Nejlepší investoři jsou mrtví investoři

20. červen 2024

Nejlepší investoři jsou mrtví investořiNejlepší investoři jsou mrtví investoři


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:


Nebo na našem YouTube viz níže:


Přepis podcastu


Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký, vítejte u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

V nadpisu podcastu můžete vidět: "Nejlepší investoři jsou mrtví investoři". Asi si říkáte, jak je to myšleno, jak mohou mrtví investoři být ti nejlepší.

Pojďme se na to podívat.

 

Nejvyšší výnosy dle studie Fidelity 

Třetí největší správce aktiv na světě, společnost Fidelity v letech 2003 až 2013 analyzovala investiční účty klientů s nejlepšími výnosy. Ten výsledek vás překvapí. I když se nadpisem podcastu už můžete tušit, kdo bude mít ty nejlepší výnosy. Nejlepší výnosy skutečně dosahovaly investiční účty lidí, kteří zemřeli, a nebo klientů, kteří zapomněli, že mají investiční účty.

A proč tomu tak je?

No, velmi často největším nepřítelem investora je často investor sám. A jedním z hlavních důvodů je netrpělivost. Lidé obvykle hledají různé zkratky, jak dosáhnout vyššího výnosu. Jak tím, že něco prodají a nakoupí, aby vlastně na tom více vydělali. Ale můžete vidět, že zpravidla pasivnější přístup má lepší výsledek. Úspěšné investování je spíše maraton, a ne sprint. Klíčem k úspěchu je čas strávený na trhu a ne časování trhu.

 

Nesledujte příliš zprávy

Dalším důvodem, proč ti mrtví klienti, a nebo ti, co na účty zapomněli, mají lepší výsledky, než ti ostatní, je to, že oni vlastně nemohou žádným způsobem propadat panice. Protože o tom účtu buď nevědí, a nebo už tu bohužel nejsou. A oni pak samozřejmě nemohou řešit ty informace, které se na nás řítí ze zpráv, že se svět hroutí a že mohou přijít o všechno a podobně. Nesledují žádné zprávy o špatné ekonomické situaci,vysoké inflaci, kterou jsme třeba teď nedávno sledovali.

Z toho vlastně vyplývá, že je lepší i příliš na ty zprávy se nedívat, protože vás to pak může nutit zbytečně více kontrolovat portfolio. A jak jsem nedávno zmiňoval, tak existuje přímá úměra mezi tím, jak často se na ten investiční účet díváte a jaký dosahujete výnos.

Logicky, čím častěji ti sledovaní klienti v té studii otevírali investiční účet, tím v průměru dosahovali nižších výnosů, protože pak třeba často propadli panice nebo udělali nějaké unáhlené rozhodnutí, kde třeba chtěli získat vyšší výnos. A on ale bohužel ten vyšší výnos nebyl a spíš tam byla ztráta.

 

Buďte dlouhodobý investor

To znamená, k investování by člověk měl přistupovat skutečně s dlouhodobým pohledem. Ideálně mít to investování spojeno s nějakým konkrétním investičním cílem, jako je například prostředky pro děti nebo dosažení finanční svobody. Případně může člověk cílit na to, mít dostatečné prostředky v důchodu.

A pokud mám zatím ten cíl, tak může být pro mě mnohem jednodušší to portfolio příliš nesledovat a ten vývoj investic, protože často ty cíle jsou spíše dlouhodobější. A v tu chvíli vlastně nemá smysl koukat se za rok, jak ta investice na tom je, když ty prostředky chci třeba pro své dítě vybrat až za 15 let.

 

Diverzifikace a pasivní investování

Dalším klíčem k úspěchu investování je široká diverzifikace. Jak vždy říkám, nesázet vše na jednu kartu. Teď jsem se i nedávno díval na jednu investiční platformu a oni na těch platformách v rámci marketingových údajů musí uvádět, jaké procento účtů je ve ztrátě. A možná vás to překvapí, ale na jedné velmi známé české investiční platformě, která je velmi používaná, je uvedeno, že 77% účtů je ve ztrátě.

To znamená v podstatě jenom lehce přes 20% lidí při těch investicích vydělává. A je jasné, že pak spousta lidí si řekne, no tak já budu určitě lepší než ti ostatní a budu v těch 20%, ale je otázka, jestli to je ta cesta. Jestli se jim to skutečně povede...

My právě proto, že ty statistiky aktivního investování nejsou příliš pozitivní, tak proto využíváme spíš ETF a pasivní investování. Tak si koupíme celý index, ať už světový nebo americký nebo nějakého jiného trhu. Ten index se příliš nemění. To není o tom, že třeba když si koupíte nějaký aktivně řízený fond, tak jemu se může určité období i hodně dařit, ale velmi často ty úspěšné aktivně řízené fondy už třeba za tři, čtyři roky tak úspěšné nejsou.

 

Vydělat více než trh je velmi těžké

Měl by to tedy člověk sledovat a případně přeskočit do jiného fondu. Jenomže jak já to poznám, jestli ten fond už třeba má vyčerpaný potenciál, jestli třeba se mu bude dařit už do budoucna lépe. Je to velmi těžké, stejně tak, jako je těžké poznat, jestli ta daná akcie ještě dále poroste, nebo jestli už je vyčerpán ten její potenciál. 

To znamená, my nechceme hledat, jestli ten daný fond bude tím úspěšným nebo nebude a raději si koupíme takzvaně ten celý trh prostřednictvím ETF, ať už akciových nebo dluhopisových, případně jiných. Máme díky tomu 80% pravděpodobnost, že minimálně dosáhneme výnosu toho trhu. Snížíme śi riziko, že bychom vydělali méně a vlastně je to investování potom takové svým způsobem pohodovější. Není potřeba to tolik řešit.

 

Závěr

Protože stejně ta investice je dlouhodobá a nemá příliš smysl bezmyšlenkovitě portfolio měnit nebo řešit. Protože jak z té studie vyplývá, tak pokud bychom se chtěli tím inspirovat. A víme, že nejvýnosnější účty byly účty mrtvých investorů nebo těch, kteří na ty účty zapomněli. Tak je očividné, že čím méně se budeme snažit nad svými investicemi detailně krátkodobě přemýšlet a čím méně je budeme sledovat, tím máme větší pravděpodobnost dosáhnout vyššího výnosu.

A pokud je pro vás příjemná myšlenka, že můžete investice pustit z hlavy, protože máte někoho, kdo se o ty investice postará, tak se na nás samozřejmě můžete obrátit. Stačí jít na náš web www.kopecky-advisory.cz a v pravo nahoře si můžete odkliknout 30-minutovou nezávaznou konzultaci a já se vám velmi rád budu věnovat.

Děkuji vám za pozornost a brzy opět na slyšenou!

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.