Obava investovat. Nemám vše prodat?

8. březen 2022

Obava investovat. Nemám vše prodat?Obava investovat. Nemám vše prodat?
Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Přepis podcastu:


Úvod

 Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

 
Tématem tohoto podcastu je svět investování a vše kolem něj. Hlavním tématem je zejména možnost dosažení finanční svobody a čerpání vlastní nekonečné renty, která pokryje část nebo úplně všechny měsíční výdaje. Tato renta by neměla být nijak závislá na Vaší firmě, Vašem zaměstnání či podnikání. Kromě finanční svobody se budeme zabývat i tím, jak budovat a udržet si kapitál i na další finanční cíle jako je třeba budoucnost Vašich dětí a podobně.

Z důvodu současné situace na Ukrajině má mnoho lidí obavu o své investice. To je samozřejmě naprosto logické, protože takto blízký válečný konflikt většina z nás za svého života ještě nezažila a nikdo neví, jak se situace může dále vyvinout. 

Kolují tedy následující obavy:
Když hrozí jaderná válka nebude to mít negativní vliv na investice, neměl bych raději vše prodat?
Nebude nyní lepší raději vše převést do hotovosti?
Neměl bych raději směnit peníze do dolaru nebo eura, když koruna nyní oslabuje?
Nebo co bychom měli nyní v portfoliu změnit?

Postupně budu na tyto otázky odpovídat.

Hrozba jaderné války, mám prodat?

První co musím dodat je skutečnost, že jsme nyní velmi ovlivněni emocemi, protože válka, která probíhá kousek od nás, je velmi negativní záležitost a negativní zprávy se na nás hrnou každý den. Často teď slýchám, že toto se ještě nikdy nestalo a bude to mít na finanční trhy fatální dopad. Tyto názory jsou však ovlivněny tím, že danou situaci sami přímo prožíváme a rozhodně si to říkali i lidé při jiných válečných konfliktech v historii. I strach z jaderné války tu již v historii několikrát byl, jak jsem i popisoval ve 33.epizodě o vlivu válek a konfliktů na trhy. Krátkodobě či střednědobě to samozřejmě většinou mělo na trhy negativní vliv, ale dlouhodobě to vždy trhy překonaly i přesto, jak to bylo v danou chvíli strašné pro ty, kteří to prožívali.

Konkrétně tento válečný konflikt se týká pouze okrajově světových firem, do kterých v rámci našich portfolií investujeme, protože Ukrajina či Rusko jsou příliš malé trhy na to, aby to způsobilo u velkých globálních firem nějaký problém. Ať už se podíváme na index SP500 nebo širší index MSCI World, tak ani jeden z nich uvnitř neobsahuje ruské akcie. Pouze některé firmy uvnitř těchto indexů podnikají nebo podnikaly v Rusku a měly tedy z Ruska příjmy. Šlo však úplně o minimální tržní podíl a v současné době je toto již v cenách těchto akcií započteno. Tento konflikt má samozřejmě vliv na zvyšování cen ropy, ale stále je spousta firem či regionů, které z tohoto dokonce budou těžit nebo to na ně nebude mít zásadně negativní vliv.

Vliv konfliktu na světové firmy

Pojďme se podívat na konkrétní světové firmy a jaký vliv na ně tento konflikt má nebo bude mít. I kdyby se válka rozšířila dále, stále bude obrovská část světa, které se to týkat nebude.

Stále bude mnoho lidí, kteří budou dále využívat produkty od Microsoftu. Spousta firem bude dále využívat jeho cloudové služby. Hodně lidí bude i nadále nakupovat na Amazonu a tvořit mu tak zisk. Případně firmy také budou dále využívat cloudové služby Amazonu.
Výrobci elektroniky budou dále nakupovat čipy od Nvidia, AMD či Intelu. Po celém světě se bude dále platit kartami Visa či Mastercard. Dále se bude hledat na Google a ten dále bude vydělávat na reklamách a jiných službách. Stále si bude mnoho lidí pouštět a platit předplatné od Disney Plus nebo od Netflixu. Lidé budou dále potřebovat využívat telekomunikační služby. Budou dále potřebovat léky od farmaceutických firem typu Pfizer apod. Muži budou dále používat například Gilette a většina rodičů pravděpodobně nepřejde na látkové pleny, ale budou dále využít Pampers, takže firma Procter & Gamble z toho dále bude těžit a tvořit zisk. Svět nepřestane využívat ropné produkty a stále z toho bude těžit Exxon Mobile či Shell.
Dále budeme hledat informace na internetu, používat jej každý den, někteří budou využívat i sociální sítě, kde se jim zobrazují reklamy, z kterých mají zisk provozovatelé těchto sítí.

Takto bych mohl pokračovat dál a dál. Velmi dobře se na tom ukazuje, že samozřejmě válka krátkodobě může mít na některé firmy negativní vliv, ale dlouhodobě se tomu firmy přizpůsobí, z rizikových regionů se stáhnou a budou dále vydělávat v jiných regionech.

To by byla odpověď na první otázku, zda z důvodu rizika jaderného konfliktu, případně obecně z důvodu válečného konfliktu prodávat investice. Z tohoto určitě vyplývá, že nikoliv.

Vybrat a převést do hotovosti?

Pak tu máme další otázku, a to, zda raději neprodat investice a převést vše do hotovosti a uložit na účet.
Je zajímavé, že většina lidí vnímá peníze v bance jako bezpečnější než mít nakoupeny fondy, akcie nebo ETF. Paradoxně tomu je však naopak. 
Když mám uloženy peníze v bance na účtu, banka mi vlastně dluží peníze a nesu tedy kreditní riziko, tzn. riziko, že mi banka nebude schopna mé peníze vrátit.
Pokud si však přes tu samou banku nakoupím akcii, ETF nebo dluhopis, tak vlastníkem tohoto aktiva jsem já a nikoliv banka.
Kdyby se banka dostala do problému, vlastním podíl například v tom ETF, co jsem si koupil a nedopadá na mě kreditní riziko.
Pokud bychom se tedy bavili o extrémnějších případech a velmi negativním vývoji, tak je pro mě bezpečnější mít prostředky v investicích než na běžném účtu v jakékoliv bance.

Převést do cizí měny např. do USD?

Pak tu máme otázku, zda nyní nemít raději peníze v EUR či USD, když koruna nyní oslabuje.
Na to, abych nyní převáděl koruny do cizí měny je dle mého již pozdě. Byla by to holá spekulace, která však nemusí vyjít. ČNB již provádí intervence, aby korunu stabilizovala a pokud se nyní najednou rozhodneme, že nechceme korunu, ale chceme například raději USD, tak vlastně na tom nakonec stejně můžeme prodělat. Je to bohužel pouze spekulace na to, že něco trefím a že koruna bude dále oslabovat, jenomže to tak být nemusí, a tak mi taková spekulace nemusí vyjít.

Zároveň, pokud uvažovat o převodu do cizí měny, tak je rozhodně vhodnější nikoliv mít cizí měnu přímo v hotovosti nebo na účtu, ale spíše nakoupit aktiva jako ETF, akcie, dluhopisy, které jsou v této cizí měně a investovat tak do cizích měn právě tímto způsobem.

A co tedy v portfoliu nyní změnit?

Pokud už jste se do nynějška drželi strategie wealth protection, tak není třeba měnit nic.

O tom, co je strategie wealth protection jsem hovořil ve 14.dílu tohoto podcastu, tak se k tomuto dílu můžete případně vrátit. Zjednodušeně jde o to, že se v této strategii snažíme vyhnout všem rizikům, kterým se vyhnout lze. Tzn. například neinvestujeme v České republice a v korunách, protože chceme mít diverzifikaci lokálního rizika. Využíváme pouze velké investiční správce, velké fondy a investujeme do celých indexů, nesnažíme se spekulovat na jednotlivé akcie, regiony apod.

I když jsem si dříve občas říkal, zda některé součásti takové strategie nejsou zbytečně paranoidní, tak nyní vidím, že rozhodně jsme to s bezpečností investovaných peněz nepřeháněli. 

Jak v dobách propadů při covidu, tak v současné době blízkého vojenského konfliktu, který jsme si do nedávna nedokázali představit, se ukazuje, že strategie wealth protection funguje.
Při obou těchto situacích je vidět, že diverzifikace majetku do aktiv, které jsou v jiné měně než v korunách, nás chrání a tato strategie měnové diverzifikace tedy funguje správně. Dolar v těchto špatných dobách posiluje a díky tomu paradoxně od počátku konfliktu na Ukrajině došlo k tomu, že naše akciové pozice vzrostly. Celosvětový index MSCI World vzrostl od počátku konfliktu po přepočtu do korun zhruba o 7%. Tato hodnota je k 4.3. A pokud se podíváme na vyjádření v dolarech, tak je hodnota indexu zhruba na totožné úrovni.
Oslabení koruny nám tedy tentokrát pomáhá, stejně jako nám pomáhalo v březnu 2020, kdy došlo k propadům z důvodu covidu. 
Jakmile dochází k nějakým negativním okolnostem ve světě a nyní máme dokonce konflikt, který je nám blízký, tak investoři unikají z české koruny a dochází tedy k jejímu oslabení. A pokud investujeme bez měnového zajištění, tak nám tento vývoj dokáže tlumit propady na světových akciích.

Podvážit Evropu?

Ještě se chci vrátit k tématu, zda americké akcie nejsou nadhodnocené apod, jak jsem řešil v jednom z minulých dílů a zda by nebylo lepší investovat raději do Evropských akcií apod. V tom předchozím dílu jsem se vyjádřil, že nedoporučuji nějak významně nadvažovat nějaký konkrétní region, maximálně že může dávat smysl podvážit kontinentální Evropu, protože jsme s ní dost propojeni a jakýkoliv problém v tomto regionu má na nás velký vliv. Bohužel stačilo pár dní a toto riziko se ukázalo jako mnohem reálnější, než by si většina z nás dokázala připustit. 

To, co se stalo na Ukrajině, skutečně ukazuje, že myšlenka podvážení kontinentální Evropy v portfoliu může dávat smysl. Jak jsem v tom předchozím dílu zmiňoval, Evropa má podíl ve světovém indexu MSCI ACWI ve výši kolem 12,5% a pokud chci být chráněn proti lokálním rizikům, tak je určitě vhodné podvážit podíl evropských akcií v portfoliu. V našich portfoliích drobně nadvažujeme ostatní regiony proti Evropě, ale ne nijak významně, protože jak jsem vždy uváděl, nechceme spekulovat na nějaký konkrétní regionu ať už negativně nebo pozitivně, protože se klidně může stát, že vše bude úplně jinak a na konci roku na tom bude třeba Evropa lépe než jiné regiony. Neříkám, že to tak bude, ale naším cílem je nespekulovat a nesnažit se přechytračit trh. Raději si tzv. koupíme celý světový trh a máme jistotu opravdu široké diverzifikace a přirozeného růstu vítězných akcií či regionů a přirozeného odstranění poražených akcií a regionů z daných indexů.

Závěr

Když tedy vše shrnu.
I přesto, že jde o velmi nepříjemnou situaci a můžeme nyní mít různé obavy, tak co se týče investování, stále je i nyní vhodná doba k tomu začít investovat. I když jsem mluvil o tom, že oslabení koruny nám vlastně zajistilo i nějaký výnos za období od počátku konfliktu, stále jsou trhy v korunovém vyjádření zhruba o 10% níže, než byly na svých maximech v listopadu 2021. Máme nyní možnost investovat za ceny, které byly k dispozici zhruba loni v září či říjnu, takže pokud jste po loňských prázdninách zvažovali, zda začít investovat, tak nyní máte příležitost znovu toho využít za tehdejších cen.

Pokud již máte zainvestováno a máte správně nastavenou alokaci v kontextu s vašimi investičními cíli a investujete dlouhodobě, tak doporučuji s portfoliem nic nedělat a nijak se teď nesnažit rychle něco změnit a už vůbec není vhodné nyní akciové pozice prodávat. Případně, pokud jste tak již neučinili, můžete nyní využít možnosti k doinvestování za nižší ceny.

Samozřejmě nemůžeme nyní vědět, zda neproběhne ještě nějaká další korekce, zda trhy budou dále klesat nebo zda naopak už budou trhy zase růst. Ale pokud máte prostředky k investování, rozhodně doporučuji třetinu prostředků zainvestovat ihned a zbývající část investovat postupně, protože časovat trh a čekat na to, že někdy bude vhodnější čas investovat se nevyplácí a tento souboj s trhem člověk stejně většinou prohraje. Při postupném investováním vlastně máte jistotu, že v případě dalšího poklesu budete kupovat za ještě lepší ceny a dlouhodobě víte, že všechny válečné konflikty trh překonal, protože stále bude spousta firem, kterým se bude i nadále dařit a obrovská část světa, kterého se tento náš lokální problém vůbec nedotkne.

Proto pokud uvažujete o investování, začněte nejlépe hned.

V případě, že si nejste jisti, jak se v současné situaci zachovat, jak začít investovat nebo co udělat se svým současným portfoliem a máte k dispozici alespoň 1 milion korun jednorázově nebo máte k dispozici nižší částku a navíc můžete investovat více než 10.000 Kč měsíčně, tak navštivte stránky podcastu nekonecnarenta.cz nebo přímo naše firemní stránky kopecky-advisory.cz , kde si vpravo nahoře můžete požádat o konzultaci zdarma a získáte 30 minut pro zodpovězení Vašich dotazů.

Případně pokud jste majitel firmy nebo podnikatel, připravili jsme pro vás e-book zdarma obsahující návod jak v 5 krocích získat díky firmě nekonečnou rentu. Po stažení e-booku obdržíte i něco navíc, ale to už se nechte překvapit. - https://www.kopecky-advisory.cz/renta-diky-firme/


Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.


Newsletter

Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteru

Konzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.