Nejlepší možnost jak překonat inflaci

6. červen 2022

Nejlepší možnost jak překonat inflaciNejlepší možnost jak překonat inflaci


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

Nosným tématem tohoto podcastu je investování a hlavním cílem, ke kterému budeme směřovat, je možnost dosažení nekonečné renty. Tedy situace, kdy můžete dál pracovat, ale kdybyste se rozhodli, že nechcete, tak nemusíte. Máte tak právo volby, jak naložit se svým životem a budoucností.

Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

Nosným tématem tohoto podcastu je investování a hlavním cílem, ke kterému budeme směřovat, je možnost dosažení nekonečné renty. Tedy situace, kdy můžete dál pracovat, ale kdybyste se rozhodli, že nechcete, tak nemusíte. Máte tak právo volby, jak naložit se svým životem a budoucností.

Jedním z hojně skloňovaných slov v současné době je inflace. Je to celkem pochopitelné, protože takto vysokou inflaci jsme v České republice neměli od roku 1993. Podobně tomu je i ve světě, v Americe to je nejvyšší inflace od roku 1982 a v Německu dokonce od roku 1952.

Jak se lidé snaží překonat inflaci?
Protože je inflace vysoká, hodně lidí přemýšlí jak inflaci překonat. Někdo sází na zlato, protože to je údajně dle jeho prodejců nejlepší ochrana proti inflaci. Já v tom tedy zas tak velkou ochranu proti inflaci v současné chvíli nevidím. Zlato sice chvíli vystřelilo ke 2000 dolarů za unci, ale v současné době už je opět jenom lehce nad 1800 dolary za unci, což je hodnota, kde bylo zlato již v roce 2012. V mezidobí bylo zlato dlouhá léta v mínusu. Opět musím zopakovat, že zlato považuji za vhodné pouze jako určitý doplněk portfolia a jenom jako aktivum, které se nevyvíjí stejně jako jiná aktiva, a tak celkovému vývoji portfolia může pomáhat a snižovat jeho kolísavost. Rozhodně však zlato nelze kupovat z toho důvodu, že na něm budu realizovat super výnos, protože už se v mnoha dobách ukázalo, že takový výnos nepřineslo, a to i v dobách, kdy se to od zlata čekalo. Navíc dlouhodobě zlato překonalo inflaci zhruba pouze o 0,5%, tzn. inflaci pokrývalo spíše tzv. s odřenýma ušima. Dále také FED nyní zvyšuje sazby a bude je zvyšovat i nadále a to také pro zlato není příliš pozitivní zpráva.

Někdo zase kvůli překonání inflace uvažuje o tom, že vydělá na růstu komodit, někdo věří bitcoinu či jiným kryptoměnám. Někdo zase investuje pouze do nemovitostí, jiný člověk si pořídí dluhopis a jenom pár lidí uvažuje o investici do akciových indexů prostřednictvím ETF.

Jaké aktivum bylo nejúspěšnější v překonání inflace?
Samozřejmě, že ani jedno z aktiv není všehospásné. Ideální je své investice dobře rozložit a nesázet tak tzv. jenom na jednu kartu. Zároveň však, pokud se podíváme na dlouhodobé statistiky, o kterých jsem již několikrát hovořil, tak dlouhodobě se nejlépe daří překonávat inflaci právě akciím. Akcie za 200letou historii překonaly inflaci v průměru o 6,6% ročně a například nemovitosti překonaly inflaci za posledních 100 let pouze o 1% ročně. I přes tyto všechny údaje, které jsou změřeny za mnoho desítek let, je mnoho lidí v Čechách až příliš skeptických vůči kapitálovým trhům. Lidé raději zvolí aktivum, jehož hodnota nekolísá a raději přijmou nakonec nižší výnos, hlavně aby nebyli ani chvíli tzv. v mínusu. 

Největší příležitost pro investování
Přitom právě období kolísání a propadů jsou tou nejlepší příležitostí k tomu, abyste začali do finančních trhů investovat. Kdy jindy si začít tvořit pozici v akciových i jiných ETF než právě nyní, když trhy padají? Aktuálně máme na trzích příležitost, která tu byla naposledy v březnu roku 2020, kdy trhy padaly z důvodu nejistoty způsobené covidem. Vlastně ať už covid, tak i válka na Ukrajině nám ukázala, že může nastat i to, co bychom si ještě před pár lety nedovedli představit. Mohou být zavírané ekonomiky po celém světě a můžeme mít válku tak blízko, že tam za pár hodin jsme schopni dojet autem. Jsou to všechno negativní věci, ale z nich bychom si měli vzít, že bude dobré zamyslet se i nad aktivy, které jsme dříve neřešili nebo dokonce zavrhovali. Všichni řešili vždy hlavně nemovitosti, nebo zmíněné zlato, peníze na účtu, vlastní firmu či podnikání apod., ale kde je nějaký majetek, který je mimo Českou republiku? Nebo majetek, který není v korunách a není tedy ohrožen lokálním vývojem, jakým může být například radikální oslabení měny, vyšší inflace v ČR apod. Takovou investicí je právě portfolio sestavené z ETF rozložených do investic po celém světě a v měnách celého světa, tedy investice, která není v korunách. To je právě ta možnost diverzifikace rizika mimo náš region i mimo jiné typy aktiv, aby to nebyla sázka jenom na jednu kartu. 

Investice do akcií prostřednictvím ETF
A konkrétně akciová ETF lze nyní pořídit se slevou a z toho důvodu je právě teď vhodné začít postupně část vašich prostředků směřovat do globálně diverzifikovaného investičního portfolia. Jak vždy zmiňuji, samozřejmě nevíme, zda poklesy trhů nebudou dále pokračovat, ale to lze řešit postupným investováním a postupným tvořením pozice. Navíc stále je současná výchozí pozice lepší, než byla třeba na konci loňského roku. Zároveň u žádné investice nemáme v současných dobách jistotu, že nám krátkodobě přinese kladný výnos nad inflaci. Ani u zlata, ani u dluhopisů a ani u nemovitostí nemůžeme vědět, zda jejich cena poroste. Dokonce existuje mnoho důvodů, proč tato zmíněná aktiva mohou naopak klesat. Tím nechci říct, že určitě klesat budou, ale rozhodně klesat můžou.

Není lepší jistota na spořicím účtu?
Občas se teď setkávám s myšlenkou, zda nebude lepší peníze uložit na spořicí účet, kde mám garantovaný úrok klidně 4% a bez rizika. Chápu, že konzervativní člověk takto uvažuje a chci dodat, že to je sice garantovaný úrok, ale zároveň na spořicím účtu mám zároveň garanci, že ani krátkodobě, ani dlouhodobě inflaci nepřekonám. U investic, ať už jakýchkoliv, (i když nejvíc se vždy lidé obávají jen investic do akcií), tak tam samozřejmě nemám garanci, že budu mít přesně ten konkrétní úrok, ale zase mám velmi vysokou pravděpodobnost, že inflaci do budoucna překonám. Tzn. není to o tom, že mám jistotu prodělku peněz na spořicím účtu, ale mám velkou šanci, že investováním mohu inflaci pokořit. U peněz na účtu jí však rozhodně nikdy nepokořím. Na toto téma se mi líbí jedna zajímavá poučka: Při investování existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že zbohatnu, zatímco při spoření mám jistotu, že určitě zchudnu.

Závěr
Pevně doufám, že se mi podařilo alespoň pár z vás přesvědčit, že jedině investování je cesta k růstu majetku v budoucnu a k překonání inflace. A že kromě nemovitostí a jiných někdy až přehnaně populárních aktiv, je vhodné, aby se staly oblíbené i investice do ETF na světové trhy. Dále věřím, že dostatečně vyplynulo, že právě nyní je díky slevě na trzích ideální doba směřovat část prostředků právě i do ETF. Tvořit si tak pozvolna pozici díky, které budete mít část majetku odloženou v aktivech, které jsou rozloženy v rámci celého světa, což je o mnoho bezpečnější než mít všechny prostředky tady u nás a pouze v korunách. Zároveň dle statistiky za dlouhých 200let tak budete směřovat majetek do aktiva, které bylo nejúspěšnější v překonávání inflace.

Pro ochranu i budoucí růst majetku je nejdůležitější právě správné rozložení mezi více druhů aktiv. Pokud Vás k tomu zajímá více, chcete zkusit prodiskutovat detailnější otázky a máte k dispozici více než 1 mil.Kč jednorázově, případně nižší částku, ke které můžete investovat alespoň 10.000 Kč měsíčně, tak můžete jít na náš web kopecky-advisory.cz a vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma ke zodpovězení Vašich dotazů. 

E-book

Případně pokud jste majitel firmy nebo podnikatel, připravili jsme pro vás e-book zdarma obsahující návod jak v 5 krocích získat díky firmě nekonečnou rentu. Po stažení e-booku obdržíte i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/renta-diky-firme/

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Na našem webu se můžete přihlásit i k odběru newsletteru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.
Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.