Není už čas vyměnit ETF za aktivně řízené fondy?

2. březen 2022

Není už čas vyměnit ETF za aktivně řízené fondy?Není už čas vyměnit ETF za aktivně řízené fondy?
Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Úvod

 Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

 
Tématem tohoto podcastu je svět investování a vše kolem něj. Hlavním tématem je zejména možnost dosažení finanční svobody a čerpání vlastní nekonečné renty, která pokryje část nebo úplně všechny měsíční výdaje. Tato renta by neměla být nijak závislá na Vaší firmě, Vašem zaměstnání či podnikání. Kromě finanční svobody se budeme zabývat i tím, jak budovat a udržet si kapitál i na další finanční cíle jako je třeba budoucnost Vašich dětí a podobně.

Mluví se teď hodně o tom, že pro úspěšnost portfolia bude lepší tzv. stockpicking, což je vybírání konkrétních akcií a že tedy aktivně řízené fondy budou teď lepší a budou překonávat index. To by pak znamenalo, že investice do ETF a do kopírování indexu by přinášela nižší výnos než aktivně řízené podílové fondy. 

Aktuálně jsem tyto názory četl od několika portfolio manažerů a od investičních správců, kteří se zabývají právě aktivní správou.

Konkrétně uvedu dvě vyjádření.

Jan Hájek, TOP STOCKS

Lidé, kteří nemají čas na důkladnou analýzu jednotlivých titulů nebo ji neumí, se při investici do konkrétních firem mohou spálit. Pro ně investice do indexu dává smysl. Jenže zároveň platí, že pokud kupujete index, který má vysoké ocenění, tak to prostě může být špatná sázka. Člověk by se měl dívat i po alternativách k S&P 500, možná může být nakonec lepší volbou i evropský akciový index. Když se podíváte na složení indexů S&P 500 versus STOXX 600, tak platí, že v tom evropském je mnohem více firem, kterým vyšší inflace pomůže. Ať již jde o komoditní firmy, nebo společnosti z finančního sektoru.
Obecně bych si tedy tipnul, že sázka na tržně kapitalizační index S&P 500 nebude v nejbližších dvou letech tou nejlepší. Že může být výhodnější aktivní strategie výběru jednotlivých titulů.

Michal Stupavský, Conseq

Druhé od Michala Stupavského, investičního stratéga společnosti Conseq (https://www.conseq.cz/o-spolecnosti/aktuality/nasledujici-desetiletka-na-financnich-trzich-bude-narocna)
Následující desetiletka bude mnohem více o výběru konkrétních akcií.
Aktivní investování vstane z popela a pasivní investice to budou mít mnohem náročnější.

Oba tedy vyzdvihují, že aktivní správa by aktuálně měla být lepší než pouhé kopírování indexů. Na druhou stranu, kdo jiný než portfolio manažeři či zástupci společnosti, která preferuje aktivní správu, bude právě vyzdvihovat aktivní správu nad investováním do indexů..

Aktivní nebo pasivní správa?

Samozřejmě se může stát, že aktivní správa bude nyní lepší, ale je otázka, jak dlouho. Když se podíváme na dlouhodobou statistiku, jak jsem již zmiňoval v 6. dílu tohoto podcastu, tak 80% aktivně řízených fondů benchmark dlouhodobě není schopna překonat.

Pokud dochází k větším výkyvům na trzích nebo k propadům, tak může dobrý portfolio manažer získat vyšší výnos, než jaká je výnosnost trhu. Může se mu podařit najít takové akcie, kterým se daří mít vyšší výkonnost a díky tomu by ten jeho konkrétní fond vydělával více. 

Aby výkonnost fondu skutečně byla vyšší než výnosnost indexu, tak určitě portfolio manažerovi nebude stačit zvolit jenom jednu lepší akcii, ale těch akcií musí chytře zvolit více. Zároveň nemalé peníze stojí správa fondu a všichni ti analytici, kteří manažerovi fondu pomáhají hledat právě ty správné akcie. Manažer tedy nejenom, že se snaží překonávat trh, ale musí si ještě předtím vydělat i na poplatky, a teprve potom jeho fond překoná tzv. benchmark, čímž je například index MSCI World nebo jiný index zvolený dle toho, do jakých trhů daný fond investuje.

Manažer prodává vítěze a kupuje poražené

Zároveň při aktivním řízení hrozí to, že portfolio manažer bude tzv. nakupovat poražené a prodávat vítěze. Co tím přesně myslím a proč to tak skutečně může být, i když to zní nelogicky?

Při koupi konkrétní akcie má portfolio manažer zpravidla nějakou cílovou cenu a mnohdy, pokud daná akcie cíle dosáhne, vyroste například o 20 nebo 30%, často portfolio manažer raději realizuje zisk. Jak se říká, lepší vrabec v hrsti než holub na střeše.
Nebo naopak, pokud akcie poklesne například o 20 nebo 30%, často to vybízí k tomu nakoupit se slevou a portfolio manažer akcii přikoupí.
Jenže, co když tedy akcie vzroste, manažer fondu jí prodá protože dosáhla cílové ceny, ale růst dané akcie dále pokračuje třeba i o další desítky procent? Na tom už se fond nepodílí a určitě už pak nebude najednou manažer do akcie tzv. naskakovat, aby růstu ještě rychle využil.
Nebo naopak, co když po propadu a přikoupení akcie pád hodnoty daného titulu ještě pokračuje? 
Samozřejmě takto chybně portfolio manažeři nerozhodují úplně všechny své nákupy či prodeje, ale rozhodně se to nemusí stávat úplně zřídka. Není jednoduché trefit vrchol růstu dané akcie, které se v portfoliu fond zbavuje a zároveň ani není jednoduché trefit dno či správně příležitost k nákupu akcie, která poklesla. 

Určitě si dovedete představit situaci a mnoho investorů ji rozhodně již zažilo, že dojde k prodeji akcie kvůli realizaci zisku, ale akcie dále roste a investor si rve vlasy, že neměl prodávat a přichází o další zisk. A ani portfolio manažer se tomuto nedokáže vždy ubránit. I psychologie nutí člověka prodávat akcii, na které vidí zisk, protože se obává, aby o ten zisk nepřišel, tak raději prodá a zisk realizuje. Jenže pak přichází právě o ten další růst.  Manažer fondu tedy mnohdy prodává vítěze a nakupuje poražené.

Jak je to s vítězi a poraženými v indexu

A to je důvod, proč mi stále dává více smysl investovat do celého indexu, protože tam pokud vítězové rostou více, než by se čekalo, stále v portfoliu zůstávají a dokonce se zvyšuje jejich váha. Zároveň poražení padají níže, než bylo očekáváno, a tak se jejich váha v portfoliu snižuje a nedochází k jejich přikupování, jako tomu je mnohdy u aktivně řízeného fondu.

Toto je jeden z důvodů, proč 8 až 9 portfolio manažerů z deseti není schopno index překonat.

Portfolio manažeři také často argumentují, že v indexech jsou firmy předražené a zároveň tam jsou i špatné společnosti. Jsou tam však i prvotřídní firmy a i když je firma předražená, ještě to nemusí znamenat, že za 3 roky nebude ještě dražší. Portfolio manažer by jí do portfolia nepořídil, ale v indexu je a je možné pak na nich realizovat zisk.

Rozhodně nemohu souhlasit s tím, že by portfolio manažeři byli géniové a dokázali dokonale poznat u všech akcií, že to jsou ty správné, tzn. rozhodně budou mít v portfoliu také nějaké špatné akcie a nebo takové, které jsou sice dle parametrů ziskovosti či jiných ukazatelů fundamentálně levné, ale pak se objeví nějaká negativní skutečnost, která hodnotu dané akcie sníží a dobré ohodnocení akcie dle ziskovosti nebylo manažerovi nic platné.

Když tyto všechny informace shrnu, tak jak aktivní správa, tak pasivní správa má své výhody i nevýhody. V něčem může být v různých dobách dobrý aktivní přístup, jindy zase vyhrává pasivní přístup. Každopádně z dlouhodobého pohledu mi spíše dává více smysl pasivní správa, tzn. koupě ETF na různé světové indexy. 

Jaký způsob je tedy úspěšnější?

Vyšších výnosů totiž aktivně řízené fondy dosahují zpravidla jenom kratší období. Čím je období delší, tím je statistika neúprosnější a bohužel jak už jsem několikrát zmínil, 8 až 9 portfolio manažerů z deseti svůj benchmark nepřekoná. My v našich portfoliích nechceme sázet na to, že vždy trefíme ty vítězné podílové fondy. Ono to ani příliš nelze trefit. Může to často být spíš otázka štěstí. Historická výkonnost v tu chvíli úspěšného fondu totiž neindikuje, že se tomu fondu bude dařit i v budoucnu. Z toho důvodu si raději koupíme tzv. celý trh a máme jistotu, že dlouhodobě zhruba v 80% případů překonáme i ty nejlepší aktivně řízené fondy. A myslím, že tato statistika je dostatečně výmluvná na to, abychom se nesnažili hledat svatý grál, protože to stejně nemusí být příliš úspěšné. Naopak, mám nemalou pravděpodobnost, že u aktivní správy dopadnu hůř než když si koupím několik ETF na světové indexy.

Pokud váháte do jakých fondů či instrumentů vaše investice rozložit máte k dispozici alespoň 1 milion korun jednorázově nebo máte k dispozici nižší částku a navíc můžete investovat více než 10.000 Kč měsíčně, tak navštivte stránky podcastu nekonecnarenta.cz nebo přímo naše firemní stránky kopecky-advisory.cz , kde si vpravo nahoře můžete požádat o konzultaci zdarma a získáte 30 minut pro zodpovězení Vašich dotazů.

Případně pokud jste majitel firmy nebo podnikatel, připravili jsme pro vás e-book zdarma obsahující návod jak v 5 krocích získat díky firmě nekonečnou rentu. Po stažení e-booku obdržíte i něco navíc, ale to už se nechte překvapit. - https://www.kopecky-advisory.cz/renta-diky-firme/


Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.


Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.