Kč denně, tak na 20letém horizontu, tzn. po dosažení plnoletosti , už to je rázem zůstatek 418.000 Kč a to už je rozhodně částka, která může pomoci jako základ pro koupi nemovitosti, na zahraniční stáž nebo placené vzdělání. A přitom stačilo denně odložit pouze 30 korun ....

Neutratit 50Kč denně a raději je investovat

To jsme si uvedli příklad týkající se dětí, ale můžeme se bavit samozřejmě i o Vaší budoucnosti. Pokud plánujete dosáhnout finanční svobody a například ve svých 50, 55 nebo 60 letech, případně v jiném věku, chcete čerpat rentu z vlastního kapitálu, tak tomu můžeme dost zásadně pomoci, když začneme třeba i s malou částkou denně. Jako jednu z možností mohu uvést, že si například můžeme odpustit každý den jednu kávu v oblíbené kavárně a máme rázem klidně 50 korun denně. Mnoho lidí samozřejmě kávu nepije, tak neutratí peníze za něco jiného, co není nezbytně potřeba a rázem z toho může vzniknout úspora také 50 Kč denně nebo i více. A přitom to nemá vůbec žádný vliv na kvalitu života. Tímto nechci říct, že Vás odrazuji od pití kávy nebo od toho, abyste si pravidelně dopřávali jiné pochutiny či lákadla, jen za chvíli ukážu, že i velmi malá částka denně, kterou investujete namísto toho, abyste jí utratili, dokáže vytvořit velmi zajímavý kapitál.

Pokud si tedy něco nedopřejeme a ušetříme 50 Kč denně a tuto částku investujeme, tak na patnáctiletém horizontu nám dokáže vygenerovat kapitál 438.000 Kč. Pokud se podíváme na delší horizont, tak za 20 let budeme mít k dispozici 696.000 Kč a za 30 let už to činí 1,5 milionu Kč. A na začátku jsme si jenom nedali každý den kafe nebo ušetřili za něco jiného pouze 50 Kč denně. To není vůbec špatný výsledek a je vidět, že se vyplatí přemýšlet i nad malou útratou, protože složené úročení dělá skutečně divy.

Jak velký kapitál dokáže vytvořit 100 Kč, 300Kč nebo 500 Kč denně.

Pojďme pokračovat na částku 100 Kč denně, kterou pravidelně investuji. Za 15 let mi dokáže tato částka vygenerovat 876.000 Kč, na 20letém horizontu mi vychází kapitál 1 392 000 a za 30 let můžu mít k dispozici už 3M korun. A když budeme pokračovat a jsme schopni ušetřit i více než 100 Kč denně, a budeme tedy počítat, že investujeme 300 Kč denně, tak za 15 let vychází kapitál 2.627.000 Kč, za 20 let můžeme mít 4 176 000 Kč a za 30 let dokonce 9 089 000 kč. No a pokud jsme schopni ušetřit třeba i 500Kč denně na něčem, co pro nás není bezpodmínečně nutné, případně prostě optimalizujeme životní náklady, tak za 15 let můžeme mít kapitál 4.379.000 Kč, za 20let vychází zůstatek nějakých 6 961 000 Kč a na 30 letém horizontu už můžeme mít k dispozici 15 149 000 Kč.

úsporadenně.PNG

Zkuste se zamyslet předtím než za něco utratíte.

A co nám z toho všeho vyplývá? Že i zdánlivě malé částky v delším horizontu dokážou divy. Nemusí to být o té obětované kávě každý den nebo o tom, že si odpustíte třeba něco jiného, co nezbytně není třeba. Chtěl jsem ukázat zejména to, že každá koruna se počítá a někdy může být dobré, předtím, než něco zaplatíte nebo si to koupíte, se zamyslet, zda by třeba nebylo lepší dát přednost prostředky investovat. Možná byste se divili, jak i velmi bohatí lidé přistupují ke svým útratám a řeší i částky, které by řešit nemuseli. Myslím, že i tento způsob přemýšlení jim pomohl dostat se tam, kde jsou. 

Doteď jsem mluvil spíše o menších útratách a bylo vidět, že i drobnosti jsou důležité a dělají v budoucím kapitálu divy. U dražších věcí to platí dvojnásob. Až budete příště uvažovat o tom, jakou si koupíte nemovitost, jak bude ten dům či byt drahý, čím si domácnost vybavíte, zda budete mít na zahradě bazén a jak velký nebo jaké si pořídíte auto, zkuste se chvíli zastavit a zamyslet se nad tím, zda by Vás plně uspokojilo třeba i úspornější řešení a díky tomu Vám zůstane více peněz do budoucna. Můžete tak dříve dosáhnout finanční svobody. Dříve získáte plnou kontrolu nad tím, co ve svém životě dělat, protože už nebudete nuceni pracovat pouze proto, abyste pokryli Váš životní standard. Když si občas dopřejete něco méně luxusního, můžete dříve dosáhnout takové úrovně kapitálu, která pokryje úplně všechny Vaše měsíční výdaje a vy už se můžete realizovat v čemkoliv budete chtít. A to aniž byste to museli dělat pro peníze. Určitě jste už někdy slyšeli, že z psychologického hlediska má člověk mnohem lepší pocit z toho, co udělá pro někoho zdarma, než když to dělá pro peníze. A jistě každý z Vás chce být v životě spokojený.

Závěr

Doporučuji tedy se občas zamyslet nad tím, za co utrácíte a co si kupujete. Je jasné, že když se člověku dobře daří a vydělává dostatek peněz, má chuť si často tzv. dopřát, užívat si, žít přítomností a koupit si i ty dražší možnosti, protože si to prostě může dovolit, ale skutečně Vám to o tolik zlepší život v současnosti na úkor toho, že si dříve můžete užít života člověka, který je 100%ně finančně nezávislý?

Pokud Vás zajímají konkrétně Vaše možnosti ohledně dosažení finanční svobody a čerpání nekonečné renty a máte k dispozici alespoň 1 milion korun jednorázově, případně máte k dispozici nižší částku a navíc můžete investovat více než 5000 Kč měsíčně, tak navštivte stránky podcastu nekonecnarenta.cz nebo přímo naše firemní stránky kopecky-advisory.cz , kde si v pravém horním rohu můžete požádat o hodinovou konzultaci zdarma (i níže) a já se Vám velmi rád budu věnovat. Děkuji Vám za pozornost,  přeji krásný den a příští středu opět na slyšenou.


Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru


Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.