Pavel: Když jsem investoval sám, bál jsem se, že udělám chybu.

14. září 2022

Pavel: Když jsem investoval sám, bál jsem se, že udělám chybu.Pavel: Když jsem investoval sám, bál jsem se, že udělám chybu.


Podcast si můžete poslechnout na svých oblíbených platformách:

Nebo na našem YouTube viz níže:

Úvod

Dobrý den, u mikrofonu David Kopecký. Vítám Vás u dalšího dílu podcastu Nekonečná renta.

Nosným tématem tohoto podcastu je investování a hlavním cílem, ke kterému budeme směřovat, je možnost dosažení nekonečné renty. Tedy situace, kdy můžete dál pracovat, ale kdybyste se rozhodli, že nechcete, tak nemusíte. Máte tak právo volby, jak naložit se svým životem a budoucností.

Dnes si povíme o panu Pavlovi a o jeho cestě k investování, která ho dovedla až k nám.

Pavel už od listopadu 2021 začal o investování hledat informace a chtěl se o tomto tématu dozvědět co nejvíce. Začal sledovat videa na YouTube, poslouchat investiční podcasty apod.

Hodně slýchal doporučení, že si stačí koupit ETF na index SP500, což v té době v podcastech hodně rezonovalo. K tomuto rovnou dodávám, že na téma investice do indexu S&P 500 jsem vytvořil video, které vysvětluje, že to rozhodně není univerzální řešení pro každého a je třeba si uvědomit spoustu věcí, kvůli kterým taková investice nemusí mít vždy takový výsledek, jaký investor očekává. Odkaz na video, kde se tímto zabývám, naleznete v popisku podcastu, případně si můžete poslechnout audio verzi ve 22. druhé epizodě tohoto podcastu.

Investice na Degiru a Portu

Nyní ale zpátky k panu Pavlovi. Protože vše intenzivně sledoval, podařilo se mu získat spoustu informací, zjistil si i možnosti, jak investovat právě do jednotlivých ETF i jak si taková ETF najít. Založil si účet na Degiro a za symbolických 5000 Kč si zkusil koupit ETF na celosvětový akciový index. Nebyl si tím však jistý, tak hledal další cesty a nakonec našel řešení v nejmenované roboadvisory platformě. Vyplnil tam investiční dotazník a investiční cíl, platforma mu sestavila portfolio a začal tam posílat 2.000 Kč měsíčně.

Takto postupně zkoušel jednotlivé varianty, ať už investovat úplně sám a sám si najít vše potřebné o daném ETF a pak si jej na Degiru nakoupit nebo investovat přes automatizovanou platformu, kde se mu o to robot postará. Všechny informace o investování a tyto vyzkoušené možnosti řešil Pavel z toho důvodu, že měl k dispozici částku téměř 2.500.000 Kč a hledal cestu, jak tyto prostředky bude investovat. Ale protože to pro něj jsou samozřejmě naprosto nezanedbatelné peníze, najednou měl obavu, aby vše udělal správně.

Proč se rozhodl pro investičního poradce?

Investovat tyto prostředky úplně sám přes Degiro zavrhnul jako první, protože se obával, zda by portfolio dokázal správně sestavit a řídit.  Ale ani k roboadvisory platformě neměl úplně důvěru, protože vše bylo nastaveno jenom dle investičního dotazníku, nikdo se s ním o jeho plánech do budoucna nepobavil, a právě možnost pobavit se s někým konkrétním mu tam chyběla. Z toho důvodu nakonec pro zainvestování částky 2,5M korun začal hledat profesionála.

Rozhodl se tak proto, že chtěl mít reálného člověka, s kterým bude moci vše řešit a zároveň to pro něj byla větší jistota, že bude vše v pořádku, protože to řeší profesionální investiční poradce. Zároveň pak Pavla už trochu začalo unavovat neustálé sledování podcastů, YouTube a článků o investování. Raději to chtěl trochu pustit z hlavy a přenést ideálně na někoho jiného. Což jej samozřejmě také o to více utvrzovalo, že na investice chce mít člověka, který se mu o to bude starat a on se může věnovat něčemu, co ho baví a nemusí sám pravidelně sledovat investiční svět.

A tak se dostal až k nám. Nebyl jsem samozřejmě jediný, s kým Pavel komunikoval. Porovnával naše řešení a náš přístup ještě s dalšími 3 konkurenčními poradci. Toto Pavlovo malé výběrové řízení se nám podařilo vyhrát a Pavel se stal naším klientem.

Co mu roboadvisory platforma nastavila chybně?

K tomu, jak mu bylo nastaveno portfolio na velmi známé platformě, musím rovnou dodat, že rizikový profil nebyl vyhodnocen příliš správně. Když jsme s Pavlem procházeli na reálných datech možný vývoj jeho investice, tak vyplynulo, že akceptuje mnohem menší kolísavost než jak to pouze dle dotazníku vyhodnotila platforma. Měl tedy nastaveno mnohem rizikovější portfolio než je pro jeho horizont a pro jeho přístup k riziku vhodné.

Obavy z války na Ukrajině

Do uvažování o zainvestování zmiňované částky 2.500.000 Kč pak ještě vstoupil útok Ruska na Ukrajinu a Pavel si začal říkat, zda vůbec v takové době bude investovat. Hodně jsme pak o všem komunikovali a ukazoval jsem mu historický vývoj finančních trhů v období různých válečných konfliktů, krizí apod. Zároveň Pavlův investiční horizont je 17 let, takže pro něj nebyl až tak důležitý aktuální vývoj, protože z historických dat jednoznačně vyplynulo, že pokud člověk investuje dlouhodobě, tak to je nejbezpečnější cesta jak překonat inflaci. A paradoxně z pohledu překonání inflace je problém spíše ponechání peněz na účtu. 

Samozřejmě obavy z investování po začátku války na Ukrajině nebyly výjimkou i u jiných klientů. Pro takové situace máme konkrétní strategii, kdy investici rozkládáme v čase. Provádíme tedy tzv. časovou diverzifikaci. Pavlovi jsem tedy vysvětlil, že budeme okamžitě investovat třetinu prostředků a zbývající část rozložíme do 6 plateb každý měsíc, s tím, že pokud dojde na trzích k větší korekci, tak investice urychlíme.  

Aktuálně má Pavel zainvestováno 85% celé částky a protože v mezidobí došlo k tomu, že trhy se dostaly na propad i přes 20% od posledních maxim, tak ví, že i těchto zajímavějších cen využil. Samozřejmě nevíme, zda nedojde na trzích ještě k dalším propadům, ale protože, jak jsem zmiňoval, má Pavel horizont 17 let, tak mu stačí vědět, že všechny prostředky zainvestoval tzv. se slevou, kdy nejprve trhy byly v propadu o 10% od svých maxim, tzn. velká část prostředků byla investována právě se slevou 10%, ale jak jsem zmiňoval, část prostředků byla investována dokonce se slevou přes 20%.

V čem zejména Pavel viděl přidanou hodnotu?

Na tomto příběhu je velmi dobře vidět, v čem může být přidaná hodnota investičního poradce. První věcí, kterou bylo třeba zkorigovat bylo správné nastavení alokace, tzn. rozložení investice mezi akcie, dluhopisy či jiná aktiva, což je to nejdůležitější pro správné nastavení investice. Není ani tak důležité, jaké konkrétně ETF fondy jsou zvoleny, ale důležité je zejména správné rozložení investice. Tzn. tak aby odpovídalo tomu, jak velké kolísání investice je pro klienta v pořádku a jaké již nikoliv. Roboadvisory platforma dle dotazníku nastavila Pavlovi portfolio s mnohem větší kolísavostí než je pro Pavla v pořádku a to by byla první zásadní věc, proč je Pavel rád, že to mohl se mnou vše probrat a má teď jistotu, že je nastaveno správně a přesně dle jeho situace.

Další věcí, v čem jsem Pavlovi pomohl, bylo uklidnění emocí po započetí války na Ukrajině. Pavel chtěl investování z důvodu strachu odložit, což by byla velká chyba, protože když probíhají turbulence na trzích, je naopak o to vhodnější doba investovat. Chtěl počkat, až se situace uklidní, jenže kdyby dále čekal, tak později zase začala růst inflace, a tak by se mohl obávat zase dalších věcí a nakonec by investování stále odkládal. Vždy si člověk může najít nějaký důvod, proč by neměl investovat. Jednou to může být obava z války, jindy obava z inflace nebo obava z krize. A naopak, když se trhům daří, tak si zase může říkat, už trhy moc rostly, to už musí spadnout atd. atd. 

Závěr

Jak vždy říkám, pokud chci řešit dlouhodobý cíl, jako je například dosažení finanční svobody za 15 nebo 20 let, tak nejlepší čas pro to, abych začal investovat je vždy právě v ten okamžik, kdy se pro to rozhodnu, a to bez ohledu na to, co se na trhu děje. Stejně vývoj trhů sami nemůžeme ovlivnit a zároveň nemůžeme vědět, zda už to tzv. poroste nebo to bude ještě klesat. Statistika je v tomto pro nás stále velmi pozitivní, trhy totiž rostou zhruba v 80% případů, takže ať začneme investovat kdykoliv, vždy je pro nás mnohem pravděpodobnější, že trh poroste než aby klesal. A navíc v situaci, kdy od začátku roku proběhla na trhu korekce a nakupujeme nyní se slevou, o to větší pravděpodobnost růstu tu z dlouhodobého hlediska máme. 

Pokud tedy chcete být klidní, že máte vše nastaveno správně a stejně jako Pavel budete rádi, když budete moci vše řešit s reálným člověkem, můžete jít na náš web kopecky-advisory.cz a vpravo nahoře si požádat o 30 minutovou konzultaci zdarma, kde Vám rád zodpovím jakékoliv otázky.

Pokud se Vám tento podcast líbí, budu rád, když jej na svých platformách ohodnotíte a když si jej přidáte do sledování nebo se přihlásíte k odběru.

Děkuji Vám za pozornost, přeji krásný den a brzy opět na slyšenou.


Newsletter
Pokud Vás zajímají novinky z investování, přihlašte se do našeho newsletteruKonzultace zdarma

Vyplňte formulář níže a získáte 30 minut zdarma pro zodpovězení Vašich dotazů.