Nejnebezpečnější investice

18. květen 2022

Nejnebezpečnější investiceNejnebezpečnější investice


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

Nosným tématem tohoto podcastu je investování a hlavním cílem, ke kterému budeme směřovat, je možnost dosažení nekonečné renty. Tedy situace, kdy můžete dál pracovat, ale kdybyste se rozhodli, že nechcete, tak nemusíte. Máte tak právo volby, jak naložit se svým životem a budoucností.

Dnes si ukážeme co je jednou z nejnebezpečnějších investic vůbec.
Konkrétně se podíváme na horizont 10 let a pak i 20 let.
Zároveň se budeme bavit o reálné hodnotě, tzn. o hodnotě po odečtení inflace. 
Údaje vychází z reálných dat za poslední 100 let. Ve stoleté historii byla i různá období s vyšší inflací, takže výsledná data mohou velmi odpovídat tomu, co nás může čekat v budoucnu při současné vyšší inflaci.

Když budete přemýšlet nad tím, co je opravdu nebezpečnou investicí, co byste tipovali?

Jsou akcie rizikové?

Nejčastěji asi lidé řeknou, že nebezpečnou investicí jsou například akcie.

Akcie skutečně jsou riziková investice, ale záleží z jakého pohledu se na ně díváme.
Jsou rizikové co se týče kolísavosti jejich hodnoty, to však pouze v krátkodobějším pohledu. Dlouhodobě je zase jednoznačné, že akcie dokážou nejlépe překonat inflaci. Konkrétně v 8. dílu podcastu jsem uváděl statistiku za 200 let zpátky a akcie průměrně překonaly inflaci o 6,7%.

A co je tedy tou nebezpečnou investicí, o které mluvím?

A co peníze v bance?

Není to nic jiného, než peníze v bance. Někdo se možná zarazil, protože očekává, že peníze v bance jsou konzervativní a bezpečná investice. Co se týče kolísavosti, tak ano, ale pokud se bavíme o uchování hodnoty a počítáme i se znehodnocením o inflaci, tak bohužel peníze v bance s inflací většinou prohrávají.

Podíváme se nyní na vývoj peněžního trhu za posledních 100let, což sice není úplně totožné jako peníze na spořícím účtu či termínovaném vkladu, ale jde o údaj, který je svým vývojem poměrně blízko uložení peněz v bance. Pro získání představy, jak se takové zdánlivě konzervativní uložení peněz chová nám tato statistika peněžního trhu poslouží naprosto dostatečně. 

Pokud byste uložili 1.000.000 Kč do peněžního trhu na 10 let, tak ve 40% případů těchto 10letých období došlo k tomu, že vaše peníze ztratily svou hodnotu po odečtení inflace. Takže skoro polovina desetiletek by vás připravila o hodnotu peněz. Když se podíváme na absolutní čísla, tedy o kolik jste mohli přijít, tak v 5% případů dokonce hodnota z 1.000.000 poklesla o více než 340.000 Kč, v nejhorším období dokonce o 417.000 Kč. 

Když se podíváme na 20 letý horizont, tak trochu poklesla pravděpodobnost nepřekonání inflace, kdy peníze ztratily hodnotu v 30% případů, což ale pořád není na takto dlouhém horizontu malá pravděpodobnost. A zároveň v nejhorší 20letce došlo ke ztrátě 473.000 Kč z jednoho milionu korun, tzn. to je skoro na polovinu hodnoty. 

Je tedy vidět, že příliš konzervativní uložení prostředků je na delším horizontu pro vaše peníze doslova likvidační.

Je kolísání investice riziko?

Neměli byste se obávat kolísání. Kolísání je vhodné přijímat jako běžnou věc, která k investování patří. Spíše byste se měli obávat udržení hodnoty při započtení inflace. Kolísání hodnoty je totiž něco, co se dříve či pozdě vrátí zpátky, ale to, co vám jednou vezme inflace, již nikdy zpátky získat nemůžete. Z toho důvodu je inflace podstatně větší riziko než kolísání investice.

A teď se podíváme, jak by to dopadlo, kdybychom investovali 100% do akcií také na zmíněných 10 nebo 20 let. 100% akciová složka je v rámci kolísavosti to vůbec nejdynamičtější řešení, a tak by to pro mnoho lidí mohlo vyznívat, že jde o nebezpečnou investici, ale jak už jsem zmiňoval, jde pouze o riziko kolísavosti v kratším horizontu. 

Když se podíváme na udržení hodnoty, tak u akcií na 10 letém horizontu došlo se započtením inflace o ztrátu hodnoty v 13%, což je podstatně méně než 40% případů při investici do peněžního trhu. Ale pokud se bavíme o 100% akciové investici na 20 let, tak už je dle historických dat nulová pravděpodobnost záporného reálného výnosu, tedy po započtení inflace.

Tímto se přesně ukazuje, že pokud investuji skutečně dlouhodobě, tak akcie jsou bezpečnější investicí, než peníze v bance nebo než peníze zdánlivě konzervativně uloženy v peněžním trhu. 

Rozdíly v konkrétních částkách

Když se podíváme na absolutní hodnoty například na 20letém horizontu, tak v rámci peněžního trhu v průměru z milionu korun bylo na konci 1.117.000 Kč, ale pokud byste investovali do akcií, tak se peníze dostaly na hodnotu 4.479.000Kč. V průměru tedy akcie zhodnotily o 3.362.000 Kč více. Toto bylo v reálném vyjádření, tedy po inflaci, ale pokud bych se podíval na nominální vyjádření, tak hodnota 1.000.000 v akciích narostla za 20 let na 8.569.000 Kč zatímco v peněžním trhu pouze na 2.270.000 Kč, takže přílišná obava z kolísání investice připravila investory o 6.299.000 Kč. 

Závěr

Ještě stále chcete mít raději peníze na spořícím účtu či termínovaném vkladu? Případně stále chcete volit jenom konzervativní investice, které nebudou vůbec kolísat? Pokud skutečně nepřijmete kolísání jako běžnou věc a nebudete uvažovat více dlouhodobě, tak bohužel musíte přijmout skutečnost, že v budoucnu můžete přijít klidně i o miliony korun.

K tomuto všemu chci jen dodat, že stejně jako všechny tyto údaje byly uváděny z dlouhodobějšího pohledu, tak stejně i současnou vysokou inflaci je třeba se snažit překonávat také dlouhodobě a nikoliv se na to dívat, že konkrétně v tomto roce musím inflaci překonat. A jak jste viděli, dlouhodobě inflaci rozhodně bez investování nepřekonáte.

Pokud i po této statistice stále váháte a zajímalo by Vás projít si reálná data detailněji a třeba konkrétně na částkách, které se přímo týkají přímo vás nebo se chcete zeptat na více informací, abyste se mohli správně rozhodnout a máte k dispozici více než 1 mil.Kč jednorázově, případně nižší částku, ke které můžete investovat alespoň 10.000 Kč měsíčně, tak se můžete obrátit na nás a získat 30 minutovou konzultaci zdarma ke zodpovězení Vašich dotazů. Stačí jít na náš web kopecky-advisory.cz a vpravo nahoře si o konzultaci požádat.

E-book

Případně pokud jste majitel firmy nebo podnikatel, připravili jsme pro vás e-book zdarma obsahující návod jak v 5 krocích získat díky firmě nekonečnou rentu. Po stažení e-booku obdržíte i něco navíc, ale to už se nechte překvapit.  https://www.kopecky-advisory.cz/renta-diky-firme/

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Na našem webu se můžete přihlásit i k odběru newsletteru.

Odkaz na stažení e-booku a také ostatní zmiňované odkazy najdete v popisku podcastu. 

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.
Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.